Przygotowania do EURO 2012 w WZD MOSG Sławek Dorochowicz
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Mająca się odbyć w przyszłym roku w czterech polskich miastach impreza będzie wyjątkowym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego w naszym kraju. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom EURO 2012, konieczne jest zintensyfikowanie wysiłku szkoleniowego, szczególnie w jednostkach przeznaczonych do reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Zdają sobie z tego doskonale sprawę funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy w tym celu opracowali i wdrożyli w życie plan szkoleń przygotowujących do realizacji zadań w trakcie trwania EURO 2012.
The UEFA EURO 2012 European Football Championship in Poland and Ukraine coming very soon. This huge and prestigious event will be plated in four of Polish man cities and it will be also a challenge for the Polish Police and other law enforcement agencies. The preparations for the football championship requires the maximum level of training, especially for the crisis reaction team to guarantee the safety for the all EURO 2012 attendees. Members of MOSG WZD (Maritime Regional Unit of Border Guard Rapid Response Unit) realizing the threats and priorities developed and launched the training schedule to cope with the EURO 2012 tasks.
Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...
Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...
Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...
Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.
Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony...
Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony odrębny Rodzaj Sił Zbrojnych (RSZ) – Wojska Specjalne (WS), które obecnie stanowią ok. 3% liczebności polskich Sił Zbrojnych. W tym roku obchodzimy 15. rocznicę tego ważnego wydarzenia, dlatego warto przypomnieć proces dochodzenia do ich powstania oraz zaistniałe zmiany i rozwój.
Główne cele, jakie dowództwo Wydziału chce osiągnąć dzięki tym szkoleniom, to nie tylko taktyczne przygotowanie swoich funkcjonariuszy do realizacji zadań w trakcie trwania mistrzostw piłkarskich, ale także zapoznanie oraz wypracowanie wspólnych procedur z innymi służbami biorącymi udział w zabezpieczeniu przedsięwzięć związanych z EURO 2012 oraz przygotowanie się do wspólnych działań z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym na wypadek sytuacji kryzysowych.
Cechą wyróżniającą Gdańsk spośród pozostałych miast, w których zostaną rozegrane mecze mistrzostw Europy, jest założenie w koncepcji organizacji życia w Trójmieście podczas EURO 2012, zakwaterowania kibiców m.in. na promach pasażerskich cumujących w portach w Gdańsku i Gdyni. Fakt ten stawia przed służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo szereg nowych wyzwań. WZD MOSG ze względu na swoją „wodną” specyfikę regularnie ćwiczy działania na jednostkach pływających, jednak głównie we własnym zakresie. W czasie EURO 2012 może mu przyjść współpracować ze służbami, dla których jest to środowisko praktycznie nieznane. Z tego powodu tak ważne miejsce w planie szkoleń opracowanym w WZD zajęły wspólne treningi funkcjonariuszy Wydziału z innymi służbami, koncentrujące się wokół działań na jednostkach pływających.
„Plan szkoleń dla funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań przygotowujących do realizacji zadań w trakcie trwania EURO 2012 r.” zawiera szkolenia podzielone na dwie główne grupy: taktyczne oraz medyczne. W ramach grupy taktycznej zaplanowano przeprowadzenie dwóch warsztatów taktycznych. Jedne z nich mają być poświęcone działaniom sekcji realizacyjnych w trakcie zatrzymań osób w pomieszczeniach oraz pojazdach mechanicznych, a drugie – rozwiązywaniu sytuacji zakładniczych. Idea i organizacja tego rodzaju przedsięwzięć nie jest dla funkcjonariuszy WZD nowa. W zeszłym roku zorganizowali oni po raz pierwszy takie warsztaty („SPECIAL OPS” 5/6 (4) 2010), które w zgodnej opinii uczestników były bardzo udane i owocne. Druga i trzecia, tegoroczna edycja ma również zgromadzić przedstawicieli pododdziałów taktycznych Policji, ABW i Straży Granicznej. Nie wykluczono jednak udziału także innych jednostek, nieobecnych w zeszłym roku.
Poza warsztatami plan zakłada przeprowadzenie szkoleń taktycznych związanych z rozwiązywaniem sytuacji zakładniczych w środkach komunikacji miejskiej, działań na jednostkach pływających, szkoleń z technik operacyjnych związanych z obserwacją osób oraz szkoleń wysokościowo-śmigłowcowych. Część medyczna koncentruje się głównie wokół współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym podczas działań specjalnych na pokładzie promu pasażerskiego. Ćwiczone mają być procedury bezpieczeństwa przy lądowaniu śmigłowca LPR w różnych warunkach pogodowych oraz przyjmowanie śmigłowca na pokładzie promu pasażerskiego. Poza tym treningi mają obejmować udzielanie pierwszej pomocy w środowisku wodnym z użyciem małych łodzi motorowych oraz szkolenia dla paramedyków z kwalifi kowanej pierwszej pomocy.
Pomysł planu oraz jego stworzenie były wewnętrzną inicjatywą Wydziału Zabezpieczenia Działań. W styczniu br. został on zatwierdzony przez Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirała SG Piotra Stockiego, dzięki czemu na początku lutego można było rozpocząć jego wdrażanie w życie.
Pierwszym przedsięwzięciem szkoleniowym, rozpoczynającym przygotowania WZD do realizacji zadań w trakcie EURO 2012, było dziesięciodniowe, podstawowe szkolenie z zakresu ratownictwa taktycznego dla funkcjonariuszy Wydziału. Szkolenie to było kontynuacją szkoleń odbytych w latach poprzednich przy pomocy ratowników z zespołu P10 gdańskiego pogotowia. Jego głównym celem było nauczenie procedur i zasad udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych. Funkcjonariusze ćwiczyli identyfi kowanie i poprawne wybieranie priorytetów ratowniczych (czyli, jakimi problemami należy zająć się w pierwszej kolejności), prawidłowe opatrywanie ran, transportowanie rannych oraz konfigurowanie i korzystanie z dostępnego sprzętu medycznego. Szkolenie odbywało się etapowo. Początkowo doskonalono umiejętności indywidualne, takie jak identyfi kowanie ran, prawidłowe zakładanie staz, opatrunków osobistych, wykonywanie badania urazowego itp., by stopniowo przechodzić do działań w zespole. Dodatkowo uczestnicy uczyli się alternatywnych metod zaopatrywania ran i urazów.
Podczas szkolenia główny nacisk pod względem medycznym został postawiony na zagadnienia związane z urazami pola walki, tj. krwotokami, postrzałami, odmą otwartą, wytrzewieniem, oparzeniami i urazami wewnętrznymi. Końcowym etapem szkolenia było wdrożenie poznanej wiedzy i wyuczonych umiejętności medycznych do sytuacji bojowych w trakcie kilku złożonych scenariuszy treningowych. W ich trakcie należało łączyć procedury ewakuacji rannego z działaniami medycznymi i taktycznymi. Na tym etapie szczególny nacisk został położony na dwutorowe działanie zespołu i poprawne określanie, gdzie i kiedy będą wykonywane poszczególne czynności medyczne oraz taktyczne zabezpieczenie ratowników i poszkodowanych. Scenariusze przerobione podczas ćwiczenia zakładały również działanie w warunkach ograniczonej widoczności: po użyciu gazu łzawiącego, w pomieszczeniach zadymionych, przy braku światła – wszystko to w sytuacji konieczności udzielenia pomocy rannemu funkcjonariuszowi z sekcji, jak również postępowania z poszkodowaną osobą obcą – zastaną. Trenowano również triage, czyli prawidłową segregację rannych w czasie wypadku masowego, oraz ewakuację rannych drogą inną niż sprawdzona.
Krótko po zakończeniu dziesięciodniowego szkolenia medycznego, WZD zrealizował kolejny punkt swojego planu. Tym razem było to wspólne szkolenie z V Wydziałem Zabezpieczenia Realizacji i Działań Antyterrorystycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, poświęcone działaniom taktycznym na pokładach jednostek pływających. Jak już wspomniano, przewidywane jest zakwaterowanie kibiców piłkarskich podczas EURO 2012 na pokładach promów pasażerskich zacumowanych w portach Gdańska i Gdyni. Może to być poważnym wyzwaniem dla naszych służb. Promy takie mogą nie tylko stać się kuszącym celem ataku terrorystycznego, ale jeszcze bardziej prawdopodobne będzie to, iż staną się areną działalności zorganizowanych grup przestępczych, które mogą uznać je za doskonałe miejsca do np. dystrybucji narkotyków. Niewykluczone są też starcia pomiędzy wrogimi grupami kibiców. Z tego powodu może zaistnieć konieczność interwencji grup specjalnych na ich pokładach. Siły WZD mogą w niektórych przypadkach okazać się zbyt małe, aby skutecznie interweniować w tak specyfi cznym miejscu jak pokład promu pasażerskiego. To oznacza, że konieczne będzie wsparcie operatorów tego Wydziału przez inne jednostki, a jedną z nich może być właśnie „Piątka” ABW. Aby takie współdziałanie było skuteczne i bezpieczne, konieczne są treningi zgrywające. Ze względu na specyfi czną architekturę pokładów promów, taktyka działań na ich pokładzie różni się od tej stosowanej w tradycyjnych budynkach. Aby poznać specyfi kę działań w takich warunkach i być gotowym do sprawnego współdziałania podczas EURO 2012, funkcjonariusze V Wydziału ABW spędzili w lutym br. pięć dni na intensywnych treningach z Wydziałem Zabezpieczenia Działań MOSG. Początkowe zajęcia na pokładach jednostek „Kaper” i „Kopernik” koncentrowały się na zapoznaniu z ich topografią, przemieszczaniu się sekcji oraz przejmowaniu kontroli nad sterówką. W czasie kolejnych wykorzystywano śmigłowiec „Anakonda” do doskonalenia technik desantowania się metodą „szybkiej liny” na pokłady jednostek pływających. Zwieńczeniem tygodnia szkoleniowego były całodniowe ćwiczenia na promie pasażerskim, w czasie których doskonalono przemieszczanie się sekcji po pionowych i poziomych ciągach komunikacyjnych, „czyszczenie” kajut i zatrzymywanie osób w różnych miejscach promu oraz przejmowanie kontroli nad sterówką siłami obu Wydziałów, w tym zespołami o mieszanym składzie. Oprócz tego podczas wspólnie spędzonych dni znaleziono czas na wymianę doświadczeń w zakresie technik strzelań bojowych oraz bardzo ważną integrację systemów łączności.
Jak widać, pomimo krótkiego czasu, jaki upłynął od akceptacji planu opracowanego przez gdański Wydział Zabezpieczenia Działań, przystąpił on natychmiast do jego realizacji z dużą intensywnością, co było możliwe dzięki dużej przychylności i pełnej akceptacji ze strony Komendanta Morskiego Oddziału SG. Podkreślić przy tym należy, że plan ten powstał wyłącznie z inicjatywy funkcjonariuszy WZD, którzy zdając sobie sprawę z wyzwań, jakie niesie ze sobą zabezpieczenie przebiegu zbliżających się wielkimi krokami EURO 2012, robią wszystko, aby być przygotowanym na ich czas w jak najlepszy sposób, nie czekając na odgórne decyzje. Szczególne uznanie budzi fakt, że Wydział nie ogranicza się do samodzielnego doskonalenia, ale chętnie dzieli się z innymi pododdziałami swoim doświadczeniem w zakresie działań na jednostkach pływających oraz stara się zawczasu zadbać o przygotowanie do wspólnego działania. Świadczy to o perspektywicznym myśleniu i profesjonalnym podejściu do powierzonych zadań, począwszy od dostrzegania i samodzielnego formułowania potrzeb szkoleniowych, przez planowanie odpowiednich treningów, po organizowanie, co trzeba podkreślić – własnymi siłami warsztatów szkoleniowo-zgrywających także dla innych jednostek. Wyraźnie zauważalna jest duża inicjatywa Wydziału, który przecież jest bardzo ważną, ale tylko jedną z komórek wykonawczych w olbrzymim przedsięwzięciu zabezpieczenia EURO 2012. Może warto więc, by kierownictwo odpowiedzialne za przygotowanie jednostek specjalnych wszystkich służb, w tym za przewidywanie zagrożeń, planowanie i organizowanie pod tym kątem odpowiednich szkoleń oraz współpracy różnych formacji, a także zapewnianie niezbędnych środków na ten cel, również bliżej zainteresowało się tymi problemami. Dlatego tym bardziej należy docenić kadrę WZD MOSG za zaangażowanie i wysiłek wkładany, mimo wszystko, w zadbanie o publiczne bezpieczeństwo podczas tak prestiżowego, międzynarodowego wydarzenia sportowego na terenie naszego kraju.
Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie,...
Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie, ograniczony potencjał młodej armii od niedawna znów niepodległej Estonii oraz brak zrozumienia wśród części decydentów dla miejsca operacji specjalnych w systemie obrony kraju początkowo nie sprzyjały tworzeniu jednostki o takim przeznaczeniu. Gdy jednak została sformowana, zadbano o nadanie jej profesjonalnego...
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...
Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...
Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...
„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...
Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...
20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...
Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...
1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....
Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...
11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...
W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...
Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...
Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...
Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...
23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...
Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....
W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...
Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...
Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...
Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...
Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.