GZD MUSC

Krzysztof  Mątecki  /  SPECIAL OPS 1/2021  /  07-03-2021
Funkcjonariusze Grupy Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (GZD MUCS) w akcji.
Funkcjonariusze Grupy Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (GZD MUCS) w akcji. Zdjęcie: archiwum Służby Celno-Skarbowej

Wchodzą do wyznaczonego celu zazwyczaj po godzinie szóstej rano. Działają zgodnie z wypracowaną przez lata podczas szkoleń pamięcią mięśniową. Najpierw „walenie” do drzwi i okrzyk: „Służba Celno-Skarbowa. Otwierać drzwi!”. Jeśli nikt nie reaguje, w ruch idą taran albo strzelba do przestrzelenia zawiasów. Kiedy to zawodzi, w najtrudniejszych przypadkach, wsparcia udziela specjalna piła, której nie oparły się jeszcze żadne drzwi. To funkcjonariusze Grupy Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (GZD MUCS).

Zdjęcia: archiwum Służby Celno-Skarbowej

Służba Celno-Skarbowa to najmłodsza, powstała w 2017 roku, umundurowana formacja w naszym kraju, która zgodnie ze swoimi kompetencjami wykonuje zadania związane ze zwalczaniem szeroko pojętej przestępczości ekonomicznej, takiej jak nielegalny obrót paliwami, wyrobami tytoniowymi oraz alkoholowymi, przemyt narkotyków, wyłudzenia podatku VAT, nielegalny hazard, pranie pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu.

Przestępcy ekonomiczni są często niebezpieczni i uzbrojeni, dlatego wymagają zastosowania specjalnych środków. Działanie w tak trudnym i niebezpiecznym środowisku wymagało stworzenia odpowiedniej struktury złożonej z wyspecjalizowanych komórek ściśle współdziałających ze sobą. Funkcjonariusze Pionów Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej skupieni są w szesnastu Urzędach Celno-Skarbowych w całym kraju. W ramach swoich zadań ustawowych realizują czynności, które w większości przypadków wiążą się z działaniami wymierzonymi w przestępczość zorganizowaną krajową oraz międzynarodową. W przypadku wystąpienia zagrożeń związanych z zatrzymaniem osób uznanych za niebezpieczne, zadanie wykonywane jest przez odpowiednio przygotowaną i wyposażoną komórkę realizacyjną zwaną Grupą Zabezpieczenia Działań (GZD).

Zdjęcie: archiwum Służby Celno-Skarbowej

Grupa Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (GZD MUCS)

Przykładem takiej komórki jest Grupa Zabezpieczenia Działań (GZD) Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, która powstała w wyniku opracowanej w Departamencie Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów koncepcji zakładającej utworzenie siedmiu bliźniaczych jednostek (finalnie powstało ich tylko sześć) umiejscowionych w UC-S w różnych rejonach kraju. Zanim jednak koncepcja GZD została wdrożona, ze względu na zwiększającą się liczbę zatrzymań oraz działań funkcjonariuszy na polu zorganizowanych grup przestępczych, na podstawie komunikatu Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego został powołany Zespół Zabezpieczenia Specjalnego, który stanowił podwaliny dla przyszłego GZD.

Zespół przygotowanie do realizacji zadań początkowo opierał na własnych doświadczeniach, a w dalszej perspektywie, także na współpracy szkoleniowej z innymi formacjami tego typu.

Idąc za przykładem Mazowieckiego UC-S, również w innych jednostkach organizacyjnych Służby Celno-Skarbowej zostały powołane komórki przeznaczone do realizacji zadań o podwyższonym stopniu zagrożenia. Jednak dopiero wdrożenie koncepcji utworzenia GZD pozwoliło na wprowadzenie standaryzacji w szkoleniu, wyposażeniu i funkcjonowaniu tych specjalistycznych zespołów.

To, co wyróżnia GZD MUCS od pozostałych GZD, to specyficzny obszar działania, obejmujący Mazowsze. Z jednej strony to właśnie w tym regionie działa największy port lotniczy w Polsce (warszawskie lotnisko Okęcie) i bazar Wólka Kosowska (gdzie dokonuje się setek nielegalnych transakcji), z drugiej, jest to zarazem obszar, gdzie funkcjonuje najwięcej podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie, jest tam największa liczba oszustw gospodarczych. Dowodem na skuteczność GZD MUCS są ich udane akcje, m.in. liczne zatrzymania członków zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzaniem podatku VAT, nielegalnym hazardem, produkcją wyrobów tytoniowych, alkoholowych czy handlem podróbkami.

Czytaj też: 45 lat JW FORMOZA >>>

Dla przykładu, na Mazowszu funkcjonuje najwięcej grup zajmujących się nielegalnym hazardem. Z pozoru lokale z automatami są zawsze zamknięte, jednak faktycznie są monitorowane i odpowiednio zabezpieczone przed wejściem. Zdarzało się, że w lokalach właściciele zostawiali agresywne psy czy zdalnie odpalali pojemniki z gazem. Funkcjonariusze GZD znajdowali w lokalach również osoby poszukiwane, broń i narkotyki. Mazowsze charakteryzuje się tym, że jest tam mieszanina ludzi różnych narodowości, a co za tym idzie, również zwyczajów, kultur i przestępczości. Należy podkreślić, że w lokalach tego typu zazwyczaj spotyka się tzw. słupy do obsługi lub np. „dłużników” czy ukrywające się przed wymiarem prawa osoby. Nad tym wszystkim, w każdym przypadku, pieczę sprawują grupy, chronione przez wynajęte kancelarie prawne. Bywały miesiące, kiedy funkcjonariusze GZD MUCS przeprowadzali czternaście wejść siłowych do takich lokali.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[jednostki specjalne, GZD MUCS, Grupy Zabezpieczenia Działań, Służba Celno-Skarbowa, przestępczość ekonomiczna, Urzędy Celno-Skarbowe, Grupa Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, Wydział Działań Taktyczno-Operacyjnych Ministerstwa Finansów,  selekcja, szkolenie]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2021

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl