Głównym celem powołania formacji było wyselekcjonowanie specjalnie dobranej grupy ludzi do wykonywania najtrudniejszych zadań w tej jedynej uzbrojonej formacji podległej Ministrowi Sprawiedliwości. Wachlarz zadań, który został im przydzielony, jest niezwykle rozbudowany. Działają wewnątrz więzień, jak i poza nimi. Obowiązujące przepisy zmuszają ich do wszechstronności, muszą perfekcyjnie działać z bronią, ale również kiedy tej broni są pozbawieni. Jest ich niewielu, w dyspozycji 24 godziny na dobę, są zbrojnym ramieniem i ostateczną odpowiedzią Służby Więziennej na zakłócenia porządku i dyscypliny w jednostkach penitencjarnych, zaczynając od pojedynczych zagrożeń na zbiorowych wystąpieniach i buntach kończąc. Ale to ostateczność, na co dzień głównym celem działania jest zapobieganie występowaniu zdarzeń nadzwyczajnych poprzez kontrole jednostek penitencjarnych, realizację konwojowania osadzonych o specjalnym statusie, tzw. niebezpiecznych, szczególnie chronionych, świadków koronnych czy członków zorganizowanych grup przestępczych. Podejmują czynności pościgowe i dokonują zatrzymania osób pozbawionych wolności, które z różnych przyczyn samowolnie przerwały odbywanie kary. Szeroko współdziałają z innymi formacjami mundurowymi tworząc jeden z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju.
Przeczytaj także: Współdziałanie
Z uwagi na posiadane umiejętności pełnią również funkcję szkoleniową dla innych funkcjonariuszy Służby. Funkcjonariusze GISW podlegają bezpośrednio dyrektorom okręgowym; to oni decydują, co, jak, gdzie i kiedy. Oprócz działania we własnym okręgu każdy z piętnastu oddziałów pozostaje w gotowości do interweniowania na terenie województw ościennych, co pozwala podzielić obszar całego kraju na tzw. siły wsparcia i współdziałania. W razie potrzeby, tj. gdyby siły pojedynczego GISW okazały się niewystarczające, mogą go wesprzeć sekcje sprowadzone z całego kraju. W przypadku takiej skali zagrożeń decyzję w sprawie użycia GISW podejmuje Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
Wszystkie Grupy Interwencyjne Służby Więziennej spotkały się w dniach 27–30 maja w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie), w ramach zawodów i warsztatów dla Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, Policji Antyterrorystycznej, Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego z zakresu ratownictwa taktycznego według najnowszych wytycznych komitetu TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Organizatorem zawodów było Biuro Kadr i Szkolenia oraz Biuro Ochrony i Spraw Obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. Zawody miały na celu sprawdzenie poziomu wyszkolenia poszczególnych grup, współdziałania z jednostkami systemu ratownictwa medycznego (odpowiednie przekazanie informacji, przeprowadzenie segregacji, zabezpieczenie, zapewnienie bezpieczeństwa jednostkom systemu), wypracowanie wspólnych procedur ratowniczych na wypadek wystąpienia zdarzeń masowych na terenach jednostek, a także opracowanie standardów, które będą obowiązywać wszystkie grupy interwencyjne. Zawody były także znakomitym polem wymiany doświadczeń i umiejętności z innymi służbami mundurowymi.
Przeczytaj także: Szkolenie medyczne WZD MOSG
W myśl zasady „przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” czteroosobowe zespoły uczestniczyły w siedmiu konkurencjach, w których oceniano taktyczne rozwiązania sytuacji trudnych i medyczną opiekę nad poszkodowanym, oraz wspólnym zadaniu nocnym.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |