Głównym celem przedsięwzięcia było wypracowanie procedur ratowniczych na wypadek wystąpienia zdarzeń masowych na terenach jednostek penitencjarnych i poza nimi, a także próba wykreowania nowych rozwiązań w całościowym systemie bezpieczeństwa publicznego. W dobie nowych zagrożeń Służba Więzienna dokłada starań, by jej Grupy Interwencyjne były jak najlepiej przygotowane nie tylko do samodzielnego działania, ale także do współpracy z innymi służbami współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju i organami administracji rządowej w czasie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, zagrażających życiu ludzkiemu.
Kolejne warsztaty „Tactical Prison Rescue” służyły sprawdzeniu wyszkolenia taktycznego i ratowniczego uczestników oraz umiejętności współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego, a także dały okazję do tworzenia wspólnych procedur na wypadek różnych zdarzeń kryzysowych. Główną część zorganizowano na terenie ośrodka Golina, strzelnicy w Wołowie, hali sportowej w Brzegu i okolicznym terenie, a ostatnie, kulminacyjne ćwiczenie – na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.
Po raz drugi czteroosobowe zespoły uczestniczyły w konkurencjach, w których oceniano taktyczne rozwiązania sytuacji trudnych, umiejętności udzielania poszkodowanym zaawansowanej pomocy przedmedycznej według najnowszych wytycznych TCCC (Tactical Combat Casualty Care) oraz współdziałanie z innymi organami i służbami.
Zaproszenia do udziału w warsztatach rozesłano do jednostek specjalnych wszystkich służb i choć obowiązki służbowe nie pozwoliły niestety pojawić się w tym roku przedstawicielom wielu z nich, to stawiła się blisko setka uczestników. Poza reprezentacjami Grup Interwencyjnych z wszystkich piętnastu Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej w kraju przybyły również zespoły ze Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Organizację zawodów wsparły m.in. warszawskie Centrum Treningu i Symulacji Ratunkowych REAGO, wrocławska firma szkoleniowa Eagle-Med System, harcerska Grupa Ratownictwa Specjalistycznego „Cichociemni”, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz policja i Państwowa Straż Pożarna z Wołowa. Do współpracy zaproszono również dr Magdalenę El Ghamari z Instytutu Badań nad Terroryzmem rzeszowskiej WSIiZ, która przedstawiała zagadnienia związane z działalnością organizacji terrorystycznych, ale także doskonale odegrała rolę terrorystki-samobójczyni w jednym z zadań, z jakimi musieli zmierzyć się zawodnicy.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |