III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 REAGO
III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 przeszła do historii. Organizatorzy imprezy, która odbyła się w dniach 19-22 października, SPAP Gdańsk i Centrum Szkolenia REAGO – włożyli wiele wysiłku, aby sprawdzić poziom wyszkolenia uczestników zarówno z zakresu taktyki działań, jak i procedur TCCC (TC3 - tactical combat casualty care), czyli opieki nad rannym w środowisku pola walki. Koncepcja zawodów z roku na rok ewoluuje, choć jak zwykle większy nacisk kładzie się na naukę i wymianę doświadczeń niż rywalizację.
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG....
Warszawski Wydział Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej (WZD NwOSG) utrzymuje stałą gotowość bojową, wchodząc w skład nieetatowego pododdziału odwodowego Komendy Głównej SG. Funkcjonariusze WZD NwOSG nawet kilka razy w tygodniu przeprowadzają operacje na szeroką skalę, zatrzymując członków zorganizowanych grup przestępczych.
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący...
Realizują zadania bojowe o najwyższym stopniu trudności wspierając działania kryminalne wymierzone w najniebezpieczniejszych przestępców w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym jest „Skorpion”, znajdujący się w centralnej części oficjalnej naszywki jednostki. Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu jest obecnie jedną z 18 policyjnych jednostek KT w kraju, a jej głównym obszarem działania jest województwo mazowieckie.
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...
W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.
Zespoły uczestniczyły w siedmiu konkurencjach, w których oceniano taktyczne rozwiązania sytuacji bojowych i medyczną opiekę nad poszkodowanym. Oczywiście procedury udzielania pomocy poszkodowanym w trakcie operacji militarnych i policyjnych diametralnie różnią się od tych stosowanych w ratownictwie cywilnym. W cywilu priorytetem jest bezpieczeństwo ratowników, poszkodowanych i ratowanie życia, natomiast mundurowi muszą przede wszystkim wykonać postawione przed nimi zadanie.
Nad całością merytoryczną czuwali dwaj sędziowie główni Juan Madrid i Thomas LeClair. Obaj panowie mają ponaddwudziestoletnie doświadczenie w pracy w służbach mundurowych. Juan Madrid jest emerytowanym żołnierzem słynnej jednostki Navy SEAL, a obecnie pracuje jako prywatny kontraktor w Meksyku. Thomas LeClair służył w armii kanadyjskiej, SWAT Detroit, a obecnie zajmuje się szkoleniami medyczno-taktycznymi na całym świecie. Obydwaj wysoko ocenili pracę naszych funkcjonariuszy i byli pod wrażeniem ich wiedzy z zakresu medycyny taktycznej. Tegoroczny PARAMEDYK składał się z siedmiu konkurencji:
Tor przeszkód
Klasyczny tor przeszkód zawierający jednak elementy „okołoratownicze” (transport poszkodowanego) i zmuszające do myślenia: tzw. kim-box (kilka przedmiotów pokazywanych drużynie przez moment – do zapamiętania) i cyfry na poszczególnych przeszkodach (uczestnicy mieli podać sumę cyfr). Wbrew pozorom konkurencja ta nie sprawdzała jedynie fizycznego przygotowania uczestników, ale także umiejętność współpracy w zespole.
Wieża i studnia
Zadaniem uczestników było taktyczne podejście do budynku, zabezpieczenie terenu i znalezienie wszystkich poszkodowanych w jego obrębie. Jeden „ranny” znajdował się na pierwszym piętrze budynku. Należało go ewakuować, wykazując się wiedzą z zakresu ratownictwa wysokościowego, uprzednio zabezpieczając jego czynności życiowe. Drugi poszkodowany przebywał w studni, był przysypany gruzem i kamieniami, i nie wykazywał oznak czynności życiowych – w sytuacji taktycznej i na terenie niebezpiecznym należało go pozostawić, zaznaczając jedynie jego pozycję. Stacja sprawdzała umiejętność właściwego podejmowania decyzji, podstawowego zabezpieczania poszkodowanych i umiejętności ewakuacji linowej.
Dyskoteka
W zadymionym, oświetlonym jedynie lightstickami (światełkami chemicznymi) i stroboskopem pomieszczeniu znajdowały się osoby postronne, przestępcy i osoba poszkodowana. Uczestnicy po przejściu ciemnego korytarza dochodzili do rozświetlanej błyskami stroboskopu sali – musieli ją opanować, identyfikując i ostrzeliwując cele przestępców, a następnie ewakuować poszkodowanego udzielając mu również pomocy. Dodatkowym utrudnieniem była mała liczba naboi w magazynkach koniecznych do dwukrotnego ostrzelania czterech tarcz. Stacja sprawdzała umiejętność podejmowania właściwych decyzji, a także działanie w stresie i komunikację w grupie. Dodatkowym utrudnieniem było losowanie wyznaczające zawodników strzelających i zajmujących się poszkodowanym tak, aby zespół nie wystawiał do strzelania najlepszych strzelców, a do czynności ratowniczych tych, którzy mają największą wiedzę z tego zakresu. Każdy członek zespołu powinien posiadać wiedzę zarówno z zakresu medycyny, jak i umiejętności prowadzenia walki.
Niespodzianka w straży
Najbardziej rozbudowana stacja podczas zawodów, a także jeden z motywów przewodnich warsztatów z następnego dnia. Scenariusz przewidywał konieczność neutralizacji zagrożenia stwarzanego przez tzw. aktywnego strzelca (ang. active shooter). Należało taktycznie zabezpieczyć teren, przeszukać budynek, odnaleźć osoby cywilne i zneutralizować napastnika. W środku czekały na operatorów niespodzianki w postaci rozhisteryzowanej kobiety z dzieckiem na ręku, która dramatycznie domagała się, aby ktoś uratował jej niemowlaka, siedmiolatka ukrytego w małej przestrzeni za łóżkiem czy niekompletnie ubranej atrakcyjnej kobiety pod prysznicem. Szczególnie dekoncentrowała funkcjonariuszy kobieta spod prysznica, również nie wszystkie zespoły odnalazły ukrytego chłopca. Na samym końcu, po zneutralizowaniu tzw. aktywnego strzelca, operatorzy musieli udzielić pomocy rannym.Stacja sprawdzała taktykę działania, sprawność podejmowania decyzji, reakcje na zmieniającą się sytuację (zaskakiwanie przez zachowania cywilów), a także działanie pod ogniem w trakcie bezpośredniej neutralizacji napastnika. Konkurencja ta bezpośrednio nawiązywała do problemu szkolenia funkcjonariuszy w rozwiązywaniu tego typu incydentów. Wcześniej uważano, że takie zdarzenia nie będą mieć miejsca w Polsce. Oczywiście rzeczywistość okazała się brutalna, o czym dobitnie świadczą zdarzenia z Rybnika czy biura jednej z partii politycznych w Łodzi.
Żubr na polance
Zadaniem zespołu była ewakuacja rannego podczas zasadzki funkcjonariusza, znajdującego się na otwartym terenie, za pomocą pojazdu „Żubr” dostarczonego przez jednego ze sponsorów – AMZ Kutno. Czynności ratownicze musiały być wykonywane na pokładzie pojazdu podczas jazdy, co nie było najłatwiejsze, gdyż strasznie rzucało na wybojach. Stacja sprawdzała taktykę zabezpieczenia pojazdem terenu zdarzenia, ewakuacji i udzielenia pierwszej pomocy w niesprzyjających okolicznościach.
Kidnapped - uprowadzona
Scenariusz zakładał pościg samochodowy za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli. W pewnym momencie auto zjeżdża z drogi i ulega wypadkowi. Operatorzy muszą zatrzymać kierowcę i zabezpieczyć auto. W trakcie interwencji kierowca stara się sprowokować funkcjonariuszy, najpierw stara się z nimi nawiązać dialog, potem ich obraża, aby w finale nagle wyciągnąć broń – trzeba go błyskawicznie zneutralizować. Niespodziewanie w bagażniku uszkodzonego auta uczestnicy znajdują związaną i zakneblowaną kobietę z wyraźnymi śladami pobicia. Należy udzielić jej niezwłocznie pomocy. Tym razem oceniana była taktyka zabezpieczenia pojazdu (wyciągnięcie kluczyków, dokładne przeszukanie), neutralizacja kierowcy i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanej.
Pożegnanie w garażu
Ostatni scenariusz opierał się na pomyśle zaskoczenia uczestników powracających po wykonaniu wszystkich zadań na kwatery. W tym celu, w drodze powrotnej zostawali oni zatrzymani przez przerażoną kobietę, która błaga o udzielenie pomocy jej dziecku. Dziecko w wieku około 4 lat ma zatrzymaną akcję serca. Zadaniem uczestników było przeprowadzenie podstawowych czynności RKO i wezwanie pomocy w postaci ambulansu. Stacja oceniała reakcję uczestników na prośbę o pomoc ze strony obywatela, a potem procedurę wezwania pogotowia i podjęcie podstawowych czynności ratujących życie.
Następnego dnia odbyły się warsztaty szkoleniowe. Sędziowie główni podsumowali zawody, wyjaśnili, czego modelowo oczekiwali od uczestników. Następnie Juan Madrid, który był jednym z ekspertów doradzających w trakcie tworzenia programu szkolenia dla jednostek policji z zakresu neutralizacji problemu active shooter (strzelca aktywnego), poprowadził prezentację z zakresu taktyki rozwiązania takiego incydentu. Zaprezentowana technika zakłada, że już pierwszych czterech policjantów na miejscu zdarzenia może udanie interweniować i zneutralizować napastnika. Ma to szczególne znaczenie, gdyż ten typ przestępcy wymaga natychmiastowej interwencji. Im więcej czasu upłynie do momentu otwarcia ognia przez przestępcę i im dłużej będzie on pozostawiony sam sobie, tym ofiar wśród osób postronnych będzie więcej. Dużym zaskoczeniem była prostota pokazanych rozwiązań.
Popołudniowy panel warsztatów zdominowały zagadnienia z zakresu medycyny taktycznej. Zaprezentowano nowy produkt, tzw. ChitoGauze firmy HemCon. Stanowi on nowość w dziedzinie hemostatyków (środków powodujących krzepnięcie krwi, stosowanych na polu walki dla zatamowania gwałtownego krwawienia). Powszechny podziw wzbudził jeden z instruktorów REAGO, który pozwolił sobie upuścić pół litra krwi, aby pokazać możliwości działania nowego środka, który w kontakcie na przykład ze sztuczną krwią nie zareagowałby prawidłowo. Oczywiście uczestnicy wykorzystali to, aktywnie uczestnicząc w panelu i praktycznie trenując tzw. technikę „pakowania rany”, czyli najskuteczniejszą metodę zatrzymania silnego krwawienia powstałego w wyniku obrażeń wywołanych postrzałem.
Ciekawy wykład na temat nowego standardu indywidualnego pakietu medycznego (IPMed) w Wojsku Polskim, włącznie z prezentacją prototypów, poprowadził przedstawiciel Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia Marek Depta. IPMed obecnie przeznaczony jest dla jednostek biorących udział w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w działaniach w Afganistanie, a następnie będzie stopniowo wprowadzany do wszystkich jednostek liniowych w kraju.
W zawodach wystartowało dziesięć drużyn podległych MSWiA oraz MON. Byli przedstawiciele Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Krakowa, Łodzi, Szczecina oraz Gdańska, Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, Wydziału Realizacyjnego Ministerstwa Finansów, 12. Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic oraz Służby Więziennej. Po podsumowaniu wyników wyróżniono trzy zespoły: SPAP ze Szczecina, SPAP z Łodzi i SPAP z Gdańska. Wielkie uznanie należy się funkcjonariuszom Służby Więziennej zarówno z Gdańska, jak i z Nowego Sącza, którzy wykazywali się ogromnym zaangażowaniem w wykonywaniu postawionych zadań, pomimo że zagadnienia z wielu konkurencji nie znajdują się w programie SW.
Jak podkreślają organizatorzy, największą wiedzą jest świadomość tego, czego się nie wie. Zawody są zarówno okazją do sprawdzenia się, jak i nauki, a także ustalenia braków poszczególnych drużyn tak, aby wiedziały, jakim zagadnieniom muszą poświęcić więcej czasu. Poza tym mają niebagatelny wymiar integrując społeczność oddziałów specjalnych z różnych resortów i terenów kraju.
W przyszłym roku planowany jest dalszy rozwój zawodów. Organizatorzy ze SPAP z Gdańska i Centrum Szkolenia REAGO planują rozszerzenie listy uczestników o zespoły zagraniczne, wprowadzenie jeszcze bardziej realnych scenariuszy konkurencji, mając jednocześnie nadzieję, że wiedza zdobywana na imprezie przeniesie się do codziennej praktyki zawodowej znacznie podnosząc bezpieczeństwo wśród funkcjonariuszy – bo przecież tak naprawdę w tym celu zaczęto organizować PARAMEDYKA.
Septiana
Septiana, 16.06.2015r., 07:04:11
i still enjoy black ops more then i enjoy MW3, while the multiplayer has its downs, one thing is for cetrain:? TREYARCH MAKES AWESOME TRAILERS!!!
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...
40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...
Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych.
Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.