Relacja z przeprowadzonych międzynarodowych zawodów sił komandosów, które odbyły się w Chile w dniach 17–27.06.2919 r. w Chile z udziałem sił zbrojnych i policji 19 krajów Ameryki Południowej, Środkowej i USA. Zdjęcie: DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA okazała się drużyna z Kolumbii. Gospodarze tegorocznego spotkania, czyli Brigada de Operaciones Especiales „Lautaro” wojsk lądowych Chile, musieli uznać wyższość kolumbijskich kontrterrorystów i zadowolić się drugą pozycją.
Zdjęcia: DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez, SOC South - Sgt Sean Hall, Spc Jose Vargas Marmolejos, Sgt 1st Class Alex Ramos
Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy...
Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy Głównej Policji. Regularnie biorą udział w misjach zagranicznych, a w ostatnim czasie również w działaniach na granicy Białorusi i Ukrainy, gdzie pełnią służbę jako jednostka specjalna policji do nadzoru nad bezpieczeństwem w paśmie przygranicznym. Poznajcie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny...
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG....
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG. Funkcjonariusze WZD NwOSG nawet kilka razy w tygodniu przeprowadzają operacje na szeroką skalę, zatrzymując członków zorganizowanych grup przestępczych.
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący...
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący się w centralnej części oficjalnej naszywki jednostki. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu jest obecnie jedną z 18 policyjnych jednostek KT w kraju, a jej głównym obszarem działania jest województwo mazowieckie.
Zawody „Fuerzas Comando” rozgrywane są między siłami specjalnymi z armii, policji i innych służb zaprzyjaźnionych państw półkuli zachodniej od 2004 r., dzięki sponsoringowi Dowództwa Południowego Stanów Zjednoczonych (US Southern Command – SOUTHCOM), które pokrywa m.in. koszty transportu lotniczego, zakwaterowania i wyżywienia uczestników. Głównym organizatorem jest stanowiące jego komponent Dowództwo Operacji Specjalnych „Południe” SOCSOUTH (US Special Operations Command South) z Homestead na Florydzie, wraz z podległą mu operacyjnie 7th Special Forces Group (Airborne) „Zielonych Beretów” US Army z Eglin AFB.
Zawody „Fuerzas Comando”
Współzawodnictwo o tytuł najlepszych operatorów i snajperów formacji specjalnych w regionie stanowi jedną z form zacieśnianiu kontaktów szkoleniowych oraz wymiany doświadczeń między nimi, dla wzmacniania wspólnego bezpieczeństwa i zdolności interoperacyjnych w obliczu wspólnych zagrożeń. Amerykanie, jako pomysłodawcy takich spotkań oraz regionalni liderzy m.in. w dziedzinie działań specjalnych, pomagają w profesjonalizacji jednostek komandosów swych bliższych i dalszych południowych sąsiadów, by były lepiej przygotowane do zwalczania terroryzmu, piractwa morskiego, partyzantek antyrządowych, nielegalnego rozprzestrzeniania narkotyków i przestępczości zorganizowanej – głęboko powiązanych ze sobą i groźnych dla wszystkich, bo nieuznających żadnych granic.
Chile było już miejscem jednej edycji „Fuerzas Comando” w 2005 r., ale wówczas funkcję gospodarzy pełniła szkoła karabinierów (Escuela de formación de los Carabineros de Chile) w Cerillos oraz grupa kontrterrorystyczna tego korpusu GOPE, która również reprezentowała swój kraj na większości kolejnych takich zawodów w innych państwach.
W 2013 r. planowano rozegrać „Fuerzas Comando” ponownie w Chile, ale w związku z zaangażowaniem tamtejszych sił specjalnych w misje zagraniczne najpierw zapadła decyzja o zmianie miejsca na Teksas, a ostatecznie, ze względu na cięcia budżetowe, podjęto z żalem decyzję o ich odwołaniu.
Poza tym jednym przypadkiem zawody mają charakter imprezy dorocznej. W tym roku reprezentowanie Chile i goszczenie „Fuerzas Comando” powierzono Brygadzie Operacji Specjalnych (BOE – Brigada de Operaciones Especiales) im. płk. Eulogio Robles Pinocheta (1831–1891). Przydomek „Lautaro” w nazwie brygady chilijskich „Czarnych Beretów” pochodzi od imienia bohatera narodowego, jednego z najbardziej znanych wodzów plemienia Araukanów (Mapucze), który zginął w walce z hiszpańskimi konkwistadorami w XVI w., przyjętego też jako hasło późniejszych powstań przeciwko Hiszpanom.
BOE wchodzi w skład zgrupowania sił specjalnych i piechoty górskiej wojsk lądowych (Agrupación de Fuerzas Especiales y la Agrupación de Especial de Montaña del Ejército de Chile) i stacjonuje w bazie Peldehue (dawniej Arteaga), w mieście Colina, wchodzącym w skład północnej części Regionu Metropolitalnego Santiago. To właśnie tam odbyła się 17 czerwca 2019 r. uroczysta inauguracja „Fuerzas Comando 2019” pod hasłem „Valor e força a toda prova”, z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Chile Alberto Espiny, zastępcy dowódcy SOUTHCOM płk. Briana Greaty i dowódcy BOE gen. bryg. Pedro Pascuala Robina.
Reprezentacje ze swych czołowych jednostek, a w niektórych przypadkach – jak Panamy czy Peru – łączone z komandosów kilku formacji, wystawiło do zawodów łącznie 20 państw regionu – oprócz gospodarzy i USA: Argentyna, Belize, Brazylia, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kolumbia, Kostaryka, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Surinam, Trinidad i Tobago oraz Urugwaj. Każde z nich skierowało na zawody jedną siedmioosobową drużynę, złożoną z czterech szturmowców, dwóch snajperów oraz jednego zawodnika rezerwowego. Wszyscy startowali w typowym dla swych jednostek umundurowaniu, oporządzeniu i ze swym standardowym uzbrojeniem służbowym.
„Fuerzas Comando" - dzień pierwszy
Pierwszy dzień „Fuerzas Comando 2019” minął na wstępnych testach fizycznych (bieg z plecakiem i kbk, zakończony „pompkami”, ciągnięcie noszy typu SKED z „rannym”, marsz ze sztangą, podciągnięcia na drążku) oraz na strzelaniach kwalifikacyjnych z krótkiej i długiej broni osobistej, z miejsca i w ruchu, precyzyjnych i na czas: testach FBI, po dobiegu, zza przesłon, w biegu między tarczami (w tym „non shoot”, przedstawiającymi zakładnika, za którym krył się terrorysta) itp. Już na tym etapie na czoło wysunęła się reprezentacja kolumbijskiego Zgrupowania Miejskich Specjalnych Sił Antyterrorystycznych AFEAU(Agrupación de Fuerzas Especiales Antiterroristas Urbanas), które od początku historii tych zmagań wystawiało jedne z najsprawniejszych fizycznie i strzelecko ekip, zyskując niekwestionowany status „czarnego konia” zawodów.
AFEAU składa się z personelu wyselekcjonowanego z armii, marynarki wojennej, sił powietrznych, a dawniej również z policji – w tym roku reprezentację tej formacji tworzyło czterech operatorów z sił specjalnych wojsk lądowych, w tym dowódca kpt. Fabián Andres Tamayo Argollo, trzech z sił powietrznych i jeden z marynarki.
„Fuerzas Comando" - dzień drugi
W drugim dniu imprezy (Tiro de precisión) zmierzyły się pary snajperskie, które musiały wykazać się zarówno kunsztem strzeleckim, jak i umiejętnością dokładnego oceniania odległości oraz kondycją fizyczną. Francotiradores strzelali do celów rozmieszczonych na różnych dystansach, w tym ukazujących się na krótki czas i do ruchomych oraz po długim dobiegu. Do tego strzelanie z broni krótkiej z nietypowych postaw i do takich tarcz jak „gwiazda Teksasu”. Najlepszymi snajperami okazali się Kolumbijczycy, za którymi uplasowały się pary z Chile, Panamy i 7. Grupy Sił Specjalnych US Army.
„Fuerzas Comando" - dzień trzeci
Na trzeci dzień zaplanowano drużynowe pokonywanie toru przeszkód chilijskich komandosów Pista de obstáculos. Pokonanie szóstką na czas 17 przeszkód (ścian, drabin pionowych i poziomych wisząc na samych rękach, płotków, równoważni, rowów, czołganie pod zasiekami itp.), rozrzuconych na długiej trasie, zajmowało ponad 8 minut i wymagało nie tylko wszechstronnej sprawności fizycznej, lecz także umiejętności współdziałania. Na pierwszym miejscu nadal pozostawali Kolumbijczycy, ścigani przez Chilijczyków, za którymi najlepsze czasy osiągnęli Panamczycy, Ekwadorczycy i „Zielone Berety” z USA.
„Fuerzas Comando" - kolejne dni
21 czerwca, czyli w czwartym dniu zawodów, rozegrano w Viña del Mar, na wybrzeżu Pacyfiku, konkurencję wodno-lądową Prueba anfibia. Rozpoczynał ją skok w umundurowaniu do oceanu z pozostającego w zawisie kilka metrów nad nim śmigłowca Cougar z BAVE (Brigada de Aviacion de Ejercito), po czym komandosi musieli pokonać 200 m do plaży Las Salinas, gdzie czekał ich bieg z plecakiem po piasku, w tym odcinek ze sztangą, następnie 500 m wiosłowania w łodzi pneumatycznej, a na koniec niespodzianka w postaci powysiłkowego strzelania dokładnego z broni krótkiej na poligonie sił specjalnych marynarki wojennej (COMFUES de la Armada). Najlepszym strzelcem okazał się reprezentant BOE, ale całościowa punktacja nie zmieniła dotychczasowej kolejności na pierwszych czterech pozycjach, za którymi uplasowali się komandosi z Hondurasu i Amerykanie.
Przez dwa kolejne dni FC19 ponownie zmagali się snajperzy, podczas taktyczno-strzeleckich tzw. testów krytycznych. Najlepszy był reprezentant 7. SFG US Army, ale jego drużyna pozostała na piątym miejscu, po Kolumbii, Chile, Ekwadorze i Panamie.
Siódmy dzień (Assalto combinado) również rozpoczęli snajperzy precyzyjnymi strzałami, które były sygnałem do szturmu kolegów na budynek, gdzie po wyeliminowaniu celów w walce cqb musieli uratować i ewakuować zakładnika. Najlepsi wciąż byli Kolumbijczycy, drugie miejsce wywalczyła ekwadorska GEO, a trzecie komandosi z brazylijskiego 1. BAC.
W ósmym dniu zawodów drużyny wystartowały w forsownym marszu nocnym na dystansie 70 km. Każdy uczestnik dźwigał blisko 50 kg wyposażenia, a niska temperatura i sztormowy wiatr dały się we znaki zwłaszcza zawodnikom z Ameryki Środkowej. Najszybsi byli Ekwadorczycy, ale ostatecznie zajęli oni trzecie miejsce, za drużyną z BOE, a pierwsze pozostało w rękach kolumbijskiego AFEAU.
Równolegle do zawodów, w dniach 24–26 czerwca 2019 r. w stolicy Chile połączony sztab tamtejszej armii zorganizował seminarium dla przywódców wyższego szczebla Senior Leadership Seminar „Conferencia de Liderazgo”, na temat terroryzmu i innych zagrożeń w regionie.
27 czerwca głównodowodzący chilijskich sił zbrojnych gen. Ricardo Martínez Menanteau, dowódca SOUTHCOM admirał Craig S. Faller i dowódca SOCSOUTH gen.-mjr Antonio Fletcher podczas uroczystej ceremonii zamknięcia zawodów wręczyli uczestnikom „Fuerzas Comando 2019” nagrody (m.in. charakterystycznie zakrzywione noże Corvo Cóndor od miejscowej firmy Black Flag Tactical Knives „za Ducha Wojskowego”) i zaprosili ich na kolejną edycję w Kolumbii.
Plakietka Fuerzas Comando Chile 2019; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Konkurencja biegowa; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
AFEAU na Pista de obstáculos; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Skok do Pacyfiku z Cougara; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Prueba anfibia; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Peruwiańscy komandosi podczas biegu po plażyLas Salinas. Po lewej reprezentanci BOE „Lautaro”; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Kolumbijscy snajperzy z karabinami Remington MSR podczas Tiro de precisión - prueba farancotiradores; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Haitańczyk z policyjnej grupy interwencyjnej GIPNH/SWAT z 5,56 mm kbk IWI Galil ACE21; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Komandos paragwajskiego BCFE (Batallon Conjunto de Fuerzas Especiales); fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Zawodnik z 7. SFG US Army; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Komandos z Peru z 9 mm pistoletem Beretta M92A1; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Operator gwatemalskiej Brigada de Fuerzas Especiales „Kaibiles”; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Zwycięska reprezentacja AFEAU z Kolumbii; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Końcowa klasyfikacja zespołów uczestniczących w Fuerzas Comando Chile 2019; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Przedstawiciel reprezentacji AFEAU z Kolumbii odbiera Puchar Fuerzas Comando Chile 2019; fot. DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych.
Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...
Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...
Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz).
Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.