Czerwona taktyka w działaniach jednostek specjalnych policji Dariusz Rogodziński, Anna Niwczyk, Andrzej Krugler
W działaniach jednostek specjalnych policji, podczas których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń wśród funkcjonariuszy, osób postronnych czy przestępców, bardzo istotną rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie medyczne.
Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...
Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.
Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...
Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...
Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski...
Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski uciskowej. Skąd zatem wziął się fenomen stazy taktycznej i co medycyna pola walki zyskała dzięki jej zastosowaniu? W artykule przedstawimy mocne i słabe strony tego rozwiązania, a wnioski oprzemy na życiowych doświadczeniach autora ze służby.
W celu przybliżenia pojęcia medycyny taktycznej czy też „czerwonej taktyki”, należy zacząć od wyjaśnienia słowa „taktyka”:
Jednostki policyjne postępują według określonej taktyki, która umożliwia im wypełnianie spoczywających na nich zadań. Medycyna taktyczna realizowana przez tego typu jednostki, polega na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej na obszarze prowadzonych przez nie operacji w taki sposób, aby dopasować się zarówno do ich taktyki, jak i do obowiązujących przepisów.
W Polsce udzielanie pomocy poszkodowanym w trakcie operacji jednostek specjalnych zarówno państwowych służb wewnętrznych, jak i wojskowych jednostek specjalnych określane jest również mianem „czerwonej taktyki”, której definicja brzmi następująco:„Czerwona taktyka jest powiązaniem medycyny pola walki z taktyką szturmową i wchodzi w skład taktyki specjalnej. Jest systemem ściśle połączonych działań, mających za zadanie ewakuację z miejsca bezpośredniej walki. Głównym jej zadaniem jest ratowanie życia rannym przy wykorzystaniu odskoku, odparcia ataku i udzielania pomocy przedmedycznej.”Według „czerwonej taktyki” proces udzielania pomocy poszkodowanym w środowisku taktycznym można podzielić na trzy fazy, od których uzależnione jest postępowanie zarówno osoby ratującej, jak i ratowanej. Podział został opracowany, w ramach „czerwonej taktyki”, przez sztab instruktorski „Cichy Fight & Tactics Team”.Dzielą oni obszar działania elementu taktycznego na trzy strefy:
strefa pierwsza: śmierci (zwana również strefą niebezpieczną lub zero),
strefa druga: względnie bezpieczna,
strefa trzecia: bezpieczna.
Zarówno fazy, jak i strefy zostały stworzone, aby ułatwić podejmowanie odpowiednich czynności ratowniczych w odpowiednim czasie, gdyż te same czynności w nieodpowiednim czasie mogą prowadzić do zwiększenia liczby poszkodowanych.
Strefa niebezpieczna
Strefa ta jest obszarem opanowanym przez nieprzyjaciela z uwagi na to, że występuje w niej stałe zagrożenie zdrowia i życia. Pomimo odparcia ataku przeciwnika, strefa ta nadal powinna być traktowana jako niebezpieczna, gdyż cały czas istnieje możliwość ponownego ataku. Dlatego należy jak najszybciej ją opuścić. Udzielanie pomocy pod ostrzałem nieprzyjaciela jest niezwykle trudnym zadaniem, dlatego pomoc przedmedyczna powinna ograniczać się tylko do założenia opaski zaciskającej lub zastosowania ucisku na ranę w celu opanowania krwawienia. Bezpieczeństwo własne oraz pozostałych w strefie zero zdolnych do walki członków elementu taktycznego ma kluczowe znaczenie. Nie można dopuścić do sytuacji, w której dla ratowania jednej osoby poświęci się życie trzech innych. Dlatego zalecana jest szybka ewakuacja z tej strefy do miejsca, gdzie może być przeprowadzona segregacja rannych i udzielona pomoc przedmedyczna czy też medyczna.
Strefa względnie bezpieczna
Są to obszary, w których dany element taktyczny chwilowo zatrzymuje się, w celu udzielenia pomocy przedmedycznej rannym. Podczas postoju odbywa się wstępna segregacja rannych i udzielenie pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Członkowie elementu taktycznego, którzy nie uczestniczą w udzielaniu pomocy przedmedycznej, są w stanie podwyższonej gotowości bojowej. Bardzoważnym elementem w tej strefie jest fakt, iż osoby najmniej ranne w pierwszej kolejności otrzymują pomoc. Postępuje się tak, ponieważ osoby te są w stanie szybko wrócić do swoich zadań i wzmocnić formację. Po udzieleniu pomocy poszkodowanym należy jak najszybciej oddalić się od tej strefy, ponieważ w każdej chwili może się ona zmienić w strefę niebezpieczną. Gdy strefa niebezpieczna zajmuje duży obszar, ważnym elementem w walce z czasem jest transport powietrzny do strefy bezpiecznej.
Strefa bezpieczna
W tej strefie nie ma zagrożenia ze strony przeciwnika. Wskazane jest, aby znajdował się tu szpital polowy. W warunkach działań prowadzonych przez policję powinien znaleźć się w niej zespół ratownictwa medycznego. Wszystkim rannym zostaje udzielona pomoc medyczna. Priorytetem staje się udzielenie pomocy poszkodowanym, poczynając od tych, których stan jest najcięższy. Należy tu jednak zaznaczyć, iż w sytuacji, kiedy poszkodowanych jest więcej niż osób mogących udzielić im pomocy, wysegregowani ranni muszą poczekać na swoją kolejność.
Warto sobie uzmysłowić fakt, iż medycyna taktyczna realizowana podczas akcji policyjnych jednostek specjalnych służy nie tylko temu, aby ratować życie ludzkie, ale również zdrowie. Podczas tak niebezpiecznych zadań jak uwalnianie zakładników czy aresztowania wysokiego ryzyka, oprócz zgonów w wyniku doznanych obrażeń, istnieje również niebezpieczeństwo stałego kalectwa czy długiego czasu rehabilitacji policjantów, osób postronnych czy przestępców.
W przypadku policjantów jest to również związane z tym, iż poszkodowany funkcjonariusz będzie musiał odejść z jednostki bądź też zostanie wyłączony na dłuższy czas z pełnienia obowiązków służbowych oraz szkoleń. W wyniku tego państwo może stracić definitywnie lub na określony czas doświadczonego i posiadającego duże umiejętności operatora, którego szkolenie było kosztowne i czasochłonne.
Dlatego „czerwona taktyka” to nie tylko ratowanie życia, ale również, jeśli to możliwe i wskazane w danej sytuacji, takie ustabilizowanie stanu poszkodowanego, aby zminimalizować skutki urazu, jak również nie wywoływać dodatkowych obrażeń podczas transportu. Może zdarzyć się i taka sytuacja, kiedy to po udzieleniu pomocy przedmedycznej operator będzie zdolny do dalszej realizacji zadania.
Przeprowadzona przez Koreę Północną kolejna próbna eksplozja jądrowa potwierdza że jest to już dziesiąte państwo które posiadło zdolność konstrukcji nuklearnych urządzeń wybuchowych.
Przeprowadzona przez Koreę Północną kolejna próbna eksplozja jądrowa potwierdza że jest to już dziesiąte państwo które posiadło zdolność konstrukcji nuklearnych urządzeń wybuchowych.
Jak pokazują pierwsze w tym roku zdarzenia w sferze bezpieczeństwa – ataki bezzałogowców w Pakistanie i Jemenie, bomby w Iraku i Pakistanie i inne, mniej znaczące zdarzenia – rok 2013 nie będzie znacząco...
Jak pokazują pierwsze w tym roku zdarzenia w sferze bezpieczeństwa – ataki bezzałogowców w Pakistanie i Jemenie, bomby w Iraku i Pakistanie i inne, mniej znaczące zdarzenia – rok 2013 nie będzie znacząco różnił się od poprzedniego. Nie w sensie zdarzeń i ich skali, ale w skali globalnych i regionalnych trendów.
Po zakończeniu rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie można podsumować je jednym zdaniem. Impreza przebiegła bezpiecznie. Czy jest to jednak powód do ogłoszenia jednoznacznego sukcesu?
Po zakończeniu rozgrywek piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie można podsumować je jednym zdaniem. Impreza przebiegła bezpiecznie. Czy jest to jednak powód do ogłoszenia jednoznacznego sukcesu?
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on...
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on szefem Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu.
Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 17 osób podejrzanych o wyłudzenie 27 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wśród nich są przedstawiciele...
Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 17 osób podejrzanych o wyłudzenie 27 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wśród nich są przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich.
Wspólna akcja funkcjonariuszy z rzeszowskiej delegatury CBA i ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU doprowadziła do zatrzymania dwóch osób z Polski i Ukrainy, które to w zamian za łapówkę miały załatwić...
Wspólna akcja funkcjonariuszy z rzeszowskiej delegatury CBA i ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU doprowadziła do zatrzymania dwóch osób z Polski i Ukrainy, które to w zamian za łapówkę miały załatwić import i eksport towarów bez ewidencji podczas kontroli granicznej o wartości 1,2 mln zł.
W zeszłym tygodniu zakończyły się Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH. Ponad 140 wystawców prezentowało sprzęt i rozwiązania dedykowane...
W zeszłym tygodniu zakończyły się Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH. Ponad 140 wystawców prezentowało sprzęt i rozwiązania dedykowane służbom porządku publicznego i służbom specjalnym. Targom towarzyszyły konferencje naukowe oraz wystawa historyczna.
Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa...
Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa dedykowana służbom porządku publicznego i służbom specjalnym.
Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa...
Kolejne Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH odbędą się w dniach 8-10 maja w Warszawie. To najważniejsza w Polsce impreza targowa dedykowana służbom porządku publicznego i służbom specjalnym.
15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych....
15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych. Uruchomiony w połowie 2014 r. jako trzyletni projekt próbny, został dzięki bardzo obiecującym wynikom przedłużony na okres pięciu lat, po których zapaść ma decyzja, czy płeć piękna na stałe uzupełni pion bojowy norweskiego FSK (Forsvarets Spesialkommando). Wbrew sensacyjnym doniesieniom różnych mediów,...
Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...
Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...
Jedną z konsekwencji prowadzonej wojny z terroryzmem jest zwiększające się znaczenie wojsk specjalnych, gdyż to one są najlepiej przygotowane do działań niekonwencjonalnych oraz do współpracy ze służbami...
Jedną z konsekwencji prowadzonej wojny z terroryzmem jest zwiększające się znaczenie wojsk specjalnych, gdyż to one są najlepiej przygotowane do działań niekonwencjonalnych oraz do współpracy ze służbami specjalnymi. Właśnie działania bojowe w Iraku i Afganistanie, a wcześniej w Wietnamie i Kuwejcie, pokazały, jak ważne w działaniach bojowych stają się operacje oddziałów specjalnych. Zasadniczy wysiłek w tej dziedzinie przypada amerykańskim jednostkom specjalnym, które występują we wszystkich rodzajach...
Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...
Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.
Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały...
Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały taktyczne, utworzone w strukturach innych służb, które również odpowiadają za ochronę bardzo ważnych interesów swego kraju. W Republice Czeskiej przykładem jednostki tego typu jest grupa operacyjna SON tamtejszej służby celnej – Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR.
There are many famous...
Rywalizacja siedemnastu zespołów i spotkania praktyków w zakresie taktycznej pomocy medycznej – tak w skrócie można podsumować zawody, które odbyły się w Trójmieście w dniach 18-22 września 2022 r.
Rywalizacja siedemnastu zespołów i spotkania praktyków w zakresie taktycznej pomocy medycznej – tak w skrócie można podsumować zawody, które odbyły się w Trójmieście w dniach 18-22 września 2022 r.
W dniu 27 lipca 2022 roku w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi podpisano memorandum porozumienia w sprawie interoperacyjności w zakresie medycyny bojowej. Dokument podpisali dr Aurelia Ostrowska...
W dniu 27 lipca 2022 roku w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi podpisano memorandum porozumienia w sprawie interoperacyjności w zakresie medycyny bojowej. Dokument podpisali dr Aurelia Ostrowska - Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Chirurg dowództwa armii amerykańskiej w Europie i Afryce gen. bryg. US Army. Gen. Clinton Murray.
Dnia 21 lutego br. o godz. 18.00, przy Uniwersytecie Warszawskim, odbędzie się spotkanie autorskie z Waldemarem Zubrzyckim i Jarosławem Przyjemczakiem – autorami albumu „Paramedyk”. Zapraszamy!
Dnia 21 lutego br. o godz. 18.00, przy Uniwersytecie Warszawskim, odbędzie się spotkanie autorskie z Waldemarem Zubrzyckim i Jarosławem Przyjemczakiem – autorami albumu „Paramedyk”. Zapraszamy!
Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona...
Na przełomie maja i czerwca szkoleniowcy Zakładu Zabezpieczenia Działań Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu przeprowadzili kurs pt. „Pierwsza pomoc w warunkach bojowych – czerwona taktyka” dla funkcjonariuszy wybranych oddziałów Straży Granicznej.
Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział...
Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział wzięły 23 drużyny, rywalizujące w sześciu konkurencjach. Przy okazji imprezy odbyły się także warsztaty oraz konferencja naukowa z zakresu medycyny pola walki.
Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka....
Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka. WIR, czyli st. sierż. Krzysztof Pluta, bo o nim mowa, był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Wieczór z Weteranem”, które odbyło się 10 stycznia w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Opowiadał o początkach służby, o walce i ratowaniu ludzkiego życia oraz o tym jak, po...
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.