Arsenał GROM (1)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2015  /  04-08-2015  /  8
JW GROM, Bartłomiej Bera, Andrzej Krugler, Marek Strzałkowski

"Ci panowie będą mieć najlepszy sprzęt, będą najlepiej wyszkoleni, będą najlepszymi polskimi żołnierzami” – powiedział z absolutnym przekonaniem twórca JW 2305, wskazując
na szczęśliwców, którzy dobrnęli do końca jednej z pierwszych selekcji w Bieszczadach.

Choć początki były skromne, arsenał GROM rzeczywiście szybko zaczął zapełniać się nowoczesną bronią, jakiej używały najlepsze zachodnie jednostki specjalne, wyróżniającą się pozytywnie nie tylko na tle krajowych standardów, ale z czasem nawet w porównaniu do uzbrojenia zagranicznych partnerów.

Podczas objazdu jednostek specjalnych WP, który miał na celu rekrutowanie pierwszych kandydatów z armii do JW 2305, ppłk Sławomir Petelicki i jego kilku najwcześniejszych współpracowników wyposażeni byli w budzące podziw u komandosów z Lublińca czy Bolesławca, amerykańskie Smith&Wessony Model 19 (dawniej znane jako Combat Magnum) z długimi, sześciocalowymi lufami, na nabój .357 Magnum.

Ta egzotyczna dla żołnierzy broń była jednak tylko wypożyczona od Wydziału Antyterrorystycznego Komendy Stołecznej Policji właśnie w tym celu, a próba zaopatrzenia zalążka GROM z zapasów MSW okazała się porażką. Były tam nawet ciężkie granatniki przeciwpancerne (lekkie działa bezodrzutowe) SPG-9, ale nie było ani profesjonalnej broni snajperskiej, ani dobrej broni krótkiej (Zdobądź więcej informacji na temat uzbrojenia). Kieszonkowe brazylijskie Taurusy PT-51 kalibru 6,35 mm, ani krajowe P-64 i P-83 na nabój Makarowa 9 mm × 18 nie były tym, czego potrzebowała wojskowa jednostka do walki z terroryzmem.

Przeczytaj także: Kompaktowa latarka na broń STREAMLIGHT TLR-7 >>

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
25 lat GROM
SPRAWDŹ CENĘ >>

Broń krótka

Pierwsze nowoczesne pistolety na silniejszą amunicję 9×19 mm Parabellum znaleziono w magazynach Urzędu Ochrony Państwa. Były to czechosłowackie CZ-75 i CZ-85, będące wówczas już standardową bronią boczną antyterrorystów polskiej policji. Chociaż „czezetki” pozostały w niedużej liczbie ulubioną bronią krótką niektórych żołnierzy GROM na wiele lat, to rolę podstawowego pistoletu w tej jednostce jako pierwszy zajął belgijski FN Browning HP (High Power) MK II i III, z partii broni przekazanej w ramach pomocy amerykańskiej przy tworzeniu JW 2305: z kurkiem typu ostroga, obustronną dźwignią bezpiecznika, okładkami chwytu z drewna lub czarnego tworzywa sztucznego. Ten nienajnowszy już, bo produkowany od lat 30. 

XX w. „klasyk” jeszcze w latach 80. pozostawał ulubioną bronią wielu czołowych jednostek specjalnych, od brytyjskiej SAS, przez formacje izraelskie, po amerykański HRT FBI, był także popularny w CIA. Podczas misji na Haiti Amerykanie przekazali polskiemu kontyngentowi dodatkowo trochę swoich 11,43-mm Coltów M1911A1 w czarnych, skórzanych kaburach M1916, a płk Petelicki otrzymał nową włoską 9-mm Berettę M9 (M92FS).

W drugiej połowie lat 90. nowym standardowym pistoletem operatorów GROM stał się dopiero podbijający rynki, niemiecki 9-mm USP renomowanej firmy Heckler&Koch GmbH, ze szkieletem z chwytem i magazynkiem z tworzywa sztucznego. Nadprzeciętnie niezawodny i wytrzymały, łączył sprawdzone, tradycyjne rozwiązania z nowoczesnymi.

Zobacz galerię: ZANIM UDERZYŁ GROM >>

Oprócz wersji podstawowej do arsenału jednostki trafiły także testowe egzemplarze odmian z dłuższymi lufami i regulowanymi celownikami USP Match oraz Expert o sportowej proweniencji, a także „ofensywne” Mk 23 Mod 0 SOCOM .45. W bliższych nam latach standardowe USP, używane już podczas misji we Wschodniej Slawonii, zostały uzupełnione o USP 9 SD – odmianę przystosowaną do dołączania tłumika dźwięku Impuls IIA szwajcarskiej firmy  B&T AG.

HK USP  mogą być wyposażone także w półprzezroczyste magazynki. Typowe akcesoria to oświetlenie taktyczne UTL M2 amerykańskiej firmy Insight Technology Inc., a ostatnio miniaturowy celownik kolimatorowy SMS (Shield Mini Sight) brytyjskiej firmy Shield Firearms & Sights. Do tego dochodzą zestawy umożliwiające strzelanie treningową amunicją barwiącą, dawniej Simmunition FX, a obecnie UTM.

Wzorem JW GROM ten typ pistoletu trafił do uzbrojenia pozostałych jednostek polskich Wojsk Specjalnych (JW Agat, JW Komandosów, JW Nil), za wyjątkiem morskiej JW „Formoza”, która wprowadziła szwajcarsko-niemieckie SIG-Sauery P226. Kilka sztuk takiej broni posiada również GROM, a jej kompaktowa wersja P228 była m.in. osobistą bronią służbową gen. Petelickiego (przekazaną później Muzeum WP).

Od końca lat 90. GROM nabywał także w mniejszej liczbie popularne zwłaszcza w policyjnych jednostkach antyterrorystycznych, austriackie 9-mm pistolety Glock 17 III generacji, z oświetleniem taktycznym GTL 10 lub np. Streamlight TLR2, które cieszą się uznaniem części operatorów ze względu m.in. na prostą, ergonomiczną budowę, pozbawioną wielu elementów niepotrzebnych doświadczonym strzelcom, a zapewniającą gotowość do natychmiastowego użycia bez zbędnych dodatkowych manipulacji, niskie ułożenie lufy nad chwytem oraz „szybki” mechanizm spustowy z krótkim resetem.

W 2006 r. do JW GROM trafiła mała partia belgijskich pistoletów FN FiveSeven na amunicję małokalibrową 5,7 mm SS190, oferującą przebijalność, celność (płaską trajektorię lotu) i zasięg skuteczny znacznie przekraczające osiągi broni na typowe naboje pistoletowe. Zakupiono je wraz z pm FN P90 na taką samą amunicję, ale uznawane są także za odpowiednią broń boczną dla snajperów.

W arsenale broni krótkiej JW 2305 można znaleźć także pojedyncze, oryginalne typy innych pistoletów do zadań specjalnych, takie jak np. potężny izraelski IMI Desert Eagle na silną amunicję rewolwerową oraz wytłumiony amerykański Ruger Mk II Target na sportowy nabój bocznego zapłonu .22 LR.

Pistolety maszynowe

Jak opowiadał gen. Petelicki w wywiadzie-rzece, udzielonym Michałowi Komarowi („GROM siła i honor”, Wydawnictwo Literackie 2010), już na początku tworzenia JW 2305 udał się ze swymi dwoma oficerami do Oberndorfu, by bezpośrednio u producenta zapoznać się z bronią uznanej marki HK. Niemcy urażeni tym, że Polacy przewyższają umiejętnościami ich strzelców fabrycznych, próbowali ich zbyć pod pretekstem, iż przepisy kontroli eksportu COCOM nie pozwalają im sprzedać broni do kraju należącego wówczas jeszcze do Układu Warszawskiego. Ich 9-mm pistolety maszynowe MP5, broń będąca wtedy symbolem komandosów najlepszych jednostek na świecie, mimo to szybko jednak stały się pierwszym, podstawowym typem broni długiej GROM, dostarczone przez partnerów amerykańskich.

Operatorzy JW 2305 otrzymali najpierw standardowe MP5A3 z kolbami wysuwanymi i w mniejszej liczbie MP5A2 z kolbami stałymi, ze zwykłymi łożami lub łożem z zamontowanym w nim oświetleniem taktycznym SureFire M628LM bądź LMF, niektóre z wczesnym wzorem szwajcarskich celowników kolimatorowych Kern RV (Reflexvisier).

Przed końcem lat 90. zakupiono nowe MP5A5 z nowym chwytem i mechanizmem spustowym Navy (z oznaczeniami piktogramowymi), które oprócz strzelania ogniem pojedynczym i ciągłym miały ustawienie do serii trzystrzałowych oraz z łożem M628 z latarką SureFire lub podobnym Laser Devices LDITL-P. Pojedyncze miały celownik optyczny ZF Z-24 Hensoldt Fero, na niektórych montowano celowniki kolimatorowe Comp M szwedzkiej firmy Aimpoint, a łoża zaopatrywano czasem w dodatkowy chwyt przedni.

Oprócz takich podstawowych wersji niemieckich pm operatorzy GROM dostali wyposażone w integralny tłumik dźwięku MP5SD5 z kolbą stałą i SD6 z wysuwaną, z takim samym mechanizmem spustowym. Pod wystającym z łoża odcinkiem tłumika zamocowano w nich latarki taktyczne firmy SureFire z włącznikiem żelowym, a na wsporniku pod celowniki optyczne nad komorą zamkową umieszczano początkowo wczesny typ sporego wskaźnika laserowego.

Od 2003 r. coraz szerzej zaczęły być używane na broni JW GROM, począwszy od MP5, amerykańskie celowniki holograficzne EOTech HWS 552, a następnie nowsze XPS3.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  26
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2015

Komentarze

3
ICH / 15-09-2015, 18:54
Panie Marcinie,
autor o żadnej z tych broni nie zapomniał - na portalu zamieszczony jest bezpłatnie tylko fragment artykułu, a w pełnej wersji (cz. 1 i 2, dostępne po wykupieniu dostępu oraz w nr 3 i 4/2015) wszystkie przytoczone przez Pana typy są ujęte. Więcej uwagi przy czytaniu zamiast nietrafionych uwag ; )
ICH / 19-09-2015, 01:04
Panie Marcinie, jeszcze raz: na portalu zamieszczony jest bezpłatnie tylko fragment artykułu, a nie jego pełna wersja, dostępna po wykupieniu dostępu lub w "papierowym" wydaniu. Nr 3/2015, str. 41: " (...) W arsenale jednostki znajduje się także po kilka sztuk innych zachodnich karabinków na amunicje 5,56 mm NATO, zakupionych do testów porównawczych. Już ponad 10 lat temu w tym celu nabyto parę niemieckich HK G36 w kilku wersjach, szwajcarski SG 551, austriacki Steyr AUG, a w 2006 r. - wraz z pm FN P90 i pistoletami FiveSeven - belgijskie FN F2000 Tactical w układzie bull-pup, w tym z granatnikiem GL1 (EGLM), doposażone w celownik holograficzny i oświetlenie taktyczne. GROM testował też inne typy, m.in. FN SCAR, ale nigdy nie zostały one przyjęte do uzbrojenia JW2305, podobnie jak omyłkowo przypisywane jej kbk Bushmaster ACR (SPECIAL OPS nr 5/2013), które zakupiła Służba Wywiadu Wojskowego."
Ze względu na ograniczoną objętość artykułu nie rozwijałem tematu broni,która nie stała się standardem, powszechnie używanym w Jednostce, a jedynie wymieniam krótko, że takie typy znalazły się w arsenale GROM - i nie są szerzej używane. Jedyna broń, którą pominąłem (celowo) to polskie PM-98, które GROM de facto posiada, ale również nie jako standard do działań bojowych oraz egzemplarze broni, których posiadaniem jednostka nie chce się chwalić, dlatego ja nie będę ich ujawniał.
Reasumując:nie ma Pan racji, że o czymś zapomniałem więc proszę nie podtrzymywać na siłę swojej nietrafnej oceny chybionymi argumentami.
Jeśli chodzi o HK USP - pierwsze egzemplarze dla GROM były absolutnie standardowe, ze zwykłymi, czarnymi magazynkami (z tej partii trafiły także do Generalnej Inspekcji Celnej, a pierwszymi prywatnymi właścicielami takiej broni w kraju był mój kolega z Lublińca i ja). Dopiero później dokupiono magazynki "transparentne". Co do tekstu w MMS - proszę pamiętać, że to był rok 1996, dostęp do informacji o GROM był bardzo ograniczony (tak a propos, byłem pierwszym i przez długi czas jedynym przedstawicielem mediów, dopuszczonym przez dowódcę JW 2305 do bezpośrednich kontaktów z Jendostką - wbrew temu co przypisuje sobie red. nacz. MMS w książce-zbiorze wspomnień o Generale... o istnieniu GROM dowiedział się dopiero ode mnie i po paru moich artykułach "podpiął" się do moich kontaktów prawem przełożonego). USP był wtedy nowością, podobnie jak informacje o nim. GROM posiadał pełną gamę jego pojedynczych odmian do testów, ale generalnie przyjął jedynie standardowy USP 9 mm x 19. Nietrafnie, z pośpiechu podałem wówczas, że jednostka używa P8, przyjmując że to po prostu wojskowe oznaczenie USP, co oczywiście nie jest zgodne z prawdą - GROM otrzymał typowe USP, a nie wersję dla Bundeswehry z odmiennym układem pracy bezpiecznika. Z dzisiejszej perspektywy błąd, wtedy - niezależnie czy był to standardowy USP czy P8 - i tak rewelacyjna informacja, której nikt inny nie miał ; )
Redakcja SPECIAL OPS / 19-09-2015, 13:01
Dzień dobry,
Panie Marcinie, nasz Redaktor Prowadzący ma rację, ponieważ opisał wszystko tak, jak napisał Panu. Ma rację też i Pan, ponieważ rzeczywiście, po naszym wewnętrznym dochodzeniu w celu wyjaśnienia tej sytuacji, doszliśmy, że stosowny fragment nie został wprowadzony do wersji elektronicznej z wersji papierowej. Jest to błąd ludzki. Koleżanka z działu internetowego, odpowiedzialna za stronę i zamieszczenie tekstów na niej, z pewnością odezwie się do Pana w tej sprawie w poniedziałek i wyjaśni sytuację.

W tej chwili powinno być już wszystko okej.

Mam nadzieję, że deklaracje poczynione przez Pana względem Ireneusza Chloupka są już bezpodstawne? Prawda? ;-)

Pozdrawiamy serdecznie i przepraszamy :-)
Anna Kuziemska
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl