Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

XX Selekcja

XX Selekcja

XX Selekcja

W wodzie Małego Trzebunia, palącym bólu skatowanych wysiłkiem mięśni, na zlanych potem trasach niekończących się marszy. Podczas zimnych nocy, gdy drżąc przytulali się do obcych im osób. W deszczu i słońcu, za dnia i nocą wykuwali się zwycięzcy Selekcji. Z tysięcy kandydatów niewiele ponad 300 osób usłyszało słowa majora Arkadiusza Kupsa „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Gratuluję, że udało się wam wdrapać do tego naprawdę elitarnego klubu”.

In the water of the Maly Trzebun river, with the pain of the tortured muscles, at the sweat-drained paths of neverending marches. During cold nights when they shivered so much they cuddled with strangers. In the rain and sun, by day and at night the winners of the SELECTION were forged. From among thousands of participants only a couple over 300 heard the long-awaited words from Major Kups: "Till you fight, you're the winneer. Congratulations! You managed to climb and join the elite!".

Zdjęcia: Jarosław Wiśniewski

Zobacz także

Redakcja news Jak zostać policyjnym kontrterrorystą?

Jak zostać policyjnym kontrterrorystą? Jak zostać policyjnym kontrterrorystą?

Marzy Ci się praca w służbach kontrerrorystycznych Policji? Wiesz, że po ubiegłorocznej zmianie przepisów teraz także z cywila można zostać policyjnym kontrterrorystą? Nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie...

Marzy Ci się praca w służbach kontrerrorystycznych Policji? Wiesz, że po ubiegłorocznej zmianie przepisów teraz także z cywila można zostać policyjnym kontrterrorystą? Nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie od przeczytania tego tekstu – dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki musisz zrobić kolejny krok, aby spełnić swoje marzenie. Po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacji i ukończeniu kursu podstawowego, możesz rozpocząć wymarzoną pracę w wybranym pododdziale kontrterrorystycznym, czy to centralnym,...

Krzysztof Miliński Test butów Bates Rush Shield!

Test butów Bates Rush Shield! Test butów Bates Rush Shield!

Buty niewątpliwie stanowią tę część wyposażenia, która w dużej mierze odpowiada za nasz komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz zdolność do długotrwałego działania. Tym razem w „SPECIAL OPS” próbie poddajemy...

Buty niewątpliwie stanowią tę część wyposażenia, która w dużej mierze odpowiada za nasz komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz zdolność do długotrwałego działania. Tym razem w „SPECIAL OPS” próbie poddajemy buty Bates Rush Shield MID w wersji kolorystycznej Black i Coyote.

Tomasz Łukaszewski V Maraton-Selekcja

V Maraton-Selekcja V Maraton-Selekcja

Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne...

Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne wydarzenie zorganizowane zostało przez mjr. rez Wojciecha Zacharków oraz Fundację „Bieg Rzeźnika” i odbyło się pod patronatem redakcji „SPECIAL OPS”.

Selekcja nie jest imprezą sportową, nie ma startu ani mety. Nie ma złotego środka, aby ją ukończyć. Równie ważna jest psychika co motoryka. Jeśli chodzi o motorykę, jest to połączenie trzech obszarów: siły, szybkości oraz wytrzymałości – wyjaśnia Arkadiusz Kups, były oficer jednostek spe­cjalnych, od 20 lat prowadzący grę terenową Selekcja.

Do tego dochodzi motywacja i nie oszukujmy się, myślenie. W Selekcji jest masa konkurencji wymagających opanowania, wysokiego poziomu kreatywności, pamięci – nie tylko ruchowej, ale tego wszystkiego, co się dzieje. Na koniec Selekcji uczestnik musi powtórzyć kombinację 40 cyfr. Budzisz człowieka o godz. 2 w nocy i pytasz, jaki jest 36 znak graficzny kodu, a on po minucie mówi siedem. To jest to.

W pierwotnych założeniach z 1998 roku ta gra terenowa miała być alter­natywą dla kandydatów do służby zasadniczej, którzy chcieli trafić do elitar­nych jednostek. Miała ułatwić wyłuskanie z rzeszy poborowych osób o spe­cyficznych predyspozycjach cenionych właśnie w doborowych formacjach. Choć czy to poborowe, czy zawodowe – wojsko i inne służby mundurowe nie wykorzystały w pełni możliwości rekrutacyjnych.

Wprawdzie w najbardziej elitarnych formacjach w kraju jest wielu ludzi, którzy właśnie tę imprezę ukończyli. Jednak w dużej mierze to wynik prywatnych znajomości zawar­tych podczas imprezy. Na dziewięć kobiet, które ukończyły wcześniejsze edycje Selekcji, trzy pracują w straży granicznej. To całkiem dobry wynik.

Tegoroczna Selekcja była intensywniejsza niż dotychczasowe. Obfitowa­ła w niespodzianki, dramaty i gorycz porażki spotęgowaną świadomością utraty ostatniej szansy. Zgodnie z zapowiedziami majora Kupsa, była to ostatnia, 20. edycja imprezy. Nie wiadomo, co będzie dalej. Pewne jest, że dotychczasowa formuła się wyczerpała.

Gdy w głowach majora Kupsa i Piotra Barnabiuka, dziennikarza i auto­ra książek poświęconych 56. kompanii specjalnej, rodziła się Selekcja, na rynku nie było tego typu imprez. Pierwsi chętni do uczestnictwa w „Selekcji Żołnierza Polskiego” zgłaszali się listownie. Dwaj twórcy formuły czytali sto­sy listów i na ich podstawie wybierali kandydatów do gry zasadniczej. Tak wyglądała pierwsza preselekcja.

Wkrótce odkryli, że w wielu przypadkach „osiągnięcia” opisane w listach rozmijały się z rzeczywistością. Zmienili zatem sposób preselekcji. Formę listownej laurki zastąpił znany obecnie sprawdzian sprawnościowy.

Najlepsi rozpoczynali grę – otrzymywali ko­szulki i czapki. Od początku scenariusz gry dla jej uczestników był niespo­dzianką. Wiedzieli jedynie, jaki sprzęt jest obowiązkowy, co jest zakazane i maksymalnie do kiedy gra może się przeciągnąć. Reszta była niewiadomą.

Z czasem uczestnicy przekonali się, że długie marsze, wszystkie wariacje i modyfikacje pompek oraz brzuszków, a także zajęcia w wodzie są żelazny­mi punktami gry.

Przez 20 lat nigdy scenariusz się nie powtórzył, a inwencja prowadzących imprezę świadczyła o tym, że oni bawią się równie dobrze. „Zapoznanie” z ziemią goszczącego ich poligonu drawskiego zawsze wyglą­dało tak samo – czołganie się z ekwi­punkiem pod sznurkami, na których instruktorzy umieszczali dzwoneczki. Każde poruszenie oznaczało dodatko­wą rundę pod sznurkami dla wszyst­kich uczestników.

Kolejnym stałym punktem gry był tor psychologiczny (labirynt), kolokwialnie nazywany „psycholem”.

Uczestnicy wchodzili na teren ośrodka szkolenia rozpoznaw­czego Jaworze. Czasem odbywało się to za dnia, niekiedy po zmroku. Po­jedynczo pokonywali teren ćwiczeń, wchodzili do kanałów i okopów.

Biegli z zasobnikami, ktoś stale na nich krzy­czał, poganiał, kazał odpowiadać na pytania.

Wbiegali do budynku przypo­minającego bunkier. Tam musieli pokonać kilka pomieszczeń.

Było ciemno, instruktorzy mieli latarki, czasem było tylko światło stroboskopowe. Wpadali do kolejnego pomieszczenia, tam kilka osób, jakieś zdjęcia.

W następnym siedział instruktor, na stole przed nim leżały różne przedmioty. Tam wykony­wali tajne zadanie.

Odpowiadając na pytania instruktora, mieli mu przekazać usłyszaną wcześniej informację, tak aby pozostałe osoby w pomieszczeniu nie wiedziały, o jaką treść chodzi.

Następnie bieg do kolejnego pomiesz­czenia, tam krzyki, zainscenizowana scenka. Wyjście z budynku, strzały z broni, syreny, bieg do wskazanego miejsca, a tam ktoś zakłada kaptur na głowę. Gdzieś prowadzi, sadza pod ścianą i na­kazuje milczenie.

Kiedyś, gdy instruktorzy puścili wodze fantazji, był tor napalmowy. Dym dławił i znacząco utrudniał wykonanie zadań. Za to jak wzrósł realizm!

Innym razem w bunkrze na stole leżał łeb prosiaka kupiony gdzieś w rzeźni.

Były też flaki, ale ktoś zostawił je na słońcu i nawet jak na Selekcję smród był za duży, aby je wykorzystać do inscenizacji.

Jednak ryj zrobił swoje, tak przykuwał uwagę uczest­ników, że ignorowali inne elementy.

Bywało, że instruktor leżał obla­ny barszczem i udawał trupa.

Były też zabawne sytuacje, gdy uczestnicy mie­li za zadanie niepostrzeżenie dotrzeć do pojazdu opancerzonego wyposa­żonego m.in. w kamery termowizyjne.

Przez dłuższy czas całkiem sprawnie sobie radzili. W pobliżu pasło się stado saren. Spłoszone rzuciły do ucieczki. Niestety, w stronę podkradających się do wozu.

Z daleka widać było skaczą­ce sarny i słychać jęki tratowanych uczestników. Nikomu nic się nie stało, jednak sytuacja zaskoczyła i rozbawiła wszystkich. Chociaż uczestników nieco później...

Były też sytuacje zaskakujące nawet instruktorów. Jedną z nich wspomi­na jeden ze zwycięzców Selekcji z 2013 roku, numer 9 z Torunia.

W ferworze zadania instruktor podszedł bardzo blisko z bronią, myśla­łem, że można mu ją zabrać i tak zrobiłem, później okazało się, że nie o to w zadaniu chodziło. Okazało się, że nie można dotykać instruktorów. Wie­czorem przy wyczytywaniu numerów które odpadają, Major mnie wyczytał. Myślałem, że odpadnę, ale wyrozumiałym głosem powiedział, że daje mi ostatnią szansę.

Na uwagę zasługują również zajęcia wysokościowe czy tor przeszkód z przeprawianiem się przez tereny bagienne, wspinanie po siatce czy prze­prawianie na drugi brzeg po linie.

Jak to wyglądało?

Wszystko zależało od inwencji instruktorów. Czasem przechodzili po linie, trzymając się drugiej, niekiedy przemieszczali się, trzymając linę rękoma i nogami, innym razem instruktorzy pozwalali na dowolność.

Podobnie było z przeprawianiem się przez pontony czy rozwie­szoną siatkę.

Mimo że scenariusz gry obejmował stałe punkty, to uczestnicy nigdy nie mogli skarżyć się na nudę.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Tactical Polish Sniper – pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie

Tactical Polish Sniper – pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie Tactical Polish Sniper – pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie

Na Poligonie Marynarki Wojennej w Strzepczu odbyły się pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie Tactical Polish Sniper. W tym przypadku słowo „taktyczne” ma szczególne znaczenie, gdyż odróżnia te...

Na Poligonie Marynarki Wojennej w Strzepczu odbyły się pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie Tactical Polish Sniper. W tym przypadku słowo „taktyczne” ma szczególne znaczenie, gdyż odróżnia te zawody od zawodów snajperskich Longshot, które po raz pierwszy zorganizował trzy lata temu Zbigniew Swierczek, i które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem strzelców mundurowych i cywilnych, ale rozgrywane są według bardziej statycznej formuły.

Tomek K. /88/ wolontariusz Fundacji NIEZAPOMNIANI VIII edycja GROM CHALLENGE – Siła i Honor

VIII edycja GROM CHALLENGE – Siła i Honor VIII edycja GROM CHALLENGE – Siła i Honor

12 września 2020 r. już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM, mieszczący się na poligonie w Czerwonym Borze, gościł twardzieli chcących spróbować swych sił w najtrudniejszym biegu terenowym...

12 września 2020 r. już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM, mieszczący się na poligonie w Czerwonym Borze, gościł twardzieli chcących spróbować swych sił w najtrudniejszym biegu terenowym z przeszkodami – GROM Challenge – Siła i Honor.

Tomasz Łukaszewski XXII Selekcja

XXII Selekcja XXII Selekcja

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj...

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj – w sierpniu już po raz dwudziesty drugi rozpocznie się SELEKCJA.

Tomasz Łukaszewski Ogień na ogień 2019

Ogień na ogień 2019 Ogień na ogień 2019

Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy podczas III edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Służb Mundurowych „Ogień na ogień”, w konkurencjach...

Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy podczas III edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Służb Mundurowych „Ogień na ogień”, w konkurencjach wytrzymałościowo-siłowych o puchar Komendanta Stołecznego Policji, które po dwóch latach przerwy odbyły się ponownie 12 września 2019 r., tym razem na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach.

Ireneusz Chloupek Fuerzas Comando - Chile 2019

Fuerzas Comando - Chile 2019 Fuerzas Comando - Chile 2019

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA...

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA okazała się drużyna z Kolumbii. Gospodarze tegorocznego spotkania, czyli Brigada de Operaciones Especiales „Lautaro” wojsk lądowych Chile, musieli uznać wyższość kolumbijskich kontrterrorystów i zadowolić się drugą pozycją. Zdjęcia: DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez,...

Ireneusz Chloupek KASOTC AWC – pojedynek wojowników

KASOTC AWC – pojedynek wojowników KASOTC AWC – pojedynek wojowników

Jordański ośrodek szkoleniowy operacji specjalnych im. Króla Abdullaha II KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center – „SPECIAL OPS” nr 5/2018) należy do czołówki tego typu obiektów na...

Jordański ośrodek szkoleniowy operacji specjalnych im. Króla Abdullaha II KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center – „SPECIAL OPS” nr 5/2018) należy do czołówki tego typu obiektów na świecie, a ze względu na związane z jego lokalizacją warunki geograficzne i klimatyczne jest cenionym miejscem przygotowywania jednostek specjalnych z wielu państw m.in. do działań w Afganistanie oraz walki z ekstremistami tzw. Państwa Islamskiego. Światową sławę przyniosły KASOTC także organizowane...

Ireneusz Chloupek, Wydział Prasowy DKWS SOF Delta Cup 2018

SOF Delta Cup 2018 SOF Delta Cup 2018

16-17 maja 2018 r., w pobliżu Myślenic w województwie małopolskim, odbyła się kolejna, V edycja prestiżowych zawodów strzeleckich o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup”. Zgodnie...

16-17 maja 2018 r., w pobliżu Myślenic w województwie małopolskim, odbyła się kolejna, V edycja prestiżowych zawodów strzeleckich o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup”. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, w tej edycji wśród zaproszonych reprezentacji jednostek specjalnych Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz zaprzyjaźnionych organizacji znaleźli się także goście z zagranicy, dzięki czemu ta elitarna rywalizacja na dziennych i nocnych torach strzelań dynamicznych...

Ireneusz Chloupek SOF Delta Cup 2017

SOF Delta Cup 2017 SOF Delta Cup 2017

17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed...

17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed obchodami 10-lecia Wojsk Specjalnych reprezentanci należących do nich jednostek WP, funkcjonariusze jednostek specjalnych policji, Straży Granicznej i Ministerstwa Finansów oraz zaprzyjaźnionych organizacji zmierzyli się podczas dynamicznych strzelań w dzień i w nocy – tym razem nie na typowej strzelnicy,...

Globus Tactical Fighter 2016

Tactical Fighter 2016 Tactical Fighter 2016

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.

Globemaster Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...

Błażej Bierczyński Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu” Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...

Błażej Bierczyński Legionowo w ogniu

Legionowo w ogniu Legionowo w ogniu

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...

Ireneusz Chloupek, Wydział Prasowy DKWS SOF Delta Cup 2016

SOF Delta Cup 2016 SOF Delta Cup 2016

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.

SpaceDog LONGSHOT 2016

LONGSHOT 2016 LONGSHOT 2016

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Jakub Brymerski PARAMEDYK 2010

PARAMEDYK 2010 PARAMEDYK 2010

III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia...

III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia REAGO – włożyli wiele wysiłku, aby sprawdzić poziom wyszkolenia uczestników zarówno z zakresu taktyki działań, jak i procedur TCCC (TC3 - tactical combat casualty care), czyli opieki nad rannym w środowisku pola walki. Koncepcja zawodów z roku na rok ewoluuje, choć jak zwykle większy nacisk kładzie...

Krzysztof Mątecki news Formoza trenuje odważnych!

Formoza trenuje odważnych! Formoza trenuje odważnych!

W dniu 26 listopada 2022 roku na plaży Babie Doły w Gdyni odbędzie się trening z komandosami z JW FORMOZA. Ćwiczenia organizowane są w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej na rzecz profilaktyki raka jądra...

W dniu 26 listopada 2022 roku na plaży Babie Doły w Gdyni odbędzie się trening z komandosami z JW FORMOZA. Ćwiczenia organizowane są w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej na rzecz profilaktyki raka jądra „Odważni Wygrywają”, zainicjowanej i realizowanej przez Fundację „Gdyński Most Nadziei”.

Redakcja Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade zakończony

Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade zakończony Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade zakończony

Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22 zakładał, że terroryści uprowadzili cywilny statek powietrzny, który stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22 zakładał, że terroryści uprowadzili cywilny statek powietrzny, który stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Redakcja Żołnierze 25 BKPow. ćwiczą w Kanadzie

Żołnierze 25 BKPow. ćwiczą w Kanadzie Żołnierze 25 BKPow. ćwiczą w Kanadzie

Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali...

Kanadyjskie Siły Zbrojne od 20 lat trenują wraz z sojusznikami NATO działanie w warunkach zimowych. W tym roku w rejonie Bathurst żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuowali współpracę i wymieniali się umiejętnościami z kanadyjskimi żołnierzami w trakcie ćwiczeń "Ex Northern Sojourn".

Krzysztof Mątecki news Żołnierze 12BZ szkolą się w Norwegii

Żołnierze 12BZ szkolą się w Norwegii Żołnierze 12BZ szkolą się w Norwegii

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około...

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej biorą udział w trwających w Norwegii ćwiczeniach pk. Cold Response 22. Ćwiczenia te odbywają się co dwa lata w Norwegii w warunkach zimowych i uczestniczy w nich około 30 000 żołnierzy z 27 państw NATO i krajów partnerskich (takich jak Szwecja i Finlandia).

Jednostka Wojskowa Komandosów

Jednostka Wojskowa Komandosów Jednostka Wojskowa Komandosów

Wojskowa jednostka specjalna sformowana w roku 1961 jako 26 Batalion Rozpoznawczy podlegający 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej (na bazie jej kompanii rozpoznawczej), przeznaczony jednak do wykonywania...

Wojskowa jednostka specjalna sformowana w roku 1961 jako 26 Batalion Rozpoznawczy podlegający 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej (na bazie jej kompanii rozpoznawczej), przeznaczony jednak do wykonywania zadań specjalnych (rozpoznawczych i dywersyjnych) na głębokich tyłach przeciwnika.

Ewelina Grzesik Formoza Challenge 2021

Formoza Challenge 2021 Formoza Challenge 2021

Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi. Zdjęcia:...

Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi. Zdjęcia: Ewelina Grzesik

Tomasz Łukaszewski IX Edycja Grom Challenge „Siła i honor”

IX Edycja Grom Challenge „Siła i honor” IX Edycja Grom Challenge „Siła i honor”

Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności...

Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności fizycznej, dla ponad 200 uczestników tego elitarnego wydarzenia byli komandosi GROM-u przygotowali także zadania z wysiłkiem intelektualnym.

Krzysztof Mątecki Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym

Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym

W dniach 5–11 września 2021 roku w Krakowie zrealizowano pierwszy z trzech paneli szkoleniowych projektu „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Jego celem są szkolenia z...

W dniach 5–11 września 2021 roku w Krakowie zrealizowano pierwszy z trzech paneli szkoleniowych projektu „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Jego celem są szkolenia z zakresu prowadzenia operacji kontrterrorystycznych w sytuacji ataku terrorystycznego na obiekty infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej z użyciem materiałów CBRN-E.

Tomasz Łukaszewski Ćwiczenia sił specjalnych podczas Combined Resolve XV

Ćwiczenia sił specjalnych podczas Combined Resolve XV Ćwiczenia sił specjalnych podczas Combined Resolve XV

Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia: NATO,...

Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia: NATO, U.S. SOCEUR

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops