Glock poza standard
Magwell, czyli „lejek” ułatwiającym dynamiczną wymianę magazynków w broni strzeleckiej.
Przy wszystkich niedoskonałościach pistolety Glock („SPECIAL OPS” 2/2013) zdobyły, dzięki wielu swym zaletom i skuteczności handlowej producenta, pozycję najpopularniejszego obecnie wzoru broni krótkiej w armiach oraz służbach policyjnych na świecie, w tym w ich jednostkach specjalnych, a ostatnie zwycięstwa w konkursach na nowy standard w silach zbrojnych Wielkiej Brytanii, Francji i Portugalii znów znacząco ugruntowują ten status.
Zobacz także
Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych
Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...
Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.
Z powyższym wstępem wiąże się też jedna z najbogatszych ofert różnego rodzaju akcesoriów i ulepszonych części zamiennych do pistoletów tej marki oraz innych metod ich doskonalenia i personalizacji. Chociaż skierowana jest głównie do ich prywatnych właścicieli, wśród bardzo szerokiej oferty propozycji w tym zakresie – wykraczającej nawet poza granice rozsądku (pod względem rzeczywistych zalet, ceny i dobrego gustu) – można znaleźć również łatwe do zastosowania rozwiązania, które pozwalają poprawić w prosty sposób przydziałowe glocki także użytkownikom broni służbowej, bez nieodwracalnego ingerowania w konstrukcję, wpływania na parametry i potrzeby korzystania z pomocy rusznikarza.
Broń służbowa to, jak wiadomo, własność „firmy”, w związku z czym przepisy wewnętrzne zabraniają żołnierzom i funkcjonariuszom, którym został przydzielony konkretny egzemplarz uzbrojenia, samodzielnego dokonywania jakichkolwiek przeróbek – ale oczywiście chodzi o te trwałe, naruszające lub zmieniające konstrukcję (w tym stippling) oraz mające bezpośredni wpływ na działanie, a więc także na niezawodność i bezpieczeństwo obsługi, jak np. zmiany siły oporu języka spustowego.
Zdjęcie: Ireneusz Chloupek |
Nie ma jednak przeciwwskazań do korzystania z rozwiązań poprawiających ergonomię oraz ułatwiających obsługę broni, gdy można ją w każdym momencie doprowadzić bez problemu do pierwotnego stanu. Zwłaszcza takich, których zastosowanie nie wymaga specjalnych umiejętności i narzędzi (jak w przypadku zmiany przyrządów celowniczych) ani rozkładania jakichkolwiek mechanizmów w zakresie większym niż dopuszczany.
Wśród tego typu propozycji można wskazać kilka niedrogich produktów, dostępnych również u polskich dystrybutorów, np. w sklepie online Specshop, które pozwolą polepszyć cechy użytkowe służbowych glocków oraz nieco je podrasować w dozwolonych, racjonalnych i nieobciążających nadmiernie finansowo granicach. To także sensowne „upgrejdy” tych pistoletów w rękach prywatnych posiadaczy, którzy nie przepadają za drogimi i przesadnymi przeróbkami swej broni.
Czytaj też: GLOCK 17 po francusku >>>
Pominiemy tu możliwość wymiany przycisku zwalniania magazynka i dźwigni zwalniania zamka na powiększone/przedłużone, a skupimy się przede wszystkim na magazynkach. Jeśli nie brać pod uwagę najnowszej, piątej generacji glocków o rozszerzonym wlocie gniazda w chwycie, pierwszym przydatnym krokiem jest zaopatrzenie starszych w tzw. magwell, czyli „lejek” ułatwiający dynamiczną wymianę magazynków.
Wśród tego typu propozycji można wskazać kilka niedrogich produktów, dostępnych również u polskich dystrybutorów, np. w sklepie online Specshop, które pozwolą polepszyć cechy użytkowe służbowych glocków oraz nieco je podrasować w dozwolonych, racjonalnych i nieobciążających nadmiernie finansowo granicach. To także sensowne „upgrejdy” tych pistoletów w rękach prywatnych posiadaczy, którzy nie przepadają za drogimi i przesadnymi przeróbkami swej broni.
Pominiemy tu możliwość wymiany przycisku zwalniania magazynka i dźwigni zwalniania zamka na powiększone/przedłużone, a skupimy się przede wszystkim na magazynkach. Jeśli nie brać pod uwagę najnowszej, piątej generacji glocków o rozszerzonym wlocie gniazda w chwycie, pierwszym przydatnym krokiem jest zaopatrzenie starszych w tzw. magwell, czyli „lejek” ułatwiający dynamiczną wymianę magazynków.
Obok drogich lub przesadnie dużych tego typu produktów różnych firm możemy znaleźć optymalny GL Enhanced Magazine Well znanego amerykańskiego producenta akcesoriów do broni, Magpull Industries Corp. z Teksasu. Wykonany ze wzmocnionego polimeru o nieodczuwalnej masie, jest bardzo łatwy w montażu (wystarczy wpasować w dolną część chwytu i wkręcić imbusową śrubkę stabilizującą przez otwór na „smycz” w jej tylnym zakończeniu), a dzięki przemyślanemu profilowi producentowi udało się znaleźć kompromis między zapewnieniem właściwej funkcjonalności i niedużymi wymiarami „lejka”. Tylko nieznacznie wydłuża i poszerza on dolne obrzeże chwytu, przez co ani nie rzuca się w oczy, ani nie pogarsza zauważalnie możliwości ukrycia glocka, gdy działamy w strojach cywilnych – umiejętnie noszony pistolet nie będzie odznaczał się pod ubraniem wyraźniej niż zwykle.
Nachylone ścianki wewnętrzne „lejka” (stąd nazwa) o gładkim wykończeniu tworzą rozszerzony na boki i w tył wlot do gniazda magazynka, ułatwiając mniej precyzyjne, a więc znacznie szybsze wprowadzanie tego ostatniego, co usprawnia wymianę w dynamicznym działaniu, wymagającym jak najszybszego powrotu do gotowości do kontynuowania strzelania. Ten mały dodatek może przy okazji mieć także pozytywny wpływ na pewność ujęcia chwytu, gdyż zapewnia małą półeczkę po jego bokach i z przodu, tył jest zaś dobrze skomponowany z oryginalnym konturem. Tu należy jednak zaznaczyć, że magwell Magpula dopasowany jest do standardowego chwytu (konkretna wersja do glocków pełnowymiarowych lub kompaktowych, 3 lub 4 generacji). W przypadku 4 generacji zastosowanie jednej z 4 nakładek grzbietowych, pozwalających dostosować obwód chwytu do dłoni użytkownika, wymaga samodzielnego dopasowania wycięcia w górnej krawędzi tylnej części „lejka” do dolnego zakończenia nakładki, przez ostrożne
podszlifowanie/podcięcie na własną odpowiedzialność.
Magwell firmy Magpul pozwala korzystać ze standardowych magazynków, jak i większości odpowiedników innych producentów, ze stopkami IMI, Magpul, OEM oraz innymi. Niekompatybilne mogą być tylko te o pojemności ograniczonej do 10 naboi, wykazujące podobne problemy także z innymi „lejkami” oraz magazynki z nietypowymi, powiększonymi stopkami customowymi.
Z racji lekkiego przedłużenia chwytu denko firmowego magazynka Glocka nie wystaje całkowicie poza dolną krawędź, ale w przypadku bardzo rzadkich problemów ze swobodnym wypadaniem zwolnionego magazynka z gniazda, np. w wyniku silnego zapiaszczenia broni, magwell pozostawia wystarczająco duży dostęp do tylnej części denka, by pociągnąć za nie końcem kciuka.
Tu dochodzimy do możliwości poprawy na tym polu i nie tylko, przez zastosowanie zamiast standardowego, płaskiego denka magazynka innych zakończeń. Należą one również do kategorii akcesoriów bardzo łatwych do samodzielnego wprowadzenia w swym Glocku przez proste zastąpienie nimi firmowych denek. Proste, gdyż nie wymagające jakichkolwiek dodatkowych zmian w magazynku ani umiejętności innych niż do jego zwykłego rozkładania do czyszczenia.
Jak wiadomo posiadaczom glocków, odłączanie od ich magazynków denka nie należy do najłatwiejszych z powodu wykorzystania do jego utrzymania na miejscu nie tylko docisku sprężyny, ale także bocznych występów na obrzeżach pudełka. Wśród akcesoriów do Glocka znajdziemy prosty, ale bardzo pomocny przyrząd do demontażu tego elementu z oferty innego znanego producenta, izraelskiej firmy IMI Defense.
IMI-GTool (Glock Mag Floor Plate Opener Tool) to lekki (16 g) klucz z wytrzymałego polimeru, dedykowany do magazynków Glock, za pomocą którego można łatwo i bezpiecznie zsuwać ich denka. W tym celu wystarczy krótkim kołkiem na górnym ramieniu wcisnąć do środka magazynka bolec blokujący denko i wykorzystując dźwigniowe podparcie o boczną ścianę pudełka uwolnić bez wysiłku denko z występów na jego krawędziach, przesuwając na odcinku pozwalającym już dalej odłączyć je bez przeszkód całkowicie (oczywiście przytrzymując drugą dłonią sprężynę). Przyrząd firmy IMI obsługuje magazynki wszystkich typów glocków z płaskimi denkami.
Ta sama firma oferuje m.in. wiele akcesoriów do magazynków różnych typów Glocków, w tym zwiększające pojemność, a także przedłużające chwyty compactów oraz subcompactów (Grip Extension), jak również pozwalające jednocześnie stosować do nich dłuższe magazynki od większych wersji (Extension Grip Adapter). Wśród nich jest uniwersalna powiększona stopka IMI-GKPL2 (Glock +2 Magazine Extension), którą można założyć zamiast standardowego denka do większości wersji Glocka (17, 19, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 31, 32, 33 i 39, Gen.4 i Gen.5), umożliwiająca zwiększenie pojemności magazynka o dwie (w przypadku pistoletów na nabój 9 mm Parabellum) lub jedną (.357 SIG lub .40 S&W) sztukę amunicji.
W przypadku pistoletów subkompaktowych, np. Glock 26, 27 lub 33 o mocno skróconych chwytach, zapewnia ona dodatkowo podparcie pod mały palec, a więc pełne, wygodniejsze ujęcie ich dłonią, ułatwiające operowanie pistoletem i lepsze panowanie nad bronią podczas szybkiego strzelania, przekładające się na celność. Polimerowa stopka ma masę tylko 10 g i wymiary: 39 x 30 x 25 mm. Przy jej zakładaniu na pudełku trzeba zwrócić baczną uwagę, by zastępująca metalową płytkę sprężyny blaszany wkład wszedł prawidłowo na wzdłużne występy wewnętrzne stopki, gdyż w nieumiejętnie składanym magazynku może oprzeć się o nie utrudniając napełnienie ostatnimi nabojami.
Magazynek zaopatrzony w stopkę +2 nie tylko oferuje większą pojemność, ale również – dzięki minimalnie dodanemu miejscu dla sprężyny wewnątrz pudełka – dużo łatwiej wprowadza się do niego pierwsze naboje. Sprężyna w powiększonej przestrzeni magazynka radzi sobie przy tym równie dobrze z dwoma nabojami więcej podczas donoszenia kolejnych na linię podawania, jak i z uruchamianiem zatrzasku zamka po ostatnim strzale.
Przednia część powiększonej stopki może służyć jako oparcie dla małego palca drugiej dłoni podczas ujęcia pistoletu oburącz, co można także wykorzystać do pociągnięcia nim magazynka przy jego zwalnianiu z gniazda (dla zwiększenia pewności odłączenia magazynka lub gdy nie wyrzucamy go swobodnie lecz zabieramy). Wystająca z chwytu stopka ułatwia także wyszarpnięcie magazynka z chwytu, także z „lejkiem”, w przypadku zatarcia się jego ścianek w zanieczyszczonym gnieździe.
Podobne rozwiązanie zamiast standardowego denka magazynków Glocka, ale bez zwiększania ich pojemności, oferuje do tych pistoletów firma Magpul. Jej stopki magazynków pod nazwą SpeedPlate® MAG230 (do modeli z dwurzędowymi magazynkami na amunicję 9 mm Para i .40 S&W, nie pasują do magazynków Magpul PMAG GL9), oferowane w zestawach po trzy sztuki, to odpowiednik RangerPlate do magazynków karabinków rodziny AR. Wykonane są z lekkiego, ale bardzo mocnego polimeru z uchem z twardej gumy, ułatwiającym dobywanie magazynka z ładownicy, a także operowanie nim podczas zamiany opróżnionego na pełny, gdy przejmujemy ten pierwszy w tę samą dłoń, a nie wyrzucamy go swobodnie z chwytu – prezentację tej techniki z wykorzystaniem Magpul SpeedPlate można obejrzeć na kanale Youtube w wykonaniu byłego operatora Las Vegas SWAT Davida Acosty. Forma tej stopki pozwala korzystać z niej podobnie jak opisano w ostatnich zdaniach o stopce IMI +2, zaczepiać opróżniony magazynek na karabińczyku wpiętym w pas lub kamizelkę, a także służy jako amortyzator chroniący magazynek podczas upadku na twarde podłoże, zapewniając mu zdecydowanie lepszą odporność na wstrząsy niż twarde denko fabryczne. Gumowa część jest wytrzymała i choć może zostać zerwana, np. przy zbyt obcesowym odłączaniu stopki od pudełka, to nie jest łatwa do zniszczenia i można ją ponownie wkleić w pierwotne miejsce. Jej przednia, poprzecznie karbowana część zapewnia pewne oparcie lub uchwycenie, natomiast zaokrąglony kontur tylny zapobiega niepożądanemu zaczepianiu o cokolwiek.
Podobną funkcję amortyzatora i powiększonego uchwytu ułatwiającego ujęcie i wymianę magazynka może spełniać gruba stopka IMI-PFP02 z oferty IMI Defense, przeznaczona do Glocków 17/19/22/23/25/26/27/28/31/32, w tym Generacji 4. Wykonana z wysokiej jakości twardej gumy o obłym profilu oraz lekkiego, a zarazem wytrzymałego polimeru (długość 4 cm, szerokość 3 cm, wysokość 2 cm, masa 17 g), pomaga sprawniej operować magazynkiem, zabezpiecza go przed uszkodzeniem oraz chroni dłoń przed zranieniami o jego twarde obrzeża. Ta stopka IMI wywodzi się bowiem z podobnych akcesoriów do starszych wzorów pistoletów, jak M1911 lub FN HP, z bardziej podatnymi na to metalowymi magazynkami.
Izraelski produkt dobrze wpasowuje się w magwell firmy Magpul i – co tu ukrywać – podobnie jak wyżej wymienione powiększone stopki dodaje atrakcyjnego charakteru prostym glockom. Tu mała łyżeczka dziegciu do tej beczki miodu: przyrząd IMI-GTool nie obejmie powiększonych stopek magazynka i z ich odłączeniem (do czyszczenia magazynka lub gdy przyjdzie czas zdać broń służbową, przywracając ją do fabrycznego stanu) trzeba poradzić sobie w inny sposób lub za pomocą ścisku firmy GTUL.
Wyszukując takie akcesoria, np. w ofercie Specshopu, trudno pominąć również te z kolejnej renomowanej wytwórni, specjalizującej się w dostarczaniu różnego rodzaju dodatków oraz dopracowanych zamienników do broni krótkiej i długiej, tj. kalifornijskiej Strike Industries. Wśród nich są m.in. przygotowane do glocków magwelle z bocznymi wycięciami, zestawy stopek magazynka Buffalo Wings z dopasowanymi doń bocznymi „skrzydełkami”, zestawy stopek aluminiowych oraz polimerowe wydłużające chwyt do Glocka 42 i 43, powiększony przycisk zwalniania magazynka, ulepszone zestawy pinów (kołków), wkładki amortyzujące Shock Buffer itp.
Warty uwagi jest zwłaszcza zamiennik płytki oporowej, zamykającej od tyłu zamek Glocka i dostęp do mechanizmu bijnika oraz zespołu wyciągu. Co prawda instrukcja nie zaleca przeciętnym użytkownikom dobierania się do tych części, jednak to jedyny obszar w glockach, którego zanieczyszczenie może zaszkodzić ich niezawodności (nie z winy amunicji). Zdejmowanie zaś płytki oporowej wymaga pewnej wprawy, by podczas łączenia odciągnięcia wybijakiem lub innym narzędziem tulei dystansowej na iglicy z wysuwaniem płytki oporowej nie dopuścić do „wystrzelenia” sprężynki popychacza wyciągu i jej niewielkiej żerdzi. Przeznaczony do modeli Glocka od 17 do 39 (nie pasuje do G42/43) Slide Cover Plate V2 marki Strike Industries ma opatentowaną, dwuczęściową konstrukcję w postaci płytki z wkomponowanym w nią, ale odrębnym przyciskiem, co pozwala na szybkie, beznarzędziowe odłączanie jej od zamka z łatwiejszym kontrolowaniem ukrytych pod nią zespołów.
Konstrukcja płytki firmy Strike jest mimo prostoty tak dopracowana, by nie było obawy o przypadkowe wysuniecie jej z zamka. Całość wykonano z wysokiej jakości lekkiego, a zarazem trwałego aluminium, dzięki czemu jest też trwalsza od fabrycznej z tworzywa sztucznego. Tak jak w przypadku pozostałych opisanych w tym artykule akcesoriów, zastąpienie nią firmowego elementu nie wymaga specjalnych umiejętności, nie narusza konstrukcji broni służbowej i jest w pełni odwracalne.