Spółka Vinghøg AS, trzecia co do wielkości firma zbrojeniowa w Norwegii, należąca obecnie do Rheinmetall Nordic AS (dawniej: Simrad Optronics ASA) będącego częścią światowego potentata – Rheinmetall Defence, od wielu dziesięcioleci specjalizuje się w produkcji na potrzeby sił zbrojnych (głównie państw skandynawskich) zaawansowanych urządzeń optoelektronicznych (np. przystawki noktowizyjne KN200/KN250, gogle noktowizyjne GN, lornetka noktowizyjna KDN250), laserowych wskaźników celu (np. TYR), czy systemów wykrywania, identyfikacji, lokalizacji oraz obserwacji celów (np. LP10TL w połączeniu z FOI200).
W swoim portfolio producent ten ma również systemy kierowania ogniem rodziny Vingmate przeznaczone zarówno do broni indywidualnej – model Vingmate MR 500 (podwieszane i przenośne granatniki kalibru 40 mm, jednorazowe granatniki przeciwpancerne jak AT-4 czy M72 LAW), jak i zespołowej – modele Vingmate SL (dawniej Vingfire, przeznaczony do granatników Carl-Gustaf kal. 84 mm oraz karabinów maszynowych kal. 12,7 mm) oraz Vingmate Advanced/FCS 4500 (przeznaczony głównie do granatników automatycznych kal. 40 mm).
Trafić pierwszym strzałem
Współczesne armie, w tym również jednostki specjalne, potrzebują uniwersalnych systemów wsparcia ogniowego, które będą charakteryzowały się możliwością skutecznego rażenia różnych typów celów, zdolnością do prowadzenia precyzyjnego ostrzału oraz będą przystosowane do wykorzystania amunicji programowalnej (tzw. airburst).
Tradycyjne systemy wsparcia, jak moździerze oraz wielkokalibrowe karabiny maszynowe, mają swoje niezaprzeczalne zalety, ale również wady. Pewnym połączeniem możliwości ogniowych tych dwóch rodzajów broni stały się granatniki automatyczne/maszynowe (GA), które charakteryzują się wysoką szybkostrzelnością oraz możliwością niszczenia różnych celów, w tym powierzchniowych.
Jednak i w przypadku GA wraz z ewolucją pola walki, wzrostem znaczenia konfliktów asymetrycznych, pojawiły się nowe potrzeby, w tym konieczność prowadzenia precyzyjnego ognia, dokładnego trafiania niewielkich celów, minimalizowania zniszczeń wokół celu (tzw. collateral damage), czy rażenia celów za osłoną (np. z wykorzystaniem amunicji programowalnej).
Pożądanymi cechami broni wsparcia, szczególnie z punktu widzenia jednostek specjalnych, jest również szybkość reakcji/odpowiedzi na zagrożenie, celność, skuteczność oraz ograniczone zużycie amunicji.
Jednym ze sposobów, poza stosowaniem różnych typów amunicji, zwiększenia skuteczności oraz rozszerzenia możliwości zwalczania różnych celów za pomocą granatnika maszynowego, jest wyposażenie go w system kierowania ogniem, jak Vingmate FCS.
Dzięki tak przeprowadzonej modernizacji znajdującego się na wyposażeniu uzbrojenia możliwe jest osiągnięcie kilku istotnych korzyści, jak:
- zwiększenie prawdopodobieństwa trafienia w cel pierwszym strzałem,
- skrócenie czasu reakcji od wykrycia/identyfikacji celu do jego ostrzelania/zniszczenia,
- wzrost skutecznego zasięgu,
- zmniejszenie zużycia amunicji,
- uproszczenie szkolenia obsługi.
Wymienione powyżej nowe właściwości oraz inne, o których poniżej, można dzięki zastosowaniu systemu Vingmate FCS 4500 zaimplementować do granatników automatycznych na amunicję 40 mm x 53, w tym modeli znajdujących się na wyposażeniu pododdziałów Wojska Polskiego, również i tych specjalnych. Zresztą możliwości integracji tego systemu z innymi typami broni wsparcia/zespołowej są znacznie większe.
Czytaj też: Saab Barracuda - system kamuflażu >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |