Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

K9 KT

Krzysztof Mątecki | 2024-08-20
K9 KT. Zdjęcia pochodzą z profilu na instagramie k.9ryjek, gdzie są zamieszczane relacje ze szkolenia psów bojowych.

K9 KT. Zdjęcia pochodzą z profilu na instagramie k.9ryjek, gdzie są zamieszczane relacje ze szkolenia psów bojowych.

Psy bojowe wykorzystywane są obecnie przez najlepsze jednostki specjalne i kontrterrorystyczne na świecie. Te doskonale wyszkolone, bezkompromisowe zwierzęta stanowią znakomite uzupełnienie grup szturmowych, niejednokrotnie przejmując na siebie główne niebezpieczeństwa zagrażające życiu lub zdrowiu ludzi. Ich ogromną wartość dla kolegów z zespołów bojowych w pełni oddaje motto: „Pies bojowy nie nienawidzi celu przed sobą, on kocha ludzi, którzy są za nim”.

Co oznacza termin K9?

Termin K9 oznacza po prostu psy bojowe. Określenie to powstało w anglojęzycznych krajach jako skrót do identycznie brzmiącego „canine”, które tłumaczymy jako „pies”. Od początku odnosiło się ono do psów policyjnych, pracujących w jednostkach K9 (K9 Unit).

Wykorzystywane w służbach są najczęściej psy następujących ras: owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, doberman, owczarek holenderski, rottweiler, terier walijski, labrador retriever. Psy te wykonują różne zadania w zależności od służby, do jakiej zostają przydzielone. Wcześniej jednak muszą zostać specjalnie wyselekcjonowane i przeszkolone.

Pierwsze psy bojowe w polskich jednostkach AT

W polskiej Policji pierwsze psy do działań bojowych w jednostkach antyterrorystycznych (obecnie kontrterrorystycznych) pojawiły się w 1996 roku w liczbie 3–4 zwierząt. W tym samym roku psy te u boku swoich przewodników z takich jednostek, jak BOA i pododdziałów AT z Poznania, Gdańska i Krakowa, wzięły udział w półrocznym szkoleniu dla psów do działań antyterrorystycznych w węgierskim Dunakeszi. Polska grupa udała się na Węgry wspólnie z instruktorem szkolenia psów służbowych z Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach, Grzegorzem Wiórowskim.

W czasie pobytu na Węgrzech polscy funkcjonariusze po raz pierwszy spotkali się z wykorzystywaniem przez policję psów rasy owczarek belgijski malinois. W tamtym okresie żadna polska jednostka nie posiadała jeszcze psów tej rasy.  

Dzięki nowym doświadczeniom zdobytym za granicą, nieliczna jeszcze grupa przewodników psów bojowych w polskim AT zaczęła organizować własne warsztaty doskonalące. Celem tych warsztatów była weryfikacja oraz wymiana doświadczeń z działań z psami. Kluczowe dla tematyki warsztatów było także rozwiązywanie problemów dotyczących szkolenia czy techniki i taktyki wykorzystywania psów w realnych działaniach.

W tamtym okresie zespoły psów bojowych w oddziałach AT szkolone były głównie do działań bez kagańca, zaś ich przewodnicy borykali się z brakiem odpowiedniego wyposażenia, takiego jak m.in. kombinezony przeznaczone do gryzienia. Z własnej inicjatywy organizowali specjalny sprzęt, jak uprzęże wysokościowe uszyte według własnych wzorów i pomysłów. Sprzęt ten wykorzystywany był z powodzeniem w czasie szkoleń, m.in. z zakresu zjazdów na szybkiej linie oraz ewakuacji VIP-a przy wykorzystaniu śmigłowca. Były to elementy autorskiego programu szkolenia psów bojowych opracowanego przez przewodników.

W ciągu następnych lat zaniechano dalszego rozwoju i szkolenia psów z przeznaczeniem dla pododdziałów AT. Stan ten trwał do roku 2010, kiedy to psy zaczęły ponownie pojawiać się w pododdziałach AT, najpierw w Łodzi i Warszawie. Były to psy po kursie psów patrolowych, które były włączone do SPAP w Łodzi i w stołecznym WR KSP. Nieco później postanowiono reaktywować kurs dla psów antyterrorystycznych zmieniony na kurs psów do działań bojowych. Efektem tego było pojawienie się psów w BOA.

W 2015 roku, dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy BOA a francuskim GIGN, dwóch operatorów jednostki udało się do Francji, aby odbyć tam szkolenie z zakresu wykorzystywania psów w działaniach antyterrorystycznych. Po powrocie do kraju współtworzyli oni system szkolenia psów bojowych na podstawie doświadczeń francuskich kolegów. Jednocześnie dzięki nowej współpracy w tym samym roku BOA zakupiło we Francji dwa owczarki belgijskie malinois, wabiące się Iman i Yellow. Były one pierwszymi psami zakupionymi przez polską Policję za granicą. W latach 2016 i 2017 odbyły się dwa kursy, na których wyszkolono łącznie pięć psów, dwa dla BOA oraz po jednym dla Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego i Warszawy.

W następnych latach w Komendzie Głównej Policji postanowiono rozróżnić nadzór nad psami w różnych służbach. W praktyce wyglądało to tak, że służba kryminalna miała swojego koordynatora (psy Meintreilings), CLKP (psy osmologiczne), a BOA (psy bojowe i do wyszukiwania materiałów wybuchowych w działaniach bojowych). Regulacje na ten temat zaczęto tworzyć około roku 2019, a zaczęły one obowiązywać, z późniejszymi zmianami, od 2021 roku.

Od 2020 roku wszystkie psy bojowe w polskich jednostkach kontrterrorystycznych wchodzą w skład grupy psów bojowych koordynowanej przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”. Oznacza to, iż to właśnie BOA posiada nadzór nad szkoleniem i używaniem psów w służbie KT. Koordynator psów bojowych z BOA zajmuje się m.in.: szukaniem nowych psów i testowaniem ich, szukaniem nowych przewodników i sprawdzaniem ich pod kątem pracy ze zwierzętami, kwalifikowaniem psów do szkolenia i ich atestacją, przydzielaniem im przewodników, prowadzeniem wspólnie z ZKP Sułkowice kursu psów bojowych oraz wprowadzaniem nowych metod szkoleniowych dla psów, które ukończyły szkolenie i trafiły do pododdziałów KT.

Dobór psa do służby kontrterrorystycznej

Psy do służby kontrterrorystycznej trafiają od hodowców, którzy wybierają psy według nich spełniające kryteria do służby w Policji. Kryteria te są restrykcyjne i nieustannie modyfikowane na podstawie doświadczeń z ostatnich czterech lat intensywnego rozwoju psów bojowych w jednostkach KT. Ocena potencjalnych K9 przed przyjęciem ich na szkolenie należy do koordynatora psów bojowych z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i instruktorów z ZKP w Sułkowicach.

Psy przeznaczone do działań bojowych muszą charakteryzować się odpowiednimi warunkami fizycznymi, jak i właściwymi cechami charakteru. Preferowane rasy do szkolenia to owczarki belgijskie malinois, owczarki holenderskie oraz owczarki niemieckie (w chwili obecnej najtrudniejsze do znalezienia) w wieku około 9–10 miesięcy. Psy te muszą posiadać cechy charakteru niezbędne do służby w pododdziałach KT. Koordynator na podstawie zachowania psów w danych okolicznościach ocenia ich stabilność emocjonalną, odwagę, siłę zarówno fizyczną jak i psychiczną oraz poziom koncentracji podczas wykonywania poszczególnych zadań.

Szczególnie istotne jest to, czy dany pies jest cichy i posiada ponadprzeciętny popęd do walki. Kolejnym elementem są same warunki fizyczne psa, jego cechy motoryczne oraz ogólna budowa. Z uwagi na charakter pracy psy muszą posiadać bardzo dużą mobilność i łatwość adaptowania się do powierzchni, po której się poruszają, oraz do zmiennych warunków pracy. Psy poddawane są wielokrotnie próbom, podczas których sprawdza się chęć podjęcia pracy przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej ciszy.

Wynika to z faktu, iż psy z tendencją do piszczenia i szczekania nie nadają się do służby kontrterrorystycznej, gdyż pozbawiają operatorów zespołów bojowych możliwości cichego przemieszczania się lub mogą ujawnić obecność funkcjonariuszy Policji w trakcie organizowanej przez nich zasadzki. Jednocześnie psy bojowe muszą być w stanie ugryźć człowieka w każde miejsce na ciele, a nie tylko rękę.

Koordynator podczas testów sprawdza, jak pies gryzie w stresie i na różnej wysokości ciała pozoranta, jak gryzie w ciasnym pomieszczeniu i przy wybuchającym granacie. Podczas testów agresji psy poddaje się również próbom charakteru. W ich trakcie oceniane są takie elementy jak: socjalizacja, aportowanie i szukanie ukrytego przedmiotu, reakcje na hałas oraz detonację, samodzielność i czujność oraz popęd do walki i chęć ścigania osoby.

Psy sprawdzane są w ten sposób przez okres od jednego do dwóch miesięcy. Czas ten spędzony u boku koordynatora pozwala określić, czy psy będą podatne na szkolenie, czy uda im się nawiązać relację z przewodnikiem oraz czy są wystarczająco wytrzymałe, by poradzić sobie ze szkoleniem i późniejszą pracą w sekcji bojowej pododdziału kontrterrorystycznego.

Dobór przewodników

Psy zakwalifikowane przez koordynatora do szkolenia muszą otrzymać starannie dobranych przewodników, którzy sprostają współpracy z tak wymagającymi czworonożnymi funkcjonariuszami. Należy w tym miejscu podkreślić, iż rola przewodnika psa w pododdziale KT nie ogranicza się tylko do sprawowania opieki nad psem. Przewodnicy ci są operatorami sekcji szturmowych, którzy chcąc zostać dodatkowo przewodnikiem psa bojowego muszą spełnić określone warunki. 

Kandydaci na opiekunów psów bojowych muszą przede wszystkim posiadać bardzo dobrą kondycję fizyczną, predyspozycje do pracy z psami oraz cierpliwość. Co więcej, muszą również rozumieć swojego psiego towarzysza, znać jego charakter, umiejętności oraz umieć dostosować się do jego potrzeb. 

Pierwszym krokiem kandydatów na drodze do zostania przewodnikiem psa bojowego są wizyty w BOA, gdzie kandydaci zajmują się typowanymi dla nich psami. Każdy potencjalny przewodnik zajmuje się wszystkimi psami, jakie znajdują się w danym momencie w użyczeniu dla dowódcy BOA i są w okresie testów. Pozwala to sprawdzić, który pies jak współpracuje z danym człowiekiem i stworzyć pewne pary na kurs psów bojowych. Jest to kluczowy okres wzajemnej integracji i doboru. W tym czasie zarówno przyszli przewodnicy, jak i psy poddawani są obserwacji, która pozwoli ocenić, czy dany funkcjonariusz nadaje się na przewodnika psa oraz z którym psem połączy go obopólna sympatia i najsilniejsza więź emocjonalna.

Podczas tego okresu, który wynosi od 2 do 5 tygodni, zwraca się uwagę na właściwe cechy charakteru przewodnika, na jego sposób motywowania psa do pracy, indywidualne podejście do zwierząt. Okres ten jest niezwykle ważny i trudny z uwagi na popędy, jakie posiadają dobierane psy, ich dzikość i chęć poznawania świata. Ważne jest również to, czy jest on w stanie zbudować zalążek więzi ze zwierzęciem. Z kolei u psa obserwuje się, jakie emocje okazuje on danym przewodnikom, kogo lubi bardziej, a kogo mniej. Jest to szczególnie ważne, aby pies chętnie wykonywał jego polecenia, a w przyszłości stworzył z nim zgrany zespół, mający dawać potężne wsparcie dla zespołów bojowych w najcięższych sytuacjach.

Kurs przewodników psów do działań bojowych

Funkcjonariusze jednostek kontrterrorystycznych wspólnie z przydzielonymi im psami kierowani są na kurs specjalistyczny dla przewodników psów do działań bojowych bez kagańca, który odbywa się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pod okiem instruktorów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i ZKP. Na trwający 120 dni kurs przewidziany wyłącznie dla funkcjonariuszy pododdziałów kontrterrorystycznych Policji kierowane są maksymalnie pięcioosobowe grupy z psami. W początkowej fazie kursu duży nacisk kładzie się na zapoznanie przewodnika z psem. Codziennie powtarzane są pewne czynności uczące psa posłuszeństwa przy jednoczesnym dostarczaniu mu nowych bodźców, tak aby w każdych warunkach tak samo wykonywał polecenia przewodnika.

W tym czasie psy uczą się wykonywania podstawowych komend, budowania komunikacji z przewodnikiem oraz przechodzą szkolenie obronne, podczas którego wyposażane są w podstawowe umiejętności. Jednocześnie przewodnik uczy się języka ciała psa oraz poznaje jego słabe i mocne strony.

Dalsze wspólne szkolenia obejmują m.in.: posłuszeństwo ogólne, pokonywanie przeszkód terenowych, pościg, działania wysokościowe, przeszukanie pomieszczeń, prace z zespołem bojowym, strzelanie sytuacyjne wraz z zespołem bojowym oraz działania z wykorzystaniem różnych środków transportu, np. samochodów pancernych i opancerzonych, łodzi bojowych i śmigłowców. Co istotne, zajęcia odbywają się nie tylko na terenie ZKP w Sułkowicach, ale od chwili, w której przewodnicy zaczynają panować nad psami w sposób zadowalający (najczęściej po około miesiącu), zajęcia zaczynają się odbywać przede wszystkim na obiektach treningowych zlokalizowanych w Warszawie i okolicach.

W czasie kursu psy są szkolone pod kątem całego zakresu działań bojowych, zarówno na obszarach wodnych, statkach, z wykorzystaniem śmigłowców jako środka transportu, a przede wszystkim w ciągle zmieniającym się środowisku. Dla dobrze wyszkolonego psa nie będzie miało znaczenia, czy ma on pracować w metrze, pociągu, statku, wieżowcu, czy kanałach ściekowych. To jest rzecz, która zajmuje bardzo dużo czasu, aby pies w każdych warunkach pracował tak samo i był przewidywalny w swoich zachowaniach.  

Podczas tak zróżnicowanych szkoleń uczy się psa wykorzystywania wszystkich jego zmysłów. Dla przykładu, w czasie ćwiczeń w ciemnych miejscach, takich jak wyżej wymienione metro czy tunele podziemne, psy uczą się wykorzystywania zmysłów węchu i słuchu. Część zajęć odbywa się wspólnie z kolegami z sekcji bojowych macierzystych pododdziałów SPKP i BOA, do których trafią psy ze swoimi przewodnikami po zakończonym kursie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w ten sposób pies poznaje przyszłych kolegów, z którymi będzie pełnił służbę i uczy się wspólnych działań z nimi. Dodatkowo nawiązuje on z nimi więzi, które w przyszłości sprawią, że będzie traktował ich jak członków swojego stada, swoją rodzinę.

Codzienne szkolenia, zadania i wyposażenie psów bojowych

Po ukończonym kursie w Sułkowicach przewodnicy zabierają psy do swoich macierzystych jednostek SPKP lub BOA, rozlokowanych na terenie całego kraju, oraz często do swoich prywatnych domów, gdzie psy te mieszkają z nimi na co dzień. 

W ramach codziennej służby czas pomiędzy realizacjami bojowymi wypełniają psom szkolenia indywidualne u boku przewodnika i kolegów z sekcji bojowej, odbywające się w ramach doskonalenia zawodowego. Pozwala to utrzymać psa na odpowiednim poziomie do pracy, a wraz ze zdobyciem przez niego nowych umiejętności na szkoleniach organizowanych przez BOA wprowadzać je do codziennego funkcjonowania. Szkolenia te obejmują takie elementy jak: tresura, pokonywanie przeszkód oraz współpraca z zespołem bojowym. Treningi odbywają się nie tylko na terenie jednostki, ale również w miejscach publicznych.

W trakcie wszystkich wspólnych ćwiczeń utrwalane są elementy posłuszeństwa, a czworonóg jest nagradzany za poprawne wykonywanie komend i koncentrację. Dodatkowo budowane jest zaufanie pomiędzy czworonogiem a kolegami z sekcji bojowej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ głównym zadaniem przewodnika psa bojowego jest sprawienie, aby w pewnym momencie pies stał się narzędziem dla sekcji czy zespołu bojowego, który może go użyć tak jak innego sprzętu. 

Jest to istotne z uwagi na gradację użycia środków przymusu bezpośredniego (ŚPB), gdzie pies stanowi ostatni element przed użyciem broni palnej, będąc projekcją siły i odstraszania oraz w sytuacjach, gdzie pomaga on zapewnić bezpieczeństwo operatorom zespołu bojowego w czasie przeszukania.

Głównym zadaniem psów bojowych jest wspieranie zespołów oraz zabezpieczanie miejsca działania operatorów przed ucieczką podejrzanego. W skrajnych wypadkach wykorzystuje się psa w postaci ŚPB do przeszukania miejsca lub bezpośredniego zatrzymania osoby. Ponadto psy wykorzystywane są również do rekonesansu miejsca, w którym będą prowadzone działania bojowe. Do wykonywania tego typu zadań wykorzystuje się specjalną kamerę, z której obraz wysyłany jest bezpośrednio do operatorów siedzących przed monitorami komputerów. Należy podkreślić, iż w sytuacjach najbardziej niebezpiecznych użycie psa znacznie podnosi bezpieczeństwo zespołu i daje większe szanse wyeliminowania zagrożenia bez narażania funkcjonariuszy. 

Oprócz wyżej wymienionej kamery psy bojowe dysponują bogatym wyposażeniem, dzięki czemu są one w stanie sprostać stawianym przed nimi zadaniom. Na wyposażenie psa bojowego składa się m.in.: uprząż, hełm bojowy z aktywnymi ochronnikami słuchu, buty, gogle, kagańce, kamizelka taktyczna i lokalizator GPS. Do tego dochodzi sprzęt dla pozoranta, czyli pełny kostium do gryzienia, różnorakie kliny i gryzaki.

Grupa psów bojowych

Wszystkie psy bojowe polskich jednostek KT należą do grupy psów bojowych koordynowanej przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”. Jest to społeczność przewodników i ich czworonogów z jednostek kontrterrorystycznych i specjalnych z całej Polski, a także z Europy.

Polskie jednostki KT w grupie reprezentują służące w pododdziałach SPKP i BOA owczarki belgijskie i holenderskie: Mers (SPKP Wrocław), Drake (SPKP Kraków), Hor vel Chubacca (SPKP Warszawa), Tryt (SPKP Gdańsk), Bimber (SPKP Białystok), Antek (SPKP Gorzów Wielkopolski), Loki (SPKP Poznań), Benji (SPKP Lublin) oraz Klakier i Ryjek z BOA.

Najstarszym i zarazem najbardziej doświadczonym psem w grupie jest mający siedem lat Antek. W dalszej kolejności najstarszymi psami, mającymi po cztery lata, są Bimber, Ryjek i Klakier. Pozostałe psy mają po trzy lata.

W ramach grupy organizowane są krajowe oraz międzynarodowe szkolenia. Dzięki nim polscy przewodnicy i ich psy odwiedzili już jednostki kontrterrorystyczne DSI w Holandii, K-komando w Estonii, Lynx na Słowacji, NOCS we Włoszech czy SEK Berlin w Niemczech.

W styczniu 2023 roku grupa składająca się z zespołów K9 z BOA oraz SPKP Białystok i Poznań udała się na obóz kondycyjny w Karkonoszach. W czasie pobytu w górach psy wspólnie ze swoimi przewodnikami, pilotami z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP oraz instruktorami ratownictwa z karkonoskiej grupy GOPR, ćwiczyli wykorzystanie psów w terenach leśnych, oraz desantowanie ich z pokładu śmigłowca S70i Black Hawk. W wolnym czasie zespoły K9 uczestniczące w szkoleniu zdobyły Śnieżkę.

BOA podpisało porozumienie z Wojskowym Ośrodkiem Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, w ramach którego prowadzone są wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe z zakresu medyki dla psów, tzw. TC3 K9, oraz międzynarodowe seminaria dla pozorantów i przewodników. W roku 2024 odbyła się druga edycja tego przedsięwzięcia, w której wzięło udział blisko 70 osób z 10 krajów. Natomiast w latach 2022–2024 BOA zorganizowało kilka dużych przedsięwzięć międzynarodowych. Do najważniejszych należą warsztaty w Krakowie w sierpniu 2022 r., szkolenie w ośrodku ESA pod poznaniem w październiku 2022 r. oraz zorganizowane w maju i listopadzie zeszłego roku przez SPKP z Białegostoku we współpracy z BOA międzynarodowe warsztaty psów bojowych. Wzięły w nich udział zespoły K9 z jednostek kontrterrorystycznych i specjalnych z Europy i USA. Ze względu na liczbę uczestników i zakres wspólnego szkolenia były to unikatowe na skalę Europy przedsięwzięcia.

Celem nadrzędnym wspólnych szkoleń i samego działania grupy jest wymiana doświadczeń z przewodnikami psów z zagranicy. Na przestrzeni ostatnich czterech lat przyczyniła się ona do znacznego rozwinięcia zespołów K9 w polskich jednostkach kontrterrorystycznych. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż obecnie na kursie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach przebywają kolejne psy, które w bliskiej przyszłości trafią do pododdziałów KT ze Szczecina, Opola, Radomia, Łodzi i Warszawy (BOA).

 

Tekst powstał na podstawie materiałów BOA.

 

Komentarze

Powiązane

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Ireneusz Chloupek ISOF (Men in Black)

ISOF (Men in Black) ISOF (Men in Black)

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz). Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...

Ireneusz Chloupek Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.

Mateusz J. Multarzyński Zostań komandosem!

Zostań komandosem! Zostań komandosem!

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych....

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. Do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych działającego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu na półroczny kurs „Jata” przyjętych zostanie 30 osób niebędących żołnierzami Sił Zbrojnych RP lub funkcjonariuszami służb mundurowych. Wnioski o przyjęcie na szkolenie można składać do 30 września.

Ireneusz Chloupek US COAST GUARD DSF

US COAST GUARD DSF US COAST GUARD DSF

Amerykańska Straż Wybrzeża USCG (United States Coast Guard) nawet w samych Stanach Zjednoczonych kojarzona jest głównie z misjami poszukiwawczo-ratowniczymi na wodach przybrzeżnych oraz ich patrolowaniem...

Amerykańska Straż Wybrzeża USCG (United States Coast Guard) nawet w samych Stanach Zjednoczonych kojarzona jest głównie z misjami poszukiwawczo-ratowniczymi na wodach przybrzeżnych oraz ich patrolowaniem w ramach antyprzemytniczego zabezpieczania morskich granic USA i ochrony środowiska. Tymczasem, jako jeden z pięciu rodzajów sił zbrojnych tego państwa podporządkowany Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego DHS (Department of Homeland Security), łączy ona funkcje cywilne i wojskowe, w obu przypadkach...

Ireneusz Chloupek WZD MOSG

WZD MOSG WZD MOSG

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest jedynym w kraju pododdziałem specjalnym o charakterze policyjnym, posiadającym szczególne uprawnienia do prowadzenia działań na...

Wydział Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest jedynym w kraju pododdziałem specjalnym o charakterze policyjnym, posiadającym szczególne uprawnienia do prowadzenia działań na morzu, wyspecjalizowanym pod tym kątem równolegle do wykonywania innych najtrudniejszych i niebezpiecznych zadań na lądzie oraz z powietrza.

Ireneusz Chloupek Centrum výcviku LEŠŤ

Centrum výcviku LEŠŤ Centrum výcviku LEŠŤ

„Ćwicz tak, jak będziesz walczył” – to mądra dewiza, wskazująca, jak ważny jest w szkoleniu bojowym realizm, weryfikujący techniki, taktykę i procedury działania, umiejętności ich stosowania w trudnych...

„Ćwicz tak, jak będziesz walczył” – to mądra dewiza, wskazująca, jak ważny jest w szkoleniu bojowym realizm, weryfikujący techniki, taktykę i procedury działania, umiejętności ich stosowania w trudnych warunkach, a także wykorzystywany sprzęt. O warunki maksymalnie zbliżone do rzeczywistych jednak stosunkowo trudno, dlatego realizm treningów i ćwiczeń często, ze względu na różne ograniczenia, ustępuje – w większym lub mniejszym stopniu – pewnej umowności lub muszą one zostać rozbite na elementy możliwe...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji » Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Sprzęt, który zdefiniuje przyszłość jednostek specjalnych »

Sprzęt, który zdefiniuje przyszłość jednostek specjalnych » Sprzęt, który zdefiniuje przyszłość jednostek specjalnych »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą » Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę » Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w wysokich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w wysokich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w wysokich temperaturach »

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.