GOI SOK

Krzysztof  Mątecki  /  SPECIAL OPS 4/2020  /  12-09-2020  /  2
Artykuł przedstawia charakter Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei, ich rys historyczny i niektóre akcje.
Artykuł przedstawia charakter Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei, ich rys historyczny i niektóre akcje. Zdjęcie: SOK

Grupy Operacyjno-Interwencyjne Straży Ochrony Kolei to chyba najmniej znane zespoły specjalne. Nie są to grupy o charakterze kontrterrorystycznym, choć często swoim wyszkoleniem nie odstają od najlepszych. Działalność Straży Ochrony Kolei kojarzy się z wystawianiem mandatów za palenie w miejscu publicznym, czy za przejście przez tory. Zwykły obywatel nie zna jednak ciemnej strony polskiej kolei, gdzie w najtrudniejszych obszarach działają funkcjonariusze, o których media milczą lub mówią niewiele.

Zdjęcia: SOK

Grupy Operacyjno-Interwencyjne Straży Ochrony Kolei (GOI SOK) funkcjonują w strukturach powołanej w 1918 roku Straży Ochrony Kolei (SOK). Są to wyodrębnione, kilkuosobowe, dwadzieścia trzy zespoły składające się z funkcjonariuszy SOK, posiadających odpowiednie predyspozycje psychofizyczne do prowadzenia działań w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych. Poza uczestnictwem w szkoleniach obowiązujących wszystkich funkcjonariuszy SOK, członkowie GOI przechodzą dodatkowe szkolenia specjalistyczne, które przygotowują ich do skutecznego przeciwdziałania poważnym zagrożeniom występującym na obszarze kolejowym, na dworcach kolejowych oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych.

GOI SOK w ćwiczeniach szkoleniowych dotyczących ubezwładniania terrorystów [1]Grupy Operacyjno-Interwencyjne w kształcie, w jakim obecnie funkcjonują, zostały utworzone na początku bieżącego stulecia. W grudniu 2001 roku rozpoczęło się szkolenie Grup Operacyjno-Interwencyjnych na poligonie wojskowym w Wędrzynie. Szkolenie to trwało w cyklach dwutygodniowych przez cały 2002 rok. Ćwiczenia prowadzili instruktorzy z Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji (obecnie SPKP) z Gdańska, Katowic, Wrocławia i Poznania.

GOI SOK w ćwiczeniach szkoleniowych dotyczących ubezwładniania terrorystów [2]Po zamachu z 11 września 2001 roku na świecie dużo się zmieniło. Zaczęła się również zmieniać Straż Ochrony Kolei. Będący w tamtym czasie Komendantem Głównym Straży Ochrony Kolei Jerzy Marszałek, który był emerytowanym oficerem Policji, podjął decyzję, że Straż Ochrony Kolei musi mieć wyselekcjonowanych funkcjonariuszy potrafiących w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzi skutecznie interweniować. Przyczyn tej decyzji było wiele. Straż Ochrony Kolei od roku 2001 przeprowadzała konwoje Świeżego Paliwa Jądrowego do elektrowni atomowych na terenie Czech. Próżno szukać informacji na ten temat w publikacjach prasowych. W latach 2001–2010 przez terytorium Polski koleją przejechało 20 takich transportów objętych ścisłą tajemnicą. Pociągi konwojowali uzbrojeni w broń krótką i długą funkcjonariusze GOI SOK, wyglądem i wyposażeniem nieodbiegającym od wielu jednostek specjalnych Policji czy Staży Granicznej. 

GOI SOK w ćwiczeniach szkoleniowych dotyczących ubezwładniania terrorystów [4]Kolejnym powodem tej decyzji była odpowiedź na wzrost zagrożeń na obszarach kolejowych oraz zmieniająca się specyfika działań sprawców. Chodziło tu głównie o teren Śląska, gdzie zorganizowane grupy przestępcze podzieliły pomiędzy siebie obszar kolejowy i dokonywały napadów na transporty kolejowe wysypując i kradnąc z pociągów towarowych ogromne ilości węgla, koksu i złomu. Grupy te wywodziły się z bojówek piłkarskich pseudokibiców. Niemal każdego miesiąca dochodziło do czynnych napaści na patrole SOK.

Na Śląsku w latach 2000–2006 trwała wojna z „Węglową mafią”. Czynne napaści kończyły się często po strzałach ostrzegawczych, ale bywało również, że funkcjonariusze w swojej obronie musieli strzelać do sprawców czy do pojazdów, którymi się oni poruszali.

Czytaj też: Ćwiczenia zgrywające służb na wrocławskiej stacji PKP >>>

W pociągach i na dworcach kolejowych działały prawie bezkarnie gangi kieszonkowców. Potrzebni byli wyselekcjonowani funkcjonariusze z całego kraju, by walczyć z tym procederem. Gros działań odbywało się w ubraniach cywilnych. Przyczyną był mocno zurbanizowany obszar, gdzie w inny sposób nie można było się przemieszczać w sposób niezauważony.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2020

Komentarze

2
Fakty / 18-09-2020, 09:30
Najpierw było w SOK tzw. SGI (Specjalne Grupy Interwencyjne) szkolone w Zbąszyniu m.in. przez instruktorów z AT w Poznaniu. Były to 3 grupy po 20 osób, które kupiły PM-98 (osobną historią jest jakość kupionej wówczas partii "Glauberytów" ....).. Szkolenie do zadań interwencji specjalnych z użyciem broni długiej i pojazdów terenowych to nieporozumienie - są to zadania jednsotek realizacyjnych Policji zwanych "antyterrorystycznymi" (obecnie "kontrterrorystycnzymi"). Szybko historia tych jednostek sie skończyła bo i w takiej formie były one niepotrzebne. Grupy Operacyjno Interwencyjne których jest wiecej powinny pracować głównie przeciwko rozbojom i kradzieżom w pociągach, zwłąszcza nocnych - to także robili. Obecnie nie z przyczyn dotyczących całego SOK - podporządkowania i zadań. Najlepszym rozwiazaniem byłoby stworzenie pionu Policji ds. ochrony kolei: selekcjonownaie f-szy Policji na takich samych zasadach, posiadajacych takie same uprawnienia. Powinni oni patrolować pociągi i dworce, reagować na przestępstwa popełniane na obszarach kolejowych - SOK zaś powinien zostać zlikwidowany, a n a jego miejsce powołana służba tj. Oddziały Warty Cywilnej Wojska Polskiego, ochraniające obszary koeljowe zamknięte dla osób postronnych tzn. bocznice, lokomotywownie itp. Interwencje specjalne powinny być domeną policyjnych jednostek kontrterrorystycznych posiadajacych zdolnosci aeromobilne. Obecnie są one liczne i rozwinięte, nie ma powodu aby kotkolwiek ich dublował, szczególnie, że i tak liczba jednsotek do walki z terroryzmem w różnych słuzbach przerasta realne potrzeby państwa. Poza najwyżej 3 pododdziałami w skali kraju w ramach słuzb ochrony porządku publicznego do reagowania na mniejsze incydenty terrorystyczne i zatrzymania osób podejrzanych, rozbrajanie ew. IED nie ma koneicnzości budowy systemu AT tj. istnieje. Do zadań CT / HRU i tak zostanie skierowane WP ponieważ jako jedyne ma odpowiednie siły w ujęciu możliwości tych jednsotek i ich liczebności, usprzętowienia. Wsparcia wymagają jedynie w zakresie rozpracowania zagrozęń, ale to moze uczynić ABW przy wsparciu pozostałych służb cywilnych i wojska, jednocześnie wspólnie z DKWS WP koordynować takie operacje (w polskich realiach zupełnie teoretyczne).
Ewentualne transporty specjalne na kolei można ochraniać tj. konwoje Narodowego Banku Polskiego: bezpośrednia ochrona złożona z pracowników ochrony (następcy SOK), zaś osłona i koordynacja ze strony Policji - oni posiadają liczne i doświadczone formacje specjalne: dzis AT / KT docelowo najlepoiej WSR Wydziały Szybkiego Reagowania tj. amerykańskie SWAT / SRT tyle, że etatowe: na co dzień AT zajmowało sie i zajmuje "realizacjami" planowanymi i incydentami np. włamanie do bankomatu na Dolnym Śląsku i to jest istota funkcjonowania tych jednsotek. Zadania CT / HRU mogą efektywnie realizaować wyłącznie ludzie z jednsotki KGP ponieważ posiadają wszelkie siły i srodki (poza EOD co jest błędem): są jedynie w jednym miejscu w kraju i w razie dużej operacji będą zbyt nieliczni (to są ich faktyczne słabości), ale i tak sami ich wykonywać nie będą (WP ma znacznie większe możliwości i to ono powinno stanowić formalnie bo i tak stanowi relanie, główną siłę do walki z terroryzmem. Doświadczenie jego jednsotek jest unikalne (JW2305), a możliwości w zakresie przygotowania taktycznego, operacyjnego i sprzętowego zawsze były całkowicie wyjatkowe w skali kraju.
Czas na sensowną reformę służb ochrony bezpieczeństwa w skali kraju i ujęcie ich w sensowne ramy, a także optymalne wykrozystanie tj. dzieje się to w Wielkiej Brytanii. Słusznym jest też zmienie terminologii tj. autor ujął "zespoły specjalne" bez tworzenia mitów o "jednostkach specjalnych" itp. Elita jest z sita, a zadania do jakich jest niezbędna w codziennej praktyce są bardziej trywialne i powinny być w duzej meirze realizowane rpzez "zwykłych" funkcjonariuszy i lepiej wyszkolonych, od jakich rutynowo wymagać się powinno określoncyh umiejętności, regularnie je egzekwując tj. dzieje sie to np. w UK, RPA, USA.
Fakty / 18-09-2020, 10:00
Podobnie rzecz sie ma ze Strażami Miejskimi / Gminnymi:
jeżeli samorządy tworzą nieudolne kopie policji w zamiarze "dorabiania" mandatami za wykroczenia drogowe, to należy zlikwidować same SM. Ich zadania mogą przejać dodatkowo utworzone plutony prewencji Policji, ale wyspecjalizowane w wykroczeniach dotąd zwalczanych przez SM. Funkcjonariusze nowoprzyjęci do służby policyjnej mogliby tam zaczynać, stopniowo pnąc się po szczeblach kariery i ucząc się swej służby.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl