Historia lubelskiego kontrterroryzmu
Lata 90. przyniosły Polsce znaczny wzrost przestępczości oraz brutalizację świata przestępczego, która wymusiła na polskiej Policji utworzenie nieetatowych sekcji specjalnych w województwach, niedysponujących jednostkami SPAP. Sekcja Specjalna KWP w Lublinie powstała 11 listopada 1997 roku z inicjatywy Waldemara Popieli, późniejszego instruktora wyszkolenia sportowego i bojowego Sekcji, oraz Andrzeja Kowalczyka, pierwszego dowódcy jednostki.
W ciągu dwóch tygodni zebrano 25 ochotników, głównie z Policyjnego Towarzystwa Sportowego „Spartakus”, którzy rozpoczęli wymagające treningi fizyczne, w czasie których kilku kandydatów zrezygnowało.
Na początku swojego istnienia sekcja składała się z dowódcy i 24 funkcjonariuszy podzielonych na cztery sześcioosobowe grupy szturmowe, zaś szkolenia odbywały się przy współpracy z instruktorami SPAP Rzeszów. Późniejsze szkolenia prowadzono już według programu opracowanego przez dowództwo Sekcji na wzór programu szkolenia obowiązującego w etatowych pododdziałach antyterrorystycznych.
Od szóstego maja 1999 roku lubelska sekcja specjalna, składająca się z dowódcy i 24 komandosów podzielonych na cztery sześcioosobowe grupy szturmowe, została podporządkowana Wydziałowi Prewencji KWP w Lublinie, a z jej składu wydzielono antyterrorystyczny zespół minersko-pirotechniczny.
Sekcja Wydziału Prewencji KWP w Lublinie działała do roku 2003, kiedy po tragicznych wydarzeniach w Magdalence polska Policja wprowadziła wiele zmian, mających na celu wzmocnienie jej potencjału bojowego.
W komendach wojewódzkich, które nie dysponowały pododdziałami SPAP, utworzono Sekcje Antyterrorystyczne (SAT). Sekcje te powstały w komendach takich miast jak Opole, Radom, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Olsztyn i Lublin.
Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) w Lublinie utworzono 15 lutego 2003 roku z doświadczonych funkcjonariuszy dotychczasowej Sekcji Wydziału Prewencji oraz zespołu minersko-pirotechnicznego. Lubelski SAT składał się z 28 funkcjonariuszy, podzielonych na osiemnastoosobowy zespół bojowy, oraz dziesięcioosobowy zespół minersko-pirotechniczny.
Czytaj też: Policyjni antyterroryści ćwiczyli techniki wysokościowe z wykorzystaniem śmigłowca >>>
Pierwszego maja 2017 roku Sekcja Antyterrorystyczna z Lublina została przeorganizowana na Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP) w Lublinie, mający w zadaniach szeroko pojęte fizyczne zwalczanie terroryzmu poprzez prowadzenie działań rozpoznawczych, bojowych, działań minersko-pirotechnicznych. Na mocy przemian i reorganizacji w strukturach Policji i w związku z powołaniem do życia służby kontrterrorystycznej 5 kwietnia 2019 roku w miejsce zlikwidowanego SPAP w Lublinie powołano Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie (SPKP Lublin) pod dowództwem nadkom. Krzysztofa Obroślińskiego. Dzisiejszy SPKP Lublin składa się z sekcji bojowych oraz z sekcji minersko-pirotechnicznej.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[jednostki specjalne, KWP w Lublinie, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Lublinie, SPAP w Lublinie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie, SPKP Lublin]
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.