Gabaryty i wynikająca z nich portatywność takiej broni wciąż jednak nie zadowalają, dlatego niektóre formacje wracają do cięższych rkm-ów na silniejszą amunicję 7,62 mm NATO, inne do zasilanych magazynkowo, wzmocnionych odmian kbk automatycznych (IAR - „SPECIAL OPS” nr 3/2012). Tymczasem między tymi ostatnimi a dotychczas oferowanymi rkbkm-ami klasy Minimi 5,56 nadal pozostaje luka na rzeczywiście lekką, poręczną broń tego kalibru zasilaną taśmowo, idealnie wpisującą się zwłaszcza w wiele działań sił specjalnych. Taki kbkm - po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce na tegorocznym MSPO w Kielcach - ma w swojej ofercie amerykańska firma Knight’s Armament Company (KAC).
KAC Stoner LMG to, zgodnie z nazwą, lekki kbkm (wg nomenklatury zachodniej lekki karabin maszynowy – light machine gun), będący dziełem słynnego amerykańskiego konstruktora Eugene’a M. Stonera (1922–1997), znanego przede wszystkim jako „ojca” kbk AR-15/M16.
![]() |
---|
SNAJPERZY SPECIAL OPS EXTRA Wydanie specjalne 1/2016 Wydawca: Grupa MEDIUM Rok: 2016 |
SPRAWDŹ CENĘ » |
KUP w Księgarni Militarnej » |
W 1961 r., po odejściu z przedsiębiorstwa ArmaLite, w którym pracował nad swymi pierwszymi karabinami i karabinkami serii AR, Stoner został konsultantem ówczesnego głównego producenta 5,56-mm AR-15, czyli znanej firmy Colt, ale równocześnie rozpoczął współpracę z Cadillac Gage (obecnie Textron Marine & Land Systems) z Luizjany. W oparciu o swój prototyp km M69W na nabój 7,62 mm NATO stworzył dla niej, z pomocą L. Jamesa Sullivana i Roberta Fremonta ze swego wcześniejszego zespołu, zestaw Stoner 62, złożony z karabinu samoczynno-samopowtarzalnego oraz zasilanego taśmowo karabinu maszynowego o ujednoliconych podzespołach.
W związku z rosnącą popularnością małokalibrowej amunicji pośredniej 5,56 mm x 45 firma Cadillac Gage zaproponowała, by rozwinąć je w system broni strzeleckiej właśnie tego kalibru. W efekcie powstał bardzo ciekawy 5,56-mm typoszereg Stoner 63, na który składało się aż osiem karabinków, od „surwiwalowego” subkbk po maszynowe, zasilane magazynkowo lub taśmowo, o znacznej wymienności części i zespołów.
Historia jego rozwoju, dokładny opis techniczny oraz testów prowadzonych przez amerykańską piechotę morską i siły specjalne, to temat na osobny, obszerny artykuł. W poruszanym kontekście istotne jest, że choć jako całość został uznany za zbyt skomplikowany i drogi, a w niektórych przypadkach za mało niezawodny, to niektóre odmiany zdobyły duże uznanie komandosów oraz marines. Navy SEAL szczególnie docenili rkbkm zasilany taśmowo, który jako znacznie lżejszy i poręczniejszy od podstawowego amerykańskiego 7,62-mm km M60 oraz strzelający tą samą amunicją co karabinki reszty zespołu, doskonale sprawdzał się w zapewnianiu przewagi ogniowej na bliskich odległościach podczas typowych dla działań tej formacji zasadzek i krótkotrwałych potyczek w wietnamskiej dżungli.
Sealsi nie tylko testowali tę broń, ale i szeroko wykorzystywali ją bojowo podczas działań w delcie Mekongu, a do ich arsenału trafiło poza pierwszymi, próbnymi egzemplarzami, sto rkbkm Stoner 63 oraz z ulepszonej serii Stoner 63A – zwłaszcza w krótkolufowej wersji Commando – którym nadano oznaczenie Mk 23 Mod. 0. Zostały wyparte dopiero na początku lat 80. przez belgijskie Minimi, a ostatnie egzemplarze były używane jeszcze podczas amerykańskiej inwazji na Grenadę w 1983 r.
Czytaj też: AR 7,62 mm x 39 Alternatywa >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |