Ćwiczenia przeprowadzono we wrześniu 2016 r. w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.
Joint exercises of the Maritime Regional Unit of the Polish Border Guard (MOSG) and the Finnish Border Guard has already become an annual tradition - which, in 2016, was realized in the 2nd half of September as a very intense workshop in the Finnish Academy of the Border Guard in Immola. Officers of the Operational Protection Department of MOSG and the 5. Special Intervention Unit participated in training that included the use of a military dog.
Zdjęcia: Morski Odział Straży Granicznej, Naval Small Craft Instruction and Technical Training School
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych rywalizowało dziewięć drużyn wystawionych przez jednostki WS podległe MON i MSWiA.
W Gdyni, 23 kwietnia 2022 r., na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Edukacyjnego Strzelnicy Playground odbyły się pierwsze w Polsce zawody oparte na walce z zagrożeniami terrorystycznymi i zatrzymywaniem niebezpiecznych...
W Gdyni, 23 kwietnia 2022 r., na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Edukacyjnego Strzelnicy Playground odbyły się pierwsze w Polsce zawody oparte na walce z zagrożeniami terrorystycznymi i zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców przy użyciu różnorodnych sił i środków pn. „Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022”. Scenariusz zawodów oparty został na elementach szkoleń i realizacji bojowych Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji.
W dniach 23-27 maja w Kaliszu odbyły się VII Międzynarodowe Manewry Ratowniczo-Taktyczne „Tactical Prison Rescue 2022” dla Grup Specjalnych. Przez pięć dni 30 drużyn z całej Polski, a także z zagranicy...
W dniach 23-27 maja w Kaliszu odbyły się VII Międzynarodowe Manewry Ratowniczo-Taktyczne „Tactical Prison Rescue 2022” dla Grup Specjalnych. Przez pięć dni 30 drużyn z całej Polski, a także z zagranicy zmagało się z ekstremalnymi przypadkami, gdzie trzeba nieść pomoc.
Historia współpracy Morskiego Oddziału Straży Granicznej ze Strażą Graniczną Finlandii sięga 2008 roku, kiedy zainicjowano rozmowy o możliwościach podejmowania wspólnych działań między pododdziałami specjalnymi obu służb.
Pierwsze ćwiczenia w ramach tego projektu odbyły się rok później, a kolejne edycje realizowane są wymiennie na terenie Polski i Finlandii, także przy udziale innych formacji, jak np. żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto), podczas warsztatów w 2014 roku („SPECIAL OPS” 6/2014).
Bieżąca edycja została zrealizowana w drugiej połowie września 2016 r. w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola, gdzie ponownie spotkali się funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG oraz 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska (fin. Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto; ang. 5. Special Intervention Unit).
Szczególnie intensywne ćwiczenia zrealizowano w trakcie trzech dni, kiedy program szkolenia obejmował m.in. poszukiwanie szczególnie niebezpiecznych osób w terenie niezurbanizowanym z użyciem psa tropiącego, wykorzystanie „czarnej taktyki” CQB (close quarters battle) oraz prowadzenie działań w pomieszczeniach zamkniętych z użyciem psa bojowego i obezwładnianie osoby szczególnie niebezpiecznej.
Szkolenie rozpoczęły zajęcia na strzelnicy należącej do Akademii. Funkcjonariusze indywidualnie oddawali strzały do wyznaczonego celu na trzech różnych dystansach z trzech różnych rodzajów broni. Następnie ćwiczono taktyczne wycofywanie się parami, a na zakończenie – ostrzelanie z broni krótkiej i długiej trzech celów (tzw. El Presidente).
Kolejnym etapem pierwszego dnia były wykłady z przewodnikiem psa bojowego. Instruktor tłumaczył zasady poruszania się w formacji bojowej w lesie podczas poszukiwania osób szczególnie niebezpiecznych z wykorzystaniem przeszkolonego czworonoga.
Wiedzę teoretyczną z wykładu uczestnicy wkrótce mieli okazję sprawdzić „w polu”, a raczej – zgodnie z programem – właśnie w lesie. Mogli skorzystać z doświadczenia fińskich kolegów i obserwować profesjonalną współpracę człowieka i zwierzęcia.Elementy ćwiczenia, jak tropienie pozoranta czy atak psa bojowego, były dokładnie omawiane przez fińskiego instruktora.
Drugi dzień szkolenia przyniósł zajęcia z użyciem amunicji z pociskami barwiącymi FX w pomieszczeniach zamkniętych. Te zaś znajdowały się w specjalnie wybudowanym pod kątem warsztatów wielopiętrowym obiekcie mogącym imitować blok mieszkalny, biurowiec czy gmach urzędowy.
Ćwiczenia realizowano w turach – najpierw zadanie omawiał jeden z fińskich instruktorów, a potem wykonywała je raz sekcja z Polski, raz sekcja z Finlandii.
Także i tutaj uczestnikom towarzyszył przewodnik z psem bojowym, który na zmianę przyłączał się do Polaków i Finów, co służyło zilustrowaniu na realnych przykładach sytuacyjnych możliwości użycia psa bojowego w pomieszczeniach zamkniętych. Wyszkolony czworonóg może bowiem w dużym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy biorących udział w realizacji przez ostrzeganie ich przed niebezpieczeństwem, wskazywanie swoim zachowaniem, gdzie wyczuwa lub słyszy zagrożenie, np. w miejscach trudnych do pokonania. Pies bojowy jest również nieoceniony w sytuacji obezwładnienia przestępców, wobec których nie można użyć broni palnej.
Ostatniego dnia program zakładał połączenie elementów z poprzednich etapów. Instruktorzy wraz z częścią sekcji fińskiej przygotowali zadanie polegające na wytropieniu i zatrzymaniu szczególnie niebezpiecznej osoby. Zgodnie ze scenariuszem, po podjęciu tropu w lesie przez psa bojowego, strażnicy rozpoczęli pościg za przestępcą. Pokonawszy kilkaset metrów, dotarli do budynku, gdzie – jak się okazało, przebywała nie jedna, a dwie niebezpieczne osoby. Pierwszą obezwładnili funkcjonariusze, drugą – pies bojowy (który do pomieszczenia wbiegał jako pierwszy).
Agendę trzeciego dnia zamykało szczegółowe omówienie poszczególnych etapów i sposobów wykonania zadań, różnic oraz powodów innych podejść do wybranych elementów taktycznych.
Obie strony podkreślały sukces warsztatów przejawiający się w rozwoju umiejętności, rozszerzeniu możliwości działania, zdobyciu nowych doświadczeń – zarówno indywidualnych w ramach konkretnej jednostki, jak i we wspólnych działaniach. Wstępnie przedstawiciele MOSG zaprosili fińską stronę do przyszłorocznej szkoleniowej rewizyty w Polsce.
Warto zaznaczyć, że profesjonalizm i chęć współpracy oraz dalszego rozwoju nie przejawiają się w skali międzynarodowej jedynie we współpracy MOSG z Finami. Działania dostrzegane są i doceniane nie tylko po drugiej stronie Bałtyku, ale również po drugiej stronie Oceanu. W maju 2016 r. Komendant MOSG – kontradm. SG Piotr Stocki odebrał – NAVSCIATTS Distinguished Alumni Award – wyróżnienie przyznane przez Dowództwo Ośrodka Szkolenia NAVSCIATTS (Naval Small Craft Instruction and Technical Training School, gdzie odbywają się szkolenia w zakresie taktyki, operacji i strategii wykorzystania jednostek pływających w operacjach specjalnych), a wręczane corocznie zasłużonym absolwentom. Odznaczenie wręczył gen. Raymond Thomas, szef Dowództwa Operacji Specjalnych sił zbrojnych USA.
Kontradm. SG Stocki ukończył w 2011 r. organizowany w Ośrodku kurs dla kadry kierowniczej szczebla strategicznego służb partnerskich, poświęcony strategicznym aspektom użycia jednostek pływających w działaniach związanych z ochroną i bezpieczeństwem morskim, w tym antyterrorystycznych. W 2012 r., jako zaproszony ekspert, uczestniczył w kolejnej edycji kursu, przedstawiając realizację zadań i najlepsze praktyki z perspektywy służb porządku publicznego – egzekwowania prawa, jak np. polska Straż Graniczna.
(na podstawie materiałów Morskiego Oddziału Straży Granicznej)
Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu...
Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu 2008 r., wiązało się z koniecznością dostosowania struktur służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny do związanych z tym nowych wyzwań. W Straży Granicznej jednym z najważniejszych posunięć w tym zakresie było utworzenie w Komendzie Głównej nowej jednostki organizacyjnej pod...
Historia firmy Danner Shoe Manufacturing zaczyna się w 1932 roku, kiedy to Charles Danner wraz z pięcioma współpracownikami założył zakład, w którym rozpoczął produkcję taniego obuwia roboczego. W czasach...
Historia firmy Danner Shoe Manufacturing zaczyna się w 1932 roku, kiedy to Charles Danner wraz z pięcioma współpracownikami założył zakład, w którym rozpoczął produkcję taniego obuwia roboczego. W czasach Wielkiego Kryzysu udało mu się stworzyć buty, które kosztowały cztery dolary za parę. Później firma przeniosła się do Portland w stanie Oregon, gdzie z każdym rokiem zwiększała liczbę modeli produkowanego obuwia. W latach sześćdziesiątych wkroczyła na rynek obuwia górskiego, które stało się tak...
Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych...
Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych oraz operatorów grup specjalnych wojska i policji. Tematem przewodnim szkolenia była poprawa bezpieczeństwa w czasie realizacji procedur bojowych, poprzez zastosowanie rozwiązań systemowych Israeli Krav Maga oraz trening psychofizyczny przygotowujący do działania w sytuacjach ekstremalnych.
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących...
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących załogi 13 statków i jednego jachtu spędziła ten okres w niewoli u Somalijskich piratów. Od 2008 roku, kiedy to drastycznie wzrosło piractwo w rejonie Rogu Afryki, a do ataków i uprowadzeń statków zaczęło dochodzić w odległości powyżej 1200 mil morskich od wybrzeża Somalii świat zobaczył, iż...
"Niczego się nie obawiać i nic nie nazywać niemożliwym..." (Prentice Mulford). Przywołane słowa amerykańskiego marynarza trafnie oddają ducha funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych, którzy - zgodnie...
"Niczego się nie obawiać i nic nie nazywać niemożliwym..." (Prentice Mulford). Przywołane słowa amerykańskiego marynarza trafnie oddają ducha funkcjonariuszy pododdziałów specjalnych, którzy - zgodnie z łacińską dewizą zawartą w tytule - są zawsze gotowi...
Konsekwentna, długoterminowa, dokładnie zaplanowana, realizowana według jednoznacznie określonych zasad – tak należy scharakteryzować prowadzoną już od trzech lat przez Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego...
Konsekwentna, długoterminowa, dokładnie zaplanowana, realizowana według jednoznacznie określonych zasad – tak należy scharakteryzować prowadzoną już od trzech lat przez Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej ścisłą współpracę z Oddziałem Zatoka Fińska (Suomenlahden Merivartiosto) Straży Granicznej Finlandii.
Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele...
Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej zorganizował szkolenie z zakresu czerwonej taktyki oraz przeciwdziałania aktom terroru na pokładach promów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych oraz medycznych.
Simo Häyhä, ps. „Biała śmierć”, fin. „Valkoinen Kuolema”, ros. „Белая смерть” (ur. 17 grudnia 1905 w Rautjärvi, zm. 1 kwietnia 2002 w Haminie) – fiński strzelec wyborowy, najskuteczniejszy snajper w historii...
Simo Häyhä, ps. „Biała śmierć”, fin. „Valkoinen Kuolema”, ros. „Белая смерть” (ur. 17 grudnia 1905 w Rautjärvi, zm. 1 kwietnia 2002 w Haminie) – fiński strzelec wyborowy, najskuteczniejszy snajper w historii wojen – na jego konto zalicza się 705 potwierdzonych trafień.
Na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie 10 i 11 października odbyły się IX Karkonoskie Zawody Wysokościowe Jednostek MON i MSW „Mountain Warrior”. Za organizację przedsięwzięcia odpowiadała Sekcja Szkoleń...
Na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie 10 i 11 października odbyły się IX Karkonoskie Zawody Wysokościowe Jednostek MON i MSW „Mountain Warrior”. Za organizację przedsięwzięcia odpowiadała Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, współorganizatorami zaś byli: „Extreme Group” oraz Szkoła Górska „Quasar”.
W dniach 17-20 listopada 2014 r. na poligonie Centrum Szkolenia i Uzbrojenia Artylerii (CSiUA) w Toruniu zostały przeprowadzone warsztaty strzeleckie, w których udział wzięli strzelcy wyborowi z jednostek...
W dniach 17-20 listopada 2014 r. na poligonie Centrum Szkolenia i Uzbrojenia Artylerii (CSiUA) w Toruniu zostały przeprowadzone warsztaty strzeleckie, w których udział wzięli strzelcy wyborowi z jednostek wykonujących zadania policyjne.
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy...
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy przybyli na zaproszenie komendanta powiatowego w Raciborzu i instruktorów z raciborskiej komendy. Wymiana doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych formacji pozwoliła uczestnikom poznać inne, niż wykorzystywane na co dzień techniki posługiwania się bronią.
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach...
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w sytuacji konieczności użycia broni palnej.
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską...
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w pierwszej połowie czerwca.
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich...
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich rozgrywanych w Polsce, różniąca się znacznie od zawodów sportowych Long Shot rozgrywanych np. w Nowej Dębie, Bartoszycach czy Międzyrzeczu.
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych...
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych pododdziałów AT. Niecodzienny był bowiem obiekt, który stanowił motyw przewodni warsztatów, a był nim samolot pasażerski Boeing 737.
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk...
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Do udziału w zawodach organizatorzy zaprosili żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych służb mundurowych.
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja...
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, zorganizowana w Brzegu Dolnym i Wrocławiu przez Centralny Zarząd SW, pod patronatem medialnym m.in. „Special Ops”.
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali...
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali i zrealizowali obecni operatorzy JWK Lubliniec oraz byli żołnierze jednostki, działający w Fundacji Szturman.
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających...
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. Trwają 15-tygodniowe ćwiczenia mające przygotować policjantów do nowego typu działań.
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli...
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli innych służb mundurowych.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.