Siła w nogach, moc w sercach - MUNDUR NA ROWERZE mknie przez Polskę

 Redakcja  /  20-06-2018
mat. organizatora / pixabay.com

"Mundur na Rowerze", czyli pasjonaci dwóch kółek z różnych służb - inicjatywa, która zrodziła się wśród policyjnej społeczności PMF. W ubiegłym roku przejechali przez Polskę, by wspomóc walczącego z nowotworem policjanta z Rzeszowa. Teraz mkną w sztafecie przez nasz kraj, by zebrać fundusze na leczenie dwójki rannych na służbie mundurowych z Łodzi - policjanta z KP V w Łodzi - st. sierż. Marcina Miniaka, i strażaka z łódzkiej PSP - asp. sztab. Arkadiusza Dąbrowskiego. O projekcie, który pokazał siłę serc bijących pod mundurami i odznakami, a także jedność służb i chęć wspólnego niesienia pomocy rozmawiamy z organizatorem i pomysłodawcą "Munduru na Rowerze" - Jarosławem Hapakiem.

SPECIAL OPS: W akcji biorą udział nie tylko policjanci skupieni wokół społeczności PMF, ale też przedstawiciele innych służb mundurowych. Czy jest jakaś grupa, która szczególnie wyróżnia się liczebnością? I od razu pozwolę sobie zadać drugie pytanie: w tej edycji w akcji mogą uczestniczyć również cywile - czy spotkaliście się z ich dużym zainteresowaniem inicjatywą?

JAROSŁAW HAPAK: Zanim sztafeta na dobre wystartowała do udziału zgłosiło około 300 uczestników. Z uwagi na przepisy, które w międzyczasie się zmieniły, dotyczące przetwarzania danych osobowych (RODO) zaprzestaliśmy przyjmowania oficjalnych zgłoszeń, ponieważ nie byliśmy na to przygotowani prawnie. Przyjęliśmy, że każdy może wziąć udział w akcji, jeśli tylko stawi się na starcie danego odcinka i wyruszy razem z grupą. Niemniej jednak przed uruchomieniem każdego kolejnego odcinka pytamy osobę, która „prowadzi” grupę, jakiej liczby uczestników się spodziewamy, aby w miarę możliwości kontrolować i przypominać o bezpiecznym poruszaniu się w kolumnie rowerowej po drogach publicznych.

Poznaj szczegóły: Mundur na Rowerze 2018

Niestety, nie jesteśmy w stanie zapewnić zabezpieczenia trasy przez odpowiednie służby na każdym odcinku. Natomiast dzięki firmie Hertz Systems z Zielonej Góry, liderowi w technologii GPS, mamy możliwość podglądu na mapie w czasie rzeczywistym, gdzie dokładnie znajdują się uczestnicy. Firma Hertz Systems przekazała dwa nadajniki GPS, które podróżują razem z uczestnikami. Takie rozwiązanie pozwala nam reagować na wszelkie sytuacje, które mogą przytrafić się uczestnikom. Nadajniki posiadają funkcję SOS, po jej użyciu organizatorzy otrzymują wiadomość SMS z koordynatami pozycji nadajnika, a także mogą wykonać połączenie telefoniczne do nadajnika i przez niego prowadzić z uczestnikami rozmowę telefoniczną, bowiem służy on wówczas jako telefon alarmowy.

Wracając do kwestii uczestników, staramy się zliczać wszystkich przed startem odcinka. Uczestnicy kontaktują się z organizatorem i informują o uruchomieniu nadajników i liczbie uczestników. Jak już wspomniałem, nie prowadzimy imiennych list. Zrezygnowaliśmy także z rozróżniania poszczególnych służb i osób cywilnych, skupiliśmy się na liczbie uczestników i pokazaniu jedności i współdziałania w szczytnym celu. Na dzień 17 czerwca udział w sztafecie wzięło 753 rowerzystów, w tym jedna osoba niewidoma, która jechała na rowerze typu tandem odcinek z Piły do Czarnkowa, oraz nasz najmłodszy uczestnik Gniewko (1,5 roku), który w specjalnej przyczepce rowerowej przejechał odcinek z Zakopanego do Nowego Sącza.

SPECIAL OPS: Jedność i współdziałanie w szczytnym celu, niezależnie od służby to świetna idea. Czy można nadal dołączyć do sztafety na odcinkach, które nie zostały uruchomione?

JAROSŁAW HAPAK: Zgłoszeń do udziału w akcji już nie przyjmujemy, ale jeśli ktoś ma ochotę wziąć udział, to zapraszam na start danego odcinka i w drogę. Miejsca startów danych odcinków można znaleźć na naszej stronie www.mundurnarowerze.pl w zakładce MNR2018 - tam rozwijamy TERMINARZ i szukamy miasta, które nas interesuje. Podane tam są dokładne adresy jednostek służb mundurowych, z których startujemy.

SPECIAL OPS: Skoro mowa o miastach, ile z nich finalnie znalazło się na trasie i jaką ostatecznie długość będzie miała cała trasa?

JAROSŁAW HAPAK: Pierwotnie planowaliśmy, aby na trasie przejazdu znalazły się 133 miasta. Wynikało to ze zgłoszeń, a raczej z deklaracji funkcjonariuszy, którzy chcieli wziąć udział. Po zamknięciu listy miast musiałem wyznaczyć najbardziej optymalną trasę pod kątem ruchu kołowego, odległości, przewyższeń i np. przepraw wodnych, bo takie także na trasie się pojawiły. Wytyczona trasa mierzyła 6130 km, ale wynik ten był bardzo niedokładny ponieważ wyznaczony przez mapę internetową. Musiałem się skontaktować z każdym „odcinkiem” trasy i ustalić, która trasa dla uczestników jest najbezpieczniejsza i najbardziej przyjemna pod kątem jazdy na rowerze. Zaufaliśmy uczestnikom - także tym - nota bene - z "drogówki", bo to oni znają swoje regiony i wszystkie drogi dookoła.

Sprawdź szczegóły: Pomóż czworonożnym mundurowym - wesprzyj Stowarzyszenie "Zakątek Weteranów"

Na tym etapie sztafety prawie jestem pewien, że wynik będzie o 200, a może nawet 300 km dłuższy. Kilka miast musieliśmy pominąć już na trasie, bo uczestnicy z różnych powodów wycofali się z uczestnictwa, ale nikt do nikogo nie ma pretensji, bo to akcja charytatywna i ma łączyć ludzi. Na szczęście udało się te odcinki albo zastąpić innymi, albo po prostu pominąć i dotrzeć do kolejnej stacji naszej sztafety. Jaki będzie końcowy wynik miast? Ciężko powiedzieć tak naprawdę, bo uczestnicy cały czas nam podsuwają kolejne miasta, których nie braliśmy pod uwagę, a okazało się, że są tam funkcjonariusze i wolontariusze, którzy chcą w ten sposób wspomóc akcję. Na dzień 17 czerwca mamy 82 miasta i 3954 przejechanych kilometrów.

SPECIAL OPS: Gdzie zakończy się sztafeta? Wiemy, że to Łódź, ale gdzie dokładnie będzie można powitać finalną grupę?

JAROSŁAW HAPAK: Meta tegorocznej edycji finalnie znalazła się w Atlas Arenie, chociaż na etapie planowania mieliśmy kilka innych typów. Z różnych względów wybraliśmy Atlas Arenę, a raczej podjęliśmy współpracę z Atlas Areną. Kwestią organizacji mety niejako obciążyliśmy Fundację Mała Straż z Łodzi, która udostępnia konto na potrzeby akcji. 30 czerwca, czyli w dniu finiszu na terenie Atlas Areny przy ul. Bandurskiego 7 w Łodzi odbędzie się festyn rodzinny, który będzie fajną otoczką dla mety ogólnopolskiej akcji, tym bardziej, że będzie on o tematyce bezpieczeństwa w czasie wakacji. Przy okazji mety i festynu odbędą się pokazy sprzętu różnych służb mundurowych zgodnie z ideą "Munduru na rowerze". Będzie też wiele innych atrakcji, o których nie chcę mówić, by zachęcić wszystkich łodzian, ale i przyjezdnych do wstąpienia na to wielkie wydarzenie.

SPECIAL OPS: Czy wpłaty na konto mają ograniczenie czasowe czy można będzie dokonać wpłat również po zakończeniu sztafety?

JAROSŁAW HAPAK: Zbiórka publiczna prowadzona przez Fundację Mała Straż będzie trwała do końca roku kalendarzowego. Dlatego wszystkie wpłaty pod hasłem "Mundur na rowerze 2018" będą wielkim udziałem w pomocy dla chłopaków.

SPECIAL OPS: Od strony organizacyjnej inicjatywa "Munduru na rowerze" znacznie się rozwinęła - jako organizator i pomysłodawca z pewnością dostrzega Pan wiele różnic. Które należą do najważniejszych i najbardziej znaczących z perspektywy celu akcji?

JAROSŁAW HAPAK: Tegoroczna akcja w porównaniu do roku ubiegłego jest niemal dwukrotnie większa, jeśli chodzi o walory organizacyjne. Wpłynęło to także na rozgłos informacyjny, czego następstwem było zainteresowanie się akcją samego Komendanta Głównego Policji - nadinsp. dr Jarosława Szymczyka. Kiedy otrzymaliśmy o tym fakcie informację, postanowiliśmy wystąpić do Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o wspólny patronat honorowy. Miało to na celu przede wszystkim podbudowanie mentalnie Marcina i Arka i utwierdzenie ich w przekonaniu, że szefowie ich służb są za nimi i ich wspierają. Po spełnieniu warunków formalnych, co nie było proste, otrzymaliśmy pisma potwierdzające patronat.

Zobacz również: Pomóż rannemu antyterroryście ze SPAP Wrocław

Od dwóch lat ściśle współpracujemy ze Stowarzyszeniem IPA Sekcja Polska. Jako, że IPA to międzynarodowy organ skupiający Policjantów i Strażników Granicznych z całego świata, postanowiliśmy zaproponować, by IPA jako taki „większy brat czy siostra” naszego "Munduru na rowerze" (bo łączy nas ta sama idea), została naszym trzecim patronem honorowym. Udało się. Współpraca z IPĄ układa się idealnie. Co chwilę otrzymujemy filmy z całego świata, na których policjanci ślą słowa wsparcia dla naszych beneficjentów. Swój film przesłał także Mariusz Wlazły, reprezentant Polski w Piłce Siatkowej.

W akcję, podobnie jak w ubiegłym roku, włączyły się aktywnie związki zawodowe wszystkich służb. Zadbały one o rozpowszechnienie idei i zachęcenie do udziału w akcji. Związki zawodowe to, można powiedzieć, legenda idei skupiania mundurowych we wspólnym gronie. Wcześniej działały każde w swoim „mundurze”, dziś - mam nadzieję, że dzięki naszej pomocy - działają razem i to widać. Nawet sami funkcjonariusze przekazują nam informacje, że to widać i są dumni z tego obrazu.

SPECIAL OPS: 30 czerwca dotrzecie do Łodzi, a co potem? Macie plany na dalsze projekty rowerowe?

JAROSŁAW HAPAK: Nasza akcja trwa do 30 czerwca, później będzie czas na refleksję, posumowanie i wnioski. Z tyłu głowy już gdzieś tam maluje się zarys przyszłorocznej akcji, a na pewno kwestii, które musimy spełnić by miało to przysłowiowe ręce i nogi, a przede wszystkim, by odbyło się z literą prawa. Zauważamy pewne elementy, które wymagają poprawy. Ten rok się nie kończy dla nas, na pewno nie dla mnie. Działam, by "Mundur na rowerze" był formalnym tworem, by było to coś, co będzie faktycznie dla mundurowych od mundurowych. Szczegółów nie zdradzam, ale w przyszłości na pewno pochwalę się zarówno redakcji SPECIAL OPS, jak i Czytelnikom.

Dowiedz się więcej: Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy

Na koniec chciałbym, by wszyscy wiedzieli, że "Mundur na rowerze" to od strony organizacyjnej dość duży sztab rozproszony po niemalże wszystkich kątach Polski. Główne ośrodki organizacyjne to Białystok, Rzeszów, Śląsk i Wielkopolska. Sztab organizacyjny tegorocznej edycji "Munduru na rowerze" liczy pięcioro mundurowych, Fundacja Mała Straż w osobie Pani prezes i ja.  Wszystkim organizatorom dziękuję za poświęcony czas, za poświęcenie samych siebie w organizacji "Munduru na rowerze". Doprowadzenie do startu wymagało wielu godzin wytężonej pracy, a pamiętajmy, że każdy z tych ludzi na co dzień pełni służbę, ma prywatne obowiązki i jeszcze powinien znaleźć czas na odpoczynek. Udało się zwiększyć zasięg, ale wymagało to pracy. Jeszcze raz dziękuję całemu sztabowi organizacyjnemu, Panom Komendantom, Zarządowi Stowarzyszenia IPA Sekcja Polska oraz wszystkim Związkom Zawodowym.

SPECIAL OPS: A my dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za powodzenie akcji i szybki powrót do zdrowia Arka i Marcina!

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  22

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Dlaczego ma Cię obchodzić jakaś zniżka w combat »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » Niezbędnik na misje specjalne - co warto mieć »
binokle

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejni poszukiwani zatrzymani dzięki "Łowcom Cieni" CBŚP

Policjanci CBŚP z grupy tzw. łowców cieni współpracując ze służbami polskimi i zagranicznymi sukcesywnie ustalają miejsca pobytu i zatrzymują kolejne osoby poszukiwane. W ostatnim czasie dotarli do...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl