Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

Notatka z przeprowadzonych wspólnych ćwiczeń funkcjonariuszy Wydziału Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej i francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale w dniach 11–23.09.2017 r. w Polsce. Mateusz J. Multarzyński, WDS OSŻW
W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie Warszawy, w tym w dzielnicy Rembertów.
Between 11th and 23rd September, 2017, the Special Operations Detachment of the Warsaw-based Military Police Specialized Unit organized joint-exercises with the officers of the French counter-terrorismt unit - RAID de la Police National - one of the most experienced police formations that fights the terrorism in Europe. The exercises were conducted at the Urban Centre of the Land Forces Range Training Centre in Wedrzyn and locations in the Warsaw area, including the Rembertow district.
Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński, WDS OSŻW
Zobacz także
Michał Adamiak III Międzynarodowe Warsztaty Pododdziałów EOD w Jarocinie

W dniach 18-27 października 2023 r. na terenie garnizonu Jarocin odbyło się międzynarodowe szkolenie z zakresu C-IED. To już kolejne duże przedsięwzięcie organizowane przez żołnierzy Mobilnego Zespołu...
W dniach 18-27 października 2023 r. na terenie garnizonu Jarocin odbyło się międzynarodowe szkolenie z zakresu C-IED. To już kolejne duże przedsięwzięcie organizowane przez żołnierzy Mobilnego Zespołu Rozminowania EOD z 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk w Jarocinie.
Krzysztof Mątecki Jesienny ogień 2023

Na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie odbył się pokaz dynamiczny pk. Jesienny Ogień 23. Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć prezentację przygotowania bojowego polskich żołnierzy...
Na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie odbył się pokaz dynamiczny pk. Jesienny Ogień 23. Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć prezentację przygotowania bojowego polskich żołnierzy i najnowocześniejszy sprzęt wojskowy polskiej armii w akcji.
Krzysztof Mątecki Ćwiczenia Strong & United 2023

Operatorzy wojsk specjalnych z Polski, Litwy i Niemiec wzięli udział w odbywających się na Litwie trójstronnych ćwiczeniach Sił Operacji Specjalnych pk. „Strong & United 2023”. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali...
Operatorzy wojsk specjalnych z Polski, Litwy i Niemiec wzięli udział w odbywających się na Litwie trójstronnych ćwiczeniach Sił Operacji Specjalnych pk. „Strong & United 2023”. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali komandosi przebywający na Litwie w ramach powołanego przez Prezydent RP Polskiego Kontyngentu Wojskowego Wilno.
Choć bliższym odpowiednikiem WDS OSŻW jest we Francji jednostka Żandarmerii Narodowej – GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie National), to polscy żandarmi już niejednokrotnie zapraszali na ćwiczenia przedstawicieli policyjnych jednostek specjalnych/kontrterrorystycznych (np. należącej do policji niemieckiego landu Nadrenii-Północnej Westfalii Spezialeinsatzkommando z Düsseldorfu na przełomie maja i czerwca 2017 r.).
Wybór „Czarnych Panter” z RAID nie powinien dziwić, bo to jednostka, która należy do najbardziej renomowanych w Europie, od momentu powstania reagując na zróżnicowane spektrum najpoważniejszych zagrożeń ze strony ugrupowań terrorystycznych, zorganizowanych grup przestępczych i szczególnie niebezpiecznych przestępców.
Jej nazwa to akronim z języka francuskiego, od słów: Recherche, Assistance, lntervention, Dissusasion – „poszukiwanie”, „wsparcie”, „interweniowanie”, „odstraszanie”. Utworzona w 1985 r., jest centralną jednostką specjalną francuskiej policji z bazą w podparyskim Bievres (Essonne), podporządkowaną bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu Policji Narodowej.
RAID przeznaczony jest do zwalczania wszelkich form terroryzmu oraz najgroźniejszej przestępczości na całym terytorium Republiki. Posiada również uprawnienia do wyłącznego działania tego typu w 23 departamentach otaczających Paryż, a także na peryferiach stolicy. Kierowana jest do najtrudniejszych akcji w przypadku wystąpienia poważnych zdarzeń wymagających neutralizacji niebezpiecznych osób, na polecenie DGPN (Direction générale de la Police Nationale) oraz za jej zgodą na prośbę prefekta, prokuratora, dyrektorów i dowódców służb policji, którzy ponoszą całą odpowiedzialność za przebieg i skutki misji.
W ostatnim okresie RAID został powiększony przez tzw. regionalizację – włączenie w jego struktury siedmiu lokalnych jednostek specjalnych GIPN DCSP (Groupes d’Interwention de la Policie Nationale w Bordeaux, Lille, Lyonie, Marsylii, Nicei, Rennes i Strasbourgu – odpowiedniki naszych SAT KWP) na terenie metropolii francuskiej oraz trzech nowych, sformowanych w tym i ubiegłym roku w Tuluzie, Montpellier i Nancy.
RAID stanowi rdzeń utworzonej na przełomie 2010/2011 r. ogólnokrajowej formacji Force d’Intervention de la Police Nationale (FIPN), skupiającej policyjne pododdziały interwencyjne Francji i mobilizowanej na wypadek wydarzeń wymagających zaangażowania większych sił.
Szef RAID pełni funkcję dowódcy operacyjnego FIPN. Od tamtej pory jednostka ta nie zajmuje się już wspieraniem typowych operacji antyprzestępczych policji śledczej (wejściami siłowymi i zatrzymaniami), lecz koncentruje tylko na specjalistycznych zadaniach interwencyjnych. Na koncie operatorów jednostki są m.in. bezpośredni udział w likwidacji zagrożeń ze strony zamachowców, w tym po ostatnich atakach terrorystycznych przy stadionie Stade de France, na siedzibę czasopisma „Charlie Hebdo” („SPECIAL OPS” nr 12/2015), czy podczas koncertu w teatrze „Bataclan”, zatrzymania bojowników ISIS, zatrzymania kilkudziesięciu członków ETA, a wcześniej schwytanie przywódców korsykańskiego FLNC.
Tylko w ubiegłym roku funkcjonariusze RAID zatrzymali około 180 osób przygotowanych do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na terytorium Republiki Francuskiej oraz rozwiązali 8 sytuacji zakładniczych. Wspomaga na tym polu jednostkę koordynującą zwalczanie terroryzmu (UCLAT), wypełniając zadania związane z obserwacją i zabezpieczeniem na rzecz innych wyspecjalizowanych służb, a także udziela pomocy innym pionom policji w zakresie ochrony szczególnie zagrożonych ważnych osobistości oraz obiektów (np. ambasady francuskie w najbardziej zagrożonych regionach), badania, testowania i wprowadzania do użytku policji sprzętu specjalnego oraz szkolenia personelu policji francuskiej i zagranicznego w dziedzinie zwalczania terroryzmu.
Poza aktywnością jednostki w ramach grupy ATLAS („SPECIAL OPS” nr 7–8/2010) instruktorzy RAID wspomagali swą wiedzą i doświadczeniem podobne formacje na całym świecie, od Chin, Korei Południowej i Singapuru w Azji, przez Kolumbię, Ekwador, a ostatnio Brazylię w Ameryce Południowej, po Grecję, czy Bułgarię w Europie.
W trakcie wspólnego ćwiczenia operatorów z RAID i Wydziału Działań Specjalnych OSŻW przećwiczono przeprowadzanie działań kinetycznych/akcji bezpośrednich (Direct Action), zarówno na terenach objętych konfliktem zbrojnym, jak również akcje kontrterrorystyczne w terenie przyjaznym. Prowadzono również trening strzelecki m.in. z wykorzystaniem różnego typu zasłon.
Warto zaznaczyć, że funkcjonariusze RAID przybyli z własną bronią długą i krótką (5,56 mm subkbk G36C z nowymi kolbami IdZ oraz 9 mm pistolety Glock 17 – takie same, jak używa OS ŻW), także z zestawami konwersyjnymi umożliwiającymi wykorzystanie barwiącej amunicji ćwiczebnej.
Podczas szkolenia do realizacji zadań wykorzystano m.in. znajdujące się na wyposażeniu WDS samochody interwencyjne lekko opancerzone (SILO) Plasan SandCat/„Szop” („SPECIAL OPS” nr 1/2011 i „SPECIAL OPS” nr 2/2015), z zamontowanymi rampami szturmowymi oraz w wersji bojowej z opancerzoną wieżyczką, której uzbrojenie stanowi wkm kalibru 12,7 mm.
Główny nacisk w trakcie szkolenia położono na torowanie przejść metodą wybuchową oraz sposobami mechanicznymi, z wykorzystaniem pił spalinowych oraz narzędzi hydraulicznych. W ramach wspólnych zajęć operatorzy z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie doskonalili techniki szturmu na obiekty stałe podczas rozwiązywania sytuacji zakładniczych (również z wykorzystaniem technik linowych) oraz na obiekty ruchome w postaci środków komunikacji miejskiej.
Ćwiczono także taktykę działań szturmowych w pomieszczeniach (CQB) w znajdującym się na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie „killing house”.
Ważnym elementem opisywanych wspólnych ćwiczeń była również wymiana doświadczeń pomiędzy operatorami WDS OSŻW a funkcjonariuszami RAID, którzy wywodzili się z kadry instruktorskiej tej jednostki. Tę międzynarodową wymianę fachowych informacji oraz interesujących doświadczeń ułatwiała obecność funkcjonariusza z komórki DCI (Direction de la coopération internationale) francuskiej policji, który brał czynny udział w działaniach i pełnił funkcję tłumacza (sam będąc z pochodzenia Polakiem).
Wspólne szkolenie polskich żandarmów wojskowych i francuskich policjantów było okazją do nawiązania współpracy pomiędzy dwoma jednostkami w zadaniach obejmujących m.in. zwalczanie terroryzmu. Efektem profesjonalnie przygotowanego ćwiczenia oraz zademonstrowanego przez operatorów z Wydziału Działań Specjalnych OSŻW poziomu wyszkolenia jest fakt, że dowódca „Czarnych Panter” z RAID przygotował i złożył w Ambasadzie Francji oficjalną notę w celu nawiązania długoterminowej współpracy i zaproszenia warszawskich żandarmów na kolejne wspólne szkolenie.