GISW OISW w Krakowie

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 5/2014  /  19-11-2014  /  1
Andrzej Krugler, mjr Tomasz Wacławek, GISW

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani i wyszkoleni do wykonywania najtrudniejszych zadań członkowie kilkunastu niewielkich, elitarnych Grup Interwencyjnych SW.

Jedne z podstawowych zadań Służby Więziennej (SW) to ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, osadzonymi w 87 zakładach karnych i 70 aresztach śledczych oraz zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych, zapełnionych obecnie w ponad 90 procentach.

Przeczytaj także: I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

Działa ona w bardzo specyficznych i trudnych warunkach, mając na co dzień do czynienia z zachowaniami agresywnymi, niosącymi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia funkcjonariuszy, współosadzonych i innych osób. W ostatnich latach statystyki zarejestrowały rocznie prawie 300 aktów samoagresji, ponad 220 samowolnych oddaleń (z wyłączeniem ucieczek spod konwoju Policji, głównie z miejsc zatrudnienia zewnętrznego), liczne groźne zakłócenia porządku i drastyczne przejawy podkultury więziennej, w tym po około sto napaści na funkcjonariuszy, około 800 przypadków bójek lub pobić, ponad 60 samouszkodzeń, 150–180 usiłowań dokonania samobójstwa, znęcanie się nad współwięźniami, ujawniano też u osadzonych około 700 razy w roku środki zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi. Nie ma co się łudzić, że kiedykolwiek uda się całkowicie wyeliminować takie incydenty, immanentnie wpisane w charakter instytucji penitencjarnych, jednak rolą SW jest ich maksymalne ograniczenie i przeciwdziałanie powstawaniu sprzyjających im warunków.

Przeczytaj także: EOG

Jednym z elementów rozpoczętej w 2010 r. reformy więziennictwa, która miała na celu m.in. zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych, było powołanie mobilnych, dobrze wyposażonych i uzbrojonych grup uderzeniowych, przygotowanych do szybkiego reagowania w przypadku, gdy zawiodą mediacje oraz zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie, a na co dzień ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom nadzwyczajnym, zwłaszcza buntom i wystąpieniom zbiorowym. Są one zbrojnym ramieniem i ostateczną odpowiedzią SW na zakłócanie porządku lub dyscypliny w jej jednostkach organizacyjnych. Tego typu wyspecjalizowane oddziały można spotkać w służbach penitencjarnych wielu państw Europy (np. ERIS DRSP MJ we Francji, BOT DV&O w Holandii, OSN-y FSIN w Rosji, SZJ słowackiego ZVJS, GOM we włoskiej Polizia Penitenziaria) oraz w USA (SORT federalnego BOP, Tactical Teams stanowych i lokalnych departamentów karnych DOC).

Czytaj dalej  o jednostkach specjalnych»

>>> Czytaj dalej....

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  38
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2014

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl