GLOCK 17 po francusku

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 1/2020  /  14-04-2020
Artykuł przedstawia motywy poszukiwawcze francuskich sił zbrojnych w kwestiach modernizowania broni krótkiej (pistoletów) będącej na wyposażeniu tamtejszych formacji wojskowych. Poznajemy charakterystyczne szczegóły wizualne wybranych pistoletów Glock 17.
Artykuł przedstawia motywy poszukiwawcze francuskich sił zbrojnych w kwestiach modernizowania broni krótkiej (pistoletów) będącej na wyposażeniu tamtejszych formacji wojskowych. Poznajemy charakterystyczne szczegóły wizualne wybranych pistoletów Glock 17. Zdjęcie: Glock GmbH, Ministère des Armées/DGA, Starik/Glock forum

5 stycznia 2020 r. minister obrony (Ministre des Armées) Francji Florence Parly oficjalnie poinformowała o wyborze pistoletu automatycznego nowej generacji, który ma zastąpić do końca 2022 r. starsze wzory broni krótkiej w tamtejszych siłach zbrojnych. Głównym kryterium wyboru była niezawodność i odporność na trudne warunki testowana „w polu”, ale na ostateczną decyzję niewątpliwie wpływ miała także ugruntowana pozycja marki i potencjał producenta, gwarantujący bezproblemowe dostawy, serwis oraz wymaganą jakość w założonej cenie. Nie jest więc zaskoczeniem, że kolejny wielki kontrakt wygrał popularny Glock 17, szeroko wykorzystywany już wcześniej przez francuskie siły specjalne.

Zdjęcia: Glock GmbH, Ministère des Armées/DGA, Starik/Glock forum

Zdjęcie: Glock GmbH, Ministère des Armées/DGA, Starik/Glock forum

Zaproszenie do składania ofert na nowy pistolet wraz z akcesoriami dla francuskich sił zbrojnych zostało ogłoszone 2 marca 2019 r. dla firm lub konsorcjów firm występujących wspólnie jako pojedynczy dostawca, by wykazać się wymaganym obrotem rocznym nie mniejszym niż 30 mln euro. W ciągu 10 dni zatwierdzono listę kandydatów zaproszonych do przetargu jako spełniających warunki formalne i oferujących odpowiedni stosunek jakości produktów do ich ceny, spośród których miało być wyłonionych trzech docelowych finalistów, a następnie na przełomie 2019/2020 r. ostateczny zwycięzca, zobowiązany do zrealizowania dostaw blisko 75 tysięcy pistoletów z osprzętem w ciągu maksymalnie 48 miesięcy (choć termin ten finalnie skrócił się za porozumieniem stron o połowę), za kwotę blisko 44 mln euro.

Rok 2019 był bardzo udany dla Glocka, który wygrał m.in. kontrakt na dostawy dla US Custom and Border Protection wart 85 mln USD i dla armii portugalskiej za 10 mln euro, co zrekompensowało prześcignięcie przez SIG-Sauera w prestiżowym amerykańskim konkursie MHS na broń krótką dla sił zbrojnych USA w 2017 r. i w rywalizacji o wybór na nowy pistolet dla armii duńskiej w 2018. Zwycięstwo we francuskim przetargu to największy sukces finansowy i wizerunkowy Glocka od 2013 r., gdy G17 Gen 4 został wybrany przez siły zbrojne Wielkiej Brytanii na następcę słynnych browningów HP jako L131A1 General Service Pistol.

Zdjęcie: Glock GmbH, Ministère des Armées/DGA, Starik/Glock forum

Powszechna wymiana broni krótkiej we francuskich siłach zbrojnych na nowy typ pistoletu wpisuje się w ich szeroko zakrojone zmiany modernizacyjne, zwłaszcza w zakresie wyposażenia osobistego, rozpoczęte – jeśli pominąć stopniowe zastępowanie od 2011 r. krajowych 7,62 mm karabinów maszynowych AA-52 (ANF1) przez 10 881 belgijskich FN MAG i 200 Minimi 7,62 – w 2017 r. To głośna decyzja o wprowadzeniu na miejsce słynnego 5,56 mm kbk FA MAS, będącego od lat 70. wręcz symboliczną bronią żołnierzy Francji z Legią Cudzoziemską włącznie, niemieckich HK417F, niedawny wybór na nową broń francuskich strzelców wyborowych ponad 2600 belgijskich 7,62 mm karabinów smaopowtarzalnych FN SCAR-H PR (Precision Rifle), wprowadzenie nowego umundurowania polowego F3, zakup 25 000 nowych hełmów oraz ponad 133 000 kamizelek kuloodpornych nowej generacji w latach 2018–2025.

Zdjęcie: Glock GmbH, Ministère des Armées/DGA, Starik/Glock forum

Francja dojrzała do wymiany pistoletów na nowocześniejsze, nie tylko z racji tego, że we współczesnych konfliktach (dynamicznych działaniach, w rejonach zabudowanych i w obliczu przeciwnika kryjącego się wśród ludności cywilnej) zaczęto bardziej doceniać broń zapasową, a profesjonalne szkolenie wojskowe dużo poważniej traktuje posługiwanie się bronią krótką, ale także dlatego, iż jej żołnierze eksploatują w dużej mierze wzory wprowadzone 25, a nawet 70 lat temu. W użyciu wciąż pozostaje krajowy 9 mm pistolet MAC/MAS 50, skonstruowany pod koniec lat 40., z kurkowym mechanizmem uderzeniowym bez samonapinania i magazynkiem jednorzędowym na 9 nabojów, na stalowym szkielecie, co przekłada się na masę 1100 g (z pełnym magazynkiem). Do zakończenia jego produkcji w 1978 r. zakłady Manufacture d’Armes de Châtellerault (MAC) i Saint-Etienne (MAS) wypuściły 341 900 egzemplarzy, z czego ok. 300 000 trafiło od 1953 r. do francuskich sił zbrojnych jako PA MAC Mle 50 (Pistolet Automatique firmy MAC model 1950). Do lat 70. uznawany był za jeden z najlepszych pistoletów wojskowych, ale nie przyniósł sukcesów eksportowych, ponieważ świat był zalany nadwyżkami z okresu II wojny światowej (we Francji do 1965 r. w użyciu były amerykańskie Colty M1911A1 oraz poniemieckie P38 i P08), a na rynkach dostępne były tanio różne odmiany M1911 oraz radzieckich TT.

Armia francuska poszukiwała następcy PA 50 już pod koniec lat 60., ale spełzły one na niczym (jeśli nie liczyć pojawienia się pistoletu MAB PA15 z dwurzędowym magazynkiem, który jednak do armii nie trafił). Postęp nastąpił dopiero w wyniku starań o nową broń krótką ze strony Żandarmerii Narodowej, formalnie również należacej do sił zbrojnych, choć wykonującej zadania policyjne.

Czytaj też: Turkish delight >>>

Od 1989 r. zaczęły do niej trafiać Beretty M92G (jedynie z bezpiecznikiem wewnętrznym, skrzydełko na zamku odgrywa wyłącznie rolę zwalniacza kurka), wyprodukowane na licencji włoskiej przez MAS jako PAMAS G1 i G1S w liczbie 100 000 sztuk. W 1992 r. broń ta, dość ciężka (1225 g z 15 nabojami w magazynku), ale w tamtym okresie zaliczana do najbardziej udanych pistoletów XX wieku i ciesząca się statusem niemal ikony (jak M1911 i Glock), została wprowadzona w siłach powietrznych a w 1999 r. w wojskach lądowych i marynarce wojennej Francji. Ta ostatnia zakupiła dodatkowo w 2002 r. ok. 5000 niemieckich pistoletów HK USP, które zastąpiły MAC 50 jako PA HK Marine, głównie w wersji standardowej, ale także Compact dla personelu latającego i Tactical, które wraz ze standardowymi stały się przepisowymi pistoletami morskich komandosów. Była to najnowocześniejsza broń krótka we francuskich siłach zbrojnych, bo konstrukcyjnie z lat 90., oparta na polimerowym szkielecie, znana z niezawodności, ale dość masywna (1025 g z 15 nabojami), z kurkowym mechanizmem uderzeniowym i skrzydełkowym bezpiecznikiem nastawnym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Long Range Mykita 2020

W najbliższy weekend (8-9 sierpnia) na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko odbędzie się VII edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Organizatorem zmagań są:...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl