Polski przemysł, zarówno ten państwowy, jak i prywatny reprezentowało ponad 325 wystawców. Najbardziej rozbudowaną ekspozycję przedstawił strategiczny partner imprezy Polska Grupa Zbrojeniowa.
Kolejne rekordowe MSPO upłynęło pod znakiem zarówno niepewności co do ostatecznego kształtu zmian w Planie modernizacji technicznej SZ RP:
- realizacji tak strategicznych planów, jak Wisła (mimo deklaracji politycznych kierownictwa MON-u o wyborze oferty Raytheona sprawa według przedstawicieli tego samego resortu nie jest jeszcze przesądzona),
- przyszłości prywatnego sektora na wewnętrznym rynku obronnym w świetle zapowiedzi resortu obrony o priorytetowym traktowaniu podmiotów państwowych,
- jak i planów dotyczących tworzenia Obrony Terytorialnej i jej przyszłego kształtu.
Warto w tym miejscu zauważyć, że wyposażenie oraz uzbrojenie dla przyszłych oddziałów OT było oferowane przez wielu wystawców, choć często były to tak naprawdę systemy tworzone dla regularnego wojska, a obecnie tylko z nazwy „dedykowane” nowej formacji.
Na pewno tak ostatnio popularny temat tworzenia OT i angażowania w ten proces organizacji paramilitarnych oraz młodzieży wpłynął również na liczną wśród zwiedzających reprezentację uczniów klas profilowanych i szkół o charakterze wojskowym.
Po raz kolejny impreza objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który uświetnił swoją obecnością uroczystość wręczenia nagród.
Dalsza część tekstu stanowi prezentację pierwszej części naszego przeglądu „kieleckich ciekawostek”.
Czytaj też: Enforce Tac & IWA Outdoor Classics 2016 - foto-relacja >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |