Służba Celno-Skarbowa to najmłodsza, powstała w 2017 roku, umundurowana formacja w naszym kraju, która zgodnie ze swoimi kompetencjami wykonuje zadania związane ze zwalczaniem szeroko pojętej przestępczości ekonomicznej, takiej jak nielegalny obrót paliwami, wyrobami tytoniowymi oraz alkoholowymi, przemyt narkotyków, wyłudzenia podatku VAT, nielegalny hazard, pranie pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu.
Przestępcy ekonomiczni są często niebezpieczni i uzbrojeni, dlatego wymagają zastosowania specjalnych środków. Działanie w tak trudnym i niebezpiecznym środowisku wymagało stworzenia odpowiedniej struktury złożonej z wyspecjalizowanych komórek ściśle współdziałających ze sobą. Funkcjonariusze Pionów Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej skupieni są w szesnastu Urzędach Celno-Skarbowych w całym kraju. W ramach swoich zadań ustawowych realizują czynności, które w większości przypadków wiążą się z działaniami wymierzonymi w przestępczość zorganizowaną krajową oraz międzynarodową. W przypadku wystąpienia zagrożeń związanych z zatrzymaniem osób uznanych za niebezpieczne, zadanie wykonywane jest przez odpowiednio przygotowaną i wyposażoną komórkę realizacyjną zwaną Grupą Zabezpieczenia Działań (GZD).
![]() |
Grupa Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (GZD MUCS)
Przykładem takiej komórki jest Grupa Zabezpieczenia Działań (GZD) Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, która powstała w wyniku opracowanej w Departamencie Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów koncepcji zakładającej utworzenie siedmiu bliźniaczych jednostek (finalnie powstało ich tylko sześć) umiejscowionych w UC-S w różnych rejonach kraju. Zanim jednak koncepcja GZD została wdrożona, ze względu na zwiększającą się liczbę zatrzymań oraz działań funkcjonariuszy na polu zorganizowanych grup przestępczych, na podstawie komunikatu Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego został powołany Zespół Zabezpieczenia Specjalnego, który stanowił podwaliny dla przyszłego GZD.
Zespół przygotowanie do realizacji zadań początkowo opierał na własnych doświadczeniach, a w dalszej perspektywie, także na współpracy szkoleniowej z innymi formacjami tego typu.
Idąc za przykładem Mazowieckiego UC-S, również w innych jednostkach organizacyjnych Służby Celno-Skarbowej zostały powołane komórki przeznaczone do realizacji zadań o podwyższonym stopniu zagrożenia. Jednak dopiero wdrożenie koncepcji utworzenia GZD pozwoliło na wprowadzenie standaryzacji w szkoleniu, wyposażeniu i funkcjonowaniu tych specjalistycznych zespołów.
![]() |
To, co wyróżnia GZD MUCS od pozostałych GZD, to specyficzny obszar działania, obejmujący Mazowsze. Z jednej strony to właśnie w tym regionie działa największy port lotniczy w Polsce (warszawskie lotnisko Okęcie) i bazar Wólka Kosowska (gdzie dokonuje się setek nielegalnych transakcji), z drugiej, jest to zarazem obszar, gdzie funkcjonuje najwięcej podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie, jest tam największa liczba oszustw gospodarczych. Dowodem na skuteczność GZD MUCS są ich udane akcje, m.in. liczne zatrzymania członków zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT, nielegalnym hazardem, produkcją wyrobów tytoniowych, alkoholowych czy handlem podróbkami.
Czytaj też: 45 lat JW FORMOZA >>>
Dla przykładu, na Mazowszu funkcjonuje najwięcej grup zajmujących się nielegalnym hazardem. Z pozoru lokale z automatami są zawsze zamknięte, jednak faktycznie są monitorowane i odpowiednio zabezpieczone przed wejściem. Zdarzało się, że w lokalach właściciele zostawiali agresywne psy czy zdalnie odpalali pojemniki z gazem. Funkcjonariusze GZD znajdowali w lokalach również osoby poszukiwane, broń i narkotyki. Mazowsze charakteryzuje się tym, że jest tam mieszanina ludzi różnych narodowości, a co za tym idzie, również zwyczajów, kultur i przestępczości. Należy podkreślić, że w lokalach tego typu zazwyczaj spotyka się tzw. słupy do obsługi lub np. „dłużników” czy ukrywające się przed wymiarem prawa osoby. Nad tym wszystkim, w każdym przypadku, pieczę sprawują grupy, chronione przez wynajęte kancelarie prawne. Bywały miesiące, kiedy funkcjonariusze GZD MUCS przeprowadzali czternaście wejść siłowych do takich lokali.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[jednostki specjalne, GZD MUCS, Grupy Zabezpieczenia Działań, Służba Celno-Skarbowa, przestępczość ekonomiczna, Urzędy Celno-Skarbowe, Grupa Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, Wydział Działań Taktyczno-Operacyjnych Ministerstwa Finansów, selekcja, szkolenie]
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.