Podczas targów zwiedzający mieli okazję zobaczyć pokaz sprawności bojowej gdańskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji (SPAP), który wpisał się już jako stały element uświetniający Bałtyckie Targi Militarne. Jednak w tym roku organizatorzy targów przewidzieli wyjątkowo interesujące imprezy towarzyszące, wśród których można wymienić pokaz dynamiczny abordażu na pokład statku wykonywany przez komandosów z jednostki specjalnej GROM, a także pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu przeprowadzony między innymi przez jednostkę wojskową Formoza.
Pierwszego dnia, tuż po uroczystym otwarciu targów przez Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, odbył się pokaz policyjnych antyterrorystów, którzy zaprezentowali techniki zatrzymania i obezwładnienia dwóch przestępców poruszających się samochodem.
Zobacz także: informacje o targach Balt-Military-Expo >>
PRZECZYTAJ >> |
![]() |
Okup krwi. Historie z pierwszej linii frontu w walce z piractwem Somalii John Boyle tłumaczenie: Tomasz Szczęsny Potocki Wydawca: Grupa Medium rok wydania: 2016, wydanie pierwsze ISBN: 978-83-64094-45-3 stron: 305 format: A5 oprawa: miękka |
SPRAWDŹ CENĘ >> |
Jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych na Zatoce Gdańskiej zorganizowano pokaz z udziałem komandosów z jednostki specjalnej GROM, który był zamknięty dla szerszej publiczności. Niedaleko wejścia do gdańskiego portu znajdowała się duża jednostka patrolowa Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska „Kaper-1” (o numerze burtowym SG-311) pełniąca funkcję obiektu opanowanego przez terrorystów. Do akcji zabezpieczenia jednostki skierowano sześć półsztywnych łodzi RIB z komandosami GROM-u oraz śmigłowiec Mi-17.
Następnie zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć techniki abordażu wykonywane przez komandosów. Podczas szturmu nad jednostką „Kaper-1” cały czas osłonę dla grupy nawodnej stanowili dwaj snajperzy znajdujący się na pokładzie śmigłowca. Po przeprowadzeniu operacji uwolnienia zakładników operatorzy z jednostki GROM zaprezentowali umiejętności manewrowania w szyku łodziami półsztywnymi RIB, co stanowiło bardzo widowiskową część pokazu.
Kolejnego dnia w Basenie Prezydenta na Skwerze Kościuszki w Gdyni zorganizowano pokaz antyterrorystyczny i ratowniczy na morzu przeprowadzony przez siły i z wykorzystaniem środków: jednostki specjalnej Formoza, Marynarki Wojennej RP, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Izby Celnej w Gdyni, Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz Urzędu Morskiego w Gdyni.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Pokaz podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich przewidywał zaprezentowanie działania sił specjalnych, Marynarki Wojennej RP, Straży Granicznej i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w przypadku siłowego rozwiązania sytuacji o charakterze terrorystycznym na morzu. Drugi - miał na celu przedstawienie działań ratowniczych na obszarach morskich przy wsparciu jednostek nawodnych oraz śmigłowca Marynarki Wojennej RP.
Pierwszy etap rozpoczął się od wejścia do portu, w alarmie bojowym, okrętu rakietowego ORP „Orkan” prowadzącego monitoring sytuacji powietrznej i jednoczesny przelot nad Basenem Prezydenta śmigłowca Sikorsky S-70i Black Hawk.
Zobacz także: Balt Military Expo - pokazy GROM-u i Formozy >>
Kolejny epizod, jaki zaprezentowano, zakładał pokaz morskich działań specjalnych z udziałem operatorów z jednostki Formoza. Do realizacji tego zadania na akwenie przygotowano wcześniej statek hydrograficzny S/V „Zodiak”, na pokładzie którego, zgodnie ze scenariuszem, doszło do aktu przemocy o charakterze terrorystycznym. Uzbrojeni przestępcy przejęli kontrolę nad jednostką i wzięli kilkunastu zakładników.
Podjęto decyzję o siłowym rozwiązaniu sytuacji zakładniczej. W rejon zostają wysłane dwie łodzie półsztywne RIB z komandosami Formozy, jednostka interwencyjno-pościgowa straży granicznej „Strażnik 3”, a także dwie małe jednostki patrolowe służby celnej. Rozpoczyna się szturm. Podczas gdy wokół statku hydrograficznego S/V „Zodiak” krąży „Strażnik 3” oraz śmigłowiec Sikorsky S-70i Black Hawk do opanowanej przez terrorystów jednostki podchodzą RIB-y.
Dwa zespoły komandosów przygotowują się do abordażu od strony rufowej statku, następnie szturmani wchodzą do pomieszczeń, obezwładniają przestępców, zabezpieczają jednostkę i przygotowują zakładników do ewakuacji. Do statku S/V „Zodiak” podchodzą następnie jednostki urzędu celnego oraz specjalna jednostka przygotowana do przyjęcia ewakuowanych zakładników wraz z grupą komandosów.
W tym momencie rozpoczyna się część ratownicza pokazów. Kolejny epizod przewidywał pokaz umiejętności załogi śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej RP W-3RM „Anakonda” oraz załogi jednostki nawodnej typu SAR-3000 „Sztorm”, które zaprezentowały techniki podejmowania rozbitków z wody oraz z pokładu statku hydrograficznego.
Na zakończenie czwartym zrealizowanym epizodem pokazów była bardzo widowiskowa akcja gaszenia pożaru na pokładzie statku hydrografi cznego S/V „Zodiak” przez jednostkę pożarniczą „Strażak 14”. Warto zaznaczyć, iż w odróżnieniu od lat ubiegłych tegoroczne pokazy działań sił specjalnych oraz służb ratowniczych były otwarte dla publiczności zgromadzonej wokół Basenu Prezydenta w Gdyni, a nie ograniczały się tylko do wąskiego grona osób zaproszonych i delegacji obserwatorów wojskowych. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta i turystów.