25 lat AT w Lublinie

Krzysztof  Mątecki  /  SPECIAL OPS 1/2022  /  22-03-2022
Zdjęcia: SPKP Lublin, Piotr Świstak

Zasięg ich działania obejmuje przede wszystkim województwo lubelskie, jednakże zdarzają się sytuacje, gdy wykonują zadania na terenie całej Polski. Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Lublina od 25 lat ryzykują swoim zdrowiem i życiem, biorąc udział w najbardziej niebezpiecznych akcjach, w których stawką jest życie niewinnych ludzi.

Zdjęcia: SPKP Lublin, Piotr Świstak

Historia lubelskiego kontrterroryzmu

Lata 90. przyniosły Polsce znaczny wzrost przestępczości oraz brutalizację świata przestępczego, która wymusiła na polskiej Policji utworzenie nieetatowych sekcji specjalnych w województwach, niedysponujących jednostkami SPAP. Sekcja Specjalna KWP w Lublinie powstała 11 listopada 1997 roku z inicjatywy Waldemara Popieli, późniejszego instruktora wyszkolenia sportowego i bojowego Sekcji, oraz Andrzeja Kowalczyka, pierwszego dowódcy jednostki.

W ciągu dwóch tygodni zebrano 25 ochotników, głównie z Policyjnego Towarzystwa Sportowego „Spartakus”, którzy rozpoczęli wymagające treningi fizyczne, w czasie których kilku kandydatów zrezygnowało.

Na początku swojego istnienia sekcja składała się z dowódcy i 24 funkcjonariuszy podzielonych na cztery sześcioosobowe grupy szturmowe, zaś szkolenia odbywały się przy współpracy z instruktorami SPAP Rzeszów. Późniejsze szkolenia prowadzono już według programu opracowanego przez dowództwo Sekcji na wzór programu szkolenia obowiązującego w etatowych pododdziałach antyterrorystycznych.

Od szóstego maja 1999 roku lubelska sekcja specjalna, składająca się z dowódcy i 24 komandosów podzielonych na cztery sześcioosobowe grupy szturmowe, została podporządkowana Wydziałowi Prewencji KWP w Lublinie, a z jej składu wydzielono antyterrorystyczny zespół minersko-pirotechniczny.

Sekcja Wydziału Prewencji KWP w Lublinie działała do roku 2003, kiedy po tragicznych wydarzeniach w Magdalence polska Policja wprowadziła wiele zmian, mających na celu wzmocnienie jej potencjału bojowego.

W komendach wojewódzkich, które nie dysponowały pododdziałami SPAP, utworzono Sekcje Antyterrorystyczne (SAT). Sekcje te powstały w komendach takich miast jak Opole, Radom, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Olsztyn i Lublin.

Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) w Lublinie utworzono 15 lutego 2003 roku z doświadczonych funkcjonariuszy dotychczasowej Sekcji Wydziału Prewencji oraz zespołu minersko-pirotechnicznego. Lubelski SAT składał się z 28 funkcjonariuszy, podzielonych na osiemnastoosobowy zespół bojowy, oraz dziesięcioosobowy zespół minersko-pirotechniczny.

Czytaj też: Policyjni antyterroryści ćwiczyli techniki wysokościowe z wykorzystaniem śmigłowca >>>

Pierwszego maja 2017 roku Sekcja Antyterrorystyczna z Lublina została przeorganizowana na Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP) w Lublinie, mający w zadaniach szeroko pojęte fizyczne zwalczanie terroryzmu poprzez prowadzenie działań rozpoznawczych, bojowych, działań minersko-pirotechnicznych. Na mocy przemian i reorganizacji w strukturach Policji i w związku z powołaniem do życia służby kontrterrorystycznej 5 kwietnia 2019 roku w miejsce zlikwidowanego SPAP w Lublinie powołano Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie (SPKP Lublin) pod dowództwem nadkom. Krzysztofa Obroślińskiego. Dzisiejszy SPKP Lublin składa się z sekcji bojowych oraz z sekcji minersko-pirotechnicznej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[jednostki specjalne, KWP w Lublinie, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Lublinie, SPAP w Lublinie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Lublinie, SPKP Lublin]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2022

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl