Piętnastotysięczne siły policyjne Dubaju cieszą się reputacją regionalnego lidera w dziedzinie efektywności w egzekwowaniu prawa oraz ochrony, kontroli i utrzymania porządku, a także nowoczesności rozwiązań organizacyjnych i wyposażenia (wystarczy wspomnieć, że wśród samochodów wykorzystywanych przez tamtejszą policję można zobaczyć m.in. Bugatti Veyron, Ferrari FF, Lamborghini, Astony Martiny One-77, Bentleye Continental GT, Mercedesy SLS i najnowsze McLareny MP4-12C, na wodach Zatoki Arabskiej funkcjonariusze z Dubaju poruszają się „morskimi Lamborghini”, czyli łodziami patrolowymi Team Victory, a ostatnio testują latające motocykle pionowego startu i lądowania eVTOL Hoverbike i zaangażowanie sztucznych inteligencji do prognozowania zagrożeń).
Zawody jednostek specjalnych w Dubaju
Mimo bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa i jednego z najniższych wskaźników przestępczości na świecie przy 3,2 mln ludzi na niecałych 4 tys. km2, w tym bogatym emiracie nie zignorowano także kwestii posiadania specjalnej jednostki interwencyjnej, zdolnej skutecznie reagować w przypadku szczególnie niebezpiecznych incydentów. SWAT (Special Weapons and Tactics) policji Dubaju, znany też jako Special Emergency Unit, należy do najlepszych na Półwyspie Arabskim – i jak się okazało w lutym 2019 r., nie tylko. Nic więc dziwnego, że właśnie Dubaj podjął się zorganizowania rywalizacji jednostek specjalnych policji i z innych formacji z całego świata, przygotowanych do zwalczania najgroźniejszej przestępczości, terroryzmu i ratowania zakładników.
Patronat nad zawodami, zatwierdzonymi dyrektywą szefa policji Dubaju gen.-mjr. Abdullaha Khalifa Al Marri, objął gen.-por. Szejk Saif Bin Zayed Al Nahyan, zastępca premiera i jednocześnie minister spraw wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Jak powiedział gen. Al Marri, celem imprezy było zebranie reprezentacji wiodących zespołów typu SWAT, które rywalizując oddziaływałyby na siebie oraz uczyły się od siebie nowych metod i taktyki – a wszystko to w duchu współpracy, wymiany pomysłów, wzajemnych pozytywnych wartości, solidarności i szacunku, ponieważ zadania policji oraz organów ścigania są wszędzie takie same i dla bezpieczeństwa społeczności funkcjonariusze z różnych części świata powinni spotykać się i dzielić wiedzą.
Zainteresowanie udziałem w zawodach w Dubaju zgłosiło 61 zespołów, ale ostatecznie stawiło się 48 z blisko trzydziestu krajów Afryki, Azji, obu Ameryk i Europy. Z różnych przyczyn zabrakło zgłoszonych ekip z Bangladeszu, Filipin, Kolumbii, Libii, Malezji Mongolii, Pakistanu, Peru i Arabii Saudyjskiej.
Gospodarze wystawili aż osiem: dwa zespoły z policji Dubaju, trzy z policji Abu Zabi oraz po jednym z policji emiratów Szardża, Ras Al-Chajma, Fudżajra i Q71.
Z krajów arabskich przybyły również reprezentacje: Iraku (Tac Team z ICTS – „SPECIAL OPS” 2/2017), Jordanii (dwa zespoły ze Special Police Forces), Kuwejtu (aż trzy: policyjny SWAT, z 25. Brygady Komandosów i 67. batalionu operacji specjalnych Gwardii Narodowej) oraz Libanu („Czarne Pantery” ISF).
Kraje azjatyckie reprezentowali prócz tego policyjni antyterroryści z Indonezji (dwie ekipy z Polri Brimob Gegana), Tajlandii i Wietnamu, a z krajów poradzieckich przedstawiciele Armenii (dwa zespoły, z policji i „Alfy” SNB), Kazachstanu oraz Uzbekistanu. Do tego Gruzini, Białorusini („Alfa” KGB), Łotysze (jeden zespół z „Sigmy” Straży Granicznej, drugi z policyjnej „Omegi” – „SPECIAL OPS” 6/2017), Ukraińcy (KORD) oraz dwa zespoły rosyjskie: OSN „Grom” policji antynarkotykowej i specnazu Rosgwardii („SPECIAL OPS” 2/2016), złożony z operatorów Centrum Specjalnego Przeznaczenia „Witaź” i SOBR „Ryś”.
Środkową i zachodnią Europę reprezentowali Austriacy (EKO „Cobra”), Bułgarzy (SOBT MSW), Czarnogórcy (SAJ), Francuzi (RAID), Serbowie (SAJ) i Włosi (karabinierzy z 1. pułku spadochronowego „Tuscania”). Polaków, niestety, zabrakło.
Zza oceanu przyleciały cztery zespoły z USA: z ESU New York PD oraz trzech SWAT-ów z departamentów szeryfów hrabstw Alachua, Flagler i Osceola na Florydzie, z Ameryki Południowej natomiast „Skorpiony” z Żandarmerii Narodowej Argentyny („Alacran” GNA), Brazylijczycy (GER DEIC Policia Civil do Estado de Sao Paulo) oraz „Czarne Wilki” z BRTM (Brigada de Reacción Táctica Metropolitana) policji śledczej PDI Chile.
Egzotyki dopełniły trzy reprezentacje z Afryki: antyterroryści z Policia de Intervenção Rápida Angoli, z południowoafrykańskiej Special Task Force (STF SAPS) oraz operatorzy jednostki kontrterrorystycznej policji Rwandy (CTU RNP).
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |