Działania przeciwterrorystyczne na morzu

Anna Niwczyk  /  SPECIAL OPS 4/2012  /  24-08-2012
Anna Niwczyk

W dniach 27-29 czerwca w Gdańsku odbyły się targi Balt-Military-Expo (BME). Podczas tegorocznych, już XII Bałtyckich Targów Militarnych ponad 120 firm polskich i zagranicznych zaprezentowało wyposażenie, sprzęt oraz uzbrojenie, a organizatorzy targów zadbali o bogatą ofertę imprez towarzyszących. Wśród atrakcji BME 2012 można wymienić zarówno konferencje naukowo-techniczne, dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa morskiego, wystawy sprzętu, jak i liczne pok azy, między innymi służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Podczas targów zwiedzający mieli okazję zobaczyć pokaz sprawności bojowej gdańskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji (SPAP), który wpisał się już jako stały element uświetniający Bałtyckie Targi Militarne. Jednak w tym roku organizatorzy targów przewidzieli wyjątkowo interesujące imprezy towarzyszące, wśród których można wymienić pokaz dynamiczny abordażu na pokład statku wykonywany przez komandosów z jednostki specjalnej GROM, a także pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu przeprowadzony między innymi przez jednostkę wojskową Formoza.

Pierwszego dnia, tuż po uroczystym otwarciu targów przez Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, odbył się pokaz policyjnych antyterrorystów, którzy zaprezentowali techniki zatrzymania i obezwładnienia dwóch przestępców poruszających się samochodem.

Zobacz także: informacje o targach Balt-Military-Expo >>

PRZECZYTAJ >>
Okup krwi
Okup krwi. Historie z pierwszej linii frontu w walce z piractwem Somalii
John Boyle
tłumaczenie: Tomasz Szczęsny Potocki
Wydawca: Grupa Medium
rok wydania: 2016, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-64094-45-3
stron: 305
format: A5
oprawa: miękka
SPRAWDŹ CENĘ >>

Jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych na Zatoce Gdańskiej zorganizowano pokaz z udziałem komandosów z jednostki specjalnej GROM, który był zamknięty dla szerszej publiczności. Niedaleko wejścia do gdańskiego portu znajdowała się duża jednostka patrolowa Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska „Kaper-1” (o numerze burtowym SG-311) pełniąca funkcję obiektu opanowanego przez terrorystów. Do akcji zabezpieczenia jednostki skierowano sześć półsztywnych łodzi RIB z komandosami GROM-u oraz śmigłowiec Mi-17.

Następnie zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć techniki abordażu wykonywane przez komandosów. Podczas szturmu nad jednostką „Kaper-1” cały czas osłonę dla grupy nawodnej stanowili dwaj snajperzy znajdujący się na pokładzie śmigłowca. Po przeprowadzeniu operacji uwolnienia zakładników operatorzy z jednostki GROM zaprezentowali umiejętności manewrowania w szyku łodziami półsztywnymi RIB, co stanowiło bardzo widowiskową część pokazu.

Kolejnego dnia w Basenie Prezydenta na Skwerze Kościuszki w Gdyni zorganizowano pokaz antyterrorystyczny i ratowniczy na morzu przeprowadzony przez siły i z wykorzystaniem środków: jednostki specjalnej Formoza, Marynarki Wojennej RP, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Izby Celnej w Gdyni, Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz Urzędu Morskiego w Gdyni.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Pokaz podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich przewidywał zaprezentowanie działania sił specjalnych, Marynarki Wojennej RP, Straży Granicznej i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w przypadku siłowego rozwiązania sytuacji o charakterze terrorystycznym na morzu. Drugi - miał na celu przedstawienie działań ratowniczych na obszarach morskich przy wsparciu jednostek nawodnych oraz śmigłowca Marynarki Wojennej RP.

Pierwszy etap rozpoczął się od wejścia do portu, w alarmie bojowym, okrętu rakietowego ORP „Orkan” prowadzącego monitoring sytuacji powietrznej i jednoczesny przelot nad Basenem Prezydenta śmigłowca Sikorsky S-70i Black Hawk.

Zobacz także: Balt Military Expo - pokazy GROM-u i Formozy >>

Kolejny epizod, jaki zaprezentowano, zakładał pokaz morskich działań specjalnych z udziałem operatorów z jednostki Formoza. Do realizacji tego zadania na akwenie przygotowano wcześniej statek hydrograficzny S/V „Zodiak”, na pokładzie którego, zgodnie ze scenariuszem, doszło do aktu przemocy o charakterze terrorystycznym. Uzbrojeni przestępcy przejęli kontrolę nad jednostką i wzięli kilkunastu zakładników.

Podjęto decyzję o siłowym rozwiązaniu sytuacji zakładniczej. W rejon zostają wysłane dwie łodzie półsztywne RIB z komandosami Formozy, jednostka interwencyjno-pościgowa straży granicznej „Strażnik 3”, a także dwie małe jednostki patrolowe służby celnej. Rozpoczyna się szturm. Podczas gdy wokół statku hydrograficznego S/V „Zodiak” krąży „Strażnik 3” oraz śmigłowiec Sikorsky S-70i Black Hawk do opanowanej przez terrorystów jednostki podchodzą RIB-y.

Dwa zespoły komandosów przygotowują się do abordażu od strony rufowej statku, następnie szturmani wchodzą do pomieszczeń, obezwładniają przestępców, zabezpieczają jednostkę i przygotowują zakładników do ewakuacji. Do statku S/V „Zodiak” podchodzą następnie jednostki urzędu celnego oraz specjalna jednostka przygotowana do przyjęcia ewakuowanych zakładników wraz z grupą komandosów.

W tym momencie rozpoczyna się część ratownicza pokazów. Kolejny epizod przewidywał pokaz umiejętności załogi śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej RP W-3RM „Anakonda” oraz załogi jednostki nawodnej typu SAR-3000 „Sztorm”, które zaprezentowały techniki podejmowania rozbitków z wody oraz z pokładu statku hydrograficznego.

Na zakończenie czwartym zrealizowanym epizodem pokazów była bardzo widowiskowa akcja gaszenia pożaru na pokładzie statku hydrografi cznego S/V „Zodiak” przez jednostkę pożarniczą „Strażak 14”. Warto zaznaczyć, iż w odróżnieniu od lat ubiegłych tegoroczne pokazy działań sił specjalnych oraz służb ratowniczych były otwarte dla publiczności zgromadzonej wokół Basenu Prezydenta w Gdyni, a nie ograniczały się tylko do wąskiego grona osób zaproszonych i delegacji obserwatorów wojskowych. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta i turystów.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci z JSPP w Kosowie zabezpieczali Cycle Kosovo for Children

Po raz kolejny w ostatnich dniach polscy policjanci z XXXII. Rotacji JSPP stacjonującej w Kosowie udzielali pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym. Tym razem zdarzenie miało miejsce...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl