Szkolenie było kontynuacją wspólnych działań realizowanych w trakcie zeszłorocznego Tactical Prison Rescue („SPECIAL OPS” 3/2017), w których to trzy zespoły z różnych formacji zostały połączone w jeden team. Myślą przewodnią tego pomysłu było to, iż cel i zagrożenie jest takie samo niezależnie od noszonego munduru, lecz rozwiązanie sytuacji może być ze względu na specyfikę służb różne. Należy więc współdziałać tak, aby każda z formacji zdobyła kolejne doświadczenie, „podpatrzyła” nowe, wartościowe rozwiązania i zaczęła je wykorzystywać w dalszych swoich działaniach.
Zobacz też: Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła
Systematycznie rozszerzający się zakres odpowiedzialności wielu instytucji skłania do poszukiwania coraz skuteczniejszych rozwiązań dotyczących nie tylko komunikowania się w warunkach wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń, ale również współdziałania formacji w celu ochrony życia i zdrowia wszystkich uczestników sytuacji kryzysowych. Szkolenie miało na celu zapoznanie funkcjonariuszy Policji i Centralnego Biura Antykorupcyjnego ze specyfiką zakładów karnych i aresztów śledczych oraz wypracowanie wspólnych procedur współdziałania operatorów grup specjalnych trzech formacji w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
W podzielonym na trzy bloki tematyczne szkoleniu udział wzięło 18 funkcjonariuszy z CBŚP, CBA oraz GR KMP we Wrocławiu.
Pierwszy blok tematyczny odbył się 31 stycznia, a dotyczył zasad bezpiecznego konwojowania oraz szybkiej ewakuacji w czasie napadu na konwój. Wykorzystywano do ćwiczeń amunicję ostrą oraz nowe tarcze metalowe zakupione na potrzeby doskonalenia strzeleckiego funkcjonariuszy GISW we Wrocławiu. Ćwiczono taktykę ewakuacji VIP-a przy wykorzystaniu jednego i dwóch samochodów. Temat nie był przypadkowy, ponieważ funkcjonariusze GISW na co dzień transportują najgroźniejszych przestępców, świadków koronnych lub zatrzymanych członków zorganizowanych grup przestępczych. Stąd pomysł, aby zaprezentować i przekazać umiejętności w tym zakresie, jakie na co dzień wykorzystują GISW-owcy.
Drugi blok odbył się 1 lutego w sali KHS w Brzegu Dolnym. Obejmował on zagadnienia związane z użyciem środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej. Techniki obejmowały m.in. obronę przed atakami agresora, a także techniki obezwładniające. Zagadnienia realizowane były na podstawie codziennych zadań funkcjonariuszy GISW, w których bardzo często działają bez broni i polegać muszą jedynie na perfekcyjnym wyszkoleniu taktycznym i fizycznym. Symulacje dotyczyły obezwładniania przez dwóch interweniujących funkcjonariuszy osoby agresywnej w ciasnych pomieszczeniach. Po zakończonych zajęciach na macie funkcjonariusze zapoznali się z funkcjonowaniem i specyfiką Zakładu Karnego w Wołowie, w którym to m.in. znajduje się oddział dla najbardziej niebezpiecznych więźniów.
Przeczytaj również: "Każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu na to, po której stronie kraty się znajdujesz"
Trzeci blok tematyczny obejmował interwencje w miejscach przeznaczonych do zatrzymań. Ciasne, wąskie i nierzadko ciemne pomieszczenia to kolejne utrudnienia, z jakimi musieli sobie radzić szkolący się. Ćwiczono techniki obezwładniania jednego, dwóch oraz trzech napastników bez użycia broni palnej. Po zakończeniu trzeciego bloku tematycznego rozdano uczestnikom stosowne certyfikaty.
Przebieg szkolenia, miejsce i organizację należy ocenić na bardzo wysokim poziomie. Wiedza przekazana na szkoleniu będzie miała wpływ na zwiększenie jakości pracy operatorów jednostek specjalnych oraz lepszą współpracę pomiędzy funkcjonariuszami Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Więziennej.
Przy okazji, w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tactical Prison Rescue, która odbędzie się w dniach 22–25 maja 2018 roku w Brzegu Dolnym i Wołowie, a której patronem medialnym tradycyjnie będzie magazyn „SPECIAL OPS”.
Dowiedz się więcej: V edycja zawodów Tactical Prison Rescue już w maju
Czytaj też: Borsuki w akcji >>>
[trening i szkolenie, tactical prison rescue, ratownictwo, tactical combat casualty care, grupy interwencyjne służby więziennej, zawody i warsztaty ratownictwa taktycznego dla gisw, tc3, tccc]
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |