GOI SOK

Krzysztof  Mątecki  /  SPECIAL OPS 4/2020  /  12-09-2020  /  2
Artykuł przedstawia charakter Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei, ich rys historyczny i niektóre akcje.
Artykuł przedstawia charakter Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei, ich rys historyczny i niektóre akcje. Zdjęcie: SOK

Grupy Operacyjno-Interwencyjne Straży Ochrony Kolei to chyba najmniej znane zespoły specjalne. Nie są to grupy o charakterze kontrterrorystycznym, choć często swoim wyszkoleniem nie odstają od najlepszych. Działalność Straży Ochrony Kolei kojarzy się z wystawianiem mandatów za palenie w miejscu publicznym, czy za przejście przez tory. Zwykły obywatel nie zna jednak ciemnej strony polskiej kolei, gdzie w najtrudniejszych obszarach działają funkcjonariusze, o których media milczą lub mówią niewiele.

Zdjęcia: SOK

Grupy Operacyjno-Interwencyjne Straży Ochrony Kolei (GOI SOK) funkcjonują w strukturach powołanej w 1918 roku Straży Ochrony Kolei (SOK). Są to wyodrębnione, kilkuosobowe, dwadzieścia trzy zespoły składające się z funkcjonariuszy SOK, posiadających odpowiednie predyspozycje psychofizyczne do prowadzenia działań w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych. Poza uczestnictwem w szkoleniach obowiązujących wszystkich funkcjonariuszy SOK, członkowie GOI przechodzą dodatkowe szkolenia specjalistyczne, które przygotowują ich do skutecznego przeciwdziałania poważnym zagrożeniom występującym na obszarze kolejowym, na dworcach kolejowych oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych.

GOI SOK w ćwiczeniach szkoleniowych dotyczących ubezwładniania terrorystów [1]Grupy Operacyjno-Interwencyjne w kształcie, w jakim obecnie funkcjonują, zostały utworzone na początku bieżącego stulecia. W grudniu 2001 roku rozpoczęło się szkolenie Grup Operacyjno-Interwencyjnych na poligonie wojskowym w Wędrzynie. Szkolenie to trwało w cyklach dwutygodniowych przez cały 2002 rok. Ćwiczenia prowadzili instruktorzy z Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji (obecnie SPKP) z Gdańska, Katowic, Wrocławia i Poznania.

GOI SOK w ćwiczeniach szkoleniowych dotyczących ubezwładniania terrorystów [2]Po zamachu z 11 września 2001 roku na świecie dużo się zmieniło. Zaczęła się również zmieniać Straż Ochrony Kolei. Będący w tamtym czasie Komendantem Głównym Straży Ochrony Kolei Jerzy Marszałek, który był emerytowanym oficerem Policji, podjął decyzję, że Straż Ochrony Kolei musi mieć wyselekcjonowanych funkcjonariuszy potrafiących w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzi skutecznie interweniować. Przyczyn tej decyzji było wiele. Straż Ochrony Kolei od roku 2001 przeprowadzała konwoje Świeżego Paliwa Jądrowego do elektrowni atomowych na terenie Czech. Próżno szukać informacji na ten temat w publikacjach prasowych. W latach 2001–2010 przez terytorium Polski koleją przejechało 20 takich transportów objętych ścisłą tajemnicą. Pociągi konwojowali uzbrojeni w broń krótką i długą funkcjonariusze GOI SOK, wyglądem i wyposażeniem nieodbiegającym od wielu jednostek specjalnych Policji czy Staży Granicznej. 

GOI SOK w ćwiczeniach szkoleniowych dotyczących ubezwładniania terrorystów [4]Kolejnym powodem tej decyzji była odpowiedź na wzrost zagrożeń na obszarach kolejowych oraz zmieniająca się specyfika działań sprawców. Chodziło tu głównie o teren Śląska, gdzie zorganizowane grupy przestępcze podzieliły pomiędzy siebie obszar kolejowy i dokonywały napadów na transporty kolejowe wysypując i kradnąc z pociągów towarowych ogromne ilości węgla, koksu i złomu. Grupy te wywodziły się z bojówek piłkarskich pseudokibiców. Niemal każdego miesiąca dochodziło do czynnych napaści na patrole SOK.

Na Śląsku w latach 2000–2006 trwała wojna z „Węglową mafią”. Czynne napaści kończyły się często po strzałach ostrzegawczych, ale bywało również, że funkcjonariusze w swojej obronie musieli strzelać do sprawców czy do pojazdów, którymi się oni poruszali.

Czytaj też: Ćwiczenia zgrywające służb na wrocławskiej stacji PKP >>>

W pociągach i na dworcach kolejowych działały prawie bezkarnie gangi kieszonkowców. Potrzebni byli wyselekcjonowani funkcjonariusze z całego kraju, by walczyć z tym procederem. Gros działań odbywało się w ubraniach cywilnych. Przyczyną był mocno zurbanizowany obszar, gdzie w inny sposób nie można było się przemieszczać w sposób niezauważony.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Grupy Operacyjno-Interwencyjne Straży Ochrony Kolei, Straż Ochrony Kolei, jednostki specjalne, Grupy Operacyjno-Interwencyjne SOK, SOK]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2020

Komentarze

2
Fakty / 18-09-2020, 09:30
Najpierw było w SOK tzw. SGI (Specjalne Grupy Interwencyjne) szkolone w Zbąszyniu m.in. przez instruktorów z AT w Poznaniu. Były to 3 grupy po 20 osób, które kupiły PM-98 (osobną historią jest jakość kupionej wówczas partii "Glauberytów" ....).. Szkolenie do zadań interwencji specjalnych z użyciem broni długiej i pojazdów terenowych to nieporozumienie - są to zadania jednsotek realizacyjnych Policji zwanych "antyterrorystycznymi" (obecnie "kontrterrorystycnzymi"). Szybko historia tych jednostek sie skończyła bo i w takiej formie były one niepotrzebne. Grupy Operacyjno Interwencyjne których jest wiecej powinny pracować głównie przeciwko rozbojom i kradzieżom w pociągach, zwłąszcza nocnych - to także robili. Obecnie nie z przyczyn dotyczących całego SOK - podporządkowania i zadań. Najlepszym rozwiazaniem byłoby stworzenie pionu Policji ds. ochrony kolei: selekcjonownaie f-szy Policji na takich samych zasadach, posiadajacych takie same uprawnienia. Powinni oni patrolować pociągi i dworce, reagować na przestępstwa popełniane na obszarach kolejowych - SOK zaś powinien zostać zlikwidowany, a n a jego miejsce powołana służba tj. Oddziały Warty Cywilnej Wojska Polskiego, ochraniające obszary koeljowe zamknięte dla osób postronnych tzn. bocznice, lokomotywownie itp. Interwencje specjalne powinny być domeną policyjnych jednostek kontrterrorystycznych posiadajacych zdolnosci aeromobilne. Obecnie są one liczne i rozwinięte, nie ma powodu aby kotkolwiek ich dublował, szczególnie, że i tak liczba jednsotek do walki z terroryzmem w różnych słuzbach przerasta realne potrzeby państwa. Poza najwyżej 3 pododdziałami w skali kraju w ramach słuzb ochrony porządku publicznego do reagowania na mniejsze incydenty terrorystyczne i zatrzymania osób podejrzanych, rozbrajanie ew. IED nie ma koneicnzości budowy systemu AT tj. istnieje. Do zadań CT / HRU i tak zostanie skierowane WP ponieważ jako jedyne ma odpowiednie siły w ujęciu możliwości tych jednsotek i ich liczebności, usprzętowienia. Wsparcia wymagają jedynie w zakresie rozpracowania zagrozęń, ale to moze uczynić ABW przy wsparciu pozostałych służb cywilnych i wojska, jednocześnie wspólnie z DKWS WP koordynować takie operacje (w polskich realiach zupełnie teoretyczne).
Ewentualne transporty specjalne na kolei można ochraniać tj. konwoje Narodowego Banku Polskiego: bezpośrednia ochrona złożona z pracowników ochrony (następcy SOK), zaś osłona i koordynacja ze strony Policji - oni posiadają liczne i doświadczone formacje specjalne: dzis AT / KT docelowo najlepoiej WSR Wydziały Szybkiego Reagowania tj. amerykańskie SWAT / SRT tyle, że etatowe: na co dzień AT zajmowało sie i zajmuje "realizacjami" planowanymi i incydentami np. włamanie do bankomatu na Dolnym Śląsku i to jest istota funkcjonowania tych jednsotek. Zadania CT / HRU mogą efektywnie realizaować wyłącznie ludzie z jednsotki KGP ponieważ posiadają wszelkie siły i srodki (poza EOD co jest błędem): są jedynie w jednym miejscu w kraju i w razie dużej operacji będą zbyt nieliczni (to są ich faktyczne słabości), ale i tak sami ich wykonywać nie będą (WP ma znacznie większe możliwości i to ono powinno stanowić formalnie bo i tak stanowi relanie, główną siłę do walki z terroryzmem. Doświadczenie jego jednsotek jest unikalne (JW2305), a możliwości w zakresie przygotowania taktycznego, operacyjnego i sprzętowego zawsze były całkowicie wyjatkowe w skali kraju.
Czas na sensowną reformę służb ochrony bezpieczeństwa w skali kraju i ujęcie ich w sensowne ramy, a także optymalne wykrozystanie tj. dzieje się to w Wielkiej Brytanii. Słusznym jest też zmienie terminologii tj. autor ujął "zespoły specjalne" bez tworzenia mitów o "jednostkach specjalnych" itp. Elita jest z sita, a zadania do jakich jest niezbędna w codziennej praktyce są bardziej trywialne i powinny być w duzej meirze realizowane rpzez "zwykłych" funkcjonariuszy i lepiej wyszkolonych, od jakich rutynowo wymagać się powinno określoncyh umiejętności, regularnie je egzekwując tj. dzieje sie to np. w UK, RPA, USA.
Fakty / 18-09-2020, 10:00
Podobnie rzecz sie ma ze Strażami Miejskimi / Gminnymi:
jeżeli samorządy tworzą nieudolne kopie policji w zamiarze "dorabiania" mandatami za wykroczenia drogowe, to należy zlikwidować same SM. Ich zadania mogą przejać dodatkowo utworzone plutony prewencji Policji, ale wyspecjalizowane w wykroczeniach dotąd zwalczanych przez SM. Funkcjonariusze nowoprzyjęci do służby policyjnej mogliby tam zaczynać, stopniowo pnąc się po szczeblach kariery i ucząc się swej służby.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot

W dniach 21-22 kwietnia 2021r. w Czerwieńsku odbyło się ćwiczenie, w którym uczestniczyli żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz piloci 7. Eskadry Działań Specjalnych z 33 Bazy...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl