Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bojownik ginie z uśmiechem na ustach

Materiały propagandowe ISIS

Materiały propagandowe ISIS

Dyktatorzy i tyrani ginęli zwykle w sposób mało przyjemny i niekoniecznie szybki, a ich ciała po śmierci poddawane były dalszym zniewagom, wystawiane na widok publiczny, rozczłonkowywane czy wieszane ku przestrodze. Niektóre z tych aktów filmowano. W ciemnych i bagnistych rewirach Internetu można jeszcze znaleźć zapis wielogodzinnych tortur, jakimi poddawany był liberyjski dyktator Samuel Doe. O bliskim spotkaniu Muammara Kaddafiego z nożem (lub w innej wersji bagnetem) napisano wystarczająco dużo, by uruchomić wyobraźnię. Na tym tle śmierć Osamy bin Ladena, Saddama Husajna czy Abu Bakra Al-Baghdadiego wydaje się może nie bezbolesna, ale szybka i pozbawiona upokarzającego teatrum.

Zdjęcia: Materiały propagandowe ISIS

Zobacz także

Jan Sabiniarz Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”?

Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”? Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”?

Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry....

Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry. W ten oto sposób kończy się historyczny proces całkowitej integracji „Holenderskich Królewskich Sił Lądowych” z niemiecką Heer (Wojska Lądowe).

Karolina Wojtasik Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka

Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka

W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym...

W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym w kraju ubóstwie na granicy przetrwania, o pozbawieniu kobiet praw obywatelskich, szwankujących usługach publicznych i drakońskich prawach.

Marcin Szymański (www.colonelweekly.pl) Czekając na zimę

Czekając na zimę Czekając na zimę

Jesień na terenie wschodniej Ukrainy jest trudną porą. Już od września znacznie zwiększa się ilość opadów, obniżają się również średnie temperatury. Liczne w tym rejonie przeszkody wodne powiększają swoją...

Jesień na terenie wschodniej Ukrainy jest trudną porą. Już od września znacznie zwiększa się ilość opadów, obniżają się również średnie temperatury. Liczne w tym rejonie przeszkody wodne powiększają swoją szerokość, a błoto utrudnia ruch pojazdów i ludzi w terenie. Jesienne miesiące sprzyjają obronie, utrudniają działania ofensywne – gorsza pod tym względem jest tylko wiosna. Zima jest zdecydowanie sezonem dogodnym dla zmechanizowanego natarcia. Zmarznięta ziemia ułatwia manewr i jednocześnie utrudnia...

Warto skupić się na przekazie, jaki towarzyszył śmierci ostatniego z wymienionych. Do wiadomości publicznej podano, że istotną rolę w obławie miał pies bojowy. Szczegół ten nie został ujawniony przypadkowo; pies w wielu krajach arabskich jest zwierzęciem pogardzanym, wręcz używanym za nieczyste, z którym najlepiej nie mieć kontaktu. Nazwanie kogoś psem jest bardzo obraźliwe i, co ciekawe, często wykorzystywane przez media organizacji terrorystycznych. Przykłady można mnożyć; na filmie wyprodukowanym przez ISIS zamaskowany Jihadi John zwracał się do prezydenta Obamy pogardliwym „ty psie Rzymu”; psami bojownicy ISIS nazywali pokonanych żołnierzy Bashara Al-Asada, co można wychwycić na niektórych filmach pokazujących zdobycie bazy 17. Dywizji Syryjskich Arabskich Sił Zbrojnych. Przed laty Amerykanie korzystali z tej wiedzy w Iraku. Nie bez powodu psy brały udział w uprzykrzaniu życia więźniów w Abu Ghraib, co widać na zdjęciach opublikowanych kiedyś przez „The New Yorker” i CBS News.

Terrorysta

Abdelhamid Abaaoud – „mózg” zamachów z 13.11.2015 r.

Żołnierze służący w tym więzieniu poszli o krok dalej. Bo jeśli dla większości facetów pełzanie nago na smyczy nie jest miłym spacerem, to dla mężczyzny z Bliskiego Wschodu to szczyt upokorzenia, w dodatku, gdy smycz trzyma kobieta, jak to miało miejsce w przypadku cytowanego przypadku. Dlatego wydaje się, że podkreślanie roli psa Conana było dodatkowym elementem walki psychologicznej z przeciwnikiem z bliskowschodniego kręgu kulturowego.

Podobnie przed laty Amerykanie nie bez powodu z lubością pokazywali pojmanego Saddama Husajna, oszołomionego i brudnego, który niezwykle potulnie pozwala amerykańskiemu żołnierzowi zaglądać sobie w jamę ustną. Oto człowiek, przed którym drżały miliony, teraz poddaje się kontroli uzębienia i jeszcze grzecznie współpracuje.

Materiały propagandowe ISIS

Organizacje terrorystyczne przekonują, że w szeregach ich bojowników panuje przyjaźń, braterstwo i tolerancja.

Analogicznie, przywódca terrorystów nie zginął w glorii chwały, z bronią w ręku, tylko podczas ucieczki, a w ostatnich chwilach życia był szczuty psem. To przekaz symboliczny i bardzo znaczący. Z siły takiego przekazu korzystają nader chętnie organizacje terrorystyczne, zręcznie łącząc kulturę obrazkową z własnymi celami strategicznymi. Co ciekawe, spora część tego przekazu dotyczy umierania właśnie.

Większość artykułów na temat bojowników ISIS pochodzących z Europy koncentruje się na roli mediów społecznościowych, nowoczesnych technologii i elementach zachodniej kultury widocznych w propagandzie przeznaczonej dla ochotników. Odegrały one dużą rolę w zrekrutowaniu blisko 6 tysięcy Europejczyków, którzy kilka lat temu rzucili wszystko, by stać się częścią Kalifatu ISIS bądź walczyć na Bliskim Wschodzie dla innej organizacji terrorystycznej.

Czytaj też: Samotność wilka >>>

Wzorowy bojownik ISIS

Abū Muhārib al-Muhājir - wzór do naśladowania dla bojowników ISIS

Obok widowiskowych teledysków czy filmów z pola walki wykorzystujących najnowsze osiągnięcia sztuki montażu, organizacje terrorystyczne, także ISIS, publikują materiały, których siła oddziaływania niewiele ma wspólnego z zachodnią popkulturą i tzw. cool dżihadem. To teksty wychwalające cnoty i zasługi zmarłych bojowników. Nie są novum, podobne teksty w różnej formie powstają od wieków. Publikacje dotyczące bojowników uczestniczących w zbrojnym dżihadzie w Afganistanie, Iraku, Palestynie, na Bałkanach, obecne są w sieci od kilku lat, nawet w języku angielskim. O zagranicznych bojownikach ISIS powstało także sporo artykułów i kilka książek (mowa oczywiście o oficjalnych publikacjach terrorystów, nie publicystyce czy opracowaniach naukowych). Ich lektura pokazuje, jak bardzo stratedzy organizacji terrorystycznych znają ludzką psychikę, jej lęki i obawy. I udowadnia, że choć wielu chciałoby w terrorystach z Al-Kaidy czy ISIS widzieć stereotypowych pasterzy kóz, to coraz częściej okazuje się, że w dziedzinie socjotechniki organizacje te korzystają z najnowszych zdobyczy nauki i techniki, a doradzają im specjaliści. Symbolika związana ze śmiercią odgrywa tu niemałą rolę.

Gdy przyjrzeć się życiorysom zmarłych bojowników ISIS, uderza pewien schemat, jak gdyby autorzy tych panegiryków pisali je, zaglądając sobie wzajemnie przez ramię, bądź, co w dzisiejszych czasach bardziej prawdopodobne, nazbyt ochoczo używali funkcji kopiuj/wklej. I jeśli podczas badania motywacji związanych z dołączeniem do organizacji terrorystycznych nie można stosować generalizacji, to przy analizie ich propagandowych życiorysów jest to nieuniknione, a wręcz koniecznie, bo każdy z tych tekstów wygląda podobnie. Chłopak, który przyjechał prowadzić zbrojny dżihad w Syrii i Iraku, w ojczyźnie miał wszystko, co ceni świat zachodni – świetną pracę, dobre perspektywy na przyszłość, nierzadko uniwersyteckie wykształcenie, ale zostawił to, wiedząc, że już nigdy nie odzyska życiowej pozycji i dóbr doczesnych. Wszystko porzucił, gdyż kochał Boga i ummę tak bardzo, że nie mógł zostawić walczących muzułmanów w potrzebie. Pełen zapału wstąpił w szeregi ISIS (lub innej grupy walczącej na terenie Syrii) by nieść pomoc braciom w wierze i przeciwstawiać się niesprawiedliwości.

Abū Muhārib al-Muhājir zabójca Jamesa Foleya
i innych zakładników.

Abū Muhārib al-Muhājir zabójca Jamesa Foleya i innych zakładników.

Wyjazd nie był bezproblemowy, a trudności mnożyły się w zastraszającym tempie, poza tym musiał opuścić bliskich, których kochał, ale nie wahał się poświęcić tego wszystkiego. Wiara i modlitwa sprawiły, że dostał się na teren konfliktu. Gdy już zaczął brać udział w potyczkach, ujawniały się jego niesamowite talenty. Cechowała go ogromna waleczność i niezwykła odwaga; brał udział w najtrudniejszych zadaniach, zgłaszał się do ryzykownych operacji, walczył na pierwszej linii, każde zadanie wykonywał z ogromną gorliwością i osiągał cele nawet wtedy, gdy sytuacja wydawała się beznadziejna.

Jego zdolności militarne szybko zostały zauważone przez przełożonych, którzy powierzyli mu stanowisko dowódcze i szkoleniowe, więc z podobnymi sukcesami uczył i trenował innych. Był ponadto głęboko wierzącym muzułmaninem, nierzadko hafizem (znał Koran na pamięć), w każdych warunkach znajdował czas na modlitwę i przestrzegał postu. Na co dzień był po prostu dobrym człowiekiem, co przejawiało się we wszystkich aspektach życia, ponadto inspirował innych braci do czynienia dobra, wspierał ich i pomagał lub wręcz służył im. Był koleżeński i serdeczny, wspierał przyjaciół i łatwo zjednywał sobie ludzi, zawsze otaczało go grono przyjaciół. Jak każdy z mudżahedinów, marzył o męczeńskiej śmierci w walce, a Bóg był dla niego łaskawy i taką śmierć mu dał. Bojownik zdążył jeszcze przed śmiercią wypowiedzieć szahadę i umierał z uśmiechem na ustach, z uniesionym w górę palcem symbolizującym oddanie się Bogu.

Propaganda ISIS

Przekaz jest jasny: bojownik ISIS umiera bez bólu i strachu.

Podobny życiorys nie może zakończyć się zwykłą śmiercią, tym samym śmierć bojownika była wyjątkowa i towarzyszyły jej niecodzienne okoliczności; w chwili śmierci nad jego głową pojawiła się świetlista aureola, oczy rozświetliły się blaskiem, postać emanowała niebiańską poświatą. Umierał z uśmiechem na ustach, bo umierał bezboleśnie i już widział Raj, do którego się zbliżał. Nieco upiornym zwyczajem w oficjalnych publikacjach ISIS jest zamieszczanie zdjęć spokojnych uśmiechniętych twarzy martwych bojowników i zestawianie ich ze zdjęciami zabitych żołnierzy armii rządowej – najczęściej wybiera się zdjęcia zwłok bardzo zmasakrowanych i okaleczonych z zastygłym na twarzy wyrazem przerażenia; „oni wiedzą, że zaraz znajdą się w piekle” – głoszą podpisy, a zasada kontrastu wzmacnia komunikat.

W tym duchu napisany jest życiorys Abū Muhāriba al-Muhājira, który jest bohaterem publikowanego na łamach magazynu „Dabiq” cyklu pt. „Among The Believers are Men” (tytuł nawiązuje, jak sądzę, do 33. sury Koranu, ajat 23.).

W numerze 13., który ukazał się 19 stycznia 2016 roku, została przedstawiona sylwetka bojownika, który był uosobieniem cnót. Urodził się w 1988 roku w Kuwejcie, krótko potem wyemigrował z rodzicami do Wielkiej Brytanii. Szybko zaczął nienawidzić Zachód razem z całą jego hipokryzją i umiłowaniem występku. Jego kontakty ze środowiskiem dżihadystów nie uszły uwadze brytyjskich służb, dlatego był przesłuchiwany przez MI5. Choć był inwigilowany przez rzekomo najlepsze europejskie służby, bez trudu zmylił śledzących, poradził sobie z dociekliwymi funkcjonariuszami i udał się do Syrii. Brał udział w wielu bitwach, gdzie wykazywał się dużą odwagą i walecznością. Jego szczerość, ambicja i entuzjazm, a także pełne oddanie Bogu, zjednywało mu ludzi. Był szanowany i uwielbiany przez wszystkich. Cechowały go koleżeńskość i ofiarność. Nauczał Koranu, odwiedzał sierocińce, otaczał opieką młodszych kolegów, pomagał im studiować Koran, pokazywał, jak trenować, zawsze służył pomocą, a gdy otrzymywał niewolnice, oddawał je w prezencie braciom, którzy nie mieli własnych. Ponadto, nienawidził niewiernych; tak jak łagodny i przyjacielski był dla braci, dla wrogów nie miał litości. Ukochał Boga i ummę, a jego życie i czyny są przykładem do naśladowania dla rzesz bojowników. Jego oddanie sprawie, gotowość do poświęcenia i bezwzględność na ścieżce dżihadu zapewniły mu miejsce w Raju.

Bohater tej lukrowanej laurki, Abū Muhārib al-Muhājir, to Mohammed Emwazi, szerzej znany jako Jihadi John, czyli zamaskowany oprawca wykonujący dekapitacje uwieczniane przez medialne zaplecze ISIS. Jego pierwszą ofiarą był amerykański dziennikarz James Foley, zamordowany 19 sierpnia 2014 r. w Rakkce; to pierwszy obywatel USA publicznie stracony przez ISIS. Następnie, 2 września 2014 r., Emwazi dokonał egzekucji Stevena Sotloffa, a około 13 września 2014 r. ściął Brytyjczyka Davida Hainesa, a kilka tygodni później wolontariusza organizacji humanitarnej, Alana Henninga; wszystkie egzekucje zostały sfilmowane, a eksperci orzekli, że ich sprawcą był ten sam człowiek.

Czytaj też: Terroryści tacy, jak my(?) >>>

W styczniu 2015 Emwazi ściął dwóch Japończyków – Kenji Goto i Harunę Yukugawę. Pojawił się także w filmie pt. „Although Disbelivers Dislike it”, pokazującym m.in. zbiorową egzekucję syryjskich żołnierzy. W ostatnich minutach nagrania Jihadi John mając u stóp odciętą głowę byłego amerykańskiego żołnierza, Petera Kassiga, obrażał prezydenta USA.

Jeśli wierzyć publikacjom ISIS, śmierć wcale nie kończy tych wszystkich cudów, bo ciało martwego bojownika przez wiele godzin po zgonie nie nosi oznak procesów rozkładu, nawet po kilkunastu godzinach z ran sączy się krew, tkanki pozostają nienaruszone, a trup wydziela cudowny zapach piżma bądź po prostu nie śmierdzi mimo wysokiej temperatury. O tym można nie tylko przeczytać w krążących po sieci ebookach, ale także usłyszeć w natchnionym wywiadzie, którego kiedyś udzielił polski bojownik, Adrian Al N., w reportażu pt. „Zginiecie jak wszyscy niewierni”. Ponadto, ciała bojowników niczym ciała świętych nie podlegają procesom rozkładu, bo gdy zwłoki przenoszono do innych grobów, nawet po kilku miesiącach w ziemi, mudżahedini wyglądali dokładnie tak, jak w chwili śmierci. Bojownicy mieli prorocze sny; śnił im się Raj bądź po prostu budzili się ze świadomością, że za kilka godzin zginą w walce, która też ociekała cudami.

Najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponował wróg, zawodził, ostrzał był nieskuteczny, bomby nie wybuchały, pociski nie trafiały do celu, a na polu bitwy pojawiały się anioły, które własnymi rękoma zmieniały tor rakiet, tak by te nie trafiały w pozycje bojowników.

Pomimo znacznej przewagi liczebnej i sprzętowej w siłach wroga, mudżahedini wygrywali potyczki i dzielnie stawiali opór przeciwnikowi. Przyroda także im sprzyjała, bojownicy Kalifatu nie musieli martwić się o pożywienie; w miejscach, gdzie walczyli, odnotowano niezwykłe zjawiska atmosferyczne, plony były obfite jak nigdy, niewielkie ilości jedzenia wystarczyły do wykarmienia kilkudziesięciu dorosłych mężczyzn, rzeki i źródła, suche zwykle o tej porze roku, w cudowny sposób wypełniały się wodą…

Cytowane przykłady mogą budzić politowanie, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że to przede wszystkim przekaz kierowany do ludzi wychowanych na Zachodzie, obeznanych z nowymi technologiami, którzy wiarę w cuda porzucili w tym momencie, gdy przestaje się wierzyć w Świętego Mikołaja. Opowieści o pięknej śmierci i cudownej woni zaraz po mają jednak konkretne funkcje do spełnienia. Służą bowiem nietylko do gloryfikacji bojownika, ale są jasnym komunikatem dla innych. Nawet silnie zradykalizowany i gotowy na śmierć terrorysta w którymś momencie zastanawia się, czy umieranie boli, czy będzie cierpiał przed śmiercią, ewentualnie godzinami konał w agonii? Bojownicy najczęściej nie boją się śmierci, ale proces umierania wzbudza w nich lęk, zwłaszcza że widzą przedśmiertną agonię wrogów, oglądają filmy z pola walki, gdzie śmierć, wroga co prawda, ale pokazywana jest ze wszystkimi okropnymi szczegółami.

Medialne ramię ISIS daje jasną odpowiedź: bojownicy umierają szybko, bezboleśnie, z uśmiechem na ustach. Czyli nie będzie bolało, bo gdyby bolało, to inni by tak ładnie nie wyglądali tuż przed. Podobnie potencjalny szahid na jakimś etapie bać się będzie ran, postrzałów, jeśli jest niedoświadczony w walce, to bitwa, ostrzał, śmierć towarzyszy będą budzić jego lęk.

Machina informacyjna organizacji terrorystycznych daje gotową odpowiedź – na polu bitwy dzieją się cuda, aniołowie zmieniają tory pocisków, oślepiają wroga, a poważnie ranni bojownicy w cudowny sposób odzyskują siły. Oswajanie śmierci ma długą tradycję, z której organizacja czerpie obficie. ISIS szeroko opisując te cuda daje złudzenie, że w całej okropności bratobójczej walki siły nadprzyrodzone czuwają nad jedną ze stron.

W publikacjach organizacji terrorystycznych często pojawiają się zdjęcia zwłok żołnierzy wrogich armii i ugrupowań, ciała leżą zdekompletowane, przy drodze, rozkładają się w śmieciach, wizerunki zmarłych są zniekształcone. Organizacja daje jasny komunikat, że w przypadku śmierci bojownika bracia zajmą się ciałem, godnie je pochowają, poinformują rodzinę oraz będą wspominać i chwalić jego imię – także w publikacjach. Że nawet daleko od domu będzie on pochowany z całym szacunkiem i znajdą się osoby, które zapłaczą nad jego grobem.

Podobny mechanizm widać w powstałych w 1999 filmach z cyklu pt. „Russian Hell” nakręconych w trakcie II wojny czeczeńskiej; rosyjscy żołnierze umierają w bólu i samotności, czeczeńscy bojownicy po śmierci mają uporządkowane ubranie i braci, którzy oddają im hołd. Przytaczane opowieści mają pokazać także, że w szeregach bojowników ISIS nie ma rywalizacji, egoizmu, krzyków i poniżania, przeciwnie – panuje tam atmosfera braterstwa, zrozumienia i wzajemnego szacunku. To są wartości uniwersalne, dla wielu ludzi autoteliczne, dla których osiągnięcia warto poświęcić względnie spokojne życie w Europie i wygodne łóżko. Publikacje podkreślają też motyw nagrody za poświęcenie, a przyszli bojownicy dostają wręcz namacalne dowody, iż Raj jest blisko, jest osiągalny, nie jest obietnicą bez pokrycia. A w Raju, jak wiemy z lektury Koranu, jest generalnie przyjemnie.

Organizacje terrorystyczne sięgają do znanych od wieków metod oswajania strachu, budowania tożsamości grupowej, tworzenia wspólnoty i kreowania poczucia bezpieczeństwa. Paradoksalnie, obiecują szczęście, poczucie spełnienia, dobre towarzystwo i bezgraniczną akceptację, czyli wartości niekoniecznie kojarzące się z terroryzmem…

Czytaj też: Sieroty po Kalifie Ibrahimie >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Poli Poli, 10.12.2020r., 23:28:28 Co do tego psa, niezbyt lubianego przez wielu muzułmanów... W pewnym rejonie Arabii Saudyjskiej (nie wiem czy gdzieś jeszcze) mówi się na ludzi obraźliwie "abu kalb" - psubrat.

Powiązane

Karolina Wojtasik Zamach online

Zamach online Zamach online

Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej przeszła do historii jako pierwszy konflikt zbrojny transmitowany na żywo. Stacja CNN miała swoich reporterów w stolicy Iraku, gdy do kraju wkraczała koalicja pod dowództwem...

Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej przeszła do historii jako pierwszy konflikt zbrojny transmitowany na żywo. Stacja CNN miała swoich reporterów w stolicy Iraku, gdy do kraju wkraczała koalicja pod dowództwem USA. Dziennikarskie relacje z tego konfliktu uważane są za kamienie milowe w rozwoju telewizji informacyjnych.

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Selektywna eliminacja

Selektywna eliminacja Selektywna eliminacja

Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z...

Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z eliminacją, czyli zabijaniem „tych złych”.

Jagna Gill Szkodniki czy wybawcy?

Szkodniki czy wybawcy? Szkodniki czy wybawcy?

Ubrane w maleńkie uprzęże, z nosem przy ziemi i wąsami zaciekle przeczesującymi teren starają się wywęszyć zakopane w ziemi materiały wybuchowe. Co jakiś czas zatrzymują się i zaczynają drapać ziemię....

Ubrane w maleńkie uprzęże, z nosem przy ziemi i wąsami zaciekle przeczesującymi teren starają się wywęszyć zakopane w ziemi materiały wybuchowe. Co jakiś czas zatrzymują się i zaczynają drapać ziemię. To znak, że porzucona mina została zlokalizowana. Nagroda? Kawałek banana i kontynuacja misji. Poznajcie bohaterskie szczury, tak zwane „Hero Rats”, szkolone do wykrywania min lądowych i niewybuchów (UXO), śmiertelnie niebezpiecznych pozostałości wojny.

Karolina Wojtasik Sieroty po Kalifie Ibrahimie

Sieroty po Kalifie Ibrahimie Sieroty po Kalifie Ibrahimie

Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne...

Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne obwołały go męczennikiem, który zginął bohatersko, prezydent Trump i jego administracja zadbali, by w społecznej świadomości pozostał przekaz o tchórzliwej ucieczce i marnym końcu przywódcy ISIS, czyli organizacji, która przez wiele miesięcy była symbolem barbarzyństwa popełnianego w imię wypaczonych...

Karolina Wojtasik Samotność wilka

Samotność wilka Samotność wilka

Z terminem „samotny wilk” jest pewien problem. To pojęcie tyleż szerokie, co nieostre. Choć zarówno w prasie, jak i w dyskursie naukowym zadomowiło się na stałe, należy używać go z pełną świadomością niedostatków...

Z terminem „samotny wilk” jest pewien problem. To pojęcie tyleż szerokie, co nieostre. Choć zarówno w prasie, jak i w dyskursie naukowym zadomowiło się na stałe, należy używać go z pełną świadomością niedostatków semantycznych.

Karolina Wojtasik Ile warte są podręczniki ISIS

Ile warte są podręczniki ISIS Ile warte są podręczniki ISIS

Organizacje terrorystyczne takie jak AQ (Al-Kaida), AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim), czy ISIS (tzw. Państwo Islamskie) świetnie opanowały nowoczesne technologie. Używają Internetu do publikacji własnych...

Organizacje terrorystyczne takie jak AQ (Al-Kaida), AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim), czy ISIS (tzw. Państwo Islamskie) świetnie opanowały nowoczesne technologie. Używają Internetu do publikacji własnych materiałów o charakterze informacyjnym i publicystycznym, umieszczają publikacje propagandowe, a także instruktażowe.

Karolina Wojtasik Pozorowana sytuacja zakładnicza

Pozorowana sytuacja zakładnicza Pozorowana sytuacja zakładnicza

Organizacje takie jak ISIS (tzw. Państwo Islamskie), AQ (Al-Kaida) czy AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim) nie tylko nawołują do organizowania ataków terrorystycznych w krajach szeroko pojętego zachodu,...

Organizacje takie jak ISIS (tzw. Państwo Islamskie), AQ (Al-Kaida) czy AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim) nie tylko nawołują do organizowania ataków terrorystycznych w krajach szeroko pojętego zachodu, ale także publikują instrukcje dla domorosłych terrorystów, którzy – zachłyśnięci wizją zrobienia czegoś wielkiego i chwalebnego – chcieliby zorganizować spektakularny zamach, ale nie wiedzą, jak to zrobić.

Jagna Gill VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna...

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna i dyskretna identyfikacja osób mających niebezpieczne materiały w miejscu publicznym, wewnątrz dużej grupy ludzi. Do tej pory stanowiło to lukę w systemach zabezpieczeń. Rozwiązanie dostarczyli naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Auburn w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystując zdolności psów...

Jagna Gill Psy asystujące w terapii PTSD

Psy asystujące w terapii PTSD Psy asystujące w terapii PTSD

Rola psów asystujących w terapii zespołu stresu pourazowego u weteranów i w innych służbach mundurowych

Rola psów asystujących w terapii zespołu stresu pourazowego u weteranów i w innych służbach mundurowych

Ireneusz Chloupek Primo-Intervenant cd.

Primo-Intervenant cd. Primo-Intervenant cd.

W „SPECIAL OPS” nr 4, 5, 6/2016 przedstawiliśmy przykłady rozwiązań organizacyjnych w służbach policyjnych różnych państw, wprowadzone w celu podwyższenia zdolności do szybkiego reagowania na gwałtowne...

W „SPECIAL OPS” nr 4, 5, 6/2016 przedstawiliśmy przykłady rozwiązań organizacyjnych w służbach policyjnych różnych państw, wprowadzone w celu podwyższenia zdolności do szybkiego reagowania na gwałtowne ataki terrorystyczne w miejscach publicznych i zagrażające dużej liczbie przypadkowych osób, zwłaszcza w wykonaniu tzw. „aktywnych strzelców”. Chociaż do przeciwdziałania m.in. takim incydentom konieczne jest oczywiście doskonalenie potencjału typowych jednostek kontrterrorystycznych, to modus operandi...

dr Michał „Łysy” Stępiński Ewolucja systemu pododdziałów AT Policji cz.2

Ewolucja systemu pododdziałów AT Policji cz.2 Ewolucja systemu pododdziałów AT Policji cz.2

W 2015 roku w organizacji Policji zaszły istotne zmiany otwierające drogę do uporządkowania i znaczącego usprawnienia działania jednostek i komórek antyterrorystycznych. Polegały one na powołaniu Centralnego...

W 2015 roku w organizacji Policji zaszły istotne zmiany otwierające drogę do uporządkowania i znaczącego usprawnienia działania jednostek i komórek antyterrorystycznych. Polegały one na powołaniu Centralnego Odwodu Antyterrorystycznego Komendanta Głównego Policji oraz wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących metod i form działania pododdziałów antyterrorystycznych Policji (patrz: „Ewolucja systemu pododdziałów AT Policji” - „SPECIAL OPS” 3/2016).

dr Michał „Łysy” Stępiński Specjalne użycie broni – nowe rozwiązanie w działaniach antyterrorystycznych (szanse i ograniczenia)

Specjalne użycie broni – nowe rozwiązanie w działaniach antyterrorystycznych (szanse i ograniczenia) Specjalne użycie broni – nowe rozwiązanie w działaniach antyterrorystycznych (szanse i ograniczenia)

Z artykuł poznajemy przesłanki, które wymusiły w polskim prawodawstwie rozwiązania ustawowe bezpośredniego użycia broni palnej w obronie koniecznej przed terrorystami przez funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych...

Z artykuł poznajemy przesłanki, które wymusiły w polskim prawodawstwie rozwiązania ustawowe bezpośredniego użycia broni palnej w obronie koniecznej przed terrorystami przez funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Ireneusz Chloupek Primo-Intervenant 3

Primo-Intervenant 3 Primo-Intervenant 3

Rosnąca liczba zamachów przeprowadzanych przez ekstremistów islamskich oraz ich naśladowców stała się w wielu państwach oczywistym impulsem do rozbudowy i modernizacji jednostek kontrterrorystycznych....

Rosnąca liczba zamachów przeprowadzanych przez ekstremistów islamskich oraz ich naśladowców stała się w wielu państwach oczywistym impulsem do rozbudowy i modernizacji jednostek kontrterrorystycznych. Konieczność dysponowania jak najlepiej przygotowanymi, silnymi formacjami o takim charakterze jest w obliczu współczesnych zagrożeń terroryzmem bezdyskusyjna, jednak modus operandi sprawców zamachów z ostatnich lat sprawia, że w wielu przypadkach interwencja takich jednostek może być spóźniona, a istotniejszego...

Ireneusz Chloupek Reforma – od DWS do COS cz.2

Reforma – od DWS do COS cz.2 Reforma – od DWS do COS cz.2

Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym...

Z ostatnim dniem ubiegłego roku, po siedmiu latach przestało istnieć Dowództwo Wojsk Specjalnych - najmłodszego, ale najbardziej dynamicznie rozwijającego się pod jego komendą i cieszącego się powszechnym uznaniem sojuszników rodzaju Sił Zbrojnych RP. W ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia (SKiD) SZ RP dokonano radykalnych zmian w podporządkowaniu oraz strukturach zarządzania Wojskami Specjalnymi. Zmian, które niczego w nich nie usprawniły, a jedynie zdezorganizowały to, co dobrze funkcjonowało,...

CR Specjaliści z rezerwy

Specjaliści z rezerwy Specjaliści z rezerwy

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie...

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie i umiejętności - niezbędne w określonych sytuacjach, gdy jednostka przechodzi do działań bojowych czy wydziela komponenty do operacji poza granicami kraju, ale z drugiej strony, często tak specjalistyczne, że trudno je wykorzystać, utrzymywać i rozwijać podczas codziennej służby garnizonowej. Rozwiązaniem...

Przemysław Guła Działania drugiego planu

Działania drugiego planu Działania drugiego planu

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się...

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się zdarza, aby taki przekaz zagłębiał się w szczegóły dotyczące ewakuacji osób. Czy wynika to tylko z ochrony procedur taktycznych? Moim zdaniem głównie z faktu uznawania samej ewakuacji za o wiele mniej ważną – a byłoby dobrze stawiać ją pod tym względem zaraz za szturmem.

CR Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Bezzałogowce w działaniach specjalnych Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko...

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

Sebastian Kalitowski Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na...

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na łamach „Washington Post” i „Associated Press”, które na krótko po zabiciu Osamy bin Ladena przekazały kolejne potwierdzające to istotne informacje.

CR Biometryka w działaniach specjalnych

Biometryka w działaniach specjalnych Biometryka w działaniach specjalnych

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.

Patrick von Krienke Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy...

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy sprawdzał się w tej roli. Jednak dzięki wprowadzeniu nowej klasy niewielkich maszyn bojowych sytuacja może ulec diametralnej zmianie.

CR Post mortem

Post mortem Post mortem

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji...

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji operacji specjalnej realizowanej przez siły specjalne wspólnie ze służbami specjalnymi, przeciwko celom takim jak Osama bin Laden (OBL). A właśnie tym była operacja „Neptune Spear” .

Michał Piekarski Polityczny skalpel

Polityczny skalpel Polityczny skalpel

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną...

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później,...

Michał Piekarski Licencja na zabijanie?

Licencja na zabijanie? Licencja na zabijanie?

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...

CR Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk...

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk NATO w Afganistanie, poszczególne kraje wchodzące w skład koalicji realizują swoje zadania militarne z pełną świadomością, że fi asko tej misji może spowodować potężny kryzys w sojuszu.

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops