Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

„Nowa wieża ze starych klocków”

Tekst: Marcin Szymański (www.colonelweekly.pl)

Żołnierz rosyjskich wojsk powietrznodesantowych w Mariupolu Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Żołnierz rosyjskich wojsk powietrznodesantowych w Mariupolu Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Kiedy zakończyła się wojna o Falklandy, mówiliśmy, że to być może ostatni konwencjonalny konflikt. Przepowiadano zmierzch wojen toczonych w sposób tradycyjny – pomiędzy podmiotami państwowymi. Potem, podczas Pustynnej Burzy, mówiono o ostatnich szarżach pancernych zagonów. Analitycy zapowiadali zmierzch stylu walki, który zdominował konflikty w dwudziestym wieku. W kolejnych dekadach pojawiła się wojna z terrorem, operacje wymuszania pokoju, działania stabilizacyjne, Bałkany, Afganistan, Libia – cała gama wojennych turbulencji, które określano mianem nowych trendów. Ostatni gwóźdź do trumny „starego” wbił Putin zalewając Krym „zielonymi ludzikami”.

Fot. Źródło: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, Rosgvardia, UASOF, Archiwum Marcina Szymańskiego

Zobacz także

dr Anna Grabowska-Siwiec PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji

PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji

Historia oprogramowania szpiegowskiego o wdzięcznej nazwie Pegasus, czyli mityczny latający koń, zdominowała na kilka lat polskie życie polityczne. Niewykluczone, że zakup i użycie tego systemu wobec przedstawicieli...

Historia oprogramowania szpiegowskiego o wdzięcznej nazwie Pegasus, czyli mityczny latający koń, zdominowała na kilka lat polskie życie polityczne. Niewykluczone, że zakup i użycie tego systemu wobec przedstawicieli ówczesnej opozycji miały wpływ na wyniki wyborów z 15 października 2023 r. Wynik dla kupujących zaskakujący. Ten nowoczesny system inwigilacyjny wdarł się do wyobraźni zwykłych ludzi i już na zawsze zostanie synonimem totalnej inwigilacji wbrew prawu i zasadom etycznym. Stał się również...

Łukasz Kominek Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zwalczania zagrożeń terrorystycznych

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zwalczania zagrożeń terrorystycznych Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zwalczania zagrożeń terrorystycznych

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) stają się coraz bardziej zauważalnym elementem nowoczesnych działań w zakresie monitorowania, a także zwalczania zagrożeń terrorystycznych. Zastosowanie UAV obejmuje...

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) stają się coraz bardziej zauważalnym elementem nowoczesnych działań w zakresie monitorowania, a także zwalczania zagrożeń terrorystycznych. Zastosowanie UAV obejmuje niezwykle szeroki zakres działań – zaczynając od zbierania informacji na temat potencjalnych zagrożeń, kończąc na przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu terroryzmu.

Tomasz Spych Choroby okopowe

Choroby okopowe Choroby okopowe

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści...

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści historycznych oraz filmów są dalece odległą przeszłością, która nie ma prawa się powtórzyć. Nikt z nas, a prowadziłem tego typu rozmowy w różnych środowiskach, nie przypuszczał nawet, że jakakolwiek ze stron konfliktu walcząc ze sobą doprowadzi do tego, że za skrawek ziemi, czasami wielkości 1 km kwadratowego,...

Wojna na „starych kwitach”

W lutym 2022 roku wokół granic Ukrainy ześrodkowano jedenaście rosyjskich armii, liczne samodzielne jednostki, lotnictwo i siły marynarki wojennej. W sumie wzdłuż granic Ukrainy stanęło prawie dwieście tysięcy żołnierzy z flagą Rosji na rękawie. Ruszyły pancerne kolumny, poleciały rakiety, samoloty, ogień otworzyła artyleria. Zagrały stare nuty – pełnoskalowy, konwencjonalny konflikt na starym kontynencie. Tego mało kto się spodziewał.

Czy rosyjscy generałowie rozgrywają tę wojnę „na starych kwitach”? Na czym polega dotychczasowy sukces Ukraińców i co ma z tym wspólnego kremlowska strategia? Czy jest to wojna starego typu, czy może „nowa wieża budowana ze starych klocków”? Szukając odpowiedzi na te pytania dokonam krótkiej analizy pierwszego miesiąca działań bojowych Rosjan w Ukrainie. Poddam pod dyskusję rosyjski styl walki, spróbuję ocenić, czy od czasu Afganistanu, Czeczenii i Syrii pojawiło się w nim coś nowego.

Skomentuję też kilka kluczowych wątków, które dominowały w przekazach medialnych podczas pierwszego miesiąca walk.Masa versus manewr. Jak wspomniałem powyżej, przed rozpoczęciem inwazji wzdłuż granic z Ukrainą ześrodkowano siły jedenastu armii. Czym jest „armia” w rosyjskiej strukturze? To organizacja zdolna do samodzielnych działań na poziomie operacyjnym – jednostka o potencjale bojowym, który porównałbym do czegoś pomiędzy natowską dywizją i korpusem. Dokonując tego porównania mam na myśli ilość środków i personelu.

Faktyczny potencjał, liczony z uwzględnieniem jakości sprzętu, poziomu wyszkolenia i morale, byłby moim zdaniem porównywalny do natowskiej wzmocnionej dywizji. W skład rosyjskiego zgrupowania wchodziły dwie elitarne armie pancerne (pierwsza i druga gwardyjska armia pancerna) oraz szereg samodzielnych jednostek. W działaniach podczas pierwszego miesiąca walk udział wzięło pięć brygad piechoty morskiej (czyli wszystkie rosyjskie jednostki tego typu). Do zadań bojowych wykorzystano też większość formacji powietrznodesantowych.

Przeczytaj także: Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez >>

Siły te, działające w składzie batalionowych grup taktycznych, wydzielano prawdopodobnie ze składu 76. i 98. dywizji. Generalnie jednostki piechoty morskiej wykorzystywano głównie na kierunku południowym, a pododdziały powietrznodesantowe na północy – w rejonach Kijowa i Charkowa.

Kolos na glinianych nogach

Ogromny potencjał – jednak bez spójnego systemu dowodzenia. Rosjanie do momentu wyznaczenia na dowódcę kampanii ukraińskiej generała Dwornikowa (czyli do połowy kwietnia) nie mieli dowódcy teatru działań. Na poziomie strategicznym i operacyjnym rozkazy szły bezpośrednio z Moskwy, a zatem jedenaście armii realizowało swoje plany walki bez klarownego planu całości kampanii. O braku koordynacji na wysokich szczeblach dowodzenia może świadczyć fakt kiepskich postępów w obszarze walki o panowanie w powietrzu.

Działania lotnictwa są elementem kampanii, który zgodnie ze współczesnymi doktrynami jest koordynowany centralnie dla całego teatru walki. Słaby performance Rosjan w powietrzu można tłumaczyć na różne sposoby. Moim zdaniem jest on jednak głównie efektem dużej decentralizacji i skupienia wysiłku lotnictwa na potrzeby wsparcia kierunków działań poszczególnych armii. Rosjanie nie prowadzili dotąd spójnej kampanii zmierzającej do uzyskania przewagi w powietrzu. O czym to wszystko świadczy?

Na Kremlu w dalszym ciągu wyżej ceni się masę niż manewr. Zachodni styl prowadzenia walki zakłada ograniczoną liczbę dostępnych środków, dlatego plany operacyjne buduje się wokół zamysłu osiągania lokalnej przewagi w decydującym miejscu i czasie. Do uzyskania takich warunków tworzy się spójne plany kampanii, w których integruje się pod jednym dowództwem operacje wszystkich sił na teatrze działań. Pierwsze tygodnie rosyjskiej inwazji w Ukrainie nie wskazywały na istnienie jakiegokolwiek operacyjnego zamysłu, poza przywiązaniem do idei zmasowanego natarcia na wszystkich kierunkach.

Jednym z być może niewielu przykładów myśli taktycznej było podjęcie przez Rosjan nieudanej próby opanowania przez jednostki powietrznodesantowe lotniska Hostomel. Spadochroniarzy ponownie próbowano użyć w Charkowie – również bez efektów. W Moskwie wciąż ceniona jest masa – przewaga totalna, która stanowi element zastraszania. Rosjanie wierzyli, że zmasowany charakter ich operacji załamie wolę walki obrońców. Choć może nie jest to oczywiste porównanie, to uważam, że strategia wykorzystania sił mocno przypominała scenariusz radzieckiej interwencji w Czechosłowacji – masa i przygniatająca przewaga na wszystkich kierunkach. Wypadki potoczyły się jednak inaczej. Stare klocki? Zdecydowanie tak, jednak z kiepskim rezultatem.

Jak pokazały pierwsze dni operacji, morale i poziom wyszkolenia rosyjskiego żołnierza mocno odbiega od obrazu, jaki przed wojną rysowała kremlowska propaganda. Pojawiło się też coś nowego – „Iwan” zaczął doświadczać problemów z uzupełnianiem strat…

W Ukrainie zdezaktualizował się stereotyp, zgodnie z którym wszyscy byliśmy przekonani, że ludzi w rosyjskiej armii nigdy nie zabraknie. Co się stało? Ludzie: armia rosyjska od grubo ponad dekady była poddawana gruntownym reformom. Celem przemian w obszarze polityki personalnej było stopniowe zwiększanie procentu profesjonalizacji jednostek bojowych. W rezultacie reform korpus szeregowych i podoficerów rekrutuje się obecnie z poborowych odbywających 12-miesięczną służbę oraz żołnierzy służących w ramach 3-letnich kontraktów.

Ci pierwsi stanowią około 25% stanu osobowego wojsk lądowych. Kreml nigdy nie zrezygnuje z masowego poboru, bo liczba rezerwistów stanowi czynnik odstraszania dla potencjalnych agresorów. Jak jednak sprawy wyglądają, jeśli Moskwa prowadzi wojnę bez ogłaszania mobilizacji? W Syrii, Czeczenii czy Gruzji elitarne i sprofesjonalizowane jednostki rosyjskiej armii radziły sobie nieźle. Ukraina to jednak grubszy temat. Rosja nie ma i jeszcze długo nie będzie miała w pełni lub chociaż w większości profesjonalnych jednostek lądowych szczebla brygady, dywizji czy pułku w liczbie wystarczającej do prowadzenia walki na teatrze działań wojennych wymagających zaangażowania sił przekraczających 100 tysięcy.

Co więc się dzieje? Poborowi, pomimo że zgodnie z rosyjskim prawem nie powinni walczyć poza granicami kraju, stają do boju w Ukrainie ramię w ramię z żołnierzami kontraktowymi. Początkowo Putin temu zaprzeczał, ale farbę puścił minister obrony Szojgu… Rekruci mieli znaleźć się wyłącznie w jednostkach tyłowych, ale tych, jak wiadomo, Ukraińcy nie oszczędzali. Moskiewscy planiści dobrze dobrali termin rozpoczęcia kampanii – w lutym poborowi byli już w ósmym miesiącu służby, więc co nieco już wiedzieli o wojskowym fachu.

Ci sami planiści nie przewidzieli jednak, że walki potrwają tak długo. W rezultacie rosyjski kontyngent zmuszony jest kontynuować kampanię w obliczu zbliżającego się wiosennego poboru. Pobór oznacza również zwolnienie części żołnierzy do cywila. Przyjęcie nowych rekrutów wiąże się z kilkoma miesiącami szkolenia. Rosjanie dotąd realizowali szkolenie podstawowe i specjalistyczne w jednostkach bojowych, a te obecnie znajdują się na froncie – jak zatem przygotują do służby świeżych poborowych? Nie wiem... W szeregach wciąż pozostają żołnierze z poboru jesiennego (w ciągu roku w Rosji prowadzi się dwa wcielenia), czy to może poprawić sytuację? Raczej nie, dlatego że rekruci z kilkumiesięcznym stażem będą mogli jedynie wypełnić luki etatowe po odchodzących kolegach.

Tak nie uzupełnia się jednostek frontowych – na pierwszą linię powinny docierać zgrane, wyposażone i ukompletowane batalionowe grupy bojowe, nie pojedynczy żołnierze. Tych jednak za bardzo nie ma skąd brać. Do tego dochodzi kwaśny zapach śmierci – szacunki strat osobowych, w zależności od źródła, zawierają różne cyfry. Wyciągając średnią przyjmuję założenie, że na dzień 15 kwietnia Rosjanie mają około 10 tysięcy poległych w walce. W kalkulacjach wojskowych zakłada się, że w walce o wysokiej intensywności na jednego zabitego przypada statystycznie trzech rannych – zatem 40 tysięcy żołnierzy wyeliminowanych z walki. To dużo – nawet dla Putina.

Przeczytaj także: Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez >>

Moskwa chyba pierwszy raz w swojej historii staje w obliczu kryzysu uzupełnieniowego. Decydenci podejmują różne próby zapychania dziur – ściągane są jednostki z Południowej Osetii i z Nagornego Karabachu, rekrutuje się najemników w „zaprzyjaźnionych” krajach Bliskiego Wschodu i w Afryce, zatrudnia się kontraktorów z grupy Wagnera, Czeczeńców, ogłoszono pobór do rosyjskiej armii w samozwańczych republikach, mobilizuje się rezerwistów z Krymu. To jednak wciąż w mojej opinii za mało. Wojna w Ukrainie to jak się okazuje nie są zapasy Dawida z Goliatem – to walka dwóch gigantów, w której liczą się duże, dobrze uzbrojone, zgrane, świetnie zaopatrywane i zaprawione w walkach jednostki.

Tutaj nie pomogą wrzeszczący Arabowie ani brodaci Czeczeńcy. Analitycy oceniają, że obecnie w wojnę w Ukrainie bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych jest 80% wszystkich rosyjskich jednostek wojsk lądowych. W działaniach biorą też udział wszystkie brygady piechoty morskiej i większość sił powietrzno-desantowych. Brać więc za bardzo nie ma skąd. Dlaczego Władimir nie ogłosi częściowej mobilizacji? Otóż, branie w kamasze to w Rosji bardzo delikatny politycznie i społecznie temat. Tego typu klimaty panują od czasów lat osiemdziesiątych, kiedy radzieccy, wtedy jeszcze poborowi, masowo ginęli w Afganistanie.

Historia powtórzyła się w Czeczenii – trudno więc będzie wytłumaczyć rosyjskim matkom i żonom, nie tracąc jednocześnie poparcia, że ich mężczyźni mają iść na front… Poza tym Władimir i jego propagandowa tuba wciąż są piewcami sukcesu niezwyciężonej, rosyjskiej armii – w tej sytuacji niezbyt elegancko będzie sięgać po rezerwistów, których nawet w razie powołania i tak trzeba jeszcze przeszkolić. Armia Kremla absolutnie nie jest gotowa pod względem personalnym do prowadzenia pełnoskalowej wojny bez wcześniejszej mobilizacji.

Pancerz nie taki twardy

Technika: Rosjanie zawsze lubili pancerz. Tym razem również nie zaskakuje fakt, że nacierające na Ukrainę zgrupowania to głównie ciężkie batalionowe grupy bojowe. „Iwan” rzadko walczy w ugrupowaniu spieszonym, generalnie nie za bardzo lubi opuszczać opancerzone pojazdy. To zgubiło Rosjan podczas walk w Groznym, podobnie jest teraz. Armia rosyjska wierzy w potencjał zastraszania, ustawienie w drugim tygodniu wojny czterdziestomilowej kolumny pancernej pod Kijowem z wojskowego punktu widzenia miało średni sens.

Miał to jednak być sygnał dla obrońców – „jesteśmy silni i nie zawahamy się tej siły użyć”. Jak było, to już wiemy. Dowodziłem batalionową grupą bojową – wiem, że aby piechota walczyła poza transporterami, współdziałała z czołgami i artylerią, potrzebne jest sprawne i odważne dowodzenie już na szczeblu drużyny. Dowodzenie przez cele i kompetentny korpus podoficerski – tego w Rosji nie ma i jeszcze długo nie będzie. Delegowanie kompetencji i inicjatywa kłócą się z kremlowskim stylem dyrektywnego zarządzania.

Tak długo jak ten stan rzeczy się utrzyma, Rosjanie nie będą w stanie wykorzystać swojej przewagi technologicznej. Rosyjska piechota rzadko walczy w nocy – to również potwierdza sformułowaną powyżej tezę. W dziedzinie nowoczesnych technologii Kreml wykorzystał niemal pełną gamę dostępnych środków głębokiego uderzenia. Cele w głębi terytorium Ukrainy rażono zarówno rakietami balistycznymi, jak i pociskami typu cruise. W powietrze poleciały Iskandery w wersjach M i K, Toczki U, użyto też dość nowoczesnych pocisków manewrujących KH101. Te ostatnie odpalano z samolotów – w roli nosicieli używano głównie myśliwców Su34. Jako platform do odpalania środków dalekiego zasięgu używano również okrętów.

Zgodnie z raportami ukraińskimi flota czarnomorska w pierwszym miesiącu operacji ukraińskiej użyła około 200 rakiet systemu Kalibr. Do niszczenia celów naziemnych wykorzystano pociski manewrujące, które konstruowano z myślą o rażeniu okrętów. Rosjanie użyli w Ukrainie między innymi rakiet KH35U odpalanych z samolotów i ponaddźwiękowych P800 Oniks, które startowały z baterii naziemnych rozmieszczonych na Krymie. Niemal wszystkie systemy głębokiego rażenia testowano wcześniej w ramach operacji w Syrii. Podczas działań w Ukrainie Rosjanie użyli również hipersonicznego pocisku rakietowego KH47M2 Kindżał. Rakieta odpalona z pokładu myśliwca MiG31 uderzyła w magazyny wojskowe w miejscowości Iwano-Frankowsk.

Kindżał osiąga pięciokrotną prędkość dźwięku, co czyni go odpornym na systemy obrony przeciwrakietowej. Broń hipersoniczna jest obecnie projektowana w kilku krajach, w tym w Chinach i USA. Kindżał jako rozwinięcie istniejącego już pocisku nie stanowi osiągnięcia techniki, wciąż jednak jest to groźny oręż. Jego użycie na terenie Ukrainy miało bardziej incydentalny niż powszechny charakter – ocenia się, że wykorzystanie KH47M2 miało stanowić komunikat dla Zachodu. Głębokie uderzenia środków rakietowych koordynowano za pomocą systemu RUK.

Przeczytaj także: Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez >>

Jest to sieciowy kompleks wsparcia targettingu, obejmujący architekturę zbudowaną na bazie środków rozpoznania, łączności i kierowania ogniem. RUK również został przetestowany w Syrii. Jego wykorzystanie w Ukrainie potwierdzono, kiedy 12 marca siły ukraińskie pojmały grupę dywersyjno-rozpoznawczą SPECNAZ, operującą w rejonie Charkowa. Rosjanie byli wyposażeni w radiostację STRELETS, która stanowi element systemu RUK. Przechwyceń tego rodzaju sprzętu dokonano również w kilku innych miejscach.

Ogólnie należy podkreślić, że w zakresie techniki używanej do wykonywania uderzeń głębokich Rosjanie wykazali się dużymi możliwościami – zarówno w obszarze jakości, jak i ilości. O małej skuteczności działań głębokich najprawdopodobniej zadecydowały słabe zdolności systemu rozpoznania i chaotyczne dowodzenie. Analitycy szacują, że do połowy kwietnia siły inwazyjne użyły około 2000 różnych typów rakiet dalekiego zasięgu – to spora liczba nawet jak na takiego potentata.

Trudno powiedzieć, w jakim czasie uda się Moskwie odtworzyć ten potencjał. Nie będzie to łatwe w warunkach obciążenia sankcjami. W obszarze działań głębokich konflikt w Ukrainie stanowi nową jakość. Świadczy o tym zarówno ilość, jakość użytych środków, jak i stosunkowo słaby performance tej części kampanii.

Kontynuując wątek systemów ognia pośredniego, warto również wspomnieć o technikach wykorzystywanych w obszarze artylerii lufowej. Podczas oblężenia Mariupola Rosjanie użyli rozwijanej pod koniec ery radzieckiej amunicji 2K25. Pocisk, znany również jako „Krasnopol”, należy do klasy kierowanej laserowo amunicji precyzyjnej. W ostatniej dekadzie dokonano szeregu modernizacji Krasnopola, zasadniczym ulepszeniem była synchronizacja pocisku z laserowymi wskaźnikami celu umieszczanymi na dronach.

Tego typu rozwiązania testowano w Syrii. Zasadniczą wadą amunicji 2K25 jest jednak jej rozmiar. Pocisk jest zbyt duży, aby mógł być ładowany przez automat armatohaubicy 2S19 MSTA. Pojazdy te stanowią istotną część rosyjskiego parku artyleryjskiego w kalibrze 152 mm. Krasnopol jest więc wykorzystywany do strzelań z użyciem haubicoarmat 2S3 lub ciągnionych haubic 2A65. Analitycy wskazują również na fakt użycia przez Rosjan w Ukrainie moździerzowych odpowiedników Krasnopola – pocisków Kilotov-2M i KM-8 Gran.

Skala użycia artyleryjskiej amunicji kierowanej oraz wprzęgnięcie dronów do systemów kierowania ogniem stanowią o nowej jakości konfliktu za naszą wschodnią granicą. Obserwując sposób prowadzenia działań w Ukrainie łatwo można wywnioskować, że Rosjanie mocno opierają się na systemach ognia pośredniego. Wykorzystują artylerię do ataków na obiekty cywilne, wywierając w ten sposób presję na ludność i decydentów. Tego typu techniki stosowali wcześniej w Aleppo. Ogień pośredni jest też jednym z głównych sposobów walki z ukraińskim wojskiem. Piechota i wojska pancerne nie odnoszą większych sukcesów – wiele ma z tym wspólnego niskie morale i brak profesjonalizmu rosyjskiego żołnierza.

W  kontakcie

Co natomiast można powiedzieć w temacie sprzętu używanego do walk w bezpośrednim kontakcie? Rosyjska piechota eksploatuje w Ukrainie kilka typów transporterów gąsienicowych. Jeszcze przed inwazją BMP2 stanowił około 40% całości parku bojowych wozów piechoty w armii rosyjskiej. Konsekwentnie w kontyngencie inwazyjnym wóz ten stanowi podstawową platformę. Doświadczenia bojowe wskazują na bardzo słabą odporność BMP2 na ogień różnych środków, w tym na trafienia lekką bronią przeciwpancerną klasy AT4.

Ukraińskie raporty wskazują na wielokrotne przypadki zniszczenia BMP2 tego typu bronią. Powodem jest prawdopodobnie częściowo aluminiowa konstrukcja kadłuba i przewożona wewnątrz niego nieosłonięta amunicja. Zdjęcia i filmy zamieszczane w sieci zawierają również obrazy kadłubów BMP2 naruszonych ogniem broni kalibru 12.7 mm oraz odłamkami artyleryjskimi. Tak niska odporność podstawowego wozu bojowego ma prawdopodobnie istotny wpływ na morale rosyjskiej piechoty.

Podobnie niskie parametry przypisuje się wozom bojowym BMD3. Pojazd skonstruowany dla wojsk aeromobilnych nie jest odporny ani na lekką broń przeciwpancerną, ani na broń strzelecką większych kalibrów. Ocenia się, że w wyniku słabości tej konstrukcji grupy bojowe siódmej dywizji aeromobilnej zostały rozbite jeszcze przed dotarciem do mostu w Mikołajewie. BMD3 miał być mobilną platformą zwiększającą siłę ognia i odporność lekkich jednostek ekspedycyjnych – okazuje się jednak, że taka koncepcja wykorzystania pojazdu całkowicie mija się z wymogami współczesnego pola walki. Wozem o lepszych możliwościach zdaje się być BMP3 – materiały zamieszczane w Internecie zawierają znacznie mniej fotografii i filmów pokazujących wraki tych pojazdów.

Przeczytaj także: Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez >>

Trudno też doszukać się materiałów zawierających obrazy opuszczonych BMP3. Rosjanie porzucają pojazdy generalnie z dwóch przyczyn – z powodu braku zaufania do sprzętu lub z uwagi na problemy logistyczne: brak paliwa, usterki itp. Bardzo często porzucanym wozem bojowym jest czołg T72BMZ. Ten wciąż szeroko wykorzystywany model okazał się podatny na większość kierowanych środków przeciwpancernych. Rosjanie najwyraźniej nie mają zaufania do tego typu czołgu. O poziom wyżej stoi platforma T80.

Analitycy podkreślają dużą różnicę w możliwościach różnych wersji tego czołgu. Jego model U różni się mocno w kategoriach zdolności do przetrwania na polu walki od wersji BVM. Jednak nawet tę ostatnią Rosjanie często porzucali – takie przypadki odnotowywano w okolicach Sumy, Charkowa i Kijowa. Skala porzuceń zdawałoby się dość nowoczesnego sprzętu bojowego jest zjawiskiem nowym. Świadczy to o niskim morale i słabości logistycznej sił rosyjskich. Jest to również parametr pokazujący skalę dezercji wśród Rosjan – zakładam, że duża liczba załóg opuszczonych pojazdów nie powróciła do szyku.

Wojna w sieci

Działaniom na froncie towarzyszy szereg tak zwanych operacji niekinetycznych. Na niespotykaną dotąd skalę angażuje się kremlowska propaganda. Działania ustawowe, jak i fala represji, doprowadziły do wdrożenia pełnej cenzury dla mediów rosyjskich. Takiej skali nie było od czasu sowietów. Mieszkańcy Rosji są praktycznie odcięci od niezależnych źródeł informacji. Skutkiem jest osiemdziesięcioprocentowy wskaźnik poparcia dla Putina. Rosjanie skutecznie zadziałali propagandowo na terytorium swojego kraju, zdeydowanie jednak przegrywają walkę informacyjną poza granicami.

Ukraińcy ze wsparciem komercyjnych podmiotów (Starlink) bardzo umiejętnie prowadzą kampanię informacyjną – zwłaszcza w obszarze mediów społecznościowych. Charakterystycznym dla operacji prowadzonych przez Moskwę stało się też wykorzystanie ofensywnych zdolności cybernetycznych. W okresie jednego tylko tygodnia (15–22 marca) Państwowa Służba Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy informowała o 60 atakach na infrastrukturę krytyczną.

Z kolei pod koniec kwietnia firma Microsoft poinformowała o zidentyfikowaniu ponad 240 cyberataków prowadzonych przez przynajmniej 6 niezależnych grup hakerów opłacanych przez Kreml. Rosjanie koordynują ataki cybernetyczne z działaniami pododdziałów w terenie. Przykładem może być operacja z pierwszego marca, kiedy to siły inwazyjne wykonały atak rakietowy na wieżę telewizyjną, jednocześnie porażając cybernetycznie sieć komputerową stacji nadawczej. W tym samym czasie do mieszkańców okolicy Mariupola rozesłano maile mówiące o tym, że rząd ukraiński ich opuszcza.Tak zaawansowana synchronizacja działań wskazuje na spore możliwości Rosjan w zakresie walki niekinetycznej. Wciąż jednak wydaje się, że obrali zbyt ambitne cele, mocno przeceniając wartość potencjału bojowego swoich sił zbrojnych. 

Czy zatem wojna w Ukrainie przybrała formę klasycznego konfliktu o cechach czegoś, co przypomina zimnowojenne scenariusze? Do pewnego stopnia tak – świadczy o tym ilość zaangażowanych środków, charakter sił i rodzaj działań, jakie podejmuje agresor. Wnikliwa analiza może jednak zaprowadzić do nieco głębszych wniosków. Mam wrażenie, że po raz pierwszy w historii konfliktów na tak szeroką skalę używane są środki głębokiego uderzenia.

Przeczytaj także: Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez >>

Po raz pierwszy również obie strony bardzo aktywnie wspierają działania bojowe operacjami cybernetycznymi, komunikacją strategiczną i operacjami informacyjnymi. Rosjanie z typową już dla siebie taktyką uciekają od bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Oblegają miasta – bombardując obiekty cywilne próbują zastraszyć i złamać wolę walki obrońców. Takie działanie stało się charakterystyczne dla kremlowskich dowódców po doświadczeniach Groznego czy Syrii. Są więc w tej wieży, którą buduje Putin, klocki stare i nowe, jest też unikalna jak dotąd kombinacja ich ułożenia.

Całość wydaje się być słabo zespolona, bo spoiwo, którym jest sprawny system dowodzenia, jest skażone wirusem wielowymiarowej korupcji. Budowla mocno się chwieje i mam wrażenie, że planistom z Kremla nie uda się jej dokończyć. Głównym powodem w mojej opinii jest rosyjski żołnierz, któremu brak profesjonalizmu, motywacji, wyszkolenia, paliwa, dobrego dowodzenia i woli do poświęceń. Czas pokaże, na ile jeszcze ich stać – obym się nie mylił w swoich ocenach. Więcej na: www.colonelweekly.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Przemysław Guła Działania drugiego planu

Działania drugiego planu Działania drugiego planu

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się...

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się zdarza, aby taki przekaz zagłębiał się w szczegóły dotyczące ewakuacji osób. Czy wynika to tylko z ochrony procedur taktycznych? Moim zdaniem głównie z faktu uznawania samej ewakuacji za o wiele mniej ważną – a byłoby dobrze stawiać ją pod tym względem zaraz za szturmem.

CR Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Bezzałogowce w działaniach specjalnych Bezzałogowce w działaniach specjalnych

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko...

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

Sebastian Kalitowski Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów Terroryzm morski: Al-Kaida w poszukiwaniu nowych celów

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na...

Wątek zainteresowania organizacji terrorystycznych żeglugą, a w szczególności tak newralgiczną jej gałęzią, jaką jest światowy system transportu morskiego produktów ropy naftowej, powrócił niedawno na łamach „Washington Post” i „Associated Press”, które na krótko po zabiciu Osamy bin Ladena przekazały kolejne potwierdzające to istotne informacje.

CR Biometryka w działaniach specjalnych

Biometryka w działaniach specjalnych Biometryka w działaniach specjalnych

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.

Patrick von Krienke Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich Lotnictwo w działaniach przeciwpartyzanckich

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy...

Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy sprawdzał się w tej roli. Jednak dzięki wprowadzeniu nowej klasy niewielkich maszyn bojowych sytuacja może ulec diametralnej zmianie.

CR Post mortem

Post mortem Post mortem

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji...

Obserwując opinie w mediach krajowych i zagranicznych oraz wypowiedzi polityków i ekspertów na temat śmierci przywódcy Al-Kaidy daje się zauważyć kompletny bałagan pojęciowy i brak zrozumienia koncepcji operacji specjalnej realizowanej przez siły specjalne wspólnie ze służbami specjalnymi, przeciwko celom takim jak Osama bin Laden (OBL). A właśnie tym była operacja „Neptune Spear” .

Michał Piekarski Polityczny skalpel

Polityczny skalpel Polityczny skalpel

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną...

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później,...

Michał Piekarski Licencja na zabijanie?

Licencja na zabijanie? Licencja na zabijanie?

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...

CR Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk...

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk NATO w Afganistanie, poszczególne kraje wchodzące w skład koalicji realizują swoje zadania militarne z pełną świadomością, że fi asko tej misji może spowodować potężny kryzys w sojuszu.

Ireneusz Chloupek Wspólne zadanie

Wspólne zadanie Wspólne zadanie

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie...

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie kraju, wymagającym za angażowania ponadprzeciętnych sił. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wsparli więc, nie po raz pierwszy zresztą, policyjni antyterroryści z BOA, co kolejny raz pokazało, jak ważne jest zadbanie o regularną współpracę szkoleniową między tymi dwiema formacjami.

Michał Piekarski Terror na ulicach

Terror na ulicach Terror na ulicach

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone...

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone karabinki automatyczne i otwierają ogień do podróżnych. Zginęło 26 osób, ponad siedemdziesiąt zostało rannych. Dwóch sprawców zginęło, trzeci został ujęty.

Ireneusz Chloupek ATLAS - pomoc i współpraca

ATLAS - pomoc i współpraca ATLAS - pomoc i współpraca

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...

Sebastian Kalitowski Morski terroryzm

Morski terroryzm Morski terroryzm

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Michał Piekarski Zamach w Fort Hood

Zamach w Fort Hood Zamach w Fort Hood

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...

Michał Piekarski Bezpieczne mistrzostwa

Bezpieczne mistrzostwa Bezpieczne mistrzostwa

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

CR Odpowiednie struktury

Odpowiednie struktury Odpowiednie struktury

Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo...

Jakiś czas temu przez środki masowego przekazu przewinęły się kontrowersyjne doniesienia o konfliktach w strukturach polskich wojsk specjalnych. Doniesienia prasowe sygnalizowały napięcie na linii Dowództwo Wojsk Specjalnych - JW 2305. Dowódca GROM-u odszedł ze służby zaraz po mianowaniu na stanowisko Dowódcy Wojsk Specjalnych płk. Patalonga, nomen omen, byłego dowódcy tej jednostki. Mimo braku rzetelnych informacji, mogących szczegółowo wyjaśnić całościowe tło konfliktu, do którego doszło pomiędzy...

CR Jesteśmy gotowi?

Jesteśmy gotowi? Jesteśmy gotowi?

Dynamika zmian polityczno-społecznych i gospodarczych na świecie doprowadziła do wykrystalizowania się trzech najbardziej prawdopodobnych czynników zagrożeń o charakterze terrorystycznym, które mogą wystąpić...

Dynamika zmian polityczno-społecznych i gospodarczych na świecie doprowadziła do wykrystalizowania się trzech najbardziej prawdopodobnych czynników zagrożeń o charakterze terrorystycznym, które mogą wystąpić w Europie. Są to zagrożenia terroryzmem religijnym, nacjonalistycznym oraz ekoterroryzmem.

Sebastian Kalitowski Piractwo morskie a szkolenie uzbrojonych ochroniarzy na morzu

Piractwo morskie a szkolenie uzbrojonych ochroniarzy na morzu Piractwo morskie a szkolenie uzbrojonych ochroniarzy na morzu

Dane i statystyki pokazują, że liczba ataków pirackich i morskich napadów zbrojnych na świecie zmniejsza się. Według danych Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz Ocean Beyond Piracy w 2011 r. doszło...

Dane i statystyki pokazują, że liczba ataków pirackich i morskich napadów zbrojnych na świecie zmniejsza się. Według danych Międzynarodowej Organizacji Morskiej oraz Ocean Beyond Piracy w 2011 r. doszło do spadku aktywności piratów oraz liczby aktów przemocy w stosunku do marynarzy na morzu. Odnotowane przez IMB incydenty ataku pirackiego i napadu zbrojnego w 2011 roku pokazują niewielki spadek z liczby 445 ataków w 2010 roku do 439 w 2011 roku. Pomimo globalnego spadku w ubiegłym roku aktywność...

CR Reforma

Reforma Reforma

Polskie siły zbrojne od wielu lat dotykane są różnego rodzaju reformami, reorganizacjami i innymi zmianami „na lepsze”. W lipcu br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przedstawił „projekt założeń...

Polskie siły zbrojne od wielu lat dotykane są różnego rodzaju reformami, reorganizacjami i innymi zmianami „na lepsze”. W lipcu br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przedstawił „projekt założeń ustawy o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw”, który jest przygotowaniem do nowej reformy Sił Zbrojnych RP, mającej wpływ m.in. także na przyszłość Wojsk Specjalnych.

CR Między rozpoznaniem a wywiadem

Między rozpoznaniem a wywiadem Między rozpoznaniem a wywiadem

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor,...

Od starożytności wiadomo, że informacja może być bardzo skuteczną bronią. Już w „Sztuce wojny” Sun Tzu, jednym z najstarszych podręczników strategii i taktyki, jedna z części dotyczyła wywiadu. Autor, starożytny generał, nazywa mądrymi władcami i dowódcami tylko takich, którzy zrobią wszystko, aby „wiedzieć wcześniej i więcej” niż wróg, bo to przyniesie im zwycięstwo. Informacje o liczebności przeciwnika, jego planach i rozmieszczeniu wojsk oraz terenie przyszłego działania zawsze były kluczowym...

CR UAV demonizowane

UAV demonizowane UAV demonizowane

Ostatnio krajowe i światowe media regularnie obiegają informacje o użyciu bezzałogowych statków powietrznych w akcjach uderzeniowych w Afganistanie, Pakistanie i Afryce Wschodniej - administracja Obamy...

Ostatnio krajowe i światowe media regularnie obiegają informacje o użyciu bezzałogowych statków powietrznych w akcjach uderzeniowych w Afganistanie, Pakistanie i Afryce Wschodniej - administracja Obamy często bowiem „finalizuje” ofensywne działania przeciwko terrorystom za pomocą przenoszonych przez nie pocisków Hellfire i 500-funtowych bomb kierowanych.

CR Specjaliści z rezerwy

Specjaliści z rezerwy Specjaliści z rezerwy

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie...

Współczesne siły zbrojne, w tym wchodzące w ich skład jednostki specjalne, charakteryzują się wysokim stopniem mechanizacji i cyfryzacji. Dlatego potrzebują ludzi posiadających odpowiednie wykształcenie i umiejętności - niezbędne w określonych sytuacjach, gdy jednostka przechodzi do działań bojowych czy wydziela komponenty do operacji poza granicami kraju, ale z drugiej strony, często tak specjalistyczne, że trudno je wykorzystać, utrzymywać i rozwijać podczas codziennej służby garnizonowej. Rozwiązaniem...

CR DZIAŁANIA NIEREGULARNE

DZIAŁANIA NIEREGULARNE DZIAŁANIA NIEREGULARNE

Doktryny wojenne oraz podręczniki strategii zmieniają się wraz z upływem czasu i rozwojem cywilizacyjnym, jednak pewne zasady i reguły walki czy działań wojennych, pozostają niemal niezmienne. Sun Tsu...

Doktryny wojenne oraz podręczniki strategii zmieniają się wraz z upływem czasu i rozwojem cywilizacyjnym, jednak pewne zasady i reguły walki czy działań wojennych, pozostają niemal niezmienne. Sun Tsu czy Clausewitz są wciąż cytowani, mimo że od ich czasów minęły stulecia. Ale czy rzeczywiście nic się nie zmieniło w postrzeganiu oraz definiowaniu sposobów prowadzenia wojny w XXI wieku? Kilkadziesiąt ostatnich lat przyniosło wzrost znaczenia wykorzystania w tym celu innych sił niż konwencjonalne formacje...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji » Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach?

Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach? Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach?

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Poznaj jeden sposób na wygodne buty »

Poznaj jeden sposób na wygodne buty » Poznaj jeden sposób na wygodne buty »

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą » Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę » Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Jak sprawdzić sprzęt taktyczny »

Jak sprawdzić sprzęt taktyczny » Jak sprawdzić sprzęt taktyczny »

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.