Jedne z podstawowych zadań Służby Więziennej (SW) to ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, osadzonymi w 87 zakładach karnych i 70 aresztach śledczych oraz zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych, zapełnionych obecnie w ponad 90 procentach.
Przeczytaj także: I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej
Działa ona w bardzo specyficznych i trudnych warunkach, mając na co dzień do czynienia z zachowaniami agresywnymi, niosącymi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia funkcjonariuszy, współosadzonych i innych osób. W ostatnich latach statystyki zarejestrowały rocznie prawie 300 aktów samoagresji, ponad 220 samowolnych oddaleń (z wyłączeniem ucieczek spod konwoju Policji, głównie z miejsc zatrudnienia zewnętrznego), liczne groźne zakłócenia porządku i drastyczne przejawy podkultury więziennej, w tym po około sto napaści na funkcjonariuszy, około 800 przypadków bójek lub pobić, ponad 60 samouszkodzeń, 150–180 usiłowań dokonania samobójstwa, znęcanie się nad współwięźniami, ujawniano też u osadzonych około 700 razy w roku środki zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi. Nie ma co się łudzić, że kiedykolwiek uda się całkowicie wyeliminować takie incydenty, immanentnie wpisane w charakter instytucji penitencjarnych, jednak rolą SW jest ich maksymalne ograniczenie i przeciwdziałanie powstawaniu sprzyjających im warunków.
Przeczytaj także: EOG
Jednym z elementów rozpoczętej w 2010 r. reformy więziennictwa, która miała na celu m.in. zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych, było powołanie mobilnych, dobrze wyposażonych i uzbrojonych grup uderzeniowych, przygotowanych do szybkiego reagowania w przypadku, gdy zawiodą mediacje oraz zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie, a na co dzień ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom nadzwyczajnym, zwłaszcza buntom i wystąpieniom zbiorowym. Są one zbrojnym ramieniem i ostateczną odpowiedzią SW na zakłócanie porządku lub dyscypliny w jej jednostkach organizacyjnych. Tego typu wyspecjalizowane oddziały można spotkać w służbach penitencjarnych wielu państw Europy (np. ERIS DRSP MJ we Francji, BOT DV&O w Holandii, OSN-y FSIN w Rosji, SZJ słowackiego ZVJS, GOM we włoskiej Polizia Penitenziaria) oraz w USA (SORT federalnego BOP, Tactical Teams stanowych i lokalnych departamentów karnych DOC).
Czytaj dalej o jednostkach specjalnych»
>>> Czytaj dalej....
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |