Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji

Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania... Fot. Paweł Kucharski/TRAVART.pl
Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania. Każdy medyk/ratownik taktyczny, to przede wszystkim operator, ale bezpieczeństwo zespołu bojowego, sprawne i skuteczne udzielanie pomocy w warunkach taktycznych to niezbędna umiejętność naszych kontrterrorystów warunkująca efektywną realizację zadań.
Zdjęcia: Paweł Kucharski/TRAVART.pl
Zobacz także
Globemaster Sniper Extreme SOUTH BALTIC 2022

Zawody strzeleckie Sniper Extreme to wyjątkowa impreza strzelecka. Z edycji na edycję coraz większa, przyciągająca coraz liczniejsze grono uczestników oraz darczyńców. To niezwykle ważne, ponieważ jest...
Zawody strzeleckie Sniper Extreme to wyjątkowa impreza strzelecka. Z edycji na edycję coraz większa, przyciągająca coraz liczniejsze grono uczestników oraz darczyńców. To niezwykle ważne, ponieważ jest to impreza charytatywna, ukierunkowana na pomoc podopiecznym Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Ta natomiast pomaga żołnierzom, weteranom, funkcjonariuszom resortów siłowych, którym w służbie zabrakło szczęścia czy też ulegli życiowym wypadkom oraz ich najbliższym, którzy takiej pomocy oczekują.
Krzysztof Mątecki Ćwiczenia Keen Sword 23

W listopadzie 2022 roku w Japonii odbyły się szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe pk. „Keen Sword’23”. W tegorocznej, szesnastej edycji ćwiczenia uczestniczyło 36 tys. żołnierzy i personelu wojskowego,...
W listopadzie 2022 roku w Japonii odbyły się szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe pk. „Keen Sword’23”. W tegorocznej, szesnastej edycji ćwiczenia uczestniczyło 36 tys. żołnierzy i personelu wojskowego, 30 okrętów i 370 statków powietrznych. Trwające dziewięć dni manewry odbywały się na lądzie, morzu i w powietrzu.
Jagna Gill Warsztaty ratownicze w Twierdzy Modlin

W dniach 2-4. grudnia 2022 r. na terenie Twierdzy Modlin odbyła się druga edycja warsztatów ratowniczych z udziałem psów służbowych ze szwedzkimi instruktorami SBK (Svenska Brukshundklubben) Jenny Balk...
W dniach 2-4. grudnia 2022 r. na terenie Twierdzy Modlin odbyła się druga edycja warsztatów ratowniczych z udziałem psów służbowych ze szwedzkimi instruktorami SBK (Svenska Brukshundklubben) Jenny Balk i Christian'em Bjorses. Warsztaty zorganizowane zostały przez Fundację IRMA – Psy w Służbie Człowieka w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim.
To nie pierwszy telefon od wrocławskich kontrterrorystów. Spakowałem więc sprzęt fotograficzny i ruszyłem do Piechowic, gdzie na obiektach Stowarzyszenia Region IPA Uroczysko – Piechowice w dniach 4–7 września 2018 r. odbyło się szkolenie jednostek kontrterrorystycznych skierowane do operatorów pełniących funkcje medyków w zespołach bojowych. Głównym celem przedsięwzięcia było wdrożenie jednolitego systemu udzielania pomocy medycznej operatorom rannym podczas realizowania działań bojowych. Szkolenie odbywało się w oparciu o wytyczne komitetu TCCC (Tactical Combat Casualty Care/taktyczna opieka nad poszkodowanym w warunkach bojowych).
Ratownictwo taktyczne rozwijało się przez lata. Skuteczność działania poprawiała się z konfliktu na konflikt, a cała jego historia dosłownie pisana jest krwią. TC3 oparto na kursach cywilnych, modyfikując jednocześnie niektóre elementy w związku ze specyfiką działań bojowych i płynących z nich zagrożeń. Dzięki usystematyzowaniu tej wiedzy określono trzy zasadnicze cele, jakie stawia TCCC: rozpoznanie i zabezpieczenie urazów powodujących tzw. „śmierć do uniknięcia”, zapobieganie dalszym stratom w ludziach, wykonanie zadania. Określono także strefy, w których medyk udziela pomocy poszkodowanym:
- strefa I – Care Under Fire (pomoc pod ostrzałem),
- strefa II – Tactical Field Care (pomoc na polu walki),
- strefa III – Tactical Evacuation Care (postępowanie podczas ewakuacji medycznej).
Z przeprowadzonych badań wynika, że najczęstszymi przyczynami zgonów na polu walki, których można było uniknąć, są masywne krwotoki kończyn, odma prężna oraz niedrożność dróg oddechowych. Wyniki te spowodowały pojawienie się różnic w stosunku do ratownictwa tradycyjnego, gdzie postępowanie opiera się na schemacie ABC (Airway – udrożnienie dróg oddechowych, B – Breathing – wentylacja, oddychanie, C – Circulation – krążenie krwi). TC3 zakłada wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej dopiero w III strefie i to przy założeniu, że poszkodowany nie odniósł śmiertelnych ran, a jego stan wskazuje na możliwość wykonania RKO i zostanie on w bardzo krótkim czasie przetransportowany do punktu zabezpieczenia medycznego.
Padły strzały, zespół bojowy rusza pewnie, ale i ostrożnie, na horyzoncie pojawia się leżąca na ziemi nieruchoma sylwetka operatora, słuchać niewyraźne jęki. Jeszcze tylko kilka metrów… Aby pomoc była skuteczna, zespół musi ocenić bezpieczeństwo działania, liczba poszkodowanych, mechanizm urazu, siły i środki, z których będzie korzystał oraz łączność z poszkodowanym, jak również z dowodzącym działaniami. Powinien znać miejsce bezpieczne lub miejsce ewakuacji rannych.
Jest zgoda dowodzącego działaniami na wejście do strefy działań.
– Misiek! To ja, twój medyk! Słyszysz mnie? Za chwilę udzielę ci pomocy – krzyczy jeden z antyterrorystów.
W tym momencie zza niewielkiej szopy padają kolejne strzały. Operatorzy podejmują walkę jednocześnie ewakuując rannego kolegę ze strefy pierwszej do drugiej, chroniąc się przed ogniem w obniżeniu terenu za drzewem, gdzie medyk po zabraniu broni poszkodowanemu natychmiast przystępuje do udzielania pomocy. Przyszedł czas na wdrożenie protokołu M.A.R.C.H.E (tamowanie masywnych krwotoków za pomocą opasek zaciskowych CAT/SOFTT-W, urządzeń typu „junctional”, opatrunków hemostatycznych, procedury „wound packing”, udrażnianie dróg oddechowych metodami przyrządowymi i bezprzyrządowymi, identyfikacja i odbarczanie odmy, zaopatrywanie ran penetrujących klatkę piersiową, ocena reakcji na bodźce zewnętrzne wg schematu AVPU, ochrona przed izotermią).
Następnie ranny zostaje przetransportowany do strefy trzeciej, czyli bezpiecznej i poddany dokładnemu badaniu z pełną ekspozycją ciała z wykorzystaniem umiejętności badania ITLS.
Tego typu scenariusze realizowane były w części praktycznej szkolenia, na którą położono bardzo duży nacisk. O tę część kursu, o niebywały realizm ran, zadbała firma z wieloletnim doświadczeniem, ceniona nie tylko w kraju, ale i za granicą, specjalizująca się w szkoleniach z zakresu ratownictwa – Eagle-Med System z Wrocławia.
Kurs zorganizowany został przez wrocławski Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Wrocławia (od kwietnia 2019, na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2019 poz. 15, jednostki te noszą nazwę Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji) przy udziale certyfikowanych instruktorów TCCC z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA). Należałoby tu wspomnieć o komisarzu Sławomirze Butkiewiczu, z inicjatywy którego w BOA KGP powstał ośrodek amerykańskiej organizacji paramedycznej NAEMT. Celem współpracy jest standaryzacja szkoleń na najwyższym poziomie we wszystkich jednostkach antyterrorystycznych Policji w trosce o bezpieczeństwo operatorów i skuteczność realizacji działań bojowych. W osiągnięciu tego celu z pewnością pomogą bardzo wysokie wymogi szkoleniowe, szczegółowo opracowane metody i sposoby postępowania oraz kursy z zakresu TC3. Szkolenia będą prowadzone w oparciu o instruktorów – funkcjonariuszy certyfikowanych przez NAEMT. Rozpoczęta współpraca jest ewenementem na skalę europejską, a sam ośrodek ma charakter niekomercyjny, co bez wątpienia warte jest podkreślenia.
Kolejnym ważnym krokiem mającym na celu podniesienie bezpieczeństwa zespołów bojowych było podpisanie porozumienia pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Dyrektorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zasadniczą częścią porozumienia jest zapis o współdziałaniu w przypadku wystąpienia u funkcjonariuszy jednostek AT prowadzących czynności służbowe stanu nagłego zagrożenia życia. Ponadto przedmiotem porozumienia jest współpraca stron w zakresie akcji ratowniczych i działań dydaktyczno-szkoleniowych, doskonalenia procedur współdziałania, współdzielenia sieci łączności radiowej oraz telefonicznej BOA KGP i LPR, a także podnoszenia poziomu bezpieczeństwa zadań realizowanych przez strony porozumienia.
W szkoleniu oprócz reprezentacji niemal wszystkich pododdziałów SPKP uczestniczyli także operatorzy z Czech. Kurs w Piechowicach oraz wspomniane inicjatywy to początek nowej jakości w zapewnieniu bezpieczeństwa operatorom SPKP.