W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstało Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Utworzone w 2019 roku CSzWS jest samodzielną jednostką organizacyjną podległą DKWS. Głównym celem Centrum jest zabezpieczenie potrzeb Wojsk Specjalnych w obszarze kształcenia operacyjnego, edukacji podoficerów oraz szkolenia specjalistów.
W skład Centrum wchodzą:
- Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu,
- Ośrodek Szkolenia Nurkowego w Gdyni,
- Ośrodek Szkolenia Spadochronowego w Krakowie,
- Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu.
![]() |
Każdy z wymienionych ośrodków (prócz OSP WS Strzepcz) przygotowuje kandydatów do służby w pododdziałach bojowych, wsparcia i zabezpieczenia oraz prowadzi kursy specjalistyczne podnoszące poziom wyszkolenia. Centrum daje również możliwość́ organizowania kursów specjalistycznych dla innych RSZ, żołnierzy Sił Specjalnych NATO oraz państw stowarzyszonych.
![]() |
W ramach Centrum organizowane są różnorodne kursy, między innymi szkolenia językowe zgodne z wymogami STANAG 6001 oraz potrzebami WS. Ponadto w obszarach CSzWS leży współpraca z ośrodkami szkoleniowymi i dydaktycznymi w kraju i za granicą oraz nowelizacja i wprowadzanie do użytku dokumentacji i technologii szkoleniowych.
CSzWS prowadzi również nabór i przygotowanie kandydatów do pełnienia służby zawodowej, którego celem jest pozyskanie jak najlepszych kandydatów na żołnierzy zawodowych w jednostkach Wojsk Specjalnych, którzy po pozytywnym ukończeniu kursu zostaną przyjęci do zawodowej służby wojskowej w jednej z JWS.
Nabór do jednostek Wojsk Specjalnych
Nabór do jednostek Wojsk Specjalnych prowadzony jest cyklicznie, w zależności od potrzeb. Ze względu na szczególne wymagania stawiane przed żołnierzami tej formacji, po niezwykle złożonej i wymagającej selekcji, do służby trafiają tylko najlepsi kandydaci. Warunkami podstawowymi są nienaganny stan zdrowia, odporność́ psychiczna oraz bardzo dobra kondycja fizyczna.
Dodatkowe atuty stanowią:
- znajomość́ języków obcych,
- przebyte kursy specjalistyczne
- oraz wykształcenie.
Kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych rekrutuje się spośród żołnierzy wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, a także z innych służb mundurowych, np. z Policji czy Straży Granicznej.
Kurs JATA
Co jest istotne, Wojska Specjalne „otworzyły się” szerzej na środowisko cywilne poprzez realizację kursu JATA. Kurs JATA jest odpowiedzią na zainteresowanie osób spoza środowiska mundurowego. Kurs ten jest kierowany do ochotników, którzy pragną związać swoją przyszłość z Wojskami Specjalnymi. Ma on przygotować wstępnie zakwalifikowanych do odbycia kursu kandydatów i wprowadzić ich do służby w strukturach Wojsk Specjalnych.
Do służby kandydackiej może być powołana osoba zainteresowana spełniająca następujące warunki:
- ukończyła 18 lat,
- posiada obywatelstwo polskie,
- jest niekarana sądownie,
- posiada zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej,
- posiada świadectwo ukończenia gimnazjum (szkoły średniej).
Powoływane mogą być również osoby posiadające uregulowany stosunek do służby wojskowej, niebędące żołnierzami zawodowymi i posiadające stopień nie wyższy niż starszy szeregowy, a także inne osoby niepodlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego.
Kandydat musi spełnić wymogi formalne takie jak:
- złożenie wniosku (ankiety personalnej) do wybranej Jednostki Wojsk Specjalnych o chęci wzięcia udziału w szkoleniu sprawdzającym – wnioski dostępne są na stronach internetowych poszczególnych jednostek Wojsk Specjalnych. Szkolenie sprawdzające, tzw. selekcja, trwa od dwóch do czterech dni i jest w postaci gry terenowej wg scenariusza wybranej Jednostki Wojskowej,
- jednocześnie pobranie ze strony DKWS lub CSzWS i wypełnienie czytelnie
- wniosku o powołanie do służby kandydackiej do Dyrektora Departamentu Kadr,
- kwestionariusza CSzWS
- oraz kwestionariusza WKU, - złożenie do 31.03.2021 roku wniosku do Dyrektora Departamentu Kadr, za pośrednictwem właściwej WKU oraz wypełnionych kwestionariuszy,
- przesłanie w formie elektronicznej kwestionariusza CSzWS wraz z datą złożenia powyższych dokumentów w WKU na adres: cszws.rekrutacja@ron.mil.pl.
Po spełnieniu tych wymagań kandydat podlega postępowaniu rekrutacyjnemu w Ośrodku Szkolenia Lądowego w Lublińcu, na które składają się między innymi test wydolności fizycznej, badanie profilu psychologicznego czy test z języka angielskiego. Po pomyślnym zakwalifikowaniu kandydata jest on kierowany przez WKU na Wojskową Komisję Lekarską.
Jeżeli wszystkie powyższe wymogi zostaną spełnione, kandydat ze środowiska cywilnego zostaje powołany do służby kandydackiej i rozpoczyna sześciomiesięczny kurs JATA. W sposób graficzny procedura ta jest przedstawiona powyżej.
Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdują się na stronie www.cszws.wp.mil.pl.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[CSzWS, Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, Wojska Specjalne, nabór do jednostek Wojsk Specjalnych, kurs JATA, trening, szkolenie]