Płk Wojciech Smołuch – absolwent-prymus WSOWZmech we Wrocławiu oraz AON (praca magisterska: „Działania aeromobilne w operacji obronnej korpusu zmechanizowanego”), podyplomowych studiów na wydziale bezpieczeństwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a także wielu szkoleń i kursów specjalistycznych. Służbę zawodową pełnił m.in. w: 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej, Szefostwie Wojsk Aeromobilnych, Szefostwie Wojsk Zmechanizowanych i Pancernych Dowództwa Wojsk Lądowych. Od 2006 r. zajmował różne stanowiska w Szefostwie Działań Specjalnych SzG WP, a następnie w Dowództwie Wojsk Specjalnych i COS-DKWS w Krakowie jako m.in.: zastępca szefa i szef Oddziału Szkolenia, szef Oddziału Zabezpieczenia i Koordynacji Szkolenia oraz szef Pionu Szkolenia. W ostatnich latach sprawował merytoryczny nadzór nad budową Ośrodka Szkolenia WS w JW Komandosów. W 2014 r. wyróżniony za szczególne osiągnięcia w opracowywaniu i wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w szkoleniu żołnierzy WS wpisaniem zasług i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”: „dzięki szerokiej wiedzy specjalistycznej oraz doświadczeniu z powodzeniem kierował pracami nad wieloma nowatorskimi rozwiązaniami szkoleniowymi, które wdrożono do działalności służbowej. Jest współautorem systemu rozwoju podoficerów WS oraz programów szkolenia zespołów bojowych i pododdziałów specjalnych jednostek WS. Przygotował i nadzorował wprowadzenie elektronicznej ewidencji szkolenia oraz stworzył koncepcję zaawansowanego symulacyjnego systemu wsparcia szkolenia tego rodzaju wojsk. Zainicjował budowanie zdolności WS w obszarze prowadzenia prac minerskich i pirotechnicznych. Dzięki jego inicjatywom dokonano wielu znaczących zmian i nowelizacji dokumentów normujących modernizację i rozbudowę terenowych obiektów szkoleniowych oraz wprowadzenie na wyposażenie WS nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia. Dokonania służbowe pułkownika Wojciecha Smołucha w wymierny sposób przyczyniły się do podniesienia sprawności bojowej żołnierzy Sił Zbrojnych RP, a tym samym umacniania obronności państwa”. |
Centrum jest jeszcze na etapie formowania – podstawowe ukompletowanie ma osiągnąć do maja 2020 r. (trwa pozyskiwanie odpowiedniej kadry instruktorskiej i pomocniczej), a pełne zdolności w ciągu kolejnych pięciu lat. Podlega Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych jako samodzielna jednostka organizacyjna, a siedzibą Komendy CSzWS, którego organizowaniem kieruje płk Wojciech Smołuch, ma być Kraków, gdzie przy Dowództwie Komponentu WS rozpocznie funkcjonowanie także Ośrodek Szkolenia Spadochronowego Centrum, będą prowadzone zaawansowane szkolenia podoficerów i inne. Pozostałe elementy strukturalne CSWS to: Ośrodek Szkolenia Lądowego przy JW Komandosów w Lublińcu, Ośrodek Szkolenia Nurkowego w Gdyni przy JW Formoza oraz Ośrodek Szkolenia Poligonowego WS „Strzepcz” na Pojezierzu Kaszubskim.
![]() |
Powstanie Centrum jest reakcją i remedium na brak w systemie szkolnictwa wojskowego placówki wyspecjalizowanej pod kątem potrzeb WS, a nawet komórek dydaktycznych na krajowych uczelniach przygotowanych do specjalistycznej edukacji kadry oficerskiej i podoficerskiej tego Rodzaju Sił Zbrojnych. Jako jedyny nie posiadał on własnego ośrodka szkoleniowego, a kształcenie jego żołnierzy do tej pory miało charakter bardzo rozproszony – oparty na potencjalne poszczególnych jednostek specjalnych, które przygotowały w określonych specjalnościach na własne potrzeby oraz na centrach szkoleniowych wojsk konwencjonalnych (Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce), niedysponujących możliwościami profilowania kształcenia pod kątem słuchaczy z WS ani kadrą dydaktyczną o odpowiednim doświadczeniu w tym zakresie.
DKWS kierowało oprócz tego podległych żołnierzy na specjalistycznych kursy w kraju i za granicą, w ośrodkach szkoleniowych państw sojuszniczych, jak również zapraszało zagranicznych instruktorów do prowadzenia takowych w Polsce. Udział w niektórych kursach krajowych był niezbędny w celu uzyskania odpowiednich kwalifikacji i uprawnień specjalnościowych (np. nurkowych), jednak często nie uwzględniały one specyfiki WS, udział w szkoleniach poza granicami RP generował zaś dodatkowe koszty.
Oczywiście korzystanie z wiedzy oraz doświadczeń zagranicznych partnerów jest rzeczą naturalną i będzie kontynuowane, zwłaszcza że brak możliwości certyfikacji w kraju niektórych specjalności, ale w przypadku innych stworzenie własnego Centrum pozwoli uniezależnić się od pomocy zewnętrznej.
CSzWS to nie tylko droga do usprawnienia systemu kształcenia w WS i nadania mu autonomiczności, lecz również do racjonalnego wykorzystania zasobów finansowych i ludzkich przez optymalizację oraz konsolidację procesów szkoleniowych (żołnierzy WS oraz kandydatów do służby), „odciążenie” jednostek od pewnych zadań szkoleniowych, a w końcu lepsze wykorzystanie własnych kadr:
- Po pierwsze, potencjału żołnierzy o cennym doświadczeniu z pododdziałów bojowych – co otwiera przed nimi szansę na dalszy rozwój oraz wykorzystanie wiedzy i doświadczeń nabytych podczas służby „w linii”, w tym z realnych operacji –
- Po drugie, także najlepszych spośród odchodzących z jednostek na emerytury, pozostających w rezerwie.
Czytaj też: RANGERS z Lamego >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |