FUERZAS COMANDO 2012

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 4/2012  /  27-08-2012
US SOUTHCOM/107 Mobile Public Affairs Detachment

Blisko czterystu najlepszych komandosów z 21 krajów Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej stanęło w pierwszej połowie czerwca br. do rywalizacji w kolejnych, dziewiątych już zawodach sił specjalnych „Competencia Fuerzas Comando”, zorganizowanych tym razem w Kolumbii. Po raz piąty w ich historii najlepsza okazała się reprezentacja kolumbijskiej jednostki antyterrorystycznej AFEAU.

Pomysłodawcą, głównym organizatorem oraz sponsorem corocznych już zawodów dla sił specjalnych armii i policji tego regionu jest Południowe Dowództwo Sił Zbrojnych USA (US Southern Command) oraz amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych „Południe” (US Special Operations Command South, SOCSOUTH), wraz z podległą mu operacyjnie 7. Special Forces Group (Airborne) „Zielonych Beretów” z Eglin AFB na Florydzie. Ich celem jest promocja regionalnej współpracy wojskowej dla wspólnego bezpieczeństwa, a także podnoszenie na wyższy poziom interoperacyjności, wymiana doświadczeń i budowanie wzajemnego zaufania między jednostkami specjalnymi półkuli zachodniej. Poszczególne z nich kierują na zawody ośmioosobowe zespoły w składzie: jeden sędzia i pięcioosobowa grupa szturmowa (czteroosobowy team Asaltantes/Operadores en Contraterrorismo plus zawodnik rezerwowy) oraz dwóch snajperów (Tiradores de Alta Precisión). Konkurencje opracowane są tak, by uczestnicy mogli wykazać się sprawnością i praktycznymi umiejętnościami, typowymi dla operatorów sił specjalnych, to jest przede wszystkim wysoką i wszechstronną kondycją fizyczną, kunsztem strzeleckim i taktycznym oraz zdolnością do działania zespołowego. Każdy zespół przybywa ze standardowym uzbrojeniem i wyposażeniem osobistym, jakie są używane w ich macierzystych jednostkach.

Zobacz także: Kolumbia: Ćwiczenia Fuerzas Comando 2012

Po raz pierwszy zawody „Fuerzas Comando” odbyły się w 2004 r. w salwadorskiej Base Militar de Ilopango, z udziałem ekip z 16 państw i obserwatorów z Belize. Pierwsze miejsce zdobyli wówczas gospodarze, drugie z minimalną stratą reprezentacja amerykańskich „Zielonych Beretów” (z kompanii Charlie 3. batalionu 7. SFG), a trzecie Kolumbijczycy. Tegoroczne zawody „Olimpiadas militare antiterrorismo” odbyły się w dniach 6-14 czerwca pod hasłem „Todos los países contra el terrorismo” (hiszp. wszystkie kraje przeciwko terroryzmowi), w kolumbijskim Narodowym Centrum Szkoleniowym (Centro Nacional de Entrenamiento - CENAE) Fuerte Militar de Tolemaida, w miejscowości Melgar pod Tolimą. Przybyło na nie blisko czterystu przedstawicieli wojskowych i policyjnych jednostek specjalnych z 21 krajów obu Ameryk i regionu Karaibów, w tym po raz pierwszy Kanadyjczycy z CSOR (Canadian Special Operations Regiment).

Zobacz także: Jesteśmy gotowi?

W związku z pewnymi problemami administracyjnymi w ostatniej chwili z udziału w zawodach została wyeliminowana ekipa z Surinamu. Dominowali komandosi z formacji wojskowych, często z pododdziałów do walki z terroryzmem, ale jak zwykle pojawiły się także reprezentacje podobnych jednostek ze służb wewnętrznych: korpusu karabinierów (Chile), policji (Panama) oraz ze składu służby bezpieczeństwa i wywiadu Kostaryki DIS. W tym roku pierwszy raz wśród uczestników znalazła się kobieta: ofi cer sił specjalnych meksykańskiej marynarki wojennej (FES). Cztery dni poprzedzające zawody poszczególne ekipy mogły wykorzystać na szczegółowe poznanie warunków zaplanowanych konkurencji. Równolegle do późniejszej rywalizacji praktycznej miało miejsce w Bogocie seminarium CTOC (Countering Transnational Organized Crime), podczas którego przedstawiciele współpracujących państw, wyżsi dowódcy i urzędnicy, dyskutowali na temat współpracy w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W ostatniej chwili z udziału w zawodach została wyeliminowana ekipa z Surinamu. Dominowali komandosi z formacji wojskowych, często z pododdziałów do walki z terroryzmem, ale jak zwykle pojawiły się także reprezentacje podobnych jednostek ze służb wewnętrznych: korpusu karabinierów (Chile), policji (Panama) oraz ze składu służby bezpieczeństwa i wywiadu Kostaryki DIS. W tym roku pierwszy raz wśród uczestników znalazła się kobieta: oficer sił specjalnych meksykańskiej marynarki wojennej (FES). Cztery dni poprzedzające zawody poszczególne ekipy mogły wykorzystać na szczegółowe poznanie warunków zaplanowanych konkurencji. Równolegle do późniejszej rywalizacji praktycznej miało miejsce w Bogocie seminarium CTOC (Countering Transnational Organized Crime), podczas którego przedstawiciele współpracujących państw, wyżsi dowódcy i urzędnicy, dyskutowali na temat współpracy w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Zobacz także: GROM na Politechnice

Drugi dzień zawodów rozpoczęły ogniowe testy kwalifikacyjne, czyli strzelania precyzyjne i dynamiczne w różnych postawach z pistoletów na 25 m oraz karabinków kalibru 5,56 mm do celów pojedynczych oraz grupowych na dystansach 100, 75, 50 i 25 m. Powszechnie używane były amerykańskie kbk M4 z różnymi typami celowników optoelektronicznych. Pary snajperskie przechodziły natomiast tzw. test FBI, do którego przystępowały niezwłocznie po przeniesieniu na odcinku 800 m „rannego towarzysza”, to jest manekina o masie 70 kg. Z karabinu wyborowego na nabój 7,62 mm NATO należało w czasie ograniczonym do 9 minut trafić z odległości 100 m jednym pociskiem w literę T przykrywającą rejon oczu i nosa twarzy, będącej celem, po czym czterema pociskami trafić w cztery koła o średnicach od 2 do 5 cm. Następnego dnia snajperzy rywalizowali w strzelaniu do celów ruchomych, a kolejnego likwidowali na czas cele na nieznanych odległościach. 11 i 12 czerwca czekały ich jeszcze „próby stresowe”, polegające na wykonywaniu różnych zadań, związanych nie tylko ze strzelaniem, ale i obserwacją (ocenianie odległości, wykrywanie celów), maskowaniem i skrytym przenikaniem, a następnie strzelania nocne na dystansie od 200 do 500 m.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  19
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl