Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Służby specjalne – czy są atrakcyjnym miejscem pracy dla młodych Polaków?

Grafika: AdobeStock

Grafika: AdobeStock

Problem z naborem do polskich służb specjalnych stał się tematem publicznym. Minister-Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński w styczniu bieżącego roku przyznał, że planowane podwyżki w Agencji Wywiadu są spowodowane kadrowymi problemami tej służby („Rzeczpospolita” z dn. 7 stycznia 2023 r.). Miały one wpłynąć na zatrzymanie części doświadczonych funkcjonariuszy i zmotywować młodych do decyzji o wyborze tego rodzaju ścieżki zawodowej. Jednakże z problemami kadrowymi polskie służby specjalne borykają się od lat. Przyczyn tej sytuacji jest wiele i zasługują one na odrębny artykuł. Na pewno są to kwestie zarobków, które nie należą do najwyższych, jak w całej polskiej budżetówce. Ale jest to również efekt wielu medialnych doniesień o politycznym wykorzystaniu tego rodzaju instytucji oraz nadużywaniu metod operacyjnych do zwalczania legalnej opozycji. Czy można problem naboru naprawić poprzez bezpośrednie relacje ze studentami kierunków pozostających w zainteresowaniu służb specjalnych? Próbę odpowiedzi na to pytanie oparto na badaniu ankietowym wśród studentów dwóch kierunków Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zobacz także

dr Anna Grabowska-Siwiec PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji

PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji PEGASUS - krótka historia narzędzia do totalnej inwigilacji

Historia oprogramowania szpiegowskiego o wdzięcznej nazwie Pegasus, czyli mityczny latający koń, zdominowała na kilka lat polskie życie polityczne. Niewykluczone, że zakup i użycie tego systemu wobec przedstawicieli...

Historia oprogramowania szpiegowskiego o wdzięcznej nazwie Pegasus, czyli mityczny latający koń, zdominowała na kilka lat polskie życie polityczne. Niewykluczone, że zakup i użycie tego systemu wobec przedstawicieli ówczesnej opozycji miały wpływ na wyniki wyborów z 15 października 2023 r. Wynik dla kupujących zaskakujący. Ten nowoczesny system inwigilacyjny wdarł się do wyobraźni zwykłych ludzi i już na zawsze zostanie synonimem totalnej inwigilacji wbrew prawu i zasadom etycznym. Stał się również...

Łukasz Kominek Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zwalczania zagrożeń terrorystycznych

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zwalczania zagrożeń terrorystycznych Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do zwalczania zagrożeń terrorystycznych

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) stają się coraz bardziej zauważalnym elementem nowoczesnych działań w zakresie monitorowania, a także zwalczania zagrożeń terrorystycznych. Zastosowanie UAV obejmuje...

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) stają się coraz bardziej zauważalnym elementem nowoczesnych działań w zakresie monitorowania, a także zwalczania zagrożeń terrorystycznych. Zastosowanie UAV obejmuje niezwykle szeroki zakres działań – zaczynając od zbierania informacji na temat potencjalnych zagrożeń, kończąc na przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu terroryzmu.

Tomasz Spych Choroby okopowe

Choroby okopowe Choroby okopowe

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści...

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści historycznych oraz filmów są dalece odległą przeszłością, która nie ma prawa się powtórzyć. Nikt z nas, a prowadziłem tego typu rozmowy w różnych środowiskach, nie przypuszczał nawet, że jakakolwiek ze stron konfliktu walcząc ze sobą doprowadzi do tego, że za skrawek ziemi, czasami wielkości 1 km kwadratowego,...

Służby specjalne w Polsce

Służby specjalne w Polsce dźwigają także piętno historycznych skojarzeń i całkiem niedawnych oskarżeń o przestępczą działalność – jak choćby Wojskowe Służby Informacyjne zlikwidowane w 2006 r. Jeśli dodać do tego wspominane powyżej polityczne wykorzystanie służb, to wizerunek tych instytucji w Polsce nie kojarzy się z elitarnością i bezinteresowną służbą Ojczyźnie. 

Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę na fakt, że w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo mało informacji o sukcesach polskich służb specjalnych. Brakuje inicjatyw edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa, a także świadomego budowania wizerunku każdej ze służb. Pojedyncze informacje o zatrzymaniach dokonanych przez służby, szczególnie nasilone w ostatnich miesiącach, to być może za mało, by uznać, że służby dobrze wykonują swoje zadanie, tj. ochronę bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państwa. 

Czy powyżej wymienione zagadnienia rzeczywiście mają wpływ na decyzje młodych, wykształconych Polaków, dotyczące wyboru jednej z polskich służb specjalnych jako miejsca zatrudnienia?

Nikt tej kwestii we współczesnej Polsce nie analizował. Ostatnie badania odnoszące się do wiedzy i opinii Polaków o działalności służb specjalnych przeprowadził CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) w grudniu 1997 r. na 1066-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. Dotyczyły one jedynie odbioru społecznego Urzędu Ochrony Państwa.

Badanie wykazało wówczas, że Polacy, którzy słyszeli o UOP, a więc mieli choćby minimalną orientację w tej kwestii, uważali, że jest on służbą upolitycznioną, stanowiącą narzędzie gry politycznej, nadużywającą swoich uprawnień oraz działającą niesprawnie.

W niniejszym artykule zaprezentowane zostaną wyniki niezależnego autorskiego badania ankietowego przeprowadzonego przez autorkę na studentach jednego rocznika na dwóch kierunkach kształcenia: Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce (pierwszy rok studiów) i Cyberbezpieczeństwo (trzeci rok studiów) Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Łącznie przebadano 75 osób (kobiet i mężczyzn w wieku 18–24 lata). 

Ważną kwestią, która niewątpliwie ma wpływ na wynik badania, jest fakt, że absolwentami powyżej wymienionych kierunków studiów zainteresowane są niektóre polskie służby specjalne. Kierunek Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce objęty jest umowami partnerskimi z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego oraz Żandarmerią Wojskową.

Przeczytaj także:  Monachium`72 Zaczęło się od masakry… >>

Informacja ta podana jest na stronie uczelni i stanowi wyraźny element zachęcający do podjęcia studiów na tym właśnie kierunku. W okresie, kiedy badanie zostało przeprowadzone (styczeń 2023 r.), studenci wymienionego kierunku mieli już styczność z przedstawicielami ABW i co ciekawe, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które partnerem kierunku oficjalnie nie jest. Ze służbami wojskowymi nie mieli żadnego kontaktu. 

Kierunek Cyberbezpieczeństwo AGH nie jest wprawdzie wspierany oficjalnie i bezpośrednio przez żadną polską służbę specjalną, jednak ich przedstawiciele są obecni na pojedynczych wykładach. Studenci trzeciego roku mieli zajęcia z funkcjonariuszem ABW, jednak nie był on specjalistą od dziedziny cyber bądź informatycznej.

Opis możliwości zatrudnienia po ukończeniu tego rodzaju studiów, zamieszczony na stronie internetowej uczelni, wskazuje potencjalnym absolwentom możliwość „zapewniania bezpieczeństwa naszego kraju”.

Umiejętności pozyskane podczas procesu kształcenia na powyższym kierunku, choćby takie jak: projektowanie i integracja systemów bezpieczeństwa, analiza systemów teleinformatycznych pod kątem podatności na ataki, zabezpieczanie systemów teleinformatycznych przed atakami, pozostają bezdyskusyjnie w zainteresowaniu każdej polskiej służby specjalnej.

W badaniu ankietowym podjęto próbę określenia, w jakim stopniu kontakt z przedstawicielami polskich służb specjalnych, podczas procesu kształcenia, wpływa na chęć przystąpienia do rekrutacji w jednej z nich. Ponadto celem ankiety było stwierdzenie, czy rzeczywiście zajęcia na uczelni, czy choćby opis powiązania kierunku ze służbami specjalnymi na jej stronie internetowej, wpływa na zintensyfikowanie potrzeby poszukiwania wiedzy o służbach i ich zadaniach w ogólnodostępnej przestrzeni medialnej. Wreszcie, czy młodzi ludzie, pożądani jako kandydaci do służby, odbierają je jako atrakcyjne i perspektywiczne miejsce zatrudnienia.

W badaniu odnoszono się do pięciu polskich służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Agencji Wywiadu (AW), Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), Służby Wywiadu Wojskowego (SWW) oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). 

Czy młodzi kandydaci do polskich służb specjalnych mają wiedzę na ich temat?

Badanie wykazało, że ankietowani posiadali stosunkowo wysoką wiedzę na temat nazw poszczególnych służb. Najlepiej rozpoznawalne służby w obu badanych grupach, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, to ABW i CBA. Najsłabiej rozpoznawalne są służby wojskowe, a najrzadziej rozwijanym skrótem jest SWW (Służba Wywiadu Wojskowego).

Za brakiem znajomości nazwy idzie też brak zrozumienia dla zadań służb wojskowych. Na pytanie, które ze służb zajmują się kontrwywiadem, wskazywano bowiem przede wszystkim ABW, a które wywiadem – AW. Służby wojskowe mają rozpoznawalność w badanych grupach na poziomie 11–18% wśród wszystkich służb specjalnych w Polsce. 

Fakt wysokiej rozpoznawalności ABW i CBA ma swoje umotywowanie nie tylko w dosyć pokaźnej obecności tych służb w przestrzeni medialnej, ale także w ich aktywności na uczelni. Zarówno ABW, jak i CBA, przeprowadzają pojedyncze zajęcia wykładowe dla każdego z kierunków podczas trwania 3,5-letniego cyklu edukacyjnego.

Zajęcia te pozwalają nie tylko na kojarzenie nazwy konkretnej służby, ale także na zapoznanie się z wybranymi obszarami jej działalności. Umożliwia to budowanie konkretnych skojarzeń w świadomości studentów uczestniczących w zajęciach. Obie wyżej wymienione służby są również uczestnikami targów pracy na AGH, podobnie jak AW. 

Fakt świadomości istnienia konkretnych służb specjalnych, podobnie jak i rozumienie jakiejś części realizowanych przez nie zadań, wpływa na budowanie związanych z nimi skojarzeń.

Najczęściej badani stwierdzali, że mają neutralne skojarzenie z pojęciem „polskie służby specjalne”. Waha się ono na poziomie od 14% do 38% w zależności od płci i kierunku studiów. Kolejne skojarzenia wskazane przez badanych to: „elitarne miejsce pracy” (36% mężczyźni i kobiet na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce, 7% mężczyzn na kierunku Cyberbezpieczeństwo).

Natomiast żadna z badanych kobiet na kierunku Cyberbezpieczeństwo nie miała skojarzenia służby specjalnej z elitarnym miejscem pracy. Silną konotacją z „polskie służby specjalne” jest „narzędzie w rękach polityków”. Uważa tak 37% mężczyzn i 47% kobiet na kierunku Cyberbezpieczeństwo oraz 9% mężczyzn i 14% kobiet na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce.

Jednoznacznie pozytywne skojarzenie z pojęciem „polskie służby specjalne” miało 15% procent badanych kobiet i mężczyzn na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce i żadna z badanych osób na kierunku Cyberbezpieczeństwo. 

Warto dodać, że jednoznacznie negatywne skojarzenie z pojęciem „polskie służby specjalne” na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce waha się między 3–4% dla obu płci. Natomiast wśród studentów kończących kierunek Cyberbezpieczeństwo negatywną konotację ma 17% badanych mężczyzn i aż 43% badanych kobiet. 

Czy potencjalni kandydaci do służb specjalnych chcą stać się rzeczywistymi kandydatami?

Wydaje się, że aby mieć zamiar zatrudnienia się w służbach specjalnych, warto coś o nich wiedzieć. Analiza uzyskanych odpowiedzi wykazała, że badane grupy mają ogólną wiedzę o polskich służbach, a o niektórych nawet pogłębioną.

Czy to wpływa na potencjalne plany zatrudnienia studentów w jednej z nich? Ankietowanych zapytano, czy podejmując decyzję o wyborze kierunku studiów brali pod uwagę, że może być on przydatny przy ewentualnej rekrutacji do jednej z polskich służb specjalnych. Większość badanych na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce wskazała, że tak – 50% kobiet i 69% mężczyzn.

Natomiast na kierunku Cyberbezpieczeństwo odpowiedzi były znacznie mniej jednoznaczne. Pozytywnie wypowiedziało się 60% kobiet i jedynie 27% mężczyzn. W tym miejscu warto podkreślić, że studenci kierunku Cyberbezpieczeństwo zostają zrekrutowani do pracy przez różnego rodzaju podmioty już podczas studiów.

Na trzecim roku studiów (inżynierskich 3,5-letnich) pracuje już zawodowo ponad 90% studentów tego kierunku. Większość z nich nie podejmuje decyzji o kontynuacji studiów drugiego stopnia, również ze względu na podjęcie zatrudnienia. 

Fakt ten prawdopodobnie ma wpływ na odpowiedzi na kolejne pytanie – „Czy kiedykolwiek myślałeś/myślałaś o zatrudnieniu w jednej z polskich służb specjalnych?”. Studenci kierunku Cyberbezpieczeństwo w zdecydowanej większości odpowiedzieli na to pytanie negatywnie – 70% mężczyzn i 60% kobiet studiujących ten kierunek nie chce wiązać się zawodowo z polskimi służbami specjalnymi. 

Studenci I roku Nowoczesnych Technologii w Kryminalistyce są do tego pomysłu nastawieni znacznie bardziej pozytywnie. 75% mężczyzn i 70% kobiet przyznało, że rozważało tę kwestię. 

Ważnym zagadnieniem dla decyzji o zatrudnieniu w służbach specjalnych jest również motywacja. Ankietowanym do wyboru wskazano motywy, które mogłyby wpłynąć na ich decyzję: 

  1. Obietnica odpowiednio wysokich zarobków.
  2. Obietnica specjalistycznego, elitarnego wyszkolenia.
  3. Obietnica ciekawej drogi zawodowej.
  4. Poczucie, że pracuję dla ojczyzny.
  5. Poczucie, że pracuję dla elitarnej służby.
  6. Poczucie, że robię coś wyjątkowego.
  7. Poczucie, że jestem lepszy od tych, którzy w służbie nie służą/nie pracują.
  8. Nic nie jest w stanie skłonić mnie do podjęcia takiej decyzji.

Na pierwszym miejscu, oba badane kierunki wskazały „obietnicę odpowiednio wysokich zarobków”. Na Cyberbezpieczeństwie ten konkretny motyw miał silniejszy wydźwięk.

Jest on ważny dla badanych 30% mężczyzn i 28% kobiet. Na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce jest to istotny argument za podjęciem decyzji o zatrudnieniu w służbie specjalnej dla 25% kobiet i mężczyzn. Na drugiej, ale niemal równorzędnej pozycji, znajduje się „Obietnica ciekawej drogi zawodowej”.

Możliwość przeżycia, doświadczenia interesującej, nietuzinkowej drogi zawodowej to ważne skojarzenie ze służbą specjalną. Jest ono istotne dla 25% kobiet i mężczyzn na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce i 20% mężczyzn na kierunku Cyberbezpieczeństwo. 

Dla przyszłych specjalistów od cyberbezpieczeństwa równorzędne znaczenie mają również: „Obietnica specjalistycznego, elitarnego wyszkolenia” i „Poczucie, że robię coś wyjątkowego” – to odpowiednio 16% mężczyzn i 18% kobiet oraz 14% mężczyzn i 18% kobiet. Bardzo zbliżone wyniki odnoszące się do powyższych motywów wykazała również badana grupa na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce. 

Bardzo nisko przez obie badane grupy zostało ocenione „Poczucie, że pracuję dla Ojczyzny”. Odpowiedź ta, w zależności od badanej płci i kierunku studiów, waha się między 2% a 6%.

Jednoznacznie negatywnie możliwość podjęcia decyzji o zgłoszeniu się do jednej z polskich służb specjalnych oceniło 5% mężczyzn i 9% kobiet na kierunku Cyberbezpieczeństwo i 4% mężczyzn na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce. Żadna z pierwszorocznych studentek nie wskazała odpowiedzi negatywnej. 

Gdzie i czy można znaleźć ogólnodostępne, interesujące informacje o działalności polskich służb specjalnych?

Istotnym celem badania było ustalenie, czy i gdzie młodzi ludzie szukają wiedzy o działalności polskich służb specjalnych, jak to robią i czy uzyskane dane zaspokajają ich potrzeby informacyjne.

Ponad połowa badanych na obu kierunkach szukała informacji o funkcjonowaniu polskich służb specjalnych bądź o zatrudnieniu w jednej z nich. Najczęściej szukano tych danych w najbliższym studentom środowisku, a więc na organizowanych przez uczelnię spotkaniach z przedstawicielami służb (w zależności od badanej grupy robiło to 30–50% badanych) oraz na odbywających się na uczelni targach pracy (od 11% do 48% badanych).

Powyższe sposoby poszukiwania wiedzy trudno nazwać aktywnymi, były one niejako podane studentom na tacy przez uczelnię, a także przez te służby, które o udział w takich formach edukacji zabiegają. 

Wśród aktywnych, samodzielnych form poszukiwania wiedzy badani wskazali m.in. strony internetowe poszczególnych służb oraz przeglądanie artykułów prasowych i internetowych. Na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce stronami internetowymi służb interesowało się 27% mężczyzn i 33% kobiet, natomiast na kierunku Cyberbezpieczeństwo 35% mężczyzn i 50% badanych kobiet.

Artykułów prasowych i internetowych poszukiwało 13% mężczyzn i 11% kobiet na pierwszym roku studiów i 16% mężczyzn na trzecim roku. Kobiety z Cyberbezpieczeństwa nie wskazały takiej opcji jako pozostającej w ich zainteresowaniu.

Ważne jest jednak, które z wymienionych w badaniu źródeł informacji o polskich służbach specjalnych badani uznali za dostarczające najciekawszych danych. Ponownie bezkonkurencyjne okazały się spotkania/wykłady organizowane przez służby na uczelni oraz na targach pracy odbywających się na terenie campusu.

W ocenie 40% wszystkich badanych studentów były one dla nich najlepszym źródłem informacji o służbach. Natomiast stoiska na targach pracy jako wartościowe źródło wiedzy o służbach oceniło 7% mężczyzn studiujących Cyberbezpieczeństwo, ale i 20% kobiet tego samego kierunku i 27% mężczyzn i 36% kobiet studiujących Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce. 

Niską wartość informacyjną, w ocenie studentów, mają strony internetowe poszczególnych służb. Za ciekawe uważa je 8–10% studentów kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce i 20% mężczyzn studiujących Cyberbezpieczeństwo. Żadna z kobiet studiujących Cyberbezpieczeństwo nie uznała stron służb specjalnych za ciekawe źródło wiedzy o służbach. 

Jako potencjalnie ciekawe źródło wiedzy o służbach studenci nie uznali także Facebooka czy internetowych for dyskusyjnych. Nie wskazała ich większość badanych.

Jedynie 10% ankietowanych mężczyzn na kierunku Cyberbezpieczeństwo wskazało fora dyskusyjne, a 6% kobiet na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce Facebooka.

Tak słaby wynik dla bliskiej młodzieży przestrzeni internetowej to przede wszystkim efekt braku aktywności służb w tych obszarach. Jedyna polska służba specjalna posiadająca konto na Facebooku – Agencja Wywiadu, nie przekazuje na nim zbyt wielu informacji o swojej aktywności, natomiast zachęca do wstąpienia do służby ciekawymi filmikami.

Pozostałe w ogóle nie używają tego rodzaju narzędzi komunikacji ze społeczeństwem. Fora dyskusyjne czy też wywiady na YouTube, to przestrzeń dla amatorów, entuzjastów bądź domorosłych krytyków służb. Bywa, że pojawiają się tam także byli funkcjonariusze, mniej lub bardziej oficjalnie (niektórzy ukrywają swój wizerunek). To również jest przestrzeń niepozostająca, poza AW, w zainteresowaniu polskich służb jako środek do komunikacji ze społeczeństwem. 

Czy pozyskana w otwartych źródłach wiedza o polskich służbach specjalnych wystarcza studentom, by podjąć decyzję o zgłoszeniu się do jednej z nich?

Badani w tej sprawie w większości nie mają zdania. 63% mężczyzn i 42% kobiet na kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce oraz 24% mężczyzn i 60% kobiet na kierunku Cyberbezpieczeństwo nie jest pewna, czy wiedza uzyskana za pośrednictwem dostępnych im źródeł może wpłynąć na ich decyzję o ewentualnym zgłoszeniu się do pracy w służbie.

Jedynie dla 6% mężczyzn i 8% kobiet na pierwszym roku oraz 7% mężczyzn na trzecim roku jest ona wystarczająca, by podjąć taką decyzję.  Dlatego też ważne wnioski można wysnuć na podstawie odpowiedzi na pytanie „Czy uważasz, że w polskiej przestrzeni medialnej powinno być więcej informacji o zadaniach realizowanych przez polskie służby specjalne?”.

Większość badanych na powyższe pytanie odpowiedziała pozytywnie (w zależności od płci i kierunku od 67% do 80% pytanych). Równie jednoznacznie aprobująca jest odpowiedź na pytanie: „Czy Twoim zdaniem, gdyby w polskiej przestrzeni medialnej było więcej informacji o zadaniach realizowanych przez polskie służby specjalne, byłoby więcej chętnych do podjęcia pracy/służby w takich instytucjach?”, „Tak” odpowiedziało od 70% do 80% pytanych. 

Tak jednorodnych odpowiedzi badani nie udzielili na żadne inne pytanie, co należy traktować jako ważną przesłankę do przemyślenia działań poszczególnych służb w zakresie komunikowania się ze społeczeństwem, a w szczególności z młodym pokoleniem. 

Jakie narzędzia mogłyby tę komunikację usprawnić? Na pewno jest ich wiele. W ankiecie odniesiono się do kilku przykładów. Zapytano m.in., czy badani kiedykolwiek widzieli ogłoszenia w miejscach publicznych zachęcające do zgłaszania się do służby w polskich służbach specjalnych.

Ponad połowa – 56% mężczyzn i 67% kobiet studiujących na pierwszym roku nie odnotowała w swoim otoczeniu takich plakatów. Natomiast 60% kobiet i mężczyzn na trzecim roku takie ogłoszenia widziało.

Pytanie powyższe odnosiło się wprost do kampanii plakatowej znajdującej się na przystankach autobusowych, realizowanej przez Agencję Wywiadu. W ogólnodostępnej przestrzeni publicznej, w postaci plakatów, żadna inna polska służba specjalna nie realizowała kampanii ogłoszeniowej.

Jako źródło wiedzy o służbach specjalnych wskazano także wywiad z byłym lub obecnym pracownikiem/funkcjonariuszem polskich służb specjalnych.

Zapytano, czy badani kiedykolwiek czytali lub oglądali taki wywiad. Odpowiedź pozytywna w zakresie 60–67% udzielona została we wszystkich badanych grupach. Badani zainteresowani byli również spotkaniem z czynnym funkcjonariuszem jednej z polskich służb specjalnych oraz możliwością zadawania mu pytań o jego służbę. 81% mężczyzn i 96% kobiet kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce chciałoby wziąć udział w takim spotkaniu. Zainteresowanie na poziomie 60% wyrazili również studenci Cyberbezpieczeństwa. 

Jaki jest przekaz przeprowadzonego badania?

Obecność służb specjalnych na uczelni na pewno podnosi świadomość, nie tylko faktu ich istnienia, ale także wykonywanych zadań. Oczywiście, zajęcia te mogą być przeprowadzone z różnym skutkiem końcowym.

Osobiste, jednostkowe doświadczenia autorki wykazały, że spotkanie z przedstawicielem ABW na kierunku Cyberbezpieczeństwo nie zachęciło studentów do potencjalnej rekrutacji do tej służby. Natomiast zajęcia z analitykiem CBA na pierwszym roku Nowoczesnych Technologii w Kryminalistyce zrobiło duże wrażenie na studentach.

Przede wszystkim dlatego, że pokazywało bardzo konkretne czynności, które potencjalnie mogliby realizować w służbie. Ta refleksja wydaje się niesłychanie ważna. W procesie rekrutacji warto wskazać kandydatom konkretne obszary ich przyszłej pracy, odkryć przed nimi tyle, ile się da, by pokazać się jako wiarygodny i ciekawy pracodawca.

Badanie pokazało, że choć uczestniczący w nim młodzi ludzie nie angażują się w szeroko rozumiane życie polityczne, to dostrzegają polityczne wykorzystanie służb specjalnych. A ponieważ nie pociąga ich udział w życiu politycznym w Polsce, nie pociąga ich również praca w instytucjach zależnych od polityków i przez nich wykorzystywanych.

Młodzi, inteligentni Polacy są wrażliwi na psucie państwa. Rozumieją, jakie ich prawa są w ten sposób łamane. Oczekują od polityków bycia wiarygodnymi. Jednocześnie bardzo dobrze zdają obie sprawę, że bycia wiarygodnym nie gwarantuje zajmowanie stanowisko czy puste deklaracje, lecz czyny. Tylko konkretne zmiany w sposobie funkcjonowania i zarządzania służbami specjalnymi mogą zrobić na nich pozytywne wrażenie. 

W wynikach badań jednoznacznie dostrzegalne jest, że im starsi studenci, tym bardziej negatywne jest nastawienie do polskich służb. To wyraźnie wskazuje, że jeśli chce się wygrać wyścig o „dusze” młodych ludzi, trzeba go rozpocząć znacznie wcześniej niż u progu zakończenia studiów.

Niektórzy ankietowani w pytaniach otwartych sugerowali, że chcieliby wiedzę o służbach, w postaci spotkań z ich przedstawicielami, pozyskiwać już na etapie szkoły średniej. To jasno pokazuje, że bardzo inteligentna młodzież, do której zdecydowanie zaliczają się studenci wymienionych kierunków AGH, o swojej przyszłości zaczyna myśleć dużo wcześniej.

Potwierdzają to również odpowiedzi na pytanie, „Czy wybierając kierunek myślałeś, że jego ukończenie przyda się podczas rekrutacji do służb?”.

Studenci, którzy w opisie kierunku znaleźli informację, że jest on wspierany przez niektóre służby specjalnie, zdecydowanie potwierdzili ten fakt. Zupełnie inaczej wyglądały odpowiedzi na kierunku Cyberbezpieczeństwo.

Jak już wyżej wspomniano, dzieje się tak dlatego, że jego studenci zostali już podczas studiów zwerbowani do pracy w różnych podmiotach, którą mogą godzić z procesem nauki. Pracują zdalnie, mają możliwość elastycznie łączyć pracę z nauką. Tego służby specjalne dać nie mogą. Nie ukrywajmy, w służbie trzeba stawić się w pracy, w konkretnym budynku, na konkretną godzinę. 

Ważnym, wciąż przez rządzących niedocenianym, argumentem za pozyskaniem najlepszych do służby, są zarobki. Podawana w mediach („Rzeczpospolita”, money.pl) suma ok. 10 000 tysięcy dla poczatkującego informatyka, to sumy brutto. Osiągalne dla studentów już w trakcie studiów.

Uwagę zwraca pozytywne nastawienie do takich aspektów służby jak: specjalistyczne, elitarne wykształcenie, poczucie uczestniczenia w czymś wyjątkowym i ciekawa droga zawodowa. Są to bowiem elementy, które poza finansami, robią na młodych wrażenie. Mogłyby one, odpowiednio wyeksponowane, stanowić ważne argumenty w kampaniach medialnych wszystkich służb specjalnych, gdyby kiedyś takie powstały.

Zauważalne jest również, że młodzi ludzie szukają wiedzy o służbach, ale nie za bardzo mają gdzie ją znaleźć. Tylko uczelnia daje im wiarygodne i łatwo dostępne, w ich ocenie, możliwości pozyskania tej wiedzy. To po raz kolejny potwierdza racjonalność decyzji o obecności konkretnej służby specjalnej w przestrzeni, gdzie chce swoje kadry pozyskiwać.

Ogromnym problemem jest brak świadomego kreowania wizerunku służb za pośrednictwem dostępnych im instrumentów – własnych stron internetowych. Opinie studentów na ich temat wskazują, że są one traktowane jak „nielubiane dziecko”. A można by za ich pośrednictwem tak wiele pokazać – własne osiągnięcia, specyfikę działań, budować wiedzę i świadomość społeczeństwa. Cisza panuje także nad komunikacją za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wyjątek stanowi wspomniana już powyżej Agencja Wywiadu, sięgająca po różne formy obrazowego komunikowania się z internetowym odbiorcą. 

Brak zdecydowania badanych, czy dostępne informacje o służbach sprzyjają podjęciu decyzji o wstąpieniu w ich szeregi, to komunikat, że tych danych jest za mało, że są niewystarczające. A brak informacji to brak efektu w postaci zainteresowania się służbą. Nie wszyscy mają w swoim otoczeniu byłego bądź obecnego funkcjonariusza – a tacy studenci są i ich wiedza o służbach jest ponadprzeciętna.

Nie wszyscy chętnie sięgają po literaturę, nie tylko szpiegowską, ale i naukową. Czasy temu nie sprzyjają. Badanie pokazuje, że aby rekrutacja była skuteczna, potrzebne jest także wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Wskazane w ankiecie przykłady plakatów w miejscach publicznych czy możliwość spotkania z czynnym funkcjonariuszem, to tylko jednostkowe elementy, które powinny znaleźć się w potencjalnych dużych kampaniach medialnych. Młodzi ludzie klarownie wskazali, że interesuje ich żywa wiedza o służbie podana w wiarygodny sposób. 

Ważną badaną grupą są kobiety. Po pierwsze, jest ich coraz więcej na kierunkach technicznych. Wśród badanych pierwszego roku Nowoczesnych Technologii w Kryminalistyce studentki stanowią większość rocznika i 50% z nich wybierało kierunek studiów, myśląc o zatrudnieniu w służbach specjalnych, z tą samą myślą kierunek studiów wybierały panie będące obecnie na trzecim roku Cyberbezpieczeństwa.

I o ile panie na Cyberbezpieczeństwie już nie chcą wiązać się ze służbami, o tyle te studiujące Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce w 70% myślały o zatrudnieniu w służbie. Dlatego też ważne jest skierowanie oferty służb specjalnych bezpośrednio do kobiet, wyróżnienie ich w masie potencjalnych kandydatów. 

Badanie oraz wyrażone w nim opinie studentów wymownie wskazują, że aby proces rekrutacyjny był efektywny, istnieje potrzeba obecności służb specjalnych na uczelniach wyższych, a także kontaktu z młodymi ludźmi na wcześniejszym etapie edukacyjnym. To właśnie jest ten moment, kiedy mogą one wygrać z lepiej płatnymi ofertami pracy prywatnych podmiotów, odwołując się do takich argumentów jak „możliwość specjalistycznego wykształcenia” czy „nietuzinkowe zajęcie”.

Takie działania podejmują największe służby specjalne na świecie. CIA oferuje płatne staże i stypendia studentom akredytowanych przez siebie kierunków. Służby brytyjskie zarówno MI5, jak i MI6, oficjalnie rekrutują na najbardziej prestiżowych uczelniach, jak Cambridge i Oxford, ale także w innych środowiskach, by realnie odzwierciedlać świat, w którym żyją. MI5 mocno podkreśla, że jej pracownicy nie muszą posiadać studiów wyższych i zwraca się do uczniów szkół średnich wskazując im możliwość zatrudnienia w swoich szeregach. W Polsce poza wykładami czy obecnością na uczelnianych targach pracy, nie stosuje się takich narzędzi jak praktyki studenckie w poszczególnych służbach czy studenckie stypendia.

Jest to wynik rygorystycznych zasad dostępu do informacji niejawnych oraz procedur bezpieczeństwa poszczególnych służb. Warto jednak korzystać z doświadczeń naszych największych służb partnerskich, które z tego rodzaju ograniczeniami radzą sobie i efektywnie pozyskują kadry na wczesnym etapie edukacji. Wiążą one ze sobą najzdolniejszych studentów programami wsparcia finansowego oraz możliwością „posmakowania” ekscytujących zajęć. W ten sposób mają możliwość pozyskania młodych, ciekawych osób, zanim wybiorą one sektor prywatny.

Badanie zostało przeprowadzone na niewielkiej grupie badawczej, mającej kontakt z wiedzą o polskich służbach specjalnych. Na obecnym etapie trudno uogólniać ich wyniki i odnosić do tej kategorii wiekowej w całej Polsce.

Wymagają one przede wszystkim poszerzenia badanej grupy oraz odniesienia do tych studentów, którzy w swoim procesie kształcenia nie posiadali bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami służb specjalnych. Jednak w związku z faktem, iż nikt dotychczas takich badań nie prowadził, stanowią one punkt wyjścia, a także odniesienia, dla dalszych rozważań, jak rozwiązać problem z naborem zarówno ilościowym, jak i jakościowym do polskich służb specjalnych. Jest on bowiem kluczowy dla podniesienia efektywności działań polskich służb specjalnych i wzmocnienia bezpieczeństwa państwa. 

Anna Grabowska-Siwiec – emerytowany oficer kontrwywiadu ABW, w którym służyła od 2004 do 2020 roku. Obecnie wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, niezależny szkoleniowiec i badacz historii kontrwywiadu. Podczas służby zajmowała się szeroko rozumianym definiowaniem zagrożeń kontrwywiadowczych, m.in. w obszarze instytucji państwowych i podmiotów gospodarczych z udziałem Skarbu Państwa.

Zdjęcia: AdobeStock

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Amerykańska reelekcja

Amerykańska reelekcja Amerykańska reelekcja

Wybór urzędującego prezydenta USA, Baracka Obamy na drugą kadencję ma swój bezpośredni związek z operacjami specjalnymi i bezpieczeństwem.

Wybór urzędującego prezydenta USA, Baracka Obamy na drugą kadencję ma swój bezpośredni związek z operacjami specjalnymi i bezpieczeństwem.

Michał Piekarski Bezpieczne mistrzostwa - pierwsze podsumowanie

Bezpieczne mistrzostwa - pierwsze podsumowanie Bezpieczne mistrzostwa - pierwsze podsumowanie

Po zakończeniu rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie można podsumować je jednym zdaniem. Impreza przebiegła bezpiecznie. Czy jest to jednak powód do ogłoszenia jednoznacznego sukcesu?

Po zakończeniu rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie można podsumować je jednym zdaniem. Impreza przebiegła bezpiecznie. Czy jest to jednak powód do ogłoszenia jednoznacznego sukcesu?

Redakcja Donald Trump powołał dyrektora wywiadu narodowego USA

Donald Trump powołał dyrektora wywiadu narodowego USA Donald Trump powołał dyrektora wywiadu narodowego USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on...

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on szefem Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu.

Redakcja CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenie 27 mln z PARP

CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenie 27 mln z PARP CBA zatrzymało podejrzanych o wyłudzenie 27 mln z PARP

Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 17 osób podejrzanych o wyłudzenie 27 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wśród nich są przedstawiciele...

Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 17 osób podejrzanych o wyłudzenie 27 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wśród nich są przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich.

Redakcja Wspólna operacja specjalna CBA i NABU

Wspólna operacja specjalna CBA i NABU Wspólna operacja specjalna CBA i NABU

Wspólna akcja funkcjonariuszy z rzeszowskiej delegatury CBA i ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU doprowadziła do zatrzymania dwóch osób z Polski i Ukrainy, które to w zamian za łapówkę miały załatwić...

Wspólna akcja funkcjonariuszy z rzeszowskiej delegatury CBA i ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU doprowadziła do zatrzymania dwóch osób z Polski i Ukrainy, które to w zamian za łapówkę miały załatwić import i eksport towarów bez ewidencji podczas kontroli granicznej o wartości 1,2 mln zł.

Redakcja Odbyły się targi EUROPOLTECH 2019

Odbyły się targi EUROPOLTECH 2019 Odbyły się targi EUROPOLTECH 2019

W zeszłym tygodniu zakończyły się Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH. Ponad 140 wystawców prezentowało sprzęt i rozwiązania dedykowane...

W zeszłym tygodniu zakończyły się Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH. Ponad 140 wystawców prezentowało sprzęt i rozwiązania dedykowane służbom porządku publicznego i służbom specjalnym. Targom towarzyszyły konferencje naukowe oraz wystawa historyczna.

Redakcja EUROPOLTECH 2019 - nowe trendy i produkty dla służb porządkowych

EUROPOLTECH 2019 - nowe trendy i produkty dla służb porządkowych EUROPOLTECH 2019 - nowe trendy i produkty dla służb porządkowych

Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa...

Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa dedykowana służbom porządku publicznego i służbom specjalnym.

Redakcja EUROPOLTECH 2019

EUROPOLTECH 2019 EUROPOLTECH 2019

Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa...

Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa dedykowana służbom porządku publicznego i służbom specjalnym.

Ireneusz Chloupek Jegertroppen

Jegertroppen Jegertroppen

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych....

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych. Uruchomiony w połowie 2014 r. jako trzyletni projekt próbny, został dzięki bardzo obiecującym wynikom przedłużony na okres pięciu lat, po których zapaść ma decyzja, czy płeć piękna na stałe uzupełni pion bojowy norweskiego FSK (Forsvarets Spesialkommando). Wbrew sensacyjnym doniesieniom różnych mediów,...

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Jerzy Garstka Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych

Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych Załogowe statki powietrzne dla sił specjalnych

Jedną z konsekwencji prowadzonej wojny z terroryzmem jest zwiększające się znaczenie wojsk specjalnych, gdyż to one są najlepiej przygotowane do działań niekonwencjonalnych oraz do współpracy ze służbami...

Jedną z konsekwencji prowadzonej wojny z terroryzmem jest zwiększające się znaczenie wojsk specjalnych, gdyż to one są najlepiej przygotowane do działań niekonwencjonalnych oraz do współpracy ze służbami specjalnymi. Właśnie działania bojowe w Iraku i Afganistanie, a wcześniej w Wietnamie i Kuwejcie, pokazały, jak ważne w działaniach bojowych stają się operacje oddziałów specjalnych. Zasadniczy wysiłek w tej dziedzinie przypada amerykańskim jednostkom specjalnym, które występują we wszystkich rodzajach...

Redakcja Operacja Geronimo

Operacja Geronimo Operacja Geronimo

Jedyna książka oparta na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji likwidacji Osamy bin Ladena.

Jedyna książka oparta na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji likwidacji Osamy bin Ladena.

CR Biometryka w działaniach specjalnych

Biometryka w działaniach specjalnych Biometryka w działaniach specjalnych

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...

Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.

Ireneusz Chloupek SON

SON SON

Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały...

Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały taktyczne, utworzone w strukturach innych służb, które również odpowiadają za ochronę bardzo ważnych interesów swego kraju. W Republice Czeskiej przykładem jednostki tego typu jest grupa operacyjna SON tamtejszej służby celnej – Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR. There are many famous...

Dariusz Rogoziński, Przemysław Lewandowski Czerwona taktyka w działaniach jednostek specjalnych policji

Czerwona taktyka w działaniach jednostek specjalnych policji Czerwona taktyka w działaniach jednostek specjalnych policji

W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe...

W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie medyczne.

Michał Piekarski Zamach w Fort Hood

Zamach w Fort Hood Zamach w Fort Hood

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Michał Piekarski Bezpieczne mistrzostwa

Bezpieczne mistrzostwa Bezpieczne mistrzostwa

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

Sebastian Kalitowski Morski terroryzm

Morski terroryzm Morski terroryzm

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.

Ireneusz Chloupek ATLAS - pomoc i współpraca

ATLAS - pomoc i współpraca ATLAS - pomoc i współpraca

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...

Michał Piekarski Terror na ulicach

Terror na ulicach Terror na ulicach

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone...

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone karabinki automatyczne i otwierają ogień do podróżnych. Zginęło 26 osób, ponad siedemdziesiąt zostało rannych. Dwóch sprawców zginęło, trzeci został ujęty.

Ireneusz Chloupek Wspólne zadanie

Wspólne zadanie Wspólne zadanie

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie...

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie kraju, wymagającym za angażowania ponadprzeciętnych sił. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wsparli więc, nie po raz pierwszy zresztą, policyjni antyterroryści z BOA, co kolejny raz pokazało, jak ważne jest zadbanie o regularną współpracę szkoleniową między tymi dwiema formacjami.

CR Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne Afganistan 2011 - COIN a działania specjalne

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk...

Konflikt w Afganistanie generuje dla jego uczestników wiele problemów natury politycznej, ekonomicznej, społecznej i oczywiście militarnej. Mimo raczej niewielkiego społecznego poparcia dla działań wojsk NATO w Afganistanie, poszczególne kraje wchodzące w skład koalicji realizują swoje zadania militarne z pełną świadomością, że fi asko tej misji może spowodować potężny kryzys w sojuszu.

Michał Piekarski Licencja na zabijanie?

Licencja na zabijanie? Licencja na zabijanie?

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...

„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji » Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach?

Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach? Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach?

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Poznaj jeden sposób na wygodne buty »

Poznaj jeden sposób na wygodne buty » Poznaj jeden sposób na wygodne buty »

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą » Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę » Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Jak sprawdzić sprzęt taktyczny »

Jak sprawdzić sprzęt taktyczny » Jak sprawdzić sprzęt taktyczny »

Najnowsze produkty i technologie

Dorota K. Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582

Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582 Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582

Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb...

Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb cywilnych. Obecnie Bates to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie producentów obuwia dla służb mundurowych. Przez to, że buty są solidne i sprawdzają się m.in. w jednostkach specjalnych, zdobyły popularność wśród wszelkich służb cywilnych, organizacji paramilitarnych,...

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.