Bezzałogowce w działaniach specjalnych

 CR  /  SPECIAL OPS 6/2011  /  27-12-2011
Bezzałogowce w działaniach specjalnych
Bezzałogowce w działaniach specjalnych US DoD, DWS

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

 7  7. Ciąg dalszy artykułu...

Przy lotach VFR w przestrzeni kontrolowanej (C) minimalne wymagania to złożenie planu lotu i utrzymanie łączności radiowej z ośrodkiem kierowania ruchem lotniczym oraz zapewnienie separacji w stosunku do innych użytkowników przestrzeni (prowadzenie obserwacji przestrzeni wokół statku powietrznego). Te wymagania wojskowe UAV mogą spełnić bez problemów. Art. 126 ustawy Prawo lotnicze w punkcie 5 nakazuje ministrowi właściwemu w sprawach transportu w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej wydanie rozporządzenia określającego warunki wykonywania lotów oraz procedury współpracy operatorów UAV z organami zapewniającymi służby ruchu lotniczego.

Opierając się na doświadczeniach w szkoleniu i eksploatacji posiadanego sprzętu można stwierdzić, że kluczowym, a zarazem najtrudniejszym do osiągnięcia elementem wyszkolenia personelu jest operowanie głowicą optoelektroniczną w trakcie obserwacji celu. W przypadku obu systemów trening naziemny oparty na procedurach i przy wykorzystaniu trenażerów nie daje zadawalających efektów w tym zakresie. Trenażery doskonale przygotowują do procesu planowania misji i nabycia umiejętności sprawnego wykorzystania funkcji systemu, jednak operowanie głowicą – a w uproszczeniu – utrzymanie kamery na celu – jest elementem, który można wytrenować tylko w trybie wykonywania rzeczywistego lotu. Innym elementem szkolenia wymagającym wykonywania lotów jest trening przygotowania systemów do lotu, przeprowadzenie startu, lądowania, zwinięcia systemu i wycofania się z rejonu działania. To wszystko wymaga po prostu latania, latania i jeszcze raz latania. Mając na uwadze, że koszty lotu Orbitera i Fly Eye są minimalne, jedynym ograniczeniem do prowadzenia szkolenia są przepisy regulujące warunki lotów. W związku z powyższym wydaje się zasadnym, aby na poziomie przygotowywania przez MON przepisów wykonawczych do ustawy Prawo lotnicze zabezpieczono potrzeby użytkowników UAV spoza sił powietrznych.

Dowódca Sił Powietrznych od lat dysponujący wojskowymi strukturami przestrzeni powietrznej dąży do stworzenia przepisów „skrojonych” pod jego potrzeby, oparte na tych właśnie strukturach. UAV Areostar czy ewentualnie inne systemy tego rodzaju wymagają infrastruktury lotniskowej, więc naturalnymi miejscami ich lotów będą przestrzenie lotnisk wojskowych (MATZ) oraz przestrzeń nieklasyfikowana. Dla Wojsk Specjalnych najważniejszym elementem przygotowywanych przepisów powinno być zapewnienie możliwości korzystania z przestrzeni klasy C i G, gdyż pozwoli to na maksymalne wykorzystanie do celów szkoleniowych przestrzeni wokół miejsc dyslokacji. Idealnym miejscem dla wykorzystania do potrzeb szkolenia operatorów mini-UAV jest zwłaszcza przestrzeń niekontrolowana.

Należy wziąć pod uwagę, że wojskowe UAV i ich dobrze wyszkoleni operatorzy, mający doświadczenie bojowe, mogą być bardzo użyteczni dla cywilnych instytucji państwowych w zakresie działań antykryzysowych. Powodzie, pożary lasów, działania poszukiwawcze, to tylko niektóre strefy działania, gdzie taniej i bezpieczniej jest wysłać mały bezzałogowy statek powietrzny, niż używać śmigłowca z załogą. Wojsko nabiera ostatnio bardzo cennych doświadczeń, warto więc, aby skorzystały z nich także instytucje cywilne, bo bezzałogowce nad naszymi głowami stają się coraz popularniejsze.

Cywilna klasyfikacja UAV w USA
Cywilno-wojskowa propozycja klasyfikacji UAV w USA
Wojskowa klasyfikacja systemów UAV w USA
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  14
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl