Tydzień
szkolenia w KASOTC, z korzystaniem z wybranych
obiektów, strzelnic, magazynów, sal wykładowych, kadry
instruktorskiej, bazy noclegowo-żywieniowej i amunicji, to
koszt około 250 000 USD. Udział w zawodach, w tym pobyt,
amunicja i obsługa sędziowska są natomiast dla przybyłych po
wcześniejszej rejestracji zespołów darmowe, ponieważ AWC
traktowane są jako forma promocji ośrodka. Fundusze na ich
organizację pochodzą głównie od sponsorów, wśród których są
zarówno takie firmy jak Coca-Cola czy Bank of Jordan, jak i –
czy raczej przede wszystkim – oczywiście te związane z rynkiem
militarnym: najbardziej znani producenci broni, amunicji, odzieży
i wyposażenia taktycznego, optyki, łączności, pojazdów itd.
Poza możliwością bezpośredniej prezentacji praktycznej swoich
wyrobów przedstawicielom sił specjalnych z całego świata,
przybyłym na zawody, uczestniczą w synchronizowanych z nimi
co dwa lata targach SOFEX (Special Operations Forces Exhibition &
Conference) w pobliskim Ammanie.
Czytaj też: Królewski ośrodek >>>
Same zawody „Wojownik” to organizowana w części KASOTC w Yajouz rywalizacja krajowych i zagranicznych zespołów w konkurencjach odzwierciedlających główne zdolności, których kształceniem zajmuje się jordański ośrodek, podczas zadań oddających rzeczywiste warunki walki. Ukierunkowane są na kompleksowe sprawdzanie przygotowania bojowego, od sprawności fizycznej przez umiejętności strzeleckie, po komunikację i współdziałanie w zespole.
To jednak tylko metoda przyciągająca chętnych do sprawdzenia się oraz aktywnego udziału w imprezie, której nadrzędnym celem jest nie ocenianie poziomu wyszkolenia samego w sobie, lecz budowanie ducha partnerskiej współpracy i pozytywnych kontaktów między różnymi jednostkami uczestniczącymi w walce z terroryzmem – dzielenie się najlepszymi praktykami, poznawanie stosowanego uzbrojenia i wyposażenia, a także najnowszych propozycji uznanych producentów. Co ważne, są okazją do równoprawnego współzawodnictwa i wymiany doświadczeń między drużynami światowych mocarstw, z przybyłymi z nawet najmniejszych państw dowolnych kontynentów, nawet wystawionych przez lokalne formacje – czasem zupełnie nieznanych poza własnym krajem.
Międzynarodowe zawody
Na AWC KASOTC spotykają się przedstawiciele znanych jednostek specjalnych, wojskowych i policyjnych, zarówno z USA, Rosji czy Chin, z reprezentacjami np. Afganistanu, Kosowa, Tanzanii czy niemającej statusu państwowego Palestyny. W zmaganiach biorą udział zresztą nie tylko komandosi, ale również co jakiś czas ekipy z wojsk konwencjonalnych. Nie ma specjalnych testów wstępnych – chętni poinformowani są, że musza być przygotowani do celnego prowadzenia ognia z broni długiej do 300 m, z pistoletów do 50 m, a z wyborowej do 1000 m, a prócz tego zdolni fizycznie do intensywnego wysiłku w formie biegów, skoków, wspinaczki i dźwigania co najmniej 85 kg.
Ważna jest oczywiście szybkość podejmowania decyzji i komunikowania się w grupie w każdej sytuacji. Startujący zespół składa się z ośmiu ludzi, w tym lidera, pięciu zawodników i dwóch rezerwowych. Organizatorzy podają zawczasu szczegółowe regulacje co do zasad obowiązujących na zawodach i wyposażenia, wśród których jest m.in. wymóg poruszania się w kamizelce o masie nie mniejszej niż 20 funtów – kto nie dysponuje modelem Level III, musi uzupełnić kieszenie dodatkowym obciążeniem do wskazanego poziomu.
Czytaj też: Królewski ośrodek >>>
Nad przebiegiem konkurencji czuwa i ocenia wyniki odpowiednio liczne grono sędziów, będących doświadczonymi instruktorami z doświadczeniem wojskowym lub policyjnym. Zawody kończy szczegółowe omówienie całości i stosowanej taktyki, co stanowi wartościową okazję do porównania podejścia ekip z różnych krajów i kontynentów do poszczególnych zadań, ich procedur oraz tego, jak sprawdza się ich sprzęt. Pozwala to wyciągnąć wiele przydatnych wniosków, korygować wyposażenie, a także nawiązywać kontakty szkoleniowe. Każdego roku wielonarodowy zespół instruktorów KASOTC modyfikuje formułę zawodów, uwzględniając zebrane na świecie doświadczenia oraz nowe rozwiązania techniczne, stosowane w wojskowych i policyjnych operacjach specjalnych. Prestiżowe nagrody mają formę hełmu greckiego hoplity z grzebieniem.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[kasotc, trening, szkolenie, zawody, jednostki specjalne, Annual Warrior Competition]