35 lat BOA
35 years of BOA

35 lat Biura Operacji Antyterrorystycznych Andrzej Krugler, BOA KGP
35 lat temu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zapadła decyzja o utworzeniu w strukturach ówczesnej Milicji Obywatelskiej pierwszej w Polsce (i pierwszej po radzieckiej Grupie A KGB w byłym bloku wschodnim) formacji antyterrorystycznej - Wydziału Zabezpieczenia Komendy Stołecznej MO. Na przestrzeni kolejnych lat przeszła ona wiele zmian nazw oraz organizacyjnych, by w końcu jako profesjonalne i nowoczesne Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP) stać się pełnoprawną centralną jednostką kontrterrorystyczną.
Thirty five years ago the Polish Ministry of Internal Affairs decided to form the first Polish counter-terrorist unit, and only the second in the former Eastern Bloc, just after the Soviet KGB Group A known as Alpha. The Polish unit was created within the MO (Milicja Obywatelska or Citizen's Militia a state police name in People's Republic of Poland) as the Wydzial Zabezpieczenia Specjalnego Komendy Stoleczenej MO (Capitol's MO Special Security Department). In the following years it underwent several reorganizations and name changes before finally becoming the BOA KGP (Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji - Antiterrorism Operations Bureau of Polish Police) - the central Polish Police CT unit.
Zobacz także
Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski 15 lat Wojsk Specjalnych

Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony...
Dwudziestego czwartego maja 2007 roku, ówczesny Prezydent RP śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, dzięki czemu w strukturach Wojska Polskiego został utworzony odrębny Rodzaj Sił Zbrojnych (RSZ) – Wojska Specjalne (WS), które obecnie stanowią ok. 3% liczebności polskich Sił Zbrojnych. W tym roku obchodzimy 15. rocznicę tego ważnego wydarzenia, dlatego warto przypomnieć proces dochodzenia do ich powstania oraz zaistniałe zmiany i rozwój.
Krzysztof Mątecki Poznawajmy wroga i czuwajmy

Wydział V Antyterrorystyczny ABW strzeże bezpieczeństwa naszego kraju zatrzymując przebywających w Polsce członków międzynarodowych grup przestępczych, szpiegów i radykałów powiązanych z organizacjami...
Wydział V Antyterrorystyczny ABW strzeże bezpieczeństwa naszego kraju zatrzymując przebywających w Polsce członków międzynarodowych grup przestępczych, szpiegów i radykałów powiązanych z organizacjami terrorystycznymi. W tym roku mija 29 lat, odkąd operatorzy Wydziału V realizują zadania, których charakter w pełni oddaje motto ABW – „Poznawajmy wroga i czuwajmy”.
Krzysztof Mątecki Commando Garud

Commando Garud jest najmłodszą jednostką indyjskich sił specjalnych, należącą do Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Mimo że specjalnością komandosów z Garud są operacje na tyłach wroga wykonywane przy...
Commando Garud jest najmłodszą jednostką indyjskich sił specjalnych, należącą do Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Mimo że specjalnością komandosów z Garud są operacje na tyłach wroga wykonywane przy współpracy z lotnictwem, to od lat żołnierze jednostki wsławiają się operacjami kontrterrorystycznymi w prowincjach Dżammu i Kaszmir. Charakter ich działań idealnie oddaje motto ich „Prahar se Suraksha”, co w tłumaczeniu oznacza „Obrona przez Atak”.
Jako spadkobierca i kontynuator tradycji Wydziału Zabezpieczenia oraz jego następców, BOA jest jedną z najstarszych tego typu formacji w siłach policyjnych Europy i świata. Jego historię rozpoczyna decyzja ministra spraw wewnętrznych z 28 lutego 1976 roku „w sprawie utworzenia Wydziału Zabezpieczenia Komendy Stołecznej Milicji do zwalczania aktów przemocy”, w tym m.in. zwalczania zagrożeń aktami terroru, prowadzenia pościgów i zatrzymywania niebezpiecznych przestępców, wspierania taktycznego BOR, ogniw kryminalnych i dochodzeniowo-śledczych MO oraz Wojsk Ochrony Pogranicza.
Dwa lata później w siedmiu największych miastach wojewódzkich Polski: w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu, powołano do życia kolejne, mniejsze pododdziały tego typu – plutony specjalne, wchodzące strukturalnie w skład lokalnych jednostek ZOMO. Ich liczba wzrosła do dziewięciu, gdy w 1985 roku powstał pluton specjalny w Rzeszowie, a rok później następny w Białymstoku. Oprócz działania we własnym mieście i województwie każdy z nich pozostawał w gotowości do interweniowania na terenie kilku sąsiednich województw, dzięki czemu cały kraj został podzielony między pododdziały antyterrorystyczne milicji, a później policji, na tzw. rejony odpowiedzialności.
Dopiero w 1990 roku w nazwach jednostek wykonujących takie zadania pojawiło się oficjalnie określenie „antyterrorystyczne” (w tym czasie, ale i jeszcze długo później, tego terminu, odnoszącego się do działań zapobiegawczo-obronnych, używano w Polsce w stosunku do działań i sił kontrterrorystycznych, tj. mających charakter uderzeniowy, ukierunkowanych na fizyczne zwalczanie terroryzmu, a także wielokrotnie potem nadużywano, rozciągając na wszelkiego rodzaju pododdziały taktyczne/grupy realizacyjne, niemające niczego takiego w zakresie swoich zadań). Zmiany ustrojowe spowodowały w tym czasie głębokie przeobrażenia w polskich organach bezpieczeństwa publicznego. W miejsce MO powołano na podstawie ustawy z 6 kwietnia 1990 roku Policję, Wydział Zabezpieczenia Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych zmienił nazwę na Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji, a lokalne plutony specjalne w składzie nowych Oddziałów Prewencji (OP) rozbudowano i przemianowano na Kompanie Antyterrorystyczne.
W 2000 r., zgodnie z Zarządzeniem nr 14 Komendanta Głównego Policji w sprawie szczegółowych zasad organizacji działania jednostek organizacyjnych Policji, Wydział AT Komendy Stołecznej i wyłączone z OP lokalne Kompanie AT w komendach wojewódzkich otrzymały nową, jednakową nazwę dla wszystkich: Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP). Tym samym SPAP KSP, choć umiejscowiony w stolicy, znacznie większy, inaczej zorganizowany i najlepiej wyposażony, został zrównany statusowo z pozostałymi dziewięcioma pododdziałami antyterrorystycznymi polskiej policji. Około dwustuosobowy oddział posiadał w tym czasie obok pionu bojowego z wyodrębnioną komórką strzelców wyborowych i jedyną w kraju komórką negocjatorów, komórkę nadzorującą ich szkolenie oraz rozbudowany pion zabezpieczenia logistycznego. W strukturę stołecznej jednostki włączono oprócz tego pluton antyterrorystyczny, funkcjonujący wcześniej w składzie Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.
Tymczasem wydarzenia przełomu XX/XXI wieku, od porwania francuskiego samolotu w Algierii i jego odbicia w Marsylii (1994 r.), okupację MRTA japońskiej ambasady w Limie w (1997 r.), przez zamachy Al-Kaidy na nowojorskie WTC i Pentagon (2001 r.), po masowe wzięcie przez czeczeńską bojówkę zakładników w moskiewskim teatrze Dubrowka (2002 r.), w jaskrawy sposób uświadomiły całemu światu konieczność zweryfikowania przygotowania i udoskonalenia odpowiednich służb państwowych do walki z terroryzmem. Właściwe wnioski wyciągnięto również w Polsce, analizując w tym celu m.in. najlepsze światowe rozwiązania organizacyjne przeznaczonych do tego sił specjalnych oraz kierunki ich rozwoju. Ponieważ w przeszłości na terenie naszego kraju nie występowały zorganizowane grupy terrorystyczne, kierujące się pobudkami politycznymi (ideologicznymi), o powiązaniach międzynarodowych – tak jak to miało miejsce na Zachodzie – takie zagrożenie brano oczywiście pod uwagę, ale głównym zadaniem policyjnych jednostek specjalnych było przede wszystkim zwalczanie aktów terrorystycznych o podłożu kryminalnym, zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych, a zwłaszcza uzbrojonych przestępców oraz unieszkodliwianie ładunków wybuchowych w przypadku ich podłożenia w miejscach publicznych. Przygotowanie do wykonywania tego rodzaju działań taktycznych, choć częściowo zbieżne, nie jest jednak równoznaczne z przygotowaniem do przeprowadzania poważnych operacji kontrterrorystycznych.