Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Commando Garud

Commando Garud

Commando Garud

Commando Garud jest najmłodszą jednostką indyjskich sił specjalnych, należącą do Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Mimo że specjalnością komandosów z Garud są operacje na tyłach wroga wykonywane przy współpracy z lotnictwem, to od lat żołnierze jednostki wsławiają się operacjami kontrterrorystycznymi w prowincjach Dżammu i Kaszmir. Charakter ich działań idealnie oddaje motto „Prahar se Suraksha”, co w tłumaczeniu oznacza „Obrona przez Atak”.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Nadwiślański WZD

Nadwiślański WZD Nadwiślański WZD

Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG....

Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG. Funkcjonariusze WZD NwOSG nawet kilka razy w tygodniu przeprowadzają operacje na szeroką skalę, zatrzymując członków zorganizowanych grup przestępczych.

Redakcja Kontrterroryści z Radomia

Kontrterroryści z Radomia Kontrterroryści z Radomia

Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący...

Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący się w centralnej części oficjalnej naszywki jednostki. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu jest obecnie jedną z 18 policyjnych jednostek KT w kraju, a jej głównym obszarem działania jest województwo mazowieckie.

Krzysztof Mątecki GSOF duchy z gór Kaukazu

GSOF duchy z gór Kaukazu GSOF duchy z gór Kaukazu

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.

Zdjęcia: IAF, Tar21Operator

Indyjskie Siły Powietrzne (IAF)

Historia Indyjskich Sił Powietrznych rozpoczęła się 8 października 1932 roku w Indiach Brytyjskich, kiedy to grupy indyjskich lotników wspierały Royal Air Force. W czasie II wojny światowej lotnictwo indyjskie, dysponujące 7 eskadrami, walczyło z Japończykami na terenie Birmy i Tajlandii, za co w dowód uznania król brytyjski Jerzy VI nadał im przedrostek „Królewskie”.

W 1947 roku Indie uzyskały niezależność od Imperium Brytyjskiego i zostały podzielone na nowe państwa, hinduską Unię indyjską oraz muzułmańskie Dominium Pakistanu, zaś zasoby sił powietrznych podzielono między nowo powstałymi krajami wzdłuż linii geograficznego podziału. Podział ten stał się początkiem trwającego do dziś konfliktu między Indiami a Pakistanem o kontrolę nad spornymi prowincjami, takimi jak Dżammu i Kaszmir. Kiedy w 1950 roku Indie stały się republiką, przedrostek „Royal” został usunięty z Indyjskich Sił Powietrznych i zaczęła obowiązywać nazwa Indian Air Force (IAF).

Dziś Indyjskie Siły Powietrzne pod względem zarówno ogólnej liczby statków powietrznych, jak i samolotów bojowych i transportowych stanowią czwartą siłę militarną na świecie po siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. Dowództwo Generalne IAF mieści się w Nowym Delhi i podzielone jest na pięć regionalnych dowództw operacyjnych (centralne w Prajagradź, wschodnie w Shillong, południowe w Trivandrum, południowo-zachodnie w Gandhinagar i zachodnie w Nowym Delhi) oraz dwa dowództwa funkcjonalne (Dowództwo Treningu i Szkoleń z Akademią Lotniczą w Dundigal oraz Dowództwo Zaopatrzenia Operacji Powietrznych). Zadaniem dowództw operacyjnych jest realizowanie operacji lotniczych, a dowództw funkcjonalnych – utrzymanie gotowości bojowej personelu i sprzętu.

Szacuje się, że w indyjskich siłach powietrznych służy ponad 150 tysięcy ludzi, a flota powietrzna liczy ok. 1550–1600 samolotów różnych typów oraz ponad 380 śmigłowców, które stacjonują na około 60 lotniskach rozmieszczonych na terenie całych Indii, w tym w głównych bazach lotniczych w miastach Prajagradź, Bamrauli, Dundigal, Hakimpet, Bengaluru, Dźodhpur, Nagpur, Hajdarabad, Jamnagar, New Delhi, Shillong oraz Ladakh. Głównym zadaniem IAF jest ochrona i obrona przestrzeni powietrznej Indii, a w razie konieczności wspieranie operacji przeprowadzanych przez wojska lądowe, morskie i specjalne.

Commando Garud

Pomysł na utworzenie jednostki specjalnej w indyjskich siłach powietrznych pojawił się w 2002 roku po dwóch nieudanych atakach terrorystycznych przeprowadzonych przez pakistańskich bojowników na dwie główne bazy lotnicze w Dżammu i Kaszmirze w 2001 roku.

Pomimo że ataki udało się skutecznie odeprzeć, dowództwo indyjskich sił powietrznych zdało sobie sprawę z konieczności utworzenia własnej wyspecjalizowanej jednostki specjalnej, której zadaniem miała być ochrona baz lotniczych oraz wykonywanie operacji specjalnych. Ostateczna decyzja o utworzeniu jednostki zapadła, kiedy szef sił powietrznych, marszałek Srinivasapuram Krishnaswamy, przebywający z wizytą w Izraelu, zapoznał się z możliwościami izraelskiej jednostki sił powietrznych Shaldag. Po powrocie do Indii Krishnaswamy nakazał założenie podobnej jednostki złożonej z 1080 żołnierzy pod pierwotną nazwą Tiger Force, której nazwę potem zmieniono na Garud Commando, nawiązując do Garudy, mitycznej istoty, pół człowieka, pół orła o ogromnej mocy.

W 2003 roku pierwsza grupa 100 ochotników wywodząca się z Centrum Szkolenia Lotników IAF nr 1 w Belgaum w Karnatace została skierowana na specjalny kurs w Gurgaon przygotowany przez komandosów indyjskich wojsk spadochronowych, tzw. „PARA” i z jednostki specjalnej marynarki wojennej MARCOS. W 2004 roku z 62 ochotników, którzy ukończyli kurs, powstała jednostka specjalna Garud, zaś możliwości jej żołnierzy po raz pierwszy przedstawiono publicznie 8 października 2004 roku podczas obchodów Dnia Sił Powietrznych w New Delhi.

Garud Commando liczy obecnie około 2000 żołnierzy, którzy wpisani są jako piloci w strukturze rang indyjskich sił powietrznych. Jednostka stacjonuje w Chandinagar, niedaleko Baghpa, lecz jej operatorzy rozlokowani są na lotniskach i w bazach wojskowych na terenie całego kraju. Garudowie zgrupowani są w dwadzieścia pięć eskadr, które są porównywalne do kompanii piechoty, zaś każda eskadra jest dowodzona przez oficera posiadającego stopień dowódcy eskadry lub porucznika eskadry i składa się z około 60 do 70 mężczyzn.

Czytaj też: Nowa jednostka specjalna Indii >>>

Tak jak większość sił specjalnych z całego świata, komandosi Garud działają na zasadzie STIE (Small Team Insertion and Extraction) w małych zwartych oddziałach liczących 14 żołnierzy podzielonych najczęściej na cztero- lub sześcioosobowe sekcje, które przygotowane są do samodzielnego działania za liniami wroga przez 72 godziny. Całością dowodzi oficer w randze Wing Commandera. Garudowie przygotowani są do wykonywania całego spektrum operacji specjalnych zarówno w górach, jak również na morzu, pustyni i w dżungli.

Selekcja i szkolenie

W przeciwieństwie do swoich odpowiedników w armii (PARA) i marynarce wojennej (MARCOS) Garud dopuszcza do selekcji kandydatów tylko z personelu indyjskich sił powietrznych w wieku od 17 do 21 lat. O udział w selekcji mogą zabiegać piloci, oficerowie i szeregowi żołnierze IAF, kadeci z Akademii Sił Powietrznych w Dundigal i stażyści służby naziemnej (GDOC), którzy ukończyli kurs AFCAT.

Od niedawna o udział w selekcji do jednostki Garud mogą starać się również cywile chcący podjąć służbę w IAF. Wszyscy kandydaci mają tylko jedną szansę na udział w selekcji. Jeśli im się nie uda, ich droga do jednostki jest zamknięta na zawsze. Nabór do jednostki nie jest organizowany cyklicznie, lecz tylko wtedy, gdy zwalniają się wolne stanowiska w jednostce i prowadzony jest przez Centra Selekcji Lotników (ASC), które rozsiane są na całym terytorium Indii za pośrednictwem ogłoszeń.

W ramach procesu selekcji kandydaci do Garud muszą przejść pomyślnie kilka testów trwających od 2 do 3 dni. Obejmują one test pisemny i test zdolności adaptacyjnych. Oba mają za zadanie ocenić przydatność kandydata oraz sprawdzić jego zdolności adaptacyjne, ponieważ służba w jednostce tego typu wiąże się z rozmieszczeniem w zróżnicowanym terenie geograficznym, pogodzie i warunkach operacyjnych.

Kolejnym testem dla kandydatów jest test sprawności fizycznej, rozpoczynający się od biegu na 1 milę (1,6 km), który należy ukończyć w maksymalnie 5 minut i 40 sekund. Kandydaci, którzy ukończą bieg w wyznaczonym czasie, przechodzą do dalszych testów: 8 podciągnięć na drążku, 20 pompek i 20 przysiadów ze zgiętym kolanami do wykonania w wyznaczonym czasie.

Dalsze testy obejmują badania lekarskie prowadzone przez Zespół Medyczny Sił Powietrznych, zgodnie ze standardami medycznymi IAF. Kandydaci na oficerów przechodzą nieco dłuższy proces, trwający sześć dni, ale podstawowe zasady procesu selekcji oficerów i szeregowych kandydatów pozostają takie same.

Po ukończeniu selekcji instruktorzy i oficerowie Garud decydują, którzy kandydaci dostaną szansę udziału w szkoleniu przygotowawczym do służby w jednostce. Co istotne, w czasie tego szkolenia odpada ponad 50% chętnych. Jeżeli kandydat nie zostanie wybrany przez instruktorów, zostaje zwolniony ze służby lub zasila szeregi innych oddziałów w strukturach IAF.

Szkolenie przyszłych operatorów Garud trwa 72 tygodnie i jest technicznie najdłuższym szkoleniem w indyjskich siłach specjalnych, podzielonym na pięć etapów:

 • rekrutacja i preselekcja,
 • selekcja,
 • podstawowe szkolenie wojskowe,
 • podstawowy trening SF oraz
 • zaawansowane szkolenie SF.

Pierwsze 12 tygodni to podstawowe szkolenie wojskowe, znane jako Joint Basic Phase Training (JBPT), prowadzone przez Basic Training Institute (BTI) z siedzibą w Sambrze.

Szkolenie podstawowe obejmuje:

 • test diagnostyczny (DT)
 • test alokacji transakcji (TAT),
 • trening wytrzymałościowy,
 • trening fizyczny,
 • strzelanie,
 • naukę do wymaganego poziomu języka angielskiego i hindi,
 • podstawowe szkolenie komputerowe.

W ramach dodatkowych szkoleń kandydaci poznają historię jednostki i indyjskich sił powietrznych oraz przepisy i prawa obowiązujące w IAF.

Warunkiem pomyślnego ukończenia podstawowego (JBPT) jest zdanie egzaminów śródsemestralnego i końcowego. Zapewnia to udział w szkoleniu podstawowym sił specjalnych (SF), które odbywa się w Garud Regimental Training Centre (GRTC) z siedzibą w Hindon, Ghaziabad, niedaleko New Delhi.

Szkolenie podstawowe SF rozpoczyna się trzymiesięcznym okresem szkolenia próbnego, którego zadaniem jest wyeliminowanie osób niespełniających warunków służby w siłach specjalnych. Ci, którzy pomyślnie ukończą okres próbny, przejdą do dalszego szkolenia SF, które, choć nadzorowane przez (GRTC), jest prowadzone przez instruktorów z innych indyjskich jednostek specjalnych, takich jak MARCOS, PARA i NSG. Szkolenia te obejmują takie elementy jak:

 • szkolenie z obsługi broni,
 • szkolenie w zakresie nawigacji lądowej i wodnej,
 • taktyka infiltracji, szturmu i zasadzek,
 • taktyka czarna, zielona i niebieska oraz
 • walka wręcz.

Kandydaci, którzy ukończą podstawowe szkolenie SF, biorą udział w zaawansowanym szkoleniu SF, w czasie którego przechodzą specjalistyczne szkolenia w szkołach i ośrodkach rozlokowanych na terenie całych Indii, w których bardzo często obok komandosów z Indii szkolą się także operatorzy z najlepszych jednostek specjalnych z całego świata. Etap ten trwa minimum kilka tygodni i odbywa się m.in. w szkole Parvat Ghatak w Tawang, Arunachal Pradesh, gdzie komandosi indyjskich SF uczą się technik walki i przetrwania w górach.

W szkole w Radżastanie, specjalizującej się w przygotowaniu komandosów do walki na pustyni, w szkole walki na dużych wysokościach (HAWS) w Sonamarg, w Szkole Nurkowania Marynarki Wojennej Indii, mieszczącej się w Kochi, w szkole Counter Insurgency and Jungle Warfare School (CIJWS) w Vairengte, gdzie komandosi uczą się technik walki w dżungli i technik walki kontrpartyzanckiej oraz w Szkole Spadochronowej, zlokalizowanej w Agrze, gdzie operatorzy indyjskich sił specjalnych trenują skoki spadochronowe (HAHO i HALO) pod okiem instruktorów elitarnych indyjskich jednostek spadochronowych PARA.

Czytaj też: Semper Etiam Ubique Superiores” – Macedońskie Wilki >>>

Podsumowaniem szkolenia młodych komandosów Garud są operacje kontrterrorystyczne w prowincjach Dżammu i Kaszmir. Na ten czas są oni przydzielani do stacjonujących tam jednostek specjalnych PARA i MARCOS w celu zdobycia doświadczenia bojowego. Dodatkowo w ramach szkoleń zaawansowanych operatorzy Garud uczestniczą w kursach organizowanych za granicą, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i Izraelu.

Proces wyszkolenia w pełni wykwalifikowanego operatora jednostki trwa około 3 lat, dlatego też Garudowie nie chcą pozbywać się swoich komandosów, którzy po dostaniu się do jednostki pozostają w niej przeważnie przez cały okres swojej kariery wojskowej. Wyjątki dotyczą wysokiej rangi oficerów, którzy otrzymają inne odpowiedzialne stanowiska w strukturze Indyjskich Sił Powietrznych IAF.

Zadania  i operacje

Pomimo że Garudowie zostali powołani do życia, aby strzec lotnisk i baz wojskowych IAF, to z biegiem czasu zaczęli wykonywać różnego rodzaju operacje specjalne. Obecnie ich rola została ograniczona do ochrony tylko najważniejszych baz i lotnisk, w których znajduje się infrastruktura krytyczna. Pozostałe bazy i lotniska rozsiane na terenie Indii są pod ochroną Policji Sił Powietrznych i Korpusu Bezpieczeństwa Obrony (DSC).

Specjalnością komandosów Garud są operacje specjalne związane ze współdziałaniem z lotnictwem, takie jak chociażby precyzyjne naprowadzanie uderzeń lotnictwa na wykryte obiekty i ocena ich skuteczności. Do innych zadań jednostki należą: rozpoznanie, zakładanie baz lotniczych na wrogim terytorium i zapewnianie kontroli ruchu lotniczego w tych bazach, niszczenie obrony przeciwlotniczej i innych aktywów wroga jak radary, ewakuacja medyczna (MEDEVAC) oraz poszukiwanie zaginionych pilotów lub innego personelu sił powietrznych na terytorium wroga, tzw. search and rescue (SAR).

Dodatkowo komandosi jednostki wykonują również akcje typowo antyterrorystyczne i akcje bezpośrednie, polegające na zwalczaniu terroryzmu i ratowaniu zakładników. W razie potrzeby Garudowie biorą udział w akcjach ratowniczych w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, a w razie ataków terrorystycznych na bazy lub lotniska niszczą znajdującą się tam infrastrukturę krytyczną.

Niewiele wiadomo o operacjach i zdarzeniach z udziałem komandosów Garud, jednakże z odtajnionych przez IAF informacji możemy się dowiedzieć, że komandosi jednostki m.in. zapewniali bezpieczeństwo widzom w czasie imprez masowych z cyklu Aero India w latach: 2005, 2007, 2011 i 2013 oraz są rozlokowani w Kongo jako część kontyngentu pokojowego ONZ.

W 2016 roku komandosi Garud brali udział w odparciu ataku terrorystycznego na bazę lotniczą Pathankot w stanie Pendżab, w której stacjonują m.in. myśliwce MiG-21 i MiG-29 oraz śmigłowce uderzeniowe Mi-25/35. Baza znajduje się jedynie 13 km od spornego stanu Dżammu i Kaszmir oraz ok. 25 km od granicy z Pakistanem.

Drugiego stycznia 2016 roku sześciu terrorystów przebranych w mundury indyjskich sił powietrznych weszło na teren bazy Pathankot, rozpoczynając atak, w wyniku którego doszło do trwających 14 godzin walk. Celem terrorystów było zabicie całego personelu bazy oraz zniszczenie stacjonującego tam sprzętu wojskowego. W operacji kontrterrorystycznej na terenie bazy udział wzięło 50 komandosów z elitarnej jednostki NSG zwanej „Czarnymi kotami”, komandosi elitarnego 1. pułku PARA (spadochroniarze) oraz trzyosobowy zespół z jednostki Garud.

W czasie wyczerpujących walk udało się wyeliminować wszystkich sześciu terrorystów, lecz nie obyło się bez strat wśród sił rządowych. Śmierć poniosło sześciu żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Obrony i jeden komandos Garud – kapral Gursewak Singh, który został pierwszym komandosem tej jednostki zabitym przez terrorystów. Inny komandos Garud Kapral Shailabh Gaur, otrzymawszy 6 ran postrzałowych, nadal ostrzeliwał pozycje terrorystów, dopóki nie nadeszła pomoc. Posiłki dotarły na miejsce dopiero po pełnej godzinie od pierwszego kontaktu między terrorystami a komandosami.

Pomimo skutecznego odparcia ataku i niedopuszczenia do zniszczenia samolotów i śmigłowców stacjonujących w bazie Pathankot, atak terrorystyczny ujawnił niewystarczające zabezpieczenia stosowane w bazach IAF oraz pokazał brak koordynacji między siłami specjalnymi wojska i policji w przypadku ataku terrorystycznego. Na skutek zamachu siły specjalne policji i wojska rozpoczęły regularne wspólne szkolenia, mające załatać luki w koordynacji służb, a indyjskie siły powietrzne zdecydowały się na utworzenie dziesięciu dodatkowych eskadr komandosów Garud, liczących około 700 osób.

Od 2005 roku Garudowie uczestniczą w operacjach kontrpartyzanckich w prowincjach Dżammu i Kaszmir, które od lat są źródłem niestabilności wewnętrznej Indii i punktem zapalnym wojny z Pakistanem. Obie prowincje nazywane są przez indyjskich żołnierzy siedliskami terrorystów wspieranych przez Pakistan, chcący przywłaszczyć obie prowincje. Komandosi Garud rozmieszczeni są w Dolinie Lolab i obszarze Hajin w Dżammu i Kaszmirze, w celu prowadzenia operacji przeciwpartyzanckich przeciwko bojownikom z grup terrorystycznych, takich jak np. Lashkar-e-Taiba. Do zadań komandosów należy zbieranie informacji wywiadowczych oraz akcje bezpośrednie z kategorii „kill or capture”.

Do 2019 roku pojedynczych komandosów Garud przydzielano do przebywających Dżammu i Kaszmirze oddziałów PARA i MARCOS, jednakże od listopada 2019 roku poddziały wydzielone z PARA, Garud i MARCOS, działają osobno w dolinie Kaszmiru w ramach Dywizji Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych (AFSOD). Komandosi MARCOS rozlokowani są w okolicach jeziora Wular, zaś zespoły Garud działają w rejonie Lolab i Hajin.

Jedną z najsłynniejszych operacji przeprowadzonych przez Garudów w tym rejonie jest „Rakh Hajin” z 18 listopada 2017 roku, którą wykonano w wiosce Chandergeer. W czasie operacji udało się wyeliminować całe najwyższe kierownictwo grupy terrorystycznej Lashkar-e-Toiba (LeT) w rejonie Hajin w Dżammu i Kaszmirze. W sumie zginęło sześciu bojowników, w tym Owaid, który był bratankiem Zaki-ur-Rahman Lakhviego, organizatora serii ataków terrorystycznych w Bombaju w 2008 roku.

Gdy zespół 13 strzelców Rashtriya wraz z kilkoma komandosami Garud otoczył kordonem dom, w którym ukrywali się terroryści, ci wpadli w panikę i próbowali uciec. Wybiegli z domu, strzelając i rzucając granatami na oślep, próbując przełamać kordon ustawiony przez żołnierzy.

Kapral Jyoti Prakash Nirala z jednostki Garud, uzbrojony w karabin maszynowy Negev, ukryty blisko wejścia do kryjówki terrorystów, odpowiedział ogniem. Jego pierwsza seria zabiła dwóch terrorystów, raniąc również dwóch innych. W czasie wymiany ognia kapral Nirala musiał odsłonić swoją pozycję, przez co otrzymał śmiertelne rany postrzałowe. Pomimo odniesionych ran kapral Nirala nie przerwał ognia aż do utraty przytomności, zabijając jeszcze trzeciego z sześciu terrorystów. W dalszej wymianie ognia komandosom Garud i strzelcom Rashtriya udało się wyeliminować pozostałych trzech terrorystów. Niestety kapral Jyoti Prakash Nirala nie przeżył. Za swoją odwagę i poświęcenie jako pierwszy komandos Garud został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Indii Ram Nath Kovinda Czakrą Aszoka, która jest najwyższym odznaczeniem wojskowym w Indiach przyznawanym w czasie pokoju.

Jedną z ostatnich ujawnionych operacji komandosów Garud jest akcja ewakuacji 130 osób, w tym ambasadora Indii i personelu ambasady, z kontrolowanego przez talibów Kabulu, przeprowadzona 17 sierpnia 2021 roku. O ewakuacji nie poinformowano przywódców talibskich ze względu na dobre stosunki talibów z organizacjami terrorystycznymi wspieranymi przez Pakistan. Rząd Indii obawiał się przekazania ambasadora oraz pracowników ambasady w ręce bojowników organizacji terrorystycznej, Lashkar-e-Taiba, którzy według informacji wywiadowczych byli w drodze do Kabulu. Do bezpiecznego przewiezienia wszystkich ewakuowanych z budynku ambasady indyjskiej na międzynarodowe lotnisko Hamida Karzaja w Kabulu wykorzystano konwój około 14 samochodów, w tym czterech kuloodpornych umieszczonych na początku i końcu kolumny.

Czytaj też: Filipińscy Strzelcy śmierci >>>

Sam bezpieczny przejazd z ambasady na lotnisko, na którym rozmieszczono samoloty transportowe Indyjskich Sił Powietrznych (IAF), możliwy był tylko dzięki współpracy lokalnych pracowników ambasady, zaufanych pracowników ochrony ambasady i komandosów Garud, którzy zabezpieczali cały konwój.

Od 2020 roku komandosi Garud rozmieszczeni są m.in. w pobliżu szczytów górskich uznanych przez Indie za strategiczne. Wyposażeni w systemy obrony powietrznej 9K38 Igla mają za zadanie obronić indyjską przestrzeń powietrzną przed chińskimi samolotami.

Insygnia

Na początku swojego istnienia komandosi Garud nosili berety w kolorze czarnym. Obecnie, tak samo jak ich odpowiednicy z marynarki wojennej MARCOS i Armii Para-Commandos, noszą bordowe berety z odznaką Airman Beret Badge. Na prawej piersi żołnierze mają wyszywaną białą i błękitną nicią naszywkę PARA, przyznawaną tym, którzy ukończyli szkolenie „Para Jump” w Szkole Treningowej Spadochroniarzy w Agrze. Na lewej piersi operatorzy noszą naszywkę skrzydlatą Garuda, w kolorze złotym. Na obu ramionach komandosi noszą czerwoną naszywkę z wyszytym na biało napisem SPECIAL FORCES lub naszywkę z napisem IAF GARUD.

Umundurowanie, wyposażenie i broń

Indyjskie Siły Specjalne posiadają ponad 25 wzorów kamuflażu ze względu na zróżnicowane tereny, na których działają, od wysokich obszarów Himalajów po gęste dżungle na północnym wschodzie i palące pustynie na zachodzie. Większość umundurowania i wyposażenia indyjskich sił specjalnych, w tym jednostki Garud, pochodzi od rodzimych producentów, takich jak Armasen Tactical czy Military Equipment z siedzibą w Dehradun w stanie Uttarakhand w Indiach. Firma założona przez weterana sił specjalnych armii indyjskiej z jednostki spadochronowej  9 PARA dostarcza indyjskim siłom specjalnym produkty dopasowane do szerokiego spektrum klimatów, od ekstremalnie zimnego, wilgotnej dżungli, po palącą, suchą pustynię.

Inne dodatkowe elementy wyposażenia spotykane m.in. w Garud kupowane są u rodzimych producentów lub sprowadzane z zagranicy. Co ciekawe, dodatkowe elementy wyposażenia kupowane są przez poszczególnych dowódców danego pododdziału lub indywidualnie przez poszczególnych żołnierzy. Garudowie najczęściej używają mundurów w kamuflażu MARPAT i SURPAT w kolorach odpowiadających miejscu ich działań lub zielonych kombinezonów używanych w IAF. W jednostce stosuje się również mundury w kamuflażach, takich jak PC Disruptive, który  jest bardzo skuteczny na terenach półpustynnych i w lasach czy Flecktarn dla operacji kontrterrorystycznych w Kaszmirze.

Wśród kamuflaży komandosów Garud spotyka się ponadto Multicam, Marine Pattern CamoDesert Camouflage. Nakryciem głowy komandosów oprócz słynnego bordowego beretu są kapelusze typu boonie oraz hełmy Patka, MKU Mukut z systemem łączenia wielu akcesoriów (MACS), TATA Heavy Duty ACH, hełmy kevlarowe OR-201, Ops Core FAST Upper-Cut oraz hełm FAST BUMP preferowany do operacji zwiadowczych, zwłaszcza podczas operacji na dużych wysokościach i działań w dżungli.

Tak jak pozostałe indyjskie siły specjalne Garudowie używają głównie kamizelek taktycznych w systemie modularnym MOLLE oraz czterech rodzajów butów: DMS, Desert Tan Tactical Boots, Green DMS Jungle oraz PARA/Ranger. Ponadto w jednostce popularne są również buty takich firm, jak Merrell oraz Salomon Quest 4D 3 GTX Hiking.

Podstawowym pistoletem Garudów jest austriacki Glock o kalibrze 9×19 mm w wersjach 17,19 i 26. Karabiny szturmowe będące na wyposażeniu jednostki to izraelskie IMI Tavor TAR-21, IMI G-TAR21 z granatnikiem ARSENAL 40 mm UBGL, Tavor Star 21,  IWI Tavor C-TAR21 (używany w Indiach tylko przez komandosów Garud) o kalibrze 5,56×45 mm.

Dodatkowe wyposażenie na broni dobierane jest indywidualnie. Najczęściej spotykane dodatkowe wyposażenie na wyżej wymienionych karabinach szturmowych to teleskopowe celowniki optyczne Nimrod 6 × 40, wielofunkcyjne celowniki refleksyjne MEPROLIGHT MOR X4/X6, celownik MARS, celowniki ACOG, celowniki noktowizyjne, celowniki MOR Red Dot Sight, tłumiki oraz granatniki M203 UBGL.

Innymi karabinami szturmowymi w jednostce są zakupione w Rosji karabiny szturmowe AK-103AK-203 o kalibrze 7,62×39 mm z celownikami holograficznymi EOTECH 512 i celownikami noktowizyjnymi (PNVS) oraz SIG SAUER 716i o kalibrze 7,62×51 mm wyposażone dodatkowo w celownik Meprolight Hunter NVS i uchwyt Vertical Foregrip Grip.

Karabinami snajperskimi będącymi na wyposażeniu Garudów są IWI Galil Snajper (Galatz) o kalibrze 7,62×51 mm z celownikami teleskopowymi Nimrod 6×40. Bronią wsparcia komandosów są izraelskie lekkie karabiny maszynowe Negev LMG 5.56×45 mm z celownikami Mepro X4, Mepro-21 lub Mx3 Magnifier, granatniki Carl Gustaf 84 mm RL, granatniki Milkor Mk1 40 mm MGL oraz przenośny zestaw przeciwlotniczy 9K38 Igła. Dodatkowo na wyposażeniu jednostki znajdują się m.in. minidrony PD-100 BlackHornet, noktowizory AN-PVS 7L3Harris BNVD AN/PVS-31, produkowane przez firmy BEL, OLF Dehradun, TASL lub Alpha Design Technologies, samochody terenowe TATA Xenon Limited Slip Differential oraz ważące 6 ton pojazdy kuloodporne Ashok Leyland light specialised vehicle 4×4 (LSPV), służące do ochrony baz lotniczych oraz przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

Czytaj też: RANGERS z Lamego >>>

Od dziesięcioleci Indie znajdują się w stanie wojny z sąsiadującymi z nimi Chinami i Pakistanem. Regularnie dochodzi do potyczek między żołnierzami tych krajów o sporne tereny, które każde z państw chce przyłączyć do siebie. Dużą rolę w systemie obronnym Indii odgrywają Indyjskie Siły Powietrzne (IAF), które zarówno pod względem ogólnej liczby statków powietrznych, jak i samolotów bojowych i transportowych stanowią czwartą siłę militarną na świecie, po siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. Dysponując taką potęgą w powietrzu dowództwo IAF dzięki jednostce Garud jest w stanie szybko i skutecznie odpowiedzieć na każdy atak przeprowadzony na terytorium Indii.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Jackal Stone-14

Jackal Stone-14 Jackal Stone-14

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.

Ireneusz Chloupek NOBLE SWORD - Combat ready

NOBLE SWORD - Combat ready NOBLE SWORD - Combat ready

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...

Ireneusz Chloupek GISW OISW w Krakowie

GISW OISW w Krakowie GISW OISW w Krakowie

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.