GISW
Przed powołaniem etatowych Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, czyli przed 2010 r., w największych pod względem liczebności więźniów jednostkach penitencjarnych działały grupy funkcjonariuszy, którzy w wolnym czasie od służby szkolili się we własnym zakresie z technik interwencji. System szkolenia nieetatowych grup interwencyjnych bardzo często opierał się na wiedzy oraz doświadczeniu starszych funkcjonariuszy, którzy służyli dobrą radą i wskazówkami w zakresie interwencji.
Mimo ogromnych chęci i zaangażowania członków wyżej wymienionych grup, niestety wciąż pojawiały się problemy w postaci braku specjalistycznego sprzętu oraz wypracowania procedur. Brak centralizacji dowodzenia oraz określenia struktury rzutowały na częstą rotację funkcjonariuszy, przez co proces wyszkolenia nie był prowadzony w sposób metodyczny i uporządkowany. Dopiero powstanie etatowych Grup Interwencyjnych pozwoliło na realizację założeń przeznaczenia w sposób efektywny.
Trening mazowieckiej służby więziennej; fot. GISW Warszawa |
Potrzeba powołania specjalistycznych pododdziałów interwencyjnych wzrosła wraz z rozwojem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu jednostek oraz rozwojem przestępczości zorganizowanej. Proces reagowania w sytuacjach trudnych, nietypowych oraz nadzwyczajnych wymagał od funkcjonariuszy zgrania, oraz ciągłego podnoszenia kwalifikacji w tym zakresie. Do 2010 r. zdarzały się przypadki, gdzie interwencje przeprowadzano w sposób chaotyczny, niedający stuprocentowej gwarancji na powodzenie akcji. Zespoły interweniujące składały się z funkcjonariuszy wybieranych w sposób doraźny, wynikający z toku pełnienia służby.
Pierwsze nieetatowe Grupy Interwencyjne powstały w takich miastach jak: Poznań, Wrocław i Warszawa. Obecnie Grupy Interwencyjne działają przy każdym z 15 Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej i składają się z 240 funkcjonariuszy.
W skład każdej grupy wchodzi 16 funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy stale doskonalą swoje umiejętności oraz wdrażają nowe rozwiązania w zakresie ochrony. To ludzie świetnie wyszkoleni, odporni na stres, biorący udział w najtrudniejszych pod względem ochronnym działaniach.
Funkcjonariusze GISW są odpowiedzialni m.in. za konwojowanie więźniów stwarzających poważne zagrożenie, tzw. niebezpiecznych, ale zapobiegają również zdarzeniom, które mogą wystąpić w Służbie Więziennej, lub likwidują ich skutki w jednostkach organizacyjnych wchodzących w skład Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej. Oprócz tego funkcjonariusze GISW prowadzą kontrole w celach, gdzie znajdują niedozwolone substancje i narzędzia.
Funkcjonariusze GISW są dyspozycyjni dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, ponieważ bardzo często dostają telefon, który wymaga od nich natychmiastowego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej. Grupy interwencyjne służby więziennej są formacją elitarną dzięki swojemu wszechstronnemu wyszkoleniu, nowoczesnemu wyposażeniu i surowym kryteriom wyboru funkcjonariuszy, którzy zasilają ich szeregi.
Od powołania GISW przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 2010 roku do dziś w strukturach Grup Interwencyjnych zmieniło się prawie wszystko oprócz jednego stałego i niezmiennego elementu: byli, są i będą wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo jednostek organizacyjnych jest zagrożone, gotowi do realizacji najtrudniejszych zadań, jakie mogą wystąpić w Służbie Więziennej.
Dzisiaj Grupy Interwencyjne wchodzą w skład okręgowych sił wsparcia, ale mogą one też zostać wykorzystane do doraźnej realizacji zadań ochronnych. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej zapewnia funkcjonariuszom GISW bazę szkoleniową i umożliwia im prowadzenie treningów na terenach jednostek penitencjarnych.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[GISW, Grupy Interwencyjne Służby Więziennej, funkcjonariusze GISW, szkolenie funkcjonariuszy GISW, służby w GISW, GISW Warszawa]
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.