Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zwieranie szeregów

Zwieranie szeregów FIPN, Andrzej Krugler
 

Zwieranie szeregów FIPN, Andrzej Krugler


 

Nieco ponad rok temu, 1 grudnia 2009 r., minister spraw wewnętrznych Francji Brice Hortefeux ogłosił oficjalnie utworzenie w policji tego kraju nowej formacji interwencyjnej FIPN (Force d’Intervention de la Police Nationale). Nowa, nie oznacza w tym przypadku formowana od podstaw - lecz jedynie nadanie nowych, wspólnych ram organizacyjnych policyjnym jednostkom specjalnym, funkcjonującym od dawna na różnych szczeblach, w celu lepszego przygotowania do skutecznego reagowania na najpoważniejsze incydenty terrorystyczne.
On the 1st December 2009 the French minister of internal affairs Mr. Brice Hortefeux officially announced the creation of the new Police rapid reaction unit – the FIPN (Force d’Intervention de la Police Nationale). „New” does not mean here „brand new” - the main change was grouping of the most of existing French Police CT teams under completely redeveloped structure to better cope with most dangerous terrorist threats in France.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki GSOF duchy z gór Kaukazu

GSOF duchy z gór Kaukazu GSOF duchy z gór Kaukazu

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej...

W czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku to ich najbardziej bali się rosyjscy żołnierze. Nigdy nie wiedzieli, czy nie pojawią się nagle w ciemności nocy lub w gęstych lasach Gruzji. Operatorzy Gruzińskiej Brygady Sił Specjalnych (GSOF) są niczym duchy, których zadaniem jest wywoływanie strachu i paniki w szeregach wroga.

Krzysztof Mątecki GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy! GR KMP Poznań – pomagamy i chronimy!

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej...

Scenariusz ich służby pisze życie. Pozostający w ciągłej gotowości nigdy nie wiedzą, kiedy z pozoru zwykły dzień służby przerodzi się w akcję zatrzymania groźnego przestępcy lub rozwiązania sytuacji kryzysowej z udziałem osób pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dzięki wyćwiczonej przez lata taktyce, w sytuacjach, gdy liczy się każda chwila, funkcjonariusze poznańskiej Grupy Realizacyjnej skutecznie neutralizują zagrożenie, by policjanci z innych pionów mogli bezpiecznie wykonywać swoje...

Krzysztof Mątecki BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

BOPE Zwycięstwo nad śmiercią! BOPE Zwycięstwo nad śmiercią!

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując...

Działający w Rio de Janeiro Batalion Operacji Specjalnych Policji (Batalhão de Operações Policiais Especiais BOPE) jest jedną z najbardziej doświadczonych w walce miejskiej jednostek na świecie. Zatrzymując członków gangów narkotykowych w ufortyfikowanym labiryncie faweli, gdzie codziennie dochodzi do strzelanin i zabójstw, funkcjonariusze BOPE każdego dnia oszukują śmierć, wyznając prostą zasadę – „albo zdążysz zabić, albo zostaniesz zabity”.

Zanim to nastąpiło, francuskie rozwiązania w zakresie umiejscowienia strukturalnego i współdziałania policyjnych jednostek kontrterrorystycznych były dość podobne do polskich. Na szczeblu centralnym, w podporządkowaniu Dyrektora Generalnego Policji Narodowej, działa od 1985 r. jednostka RAID (Recherche, Assistance, lntervention, Dissusasion – poszukiwanie, wspomaganie, interweniowanie, perswazja) z bazą w podparyskim Bievres (Essonne), przeznaczona do zwalczania wszelkich form terroryzmu i przestępczości zorganizowanej na całym terytorium Republiki.

Posiada również uprawnienia do wyłącznego działania tego typu w 23 departamentach otaczających Paryż, a także na peryferiach stolicy. Kierowana jest do akcji w przypadku wystąpienia poważnych zdarzeń wymagających neutralizacji niebezpiecznych osób, na prośbę prefekta, prokuratora, dyrektorów i dowódców służb policji. Wspomaga również jednostkę koordynującą zwalczanie terroryzmu (UCLAT), wypełniając zadania związane z obserwacją i zabezpieczeniem na rzecz innych wyspecjalizowanych służb, a także udzielania pomocy innym pionom policji w zakresie ochrony szczególnie zagrożonych ważnych osobistości, szkolenia personelu policji francuskiej i zagranicznego w dziedzinie zwalczania terroryzmu oraz badania, testowania i wprowadzania do użytku policji sprzętu specjalnego. Stan osobowy jednostki liczył w 2009 r. 168 funkcjonariuszy, z czego 119 operacyjnych, wywodzących się z korpusu młodszych oficerów i podoficerów, a jej roczny budżet przekracza dwa miliony euro.

Na szczeblu lokalnym odpowiednikiem polskich SPAP i SAT KWP są we Francji Grupy Interwencyjne Policji Narodowej GIPN (Groupe d’Intervention de la Police Nationale), podległe Centralnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Publicznego DCSP (Direction Centrale de la Securite Publique). Pierwsza z nich powstała już w 1972 r. w Marsylii, a obecnie istnieje już dziesięć: od 1985 r. siedem w największych miastach w Metropolii (Bordeaux, Lille, Lyon, Marseille, Nice, Rennes, Strasbourg) oraz trzy w tzw. francuskich terytoriach zamorskich (od 1992 r. na Reunion, od 1993 r. w Noumea na Nowej Kaledonii, oraz od 2007 roku w Pointea- Pitre na Antylach – ostatnia odpowiada za rejon Gwadelupy, Martyniki i Gujany Francuskiej). Łącznie jest to blisko 200 funkcjonariuszy: po 24 w Marsylii i Lyonie, po dwudziestu w pozostałych miastach metropolitalnych oraz po szesnastu w grupach rozmieszczonych na terytoriach zamorskich.

Rejon odpowiedzialności GIPN obejmuje w sumie 75 departamentów, a poza wypełnianiem na ich terenie takich samych zadań jak RAID, związanych przede wszystkim z uwalnianiem zakładników, zatrzymywaniem niebezpiecznych osób oraz udziałem w ochronie ważnych osób i imprez państwowych, zajmuje się także wsparciem specjalnym dla służb porządkowych i Centralnego Biura do Zwalczania Bandytyzmu OCRB, regionalnych wydziałów policji śledczej, a także kontrwywiadowczej agencji DST. Dodatkowo GIPN angażowane są do zabezpieczania procesów sądowych i konwojowania szczególnie niebezpiecznych przestępców.

Odpowiednikiem warszawskiego Wydziału Realizacyjnego KSP jest jednostka BAC/BRI w Paryżu, podległa Dyrekcji Policji Śledczej (DPJ – Direction de la Police Judiciaire). Korzenie tej jednostki sięgają 1964 r., gdy utworzono specjalną sekcję poszukiwawczo-interwencyjną (Section de Recherche et d’Intervention), trzy lata później rozwiniętą w Brygadę Poszukiwań i Interwencji Prefektury Paryskiej (BRI-PP), zwaną też brygadą antygangową („brigade antigang”), w której zebrano najbardziej sprawnych, doświadczonych i energicznych funkcjonariuszy z innych, operacyjnych służb policyjnych stolicy. Jesienią 1972 roku, równolegle z powstawaniem pierwszych GIPN, na podstawie paryskiej BRI powołano do życia Brigade Anti-Commando (BAC, nie mylić z noszącymi ten sam skrót, lokalnymi jednostkami Brigades Anticriminalite de la Securite Publique, które nie mają statusu taktycznych jednostek interwencyjnych), przeznaczoną do zatrzymywania najbardziej niebezpiecznych, uzbrojonych przestępców oraz podejmowania interwencji w sytuacjach zakładniczych.

Na co dzień 48 policjantów dzisiejszej BRI-PP pracuje po cywilnemu, a dopiero na wypadek powyższych sytuacji większość z nich tworzy rdzeń około 70-osobowej jednostki BAC o charakterze interwencyjnym, wyposażonej i uzbrojonej podobnie jak RAID czy GIPN. Od 2004 r. policjantów z BRI-PP uzupełniają w BAC funkcjonariusze z ponadtrzydziestoosobowej Brygady Interwencyjnej (BI – Brigade d’Intervention) ze składu Specjalnej Kompanii Interwencyjnej (CSI – Compagnie Speciale d’Intervention), podległej Dyrekcji Porządku Publicznego (DOPC – Direction de l’Ordre Public et de la Circulation) w Paryżu, komórka techniczna DPJ oraz przewodnicy psów policyjnych z policji miejskiej DSPAP (Direction de Securite de Proximite de l’Aglomeration Parisienne). BI to m.in. kilkunastu snajperów oraz wyczynowo zajmujący się sportem policjanci ze specjalnej ekipy gimnastycznej, którzy wykonują głównie zadania związane ze wzmacnianiem ochrony ważnych wydarzeń w stolicy, np. wizyt głów państw czy wystąpień publicznych prezydenta, zabezpieczaniem przewozów groźnych przestępców, a także wspomagają inne komórki policji podczas prostszych zatrzymań o podwyższonym ryzyku. Rejon odpowiedzialności BAC obejmuje 20 zasadniczych dzielnic Paryża, w tym przepływający przez nie odcinek Sekwany, sieć metra i wieżę Eiffla – peryferia stolicy należą już do RAID.

Powyższe jednostki mają na koncie wiele udanych interwencji antyterrorystycznych, związanych z uwalnianiem zakładników, ale ich skala pozwalała zazwyczaj rozwiązać sytuację siłami nieprzekraczającymi dwudziestu funkcjonariuszy. Tymczasem szefostwo francuskiej policji dostrzegło w ostatnich latach, że nawet największe z nich mogą samodzielnie nie podołać najpoważniejszym zagrożeniom, podobnym do incydentów terrorystycznych, jakie miały miejsce w Mumbaiu (2008 r.), Biesłanie (2004 r.) lub Moskwie (2002 r.), gdy w rozległych obiektach znalazła się olbrzymia liczba zakładników. Taki charakter mogą mieć także ataki terrorystów podczas wielkich imprez sportowych, czy w tak trudnych miejscach jak np. sieć metra – w tak dużym kraju jak Francja może przecież dojść równocześnie do kilku incydentów. W celu skuteczniejszego przygotowania na tego rodzaju wypadki, określane w nomenklaturze francuskiej skrótem PROM lub POM (prise d’otages massive – masowe wzięcie zakładników), RAID od 2006 r. zaczął mocno zacieśniać kontakty z GIGN – powiększoną, przeorganizowaną i dozbrojoną w ostatnich latach jednostką kontrterrorystyczną francuskiej Żandarmerii Narodowej. Komandosi żandarmerii i policji zaczęli organizować wspólnie duże ćwiczenia, szkolenia negocjatorów, udostępniać sobie nawzajem obiekty szkoleniowe oraz specjalistyczny sprzęt. GIGN włączyła się w policyjny system łączności ACROPOL oraz zyskała dostęp do nadzorowanego przez szefa RAID, międzyministerialnego centrum monitorowania zagrożenia skażeniami NRBC. Domeną przede wszystkim GIGN pozostają operacje ratowania obywateli francuskich za granicą, zakładników na pokładach samolotów i statków oraz likwidacja zagrożeń terrorystycznych w obiektach związanych z energią i bronią atomową (PIRATOM), natomiast RAID powierzono pierwszoplanową rolę m.in. na wypadek aktów terroryzmu w Eurotunelu pod kanałem La Manche i w dużych miastach.

Obie jednostki są coraz lepiej przygotowane do połączenia swych sił w razie incydentu typu PROM na terenie kraju, jednak szefostwo policji uznało, że na tym samym polu należy przede wszystkim poprawić sytuację w samej policji, dysponującej przecież poza centralnym oddziałem jeszcze kilkuset komandosami w lokalnych, rozproszonych grupach interwencyjnych niższego szczebla. Dotychczasowe kontakty oraz współpraca RAID, poszczególnych GIPN i BAC nie miały bowiem ani stałego, ani ujednolicającego charakteru, choć niewątpliwie centralna jednostka miała pewien wpływ na dobór wyposażenia oraz rozwój taktyki pozostałych. W przypadku samych GIPN, dopiero od 1995 r. ich funkcjonowanie zaczęła koordynować wyodrębniona specjalnie w tym celu komórka DCSP, dzięki czemu m.in. nastąpiło ujednolicenie zasad ich użycia, szkolenia, naboru i selekcji, organizowanej od tej pory centralnie, pod nadzorem Direction Régionale du Recrutement et de la Formation de la Police Nationale (DRRF). Wprowadzono zasadę przekazywania pozostałym jednostkom informacji na temat przebiegu i wyciągniętych wniosków z każdej przeprowadzonej operacji. Nadal jednak istniały różnice w technikach i taktyce działania oraz wyposażeniu – najmłodsza grupa z Antyli w pierwszych miesiącach nie dysponowała nawet hełmami, ani kamizelkami kuloodpornymi. W 2008 r. zintensyfi kowano wspólne szkolenia, organizując m.in. dwukrotnie w bazie RAID unifi kacyjne staże technik i taktyki interwencji TCI oraz strzeleckie dla policjantów z jednostek lokalnych, rozpoczęto także cykl wspólnych szkoleń negocjatorów z wszystkich formacji interwencyjnych policji. W ślad za tym popłynęły fundusze na uzupełnienie, ujednolicenie i unowocześnienie wyposażenia oraz harmonizację rekrutacji i szkolenia.

W lipcu 2009 roku dyrektor gabinetu głównego prefekta policji francuskiej, były dowódca RAID (2002–2004), Christian Lambert, zainicjował utworzenie na podstawie połączonych sił tej jednostki i kilku GIPN 272 -osobowej formacji interwencyjnej, zdolnej do przeprowadzania dużych operacji typu PROM. Nie miało to być incydentalne ćwiczenie, jak miewało to miejsce w przypadku polskich BOA i SPAP, lecz pierwszy krok do sformowania FIPN, który wykazał, co i w jakim zakresie należy jeszcze poprawić. Na czele FIPN, w której skupiono ponad pół tysiąca policyjnych antyterrorystów z BAC/BRI, wszystkich GIPN i oczywiście RAID, stanął dowodzący od 2007 roku tą ostatnią jednostką, 43-letni inspektor Amaury de Hauteclocque. W ramach centralnego oddziału kontrterrorystycznego utworzono także stały sztab FIPN, odpowiedzialny za dowodzenie i koordynację operacyjną. Nowa formacja, zawczasu przygotowana pod każdym względem do pełnej interoperacyjności wszystkich komponentów, ma wchodzić do akcji na rozkaz dyrektora generalnego francuskiej policji w przypadku incydentów terrorystycznych z dużą liczbą zakładników oraz w celu zabezpieczania największych imprez w państwie, takich jak mistrzostwa sportowe, szczyty G20, wizyta papieża itp. Liczba mobilizowanych do takich operacji komandosów z poszczególnych jednostek – wszystkich lub niektórych – zależeć będzie od konkretnych potrzeb. Nie chodzi tu tylko o liczbę funkcjonariuszy potrzebnych do jednorazowego wejścia do akcji szturmowej (w jednym lub kilku miejscach – to ostatnie pod oznaczeniem kodowym PLM, od umownie wybranych nazw miast Paryż/Lyon/Marsylia), ale także możliwość zorganizowania płynnych zmian przy konieczności utrzymania wielodniowej gotowości do uderzenia lub pełnieniu ochrony antyterrorystycznej.

Wszystkie jednostki biorą udział w ćwiczeniach doskonalących współpracę podczas działania w różnych obiektach: stałych i środkach komunikacji, ze statkami rzecznymi włącznie. Poznają też sprzęt i możliwości, jakimi dysponują tylko niektóre z nich. Przykładowo BAC-BRI ma największe doświadczenie oraz niezbędne wyposażenie do pracy w ramach części wywiadowczej operacji i z oczywistych względów najlepiej zna warunki w stolicy. RAID przygotowany jest do działania w warunkach zagrożenia skażeniem NRBC, w strukturze jednostki są zespoły skoczków spadochronowych, psy policyjne oraz takie wyposażenie jak obserwacyjne bsl. Dzięki współpracy z GIGN pojawiła się możliwość korzystania z transportowych śmigłowców wojskowych oraz pojazdów z platformami szturmowymi Haras.

Po pokazowych ćwiczeniach na rozpoczęcie funkcjonowania i dyskretnie przeprowadzonych jeszcze większych w Eurodisneylandzie, program szkolenia FIPN przewiduje poza specjalistycznymi stażami dla snajperów, czy ratowników medycznych, całą serię kolejnych dużych treningów zgrywających jednostki, począwszy od stolicy, z udziałem BRI, po organizowane w różnych częściach Francji, z lokalnymi GIPN.

W ich wyniku zostaną ujednolicone i dopracowane procedury obejmujące wszelkie aspekty działań PROM, z logistyką włącznie, aby zgrać wszystkie jednostki tworzące FIPN w jeden sprawnie funkcjonujący organizm. Chyba nie trzeba lepszego przykładu dla zwierzchników polskiej policji, odpowiedzialnych za umożliwienie jak najlepszego przygotowania krajowych formacji antyterrorystycznych, w obliczu coraz bliższego Euro 2012 i nie tylko.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek JW AGAT

JW AGAT JW AGAT

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.

Ireneusz Chloupek Jackal Stone-14

Jackal Stone-14 Jackal Stone-14

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.

Ireneusz Chloupek NOBLE SWORD - Combat ready

NOBLE SWORD - Combat ready NOBLE SWORD - Combat ready

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...

Ireneusz Chloupek GISW OISW w Krakowie

GISW OISW w Krakowie GISW OISW w Krakowie

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops