Osoby ubiegające się o miejsce w szeregach Wojsk Specjalnych powinny do 30 września br. złożyć wniosek oraz kwestionariusz osobowy z załącznikami do dyrektora Departamentu Kadr MON. Dokumenty trzeba kierować za pośrednictwem Wojskowych Komend Uzupełnień.
Postępowanie rekrutacyjne zakończy się do 15 grudnia 2017 r. – wtedy znane będą ostateczne wyniki rekrutacji, natomiast szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych ma rozpocząć się od 1 lutego 2018 r.
Zasady naboru są takie same jak rok temu, co oznacza, że o miejsce na kursie „Jata” mogą ubiegać się pełnoletnie osoby posiadające polskie obywatelstwo, niekarane, z wykształceniem co najmniej gimnazjalnym. Szczególnie cenione i wyżej oceniane są: wykształcenie średnie lub wyższe, potwierdzona certyfikatami znajomość języka angielskiego i rosyjskiego, prawo jazdy kategorii C, C+E oraz inne udokumentowane zdolności/wykształcenie, w tym w zakresie informatyki, elektroniki, ratownictwa medycznego, a nawet honorowe krwiodawstwo.
Koszule taktyczne i inne nowości >> |
|
---|---|
![]() |
Zobacz nowe wersje sprawdzonych wzorów odzieży. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.
|
Rejestracja jest prosta, ale od poprawnego wykonania dwóch pierwszych zadań i spełnienia oczekiwanych wymogów zależy, czy kandydat zostanie zaproszony na egzamin wstępny. Na stronie internetowej Ośrodka Szkolenia www.commando.mil.pl należy dokonać rejestracji, korzystając z przycisku „Rejestracja Elektroniczna 2017”.
Następnie należy wypełnić i wydrukować znajdujący się tam wniosek wraz z kwestionariuszem osobowym (zalecane jest dokładne sprawdzenie, czy wszystkie wprowadzone dane są poprawne – po zapisaniu nie istnieje możliwość ich zmiany) oraz złożyć wraz z załącznikami (świadectwo ukończenia szkoły, życiorys i skrócony akt urodzenia) do właściwego ze względu na miejsce zameldowania WKU, w terminie do 30 września 2017 r. Pracownik WKU przyjmujący dokumenty zweryfikuje dane zawarte we wniosku i kwestionariuszu – jeśli zostaną stwierdzone błędy, kandydat będzie musiał je poprawić na miejscu.
Poprawnie wypełnione zgłoszenia zostaną przesłane do dyrektora Departamentu Kadr MON.
Trzeci etap to postępowanie rekrutacyjne – w jego skład wchodzi analiza ocen na świadectwie szkolnym, sprawdzian sprawności fizycznej oraz rozmowa kwalifikacyjna. W czwartym etapie kandydat musi poddać się badaniom w Wojskowej Pracowni Psychologicznej – w celu wydania orzeczenia psychologicznego w zakresie braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz Wojskowej Komisji Lekarskiej – w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej. Na te badania kieruje komendant WKU.
Instruktorzy z Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych zwracają uwagę, by w oczekiwaniu na maila zwrotnego dotyczącego rekrutacji sprawdzać w skrzynce e-mail folder ze spamem.
Równocześnie z rozpoczęciem rekrutacji do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych kończył się pierwszy kurs „Jata”. Jego finalnym etapem był trwający cztery dni sprawdzian wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie sześciomiesięcznego szkolenia.
Przypomnijmy, że kurs „Jata” prowadzony w Ośrodku Szkolenia jest podzielony na trzy etapy. Pierwszym jest szkolenie zapoznawcze, drugim szkolenie podstawowe, zakończone egzaminem (w sumie dwa pierwsze etapy trwają dwa miesiące). Trzeci etap to szkolenie specjalistyczne, podczas którego kandydaci na żołnierzy Wojsk Specjalnych uczą się specyfiki działań tego rodzaju formacji. Finałem etapu trzeciego jest pętla taktyczna, podzielona na trzy części: pieszy patrol, zieloną taktykę i ewakuację rannego zakładnika oraz wezwanie MEDEVAC-a.
Kursanci, którzy zaliczą sprawdzian, otrzymają propozycje służby w jednostkach Wojsk Specjalnych, przede wszystkim jednak w JWK, gdzie zajmą stanowiska w korpusie szeregowych zawodowych i będą służyli w zespołach zabezpieczania, na stanowiskach logistycznych. Ci z nich, którzy marzą o służbie w zespołach bojowych, mogą przystąpić już do jesiennej lub wiosennej selekcji w JWK. Jeżeli uda im się ją ukończyć i spełnią pozostałe kryteria: zaliczone szkolenie SERE na poziomie B, piątka z „wuefu”, minimum średnie wykształcenie (zdany egzamin maturalny), pozytywna opinia przełożonych i psychologa oraz ukończone szkolenie skoczka spadochronowego, będą mogli starać się o przyjęcie na kurs bazowy już w przyszłym roku.
Jego ukończenie jest przepustką do świata operatorów zespołów bojowych, o czym szerzej napiszemy w jednym z kolejnych numerów magazynu „SPECIAL OPS”.
Czytaj też: SOF Delta Cup 2017 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |