Centrum Treningowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II - KASOTC
„Jeśli siły specjalne nazywamy grotem włóczni (ang. tip of the spear), to King Abdullah II Special Operations Training Center jest najlepszym narzędziem do jego ostrzenia” – tak reklamuje swą działalność jordański ośrodek szkoleniowy operacji specjalnych im. Króla Abdullaha II. Wyjątkowość KASOTC wynika z kombinacji różnorodnych obiektów treningowych, zintegrowanej z nimi zaawansowanej technologii sterującej i obserwacyjnej oraz elitarnego grona instruktorów i personelu pomocniczego. Do tego zaplecze kwaterunkowe, żywieniowe, wynajem broni i sprzętu, a także szereg innych udogodnień logistycznych – słowem, idealne miejsce do doskonalenia bojowych umiejętności dla sił specjalnych i nie tylko, jedyne w swoim rodzaju w tej części świata.
Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy...
Są trzecim pododdziałem KT, który statystycznie w roku realizuje najwięcej działań kontrterrorystycznych na terenie województwa łódzkiego oraz kraju. Od dwóch lat stanowią odwód kontrterrorystyczny Komendy Głównej Policji. Regularnie biorą udział w misjach zagranicznych, a w ostatnim czasie również w działaniach na granicy Białorusi i Ukrainy, gdzie pełnią służbę jako jednostka specjalna policji do nadzoru nad bezpieczeństwem w paśmie przygranicznym. Poznajcie Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny...
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG....
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG. Funkcjonariusze WZD NwOSG nawet kilka razy w tygodniu przeprowadzają operacje na szeroką skalę, zatrzymując członków zorganizowanych grup przestępczych.
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący...
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący się w centralnej części oficjalnej naszywki jednostki. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu jest obecnie jedną z 18 policyjnych jednostek KT w kraju, a jej głównym obszarem działania jest województwo mazowieckie.
Rządzona przez postępową dynastię Haszymidów Jordania jest jednym z najstabilniejszych państw regionu i – od zawarcia przez nią w 1994 r. układu pokojowego z Izraelem – bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, które rewanżują się m.in. znaczącym wsparciem finansowym (ok. 300 mln USD rocznie), szkoleniowym, sprzętowym i technologicznym dla sił zbrojnych tego małego, prozachodniego państwa. Licząca ponad 100 tysięcy zawodowych żołnierzy i około 60 tysięcy rezerwistów armia jordańska uchodzi również w związku z tym (ale także dzięki wieloletniej pomocy edukacyjnej Wielkiej Brytanii), za jedną z najlepiej wyszkolonych na Bliskim Wschodzie, regularnie ćwiczy z wojskami NATO i trenuje siły zbrojne państw Zatoki. Elitę wojsk lądowych Jordanii stanowią ponad 14-tysięczne siły specjalne, które uznawane są za jedne z najlepszych na Bliskim Wschodzie.
Centrum Treningowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II – KASOTC
Ważną rolę w rozwoju i osiąganiu wysokiego poziomu ich wyszkolenia odgrywa otwarty 19 maja 2009 r. przez króla Jordanii ośrodek jego imienia: Centrum Treningowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II – KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center).
Urodzony w 1962 r., a władający Jordanią od 1999 r. król Abdullah II, to absolwent brytyjskiej Royal Military Academy Sandhurst (1980 r.). Karierę oficerską rozpoczął od dwuletniej służby w armii brytyjskiej, podczas której stacjonował też w Niemczech, po czym już w jordańskich siłach zbrojnych dowodził pododdziałami pancernymi i zdobył kwalifikacje pilota śmigłowca szturmowego Cobra AH-1. W 1990 r. ukończył kurs sztabowy w British Staff College, a cztery lata później objął dowodzenie siłami specjalnymi Jordanii. W 1996 r. z jego inicjatywy zostały one skonsolidowane pod połączonym dowództwem JSOC (Joint Special Operations Command), a król po kolejnym kursie zrządzania obronnego w American Naval Postgraduate School doszedł w 1998 r. do stopnia generała majora. Regularnie występuje w mundurze i czerwonym berecie sił specjalnych oraz chętnie osobiście uczestniczy w różnego rodzaju treningach komandosów.
Projekt stworzenia nowoczesnego środowiska szkoleniowego, które będzie podwyższać możliwości operacyjne jednostek operacji specjalnych, zaczął być planowany pod auspicjami króla Abdullaha II w 2002 r. W następnym Jordańczycy porozumieli się w tej sprawie z partnerami z USA, którzy w dobie Globalnej Wojny z Terroryzmem z oczywistych względów chętnie poparli tę inicjatywę, jako skierowaną nie tylko na potrzeby miejscowych formacji, istotną dla wzmocnienia współpracy regionalnej.
W maju 2005 r. kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził wyasygnowanie przez Departament Obrony 99 milionów dolarów na wsparcie ukończenia projektu, budowę i wyposażenie ośrodka szkolenia sił operacji specjalnych i kontrterrorystycznych w Jordanii, w ramach programu FMS (Foreign Military Sales). Podobno do tej pory z USA wpłynęła na ten cel i rozwój KASOTC dwukrotnie większa suma. Jeśli zważyć, że komercyjne udostępnienie na tydzień wszystkich obiektów ośrodka wraz zapleczem kwaterunkowo-logistycznym, amunicją i kadrą instruktorską kosztuje 250 tys. USD, to nie można tego nie uznać za dobrą inwestycję.
Przy pracach projektowych połączyły siły:
Centralne Dowództwo Operacji Specjalnych US SOCCENT (U.S. Special Operations Command-Central, nadzorujące misje na Bliskim i Środkowym Wschodzie, m.in. w Afganistanie, Iraku i Syrii),
królewskie jordańskie biuro projektowe KADDB,
amerykańska Defense Security Cooperation Agency
oraz Transatlantic Programs Center (TPC) korpusu inżynieryjnego US Army.
SOCCENT (Plans, Policy and Programs directorate) został głównym menedżerem programu, odpowiedzialnym za synchronizowanie, raportowanie i sprawdzanie poprawności projektu od fazy koncepcji, aż do przekazania ukończonego obiektu rządowi Jordanii.
Poza US Army Corps of Engineers TPC do błyskawicznie i z rozmachem prowadzonych prac zaangażowano:
US Army PEO STRI (Program Executive Office for Simulation, Training, and Instrumentation) oraz firmy kontraktorskie General Dynamics Information Technology,
H-B Consulting LLC,
American International Contractors Inc.
i Stanley Consultans.
Do połowy 2009 r. powstał dzięki nim wyposażony „pod klucz” najnowocześniejszy ośrodek szkoleniowy sił specjalnych w regionie i jeden z największych tego typu na świecie. Zajmuje on 25 km kwadratowych odizolowanego, strzeżonego terenu w półpustynnym, powyrobiskowym rejonie, 35 km na północny wschód od stolicy kraju, Ammanu, na zachód od Russayfah przy trasie do pobliskiego miasta Az-Zarka. Przeznaczony jest do zaawansowanego, także łączonego treningu walki w terenie zurbanizowanym pieszo i z użyciem pojazdów, bojowych operacji kontrterrorystycznych ze szturmowaniem różnego rodzaju obiektów i specjalistycznym szkoleniem breacherów, strzeleckiego, w tym snajperskiego w różnych warunkach (terenie zabudowanym, odkrytym, w działaniach wojskowych i operacjach ratowania zakładników), ratowniczego, ochrony VIP, jazdy ofensywnej i off road, a także elementów walki na pustyni i w górach.
Jak głoszą materiały promocyjne ośrodka: „niezależnie od tego, czy szukasz dostosowanego pakietu szkoleniowego, miejsca do prowadzenia własnego szkolenia wewnętrznego lub na wspólne ćwiczenie, KASOTC przekroczy twoje oczekiwania i będzie optymalnym rozwiązaniem”.
Prowadzący szkolenie
Szkolenie prowadzą specjaliści z jordańskich sił zbrojnych oraz kontraktorzy z amerykańskiej ViaGlobal Group z Annapolis. Zarządzana przez byłych żołnierzy Delty, SEAL i 75. Pułku Ranger kadra instruktorska i personel pomocniczy KASOTC to specjaliści pochodzący z jednostek elitarnych całego świata, starannie wyselekcjonowani ze względu na wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie. Nadzoruje ich obecnie gen. mjr (ret.) Gary L. Harrell, który ma za sobą 35 lat służby w US Army, z udziałem we wszystkich prowadzonych w tym okresie ważnych kampaniach wojennych Stanów Zjednoczonych, w tym słynnych operacjach bojowych amerykańskich sił specjalnych. Karierę oficerską rozpoczął w szeregach spadochroniarzy 82. Dywizji Powietrzno-desantowej All-Americans, po czym kontynuował ją w 7. i 10. Special Forces Group „Zielonych Beretów”, a następnie jako operator legendarnej Delty, przechodząc w niej kolejne szczeble dowodzenia, aż po stanięcie na jej czele w latach 1998–2000. W ostatnich latach przed odejściem ze służby czynnej w 2008 r. zajmował stanowisko zastępcy dowódcy US Army Special Operations Command.
Podlegający mu eksperci przygotowują programy treningowe obejmujące całe spektrum technik, procedur i taktyki operacji specjalnych, uwzględniające najświeższe doświadczenia z realnych działań bojowych wojskowych formacji specjalnych, kontrterrorystycznych, organów ścigania i służb. Są one dostosowywane do wymagań, potrzeb i wielkości trenującej jednostki. Szkoleni, którzy mogą zostać zakwaterowani i żywieni na miejscu (z dostępem do obiektów rekreacyjno-sportowych i odnowy) oraz wyposażeni w niezbędny sprzęt, broń i amunicję z zasobów KASOTC, rozpoczynają zajęcia od części teoretycznej w odpowiednio zorganizowanym zapleczu dydaktycznym. Ćwiczenia praktyczne odbywają się w warunkach maksymalnie realistycznie symulujących warunki bojowe, włączając to pełną pozorację pola walki i wybuchy pożarów. A wszystko obserwowane, mierzone i oceniane przy użyciu najnowocześniejszych systemów, zapewniając dokładne informacje zwrotne.
KASOTC rozciąga się z południa na północ. Na prawo od zlokalizowanej od zachodu głównej bramy wjazdowej znajdują się magazyny i stolarnia, na lewo zaś część administracyjna z meczetem, budynek sztabu, noclegowe na 400 osób (pokoje 1-, 2-, 4- i 8-osobowe) z pralnią, jadalnia, boisko z basenem i siłownią, obszar rozrywki z kinem i sklepem, punkt medyczny i stomatologiczny, aula konferencyjna z 300 miejscami siedzącymi i klasy wykładowe oraz zbrojownia (przechowywanie i wypożyczanie broni).
Broń i ośrodki
KASOTC dysponuje 9 mm pistoletami Glock 19 i SIG-Sauer P226, 5,56 mm kbk LWRC M6A2 i LMT M4 z celownikami kolimatorowymi Aimpoint Comp M4 oraz zestawami do strzelania treningową amunicją barwiącą Simunititon FX do kbk i broni krótkiej, 5,56 mm rkbkm M249 SAW/FN Minimi, 7,62 mm km M240B/FN MAG, 7,62 mm samopowtarzalnymi karabinami wyborowymi DPMS LR-308, 7,62 mm powtarzalnymi snajperskimi Sako TRG-22 i firmy Accuracy International, tymi ostatnimi także na amunicję .338 LM, a także wielkokalibrowymi Barrett M82 SASR i McMillan TAC-50 na amunicję .50 BMG, wszystkie oczywiście z „optyką”. Do tego zapasy amunicji do tej broni plus .45 ACP, 7,62 mm x 39 i 7,62 mm x 54R oraz do strzelb gładkolufowych kalibru 12, przyrządy obserwacyjne i pomiarowe dla snajperów, narzędzia wyłomowe itp.
Idąc od południa, równolegle do wyżej wymienionych położona jest strefa F, obejmująca teren zurbanizowany z ośrodkiem kontrolnym AAR (After-Action Review) i sterowania ROC (Range Operations Control Center), a także na pięciu kondygnacjach dwóch budynków do treningu walki w pomieszczeniach cqb. Strefa E to zaaranżowany rejon lotniska z samolotem pasażerskim i wieżą kontrolną, budynek do ćwiczenia technik wyłomowych MOE (method of entry), tory do treningu jazdy specjalnej, a obok trzy strzelnice z krótkimi osiami 50 m. Dwukierunkowe tory Driver Training Range do ćwiczeń szybkiej i niekonwencjonalnej jazdy NEVO (Non-Emergency Vehicle Operations) wraz z placem manewrowym skip-ad, pozwalają trenować szybką jazdę po trasie z różnorodnymi zakrętami oraz przy horyzontalnie i wertykalnie ograniczonym polu widzenia, wykonywanie skrętów, pogoni, manewrowania wymijającego, kontroli poślizgu, a także jazdę terenową off-road. Na kolejną w kierunku północnym strefę D składają się strzelnice z osiami 100 i 300 m wyposażonymi w różnorodne cele (stałe, podnoszone, ruchome) i systemy rejestracji trafień LOMAH oraz siedmiopiętrowa wieża wspinaczkowo-zjazdowa commando, z której również można prowadzić ogień aż do 500 m. W strefie C to tor przeszkód, rzutnia granatów oraz strzelnica snajperska o długości 1300 m w naturalnym terenie do strzelań na nieznanych dystansach, przy której przygotowano cztery miejsca do sprawdzania i obsługi broni.
Sercem KASOTC jest wyrafinowany, zintegrowany system sterowania, podłączony do poszczególnych obszarów treningowych za pomocą kabli światłowodowych z siecią komputerową LAN. Pozwala on na pełne monitorowanie i rejestrowanie wszystkich miejsc w całym kompleksie w dzień i w nocy oraz sterowanie efektami specjalnymi, dźwiękiem, wewnętrznymi i zewnętrznymi 350 kamerami wideo, wbudowanymi w różnych miejscach 158 głośnikami i mikrofonami itp.
ROC steruje tarczami przedstawiającymi różne cele, generatorami mgły i dymu, wybuchami i automatycznymi symulatorami broni w wielu miejscach, w tym na dachach budynków, wywoływaniem fal uderzeniowych, ognia, a nawet wojennych „zapachów”. Oprócz symulowania określonych, zwiększających realizm warunków zbiera wraz z AAR w czasie rzeczywistym informacje o przebiegu treningu, zapewniając informację zwrotną w celu identyfikowania niedociągnięć, ich korekty i poprawiania zdolności. W tym ostatnim zakresie wykorzystuje najnowsze systemy oceniania dostarczane przez General Dynamics Information Technology.
Obszar do treningu walki w terenie zurbanizowanym składa się z trzech sekcji z 52 obiektami, z których jedna zaaranżowana jest w stylu typowej wioski afgańskiej, a inna, w której znajdują się obiekty ROC i AAR, ma charakter miejski, z budynkami odwzorowującymi ambasadę, fragment dzielnicy mieszkaniowej, obiekty komercyjne i przemysłowe, budynki rządowe, stację paliw oraz arabski targ (suk), nawet z małymi zbiornikami wodnymi. Żołnierze przeszkoleni w tej strefie rozwijają się, osiągają i utrzymują wysoki poziom umiejętności i kompetencji do skutecznego radzenia sobie z rzeczywistymi sytuacjami w terenie miejskim. Mogą ćwiczyć patrolowanie pieszo i na pojazdach, kontrolowanie i rozpraszanie tłumu, operacje cordon and search, pościgowe, ratowanie zakładników, koordynację prowadzenia ognia i współdziałanie ze snajperami, procedury raportowania itd. A wszystko to przy użyciu amunicji FX, granatów dymnych, z gazem i flash-bang.
CQB House to jednopiętrowy budynek z położoną po sąsiedzku trzypiętrową wieżą, którego wszystkie pomieszczenia, włącznie z klatką schodową, są przystosowane do ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji pistoletowej, pośredniej i karabinowej. Wewnątrz i wokół tych obiektów mogą prócz tego zostać rozmieszczone cele do ostrzału ostrą amunicją przez snajperów z bliskich i odległych pozycji, także pod dużymi kątami. A wszystko przy zaawansowanych efektach specjalnych symulujących chaos, widoki, dźwięki i zapachy, z możliwością desantowania na dachy ze śmigłowców, wykorzystywania technik linowych, podjazdów samochodami z rampami szturmowymi oraz forsowania drzwi ręcznymi i mechanicznymi narzędziami wyłomowymi. Wybuchowe techniki (przy pomocy ładunków tnących CLC, lontu detonującego, arkuszy SX2 i łądunkó1) do 0,5 kg) można trenować w połączeniu z cqb w dwukondygnacyjnym obiekcie MOE z płaskim oraz dwuspadowym dachem. Przewidziano stacje do treningu przecinania przeszkód metalowych oraz osłonięty rejon Demolition Pit do wysadzania większymi ładunkami przejść w różnego rodzaju przeszkodach, a nawet typowym dla Afganistanu murze z gliny.
Do specjalistycznych treningów kontrterrorystycznych służy strefa z dostosowanym do treningu szturmowania lub reagowania na zagrożenia przez sky-marshali samolotem pasażerskim Airbus A300, z pewnymi cechami Boeinga 777, odpowiednio przygotowanym przez amerykańską firmę Safety Training Systems Inc. Obok znajduje się wieża kontrolna do wykorzystania w różnych scenariuszach i lądowisko dla śmigłowców. KASOTC ma do dyspozycji maszyny MH-6 Little Bird i UH-60 Blackhawk. 3,5 godziny jazdy od KASOTC, przy wybrzeżu Morza Czerwonego w wojskowej części portu Aqaba znajduje się obiekt z zacumowanym dużym statkiem do treningu morskich działań kontrterrorystycznych, antypirackich i abordażowych VBSS, z użyciem ostrej amunicji we wszystkich kierunkach.
W KASOTC regularnie trenują wszystkie jordańskie jednostki specjalne oraz wiele formacji zagranicznych, poczynając od tych z regionu: Kuwejtu, Omanu, czy Arabii Saudyjskiej. W królewskim ośrodku intensywnie przygotowywały się oddziały irackich sił kontrterrorystycznych ICTF („SPECIAL OPS” 2/2017), a jeszcze zanim został oficjalnie otworzony przeszkolono tam 2500 komandosów z Afganistanu („SPECIAL OPS” 6/2013). Centrum Króla Abdullaha II to również od 2010 r. miejsce corocznych wielonarodowych manewrów pk. „Eager Lion” z udziałem jednostek z kilkunastu armii zachodnich i Bliskiego Wschodu, a od 2009 r. interesujących zawodów „Annual Warrior Competition” wartych osobnego artykułu.
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych.
Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...
Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...
Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz).
Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.