Special-Ops.pl

FUERZAS COMANDO 2012

US SOUTHCOM/107 Mobile Public Affairs Detachment
 

US SOUTHCOM/107 Mobile Public Affairs Detachment


 

Blisko czterystu najlepszych komandosów z 21 krajów Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej stanęło w pierwszej połowie czerwca br. do rywalizacji w kolejnych, dziewiątych już zawodach sił specjalnych „Competencia Fuerzas Comando”, zorganizowanych tym razem w Kolumbii. Po raz piąty w ich historii najlepsza okazała się reprezentacja kolumbijskiej jednostki antyterrorystycznej AFEAU.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski 15 lat Wojsk Specjalnych

15 lat Wojsk Specjalnych 15 lat Wojsk Specjalnych

Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony...

Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony odrębny Rodzaj Sił Zbrojnych (RSZ) – Wojska Specjalne (WS), które obecnie stanowią ok. 3% liczebności polskich Sił Zbrojnych. W tym roku obchodzimy 15. rocznicę tego ważnego wydarzenia, dlatego warto przypomnieć proces dochodzenia do ich powstania oraz zaistniałe zmiany i rozwój.

Krzysztof Mątecki Poznawajmy wroga i czuwajmy

Poznawajmy wroga i czuwajmy Poznawajmy wroga i czuwajmy

Wydział V Antyterrorystyczny ABW strzeże bezpieczeństwa naszego kraju zatrzymując przebywających w Polsce członków międzynarodowych grup przestępczych, szpiegów i radykałów powiązanych z organizacjami...

Wydział V Antyterrorystyczny ABW strzeże bezpieczeństwa naszego kraju zatrzymując przebywających w Polsce członków międzynarodowych grup przestępczych, szpiegów i radykałów powiązanych z organizacjami terrorystycznymi. W tym roku mija 29 lat, odkąd operatorzy Wydziału V realizują zadania, których charakter w pełni oddaje motto ABW – „Poznawajmy wroga i czuwajmy”.

Krzysztof Mątecki Commando Garud

Commando Garud Commando Garud

Commando Garud jest najmłodszą jednostką indyjskich sił specjalnych, należącą do Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Mimo że specjalnością komandosów z Garud są operacje na tyłach wroga wykonywane przy...

Commando Garud jest najmłodszą jednostką indyjskich sił specjalnych, należącą do Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Mimo że specjalnością komandosów z Garud są operacje na tyłach wroga wykonywane przy współpracy z lotnictwem, to od lat żołnierze jednostki wsławiają się operacjami kontrterrorystycznymi w prowincjach Dżammu i Kaszmir. Charakter ich działań idealnie oddaje motto ich „Prahar se Suraksha”, co w tłumaczeniu oznacza „Obrona przez Atak”.

Pomysłodawcą, głównym organizatorem oraz sponsorem corocznych już zawodów dla sił specjalnych armii i policji tego regionu jest Południowe Dowództwo Sił Zbrojnych USA (US Southern Command) oraz amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych „Południe” (US Special Operations Command South, SOCSOUTH), wraz z podległą mu operacyjnie 7. Special Forces Group (Airborne) „Zielonych Beretów” z Eglin AFB na Florydzie. Ich celem jest promocja regionalnej współpracy wojskowej dla wspólnego bezpieczeństwa, a także podnoszenie na wyższy poziom interoperacyjności, wymiana doświadczeń i budowanie wzajemnego zaufania między jednostkami specjalnymi półkuli zachodniej. Poszczególne z nich kierują na zawody ośmioosobowe zespoły w składzie: jeden sędzia i pięcioosobowa grupa szturmowa (czteroosobowy team Asaltantes/Operadores en Contraterrorismo plus zawodnik rezerwowy) oraz dwóch snajperów (Tiradores de Alta Precisión). Konkurencje opracowane są tak, by uczestnicy mogli wykazać się sprawnością i praktycznymi umiejętnościami, typowymi dla operatorów sił specjalnych, to jest przede wszystkim wysoką i wszechstronną kondycją fizyczną, kunsztem strzeleckim i taktycznym oraz zdolnością do działania zespołowego. Każdy zespół przybywa ze standardowym uzbrojeniem i wyposażeniem osobistym, jakie są używane w ich macierzystych jednostkach.

Po raz pierwszy zawody „Fuerzas Comando” odbyły się w 2004 r. w salwadorskiej Base Militar de Ilopango, z udziałem ekip z 16 państw i obserwatorów z Belize. Pierwsze miejsce zdobyli wówczas gospodarze, drugie z minimalną stratą reprezentacja amerykańskich „Zielonych Beretów” (z kompanii Charlie 3. batalionu 7. SFG), a trzecie Kolumbijczycy. Tegoroczne zawody „Olimpiadas militare antiterrorismo” odbyły się w dniach 6-14 czerwca pod hasłem „Todos los países contra el terrorismo” (hiszp. wszystkie kraje przeciwko terroryzmowi), w kolumbijskim Narodowym Centrum Szkoleniowym (Centro Nacional de Entrenamiento - CENAE) Fuerte Militar de Tolemaida, w miejscowości Melgar pod Tolimą. Przybyło na nie blisko czterystu przedstawicieli wojskowych i policyjnych jednostek specjalnych z 21 krajów obu Ameryk i regionu Karaibów, w tym po raz pierwszy Kanadyjczycy z CSOR (Canadian Special Operations Regiment).

W związku z pewnymi problemami administracyjnymi w ostatniej chwili z udziału w zawodach została wyeliminowana ekipa z Surinamu. Dominowali komandosi z formacji wojskowych, często z pododdziałów do walki z terroryzmem, ale jak zwykle pojawiły się także reprezentacje podobnych jednostek ze służb wewnętrznych: korpusu karabinierów (Chile), policji (Panama) oraz ze składu służby bezpieczeństwa i wywiadu Kostaryki DIS. W tym roku pierwszy raz wśród uczestników znalazła się kobieta: ofi cer sił specjalnych meksykańskiej marynarki wojennej (FES). Cztery dni poprzedzające zawody poszczególne ekipy mogły wykorzystać na szczegółowe poznanie warunków zaplanowanych konkurencji. Równolegle do późniejszej rywalizacji praktycznej miało miejsce w Bogocie seminarium CTOC (Countering Transnational Organized Crime), podczas którego przedstawiciele współpracujących państw, wyżsi dowódcy i urzędnicy, dyskutowali na temat współpracy w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

W ostatniej chwili z udziału w zawodach została wyeliminowana ekipa z Surinamu. Dominowali komandosi z formacji wojskowych, często z pododdziałów do walki z terroryzmem, ale jak zwykle pojawiły się także reprezentacje podobnych jednostek ze służb wewnętrznych: korpusu karabinierów (Chile), policji (Panama) oraz ze składu służby bezpieczeństwa i wywiadu Kostaryki DIS. W tym roku pierwszy raz wśród uczestników znalazła się kobieta: oficer sił specjalnych meksykańskiej marynarki wojennej (FES). Cztery dni poprzedzające zawody poszczególne ekipy mogły wykorzystać na szczegółowe poznanie warunków zaplanowanych konkurencji. Równolegle do późniejszej rywalizacji praktycznej miało miejsce w Bogocie seminarium CTOC (Countering Transnational Organized Crime), podczas którego przedstawiciele współpracujących państw, wyżsi dowódcy i urzędnicy, dyskutowali na temat współpracy w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Drugi dzień zawodów rozpoczęły ogniowe testy kwalifikacyjne, czyli strzelania precyzyjne i dynamiczne w różnych postawach z pistoletów na 25 m oraz karabinków kalibru 5,56 mm do celów pojedynczych oraz grupowych na dystansach 100, 75, 50 i 25 m. Powszechnie używane były amerykańskie kbk M4 z różnymi typami celowników optoelektronicznych. Pary snajperskie przechodziły natomiast tzw. test FBI, do którego przystępowały niezwłocznie po przeniesieniu na odcinku 800 m „rannego towarzysza”, to jest manekina o masie 70 kg. Z karabinu wyborowego na nabój 7,62 mm NATO należało w czasie ograniczonym do 9 minut trafić z odległości 100 m jednym pociskiem w literę T przykrywającą rejon oczu i nosa twarzy, będącej celem, po czym czterema pociskami trafić w cztery koła o średnicach od 2 do 5 cm. Następnego dnia snajperzy rywalizowali w strzelaniu do celów ruchomych, a kolejnego likwidowali na czas cele na nieznanych odległościach. 11 i 12 czerwca czekały ich jeszcze „próby stresowe”, polegające na wykonywaniu różnych zadań, związanych nie tylko ze strzelaniem, ale i obserwacją (ocenianie odległości, wykrywanie celów), maskowaniem i skrytym przenikaniem, a następnie strzelania nocne na dystansie od 200 do 500 m.

Całe drużyny już w drugim i trzecim dniu zawodów musiały po zmierzchu zaliczyć forsowne terenowe marszobiegi zespołowe z bronią i plecakami na dystansie 20 kilometrów, zespoły szturmowe zaś od trzeciego dnia konkurowały, wykonując tzw. zadania krytyczne i w stresie, łączące m.in. strzelania powysiłkowe z działaniami taktycznymi. 10 czerwca po sześciu komandosów z każdego kraju zmierzyło się pokonując w CENAE zespołowo 500-metrowy tor z dwunastoma przeszkodami, w tym wysokościowymi (tzw. pista BACOA).

Tego samego dnia zespoły szturmowe były oceniane w kategorii „Asalto combinado” – zadaniu polegającym na przeprowadzeniu zsynchronizowanego z ogniem snajperów szturmu pomieszczenia w budynku, w celu uwolnienia i ewakuacji rannego zakładnika. 11 i 12 czerwca sześcioosobowe ekipy, a więc i szturmowcy, i snajperzy, zmierzyli się w konkurencji wodnej, to jest transporcie na własnych plecach łodzi pneumatycznej przez 400 m trudnego terenu nad brzeg jeziora, następnie pokonaniu nią za pomocą wioseł blisko 800 m do drugiego brzegu i z powrotem, po czym przepłynięciu wpław takiej odległości w mundurze i butach z 30 kg wyposażenia osobistego spakowanego w nietonący pakunek. Po wyjściu na brzeg każdy zawodnik odbywał strzelanie z pistoletu na celność oraz skupienie do tarczy oddalonej o 25 m i dopiero to zamykało czas wykonania całego zadania.

Już od 8 czerwca na czele punktacji dziennych uplasowała się reprezentacja gospodarzy, utrzymując tę pozycję do końca zawodów. O drugie i trzecie miejsce ścigali się głównie Urugwajczycy i Ekwadorczycy, którym przez cały czas ambitnie deptały po piętach drużyny Gwatemali, Brazylii, Salwadoru i Hondurasu. Ostatecznie, po raz piąty w historii dziewięciu edycji zawodów, pierwsze miejsce w rywalizacji amerykańskich sił specjalnych zdobyła reprezentacja Kolumbii ze Zgrupowania Miejskich Specjalnych Sił Antyterrorystycznych (Agrupacion de Fuerzas Especiales Antiterroristas Urbanas) tamtejszych sił zbrojnych. AFEAU powstało po tragicznych wydarzeniach w listopadzie 1985 roku, kiedy około 30 silnie uzbrojonych terrorystów z mającej międzynarodowe powiązania organizacji M-19 (Movimiento 19 de Abril) zajęło w stolicy kraju Pałac Sprawiedliwości, biorąc 500 zakładników, w tym członków Sądu Najwyższego i Rady Państwa.

Skierowane przeciwko nim siły wojskowe (m.in. piechota zmechanizowana z działami bezodrzutowymi kalibru 106 mm!) przeprowadziły atak, w wyniku którego zabito wszystkich terrorystów i uwolniono większość zakładników, ale kosztem ponad 50 śmiertelnych ofi ar wśród tych ostatnich (w tym 11 sędziów) oraz 11 poległych żołnierzy. Wyszkolone i nowocześnie wyposażone dzięki amerykańskiej pomocy wojskowej AFEAU podlega dowódcy sił zbrojnych, ale nie jest typowo wojskową jednostką, gdyż przyjmuje kandydatów z wszystkich rodzajów wojsk (armii, marynarki, piechoty morskiej, sił powietrznych), jak i policji – oczywiście wyłącznie ochotników w drodze surowej selekcji. Jednostka stacjonuje pod Bogotą i składa się z sekcji dowodzenia oraz części bojowej, podzielonej na 15-osobowe zespoły szturmowe (dwóch oficerów i 13 podoficerów).

Po siedmiodniowej selekcji wszyscy ochotnicy przechodzą wytężone sześciomiesięczne szkolenie kontrterrorystyczne, obejmujące wszelkie aspekty działań związanych z odbijaniem zakładników oraz likwidacją terrorystów w budynkach, autobusach, pociągach, samolotach i na statkach. Takie przygotowanie, najbardziej przydatne do wykorzystania w środowisku miejskim i podmiejskim, znalazło odzwierciedlenie w nazwie oddziału. Szczególną uwagę przykłada się w AFEAU do szkolenia snajperów oraz ochrony VIP-ów – w opinii amerykańskich „Zielonych Beretów” kolumbijscy antyterroryści są w tym prawdziwymi ekspertami. Większość akcji oddziału skierowana była przeciwko podziemiu narkotykowemu. To właśnie komandosi tej jednostki schwytali jednego z najgłośniejszych handlarzy narkotyków Carlosa Lehdera Rivasa w lutym 1987 r. i zastrzelili Pablo Escobara w 1994 r. Na wzór AFEAU powstały nieco mniejsze pododdziały antyterrorystyczne w wojskach lądowych (rekrutowane głównie spośród komandosów i podporządkowane dowództwom siedmiu dywizji), dwa w marynarce wojennej oraz w piechocie morskiej – AFEUR (Agrupación de Fuerzas Especiales Urbanas y Rurales).

Zwycięzców odznaczył sam prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, a pamiątkowy puchar wręczyli im ubiegłoroczni zwycięzcy – komandosi salwadorskiego Comando Especial Antiterrorista (CEAT). Kapitan zwycięskiego zespołu powiedział, że jego ludzie czerpali siłę do nieustępliwej walki o pierwsze miejsce z pamięci o koledze, który przygotowywał się wraz z nimi do udziału w tych zawodach, lecz 5 marca br. zginął w wypadku podczas ćwiczeń. Na drugim miejscu za niezrównanym AFEAU uplasowali się Ekwadorczycy z wojskowego oddziału kontrterrorystycznego GEO, a brązowy medal wywalczyli komandosi Compania de Operaciones Especiales „Escorpión” armii Urugwaju. Kolejni według końcowej punktacji, niestety już poza podium, byli Salwadorczycy z CEAT, gwatemalscy komandosi Fuerza Kaibil, Brazylijczycy z Brigada de Operaçoes Especiais i reprezentacja batalionu sił specjalnych Hondurasu. 13 czerwca zamknięto tegoroczne zawody „Fuerzas Comando” wspólnym desantem spadochronowym z wysokości około 400 m oraz wymianą „skrzydełek” skoczka. Kolejne zawody zaplanowano na lato 2013 roku w Chile.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Eulex IG

Eulex IG Eulex IG

Sześć lat po jednostronnym zadeklarowaniu zerwania dotychczasowych związków z Serbią przez jej południowo-zachodnią, autonomiczną prowincję Kosowo, zamieszkałą w 90% przez Albańczyków, i ogłoszeniu...

Sześć lat po jednostronnym zadeklarowaniu zerwania dotychczasowych związków z Serbią przez jej południowo-zachodnią, autonomiczną prowincję Kosowo, zamieszkałą w 90% przez Albańczyków, i ogłoszeniu przez nią niepodległości, ta nowa republika boryka się z postkonfliktowymi napięciami oraz silną przestępczością zorganizowaną. Do czasu osiągnięcia europejskich standardów przez nowe, miejscowe struktury ochrony prawa, które samodzielnie będą skutecznie przeciwdziałać tym problemom, wspiera je organizacyjnie,...

Ireneusz Chloupek KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE

KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE KAMPFSCHWIMMER KOMPANIE

„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to...

„Jeśli ludzie z amerykańskich sił specjalnych powiedzą, że jesteś dobry, to tak jest – stwierdził kiedyś instruktor działań antyterrorystycznych US Navy. – Jeżeli to samo usłyszysz od Izraelczyków, to znaczy, że jesteś naprawdę bardzo dobry. Gdy powiedzą tak o tobie Brytyjczycy z SAS lub SBS, możesz być pewien, że należysz do najlepszych, bo oni rzadko prawią komplementy”. Jedną z jednostek specjalnych, o której wszyscy wymienieni zawsze wyrażają się z uznaniem, jest Kampfschwimmerkompanie niemieckiej...

Ireneusz Chloupek EOG

EOG EOG

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie,...

Estońska Grupa Operacji Specjalnych (Erioperatsioonide grupp - EOG) to jeden z najmłodszych i najmniej znanych tego typu oddziałów w NATO. Uwarunkowania geopolityczne, niewielki obszar i zasoby ludzkie, ograniczony potencjał młodej armii od niedawna znów niepodległej Estonii oraz brak zrozumienia wśród części decydentów dla miejsca operacji specjalnych w systemie obrony kraju początkowo nie sprzyjały tworzeniu jednostki o takim przeznaczeniu. Gdy jednak została sformowana, zadbano o nadanie jej profesjonalnego...

Ireneusz Chloupek JW AGAT

JW AGAT JW AGAT

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu...

Najmłodszy komponent bojowy Wojsk Specjalnych, który 27 czerwca br. obchodził swoją trzecią rocznicę, to jednostka lekkiej piechoty szturmowej o charakterze powietrznodesantowym, najbliższa oryginalnemu modelowi formacji typu Commando i Rangers. Jej główne przeznaczenie to akcje bezpośrednie - przede wszystkim zapewnianie wsparcia i zabezpieczenia kinetycznego operacjom prowadzonym przez pododdziały wydzielone z innych jednostek WS oraz samodzielne działania rajdowe.

Ireneusz Chloupek Jackal Stone-14

Jackal Stone-14 Jackal Stone-14

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych...

Prawie równolegle do ćwiczenia Noble Sword-14 w Polsce i na Litwie w dniach 12-23 września br. odbyło się zorganizowane przez US Special Operations Command Europe (SOCEUR - Dowództwo Operacji Specjalnych w Europie) ćwiczenie wojsk specjalnych z serii pk. Jackal Stone, w tym roku w Niemczech i Holandii. W składzie jednej z wielonarodowych SOTG (Special Operation task Group) ćwiczyli żołnierze naszej JW GROM.

Ireneusz Chloupek NOBLE SWORD - Combat ready

NOBLE SWORD - Combat ready NOBLE SWORD - Combat ready

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku...

„Mam honor i przyjemność ogłosić, że SOCC ukończył proces certyfikacji, uzyskując ocenę celującą. Ocena ta nie jest dziełem przypadku, co oczywiste, ale jest też wynikiem wielu lat ciężkiej, pełnej wysiłku pracy”. Takie słowa usłyszeli żołnierze polskich Wojsk Specjalnych od szefa Międzynarodowego Zespołu Certyfikującego, kmdr. Konstantionosa Gialousisa, na zakończenie rozgrywanego od 2 do 19 września br. sojuszniczego ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Noble Sword-14, które stanowiło...

Ireneusz Chloupek GISW OISW w Krakowie

GISW OISW w Krakowie GISW OISW w Krakowie

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym...

Dla społeczeństwa i większości służb wewnętrznych problem z przestępcami w zasadzie kończy się po ich osadzeniu w zakładzie karnym (ZK), a przynajmniej odizolowaniu przez umieszczenie w areszcie śledczym (AŚ). Od tego momentu musi sobie z nimi radzić Służba Więzienna, jedyna uzbrojona formacja podległa Ministerstwu Sprawiedliwości, która jest, o czym nie zawsze pamiętamy, jednym z filarów bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wśród ponad 27 000 jej funkcjonariuszy około 240 to specjalnie wyselekcjonowani...

Ireneusz Chloupek Smutna rocznica

Smutna rocznica Smutna rocznica

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa...

20 lat temu rozwiązano wszystkie pododdziały specjalne Wojska Polskiego szczebla armijnego i dywizyjnego. Zgodnie z niesławnym, utajnionym zarządzeniem nr 079/org. z 8 listopada 1993 r. ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego, do końca sierpnia następnego roku ze struktur WP zniknęły trzy okręgowe kompanie specjalne, osiem z dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, a jedyną jednostką działań specjalnych w wojskach lądowych miał pozostać, rozwinięty z 1. Batalionu Szturmowego w Lublińcu, 1. Pułk Specjalny.

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek „Zielone Berety” - in extremis

„Zielone Berety” - in extremis „Zielone Berety”  - in extremis

US Army Special Forces, czyli słynne „Zielone Berety”, to formacja kojarzona przede wszystkim ze swą pierwotną specjalizacją w prowadzeniu działań niekonwencjonalnych (UW – Unconwentional Warfare), rozumianych...

US Army Special Forces, czyli słynne „Zielone Berety”, to formacja kojarzona przede wszystkim ze swą pierwotną specjalizacją w prowadzeniu działań niekonwencjonalnych (UW – Unconwentional Warfare), rozumianych głównie jako wspieranie ruchów oporu i jednostek nieregularnych, przeciwko władzom okupacyjnym lub siłom rządowym na danym obszarze.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops