Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kto będzie, a kto nie będzie nowym liderem Al-Kaidy?

Tekst: dr Karolina Wojtasik - Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego

Karolina Wojtasik | 2022-09-20
Osama bin Laden ze swoim nastepcą Ajmanem al Zawahirim, który został zabity przez amerykańskiego drona w sierpniu 2022 roku. Fot. Wikipedia

Osama bin Laden ze swoim nastepcą Ajmanem al Zawahirim, który został zabity przez amerykańskiego drona w sierpniu 2022 roku. Fot. Wikipedia

1 sierpnia 2022 r. amerykański prezydent potwierdził informację, która już od kilku godzin krążyła w mediach, lider Al-Kaidy, Ajman Az-Zawahiri nie żyje. Az-Zawahiri od lat niedomagał i ostatnie miesiące w Kabulu spędził w willi afgańskiego ministra. Prowadził spokojne życie, urozmaicone tylko wyjściami na taras, gdzie zresztą dopadł go amerykański pocisk. Polowanie na Zawahiriego trwało blisko 20 lat.

Zdjęcia: FBI, Wikipedia

Zobacz także

Marcin Szymański Wiosenne zmagania

Wiosenne zmagania Wiosenne zmagania

Rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę konflikt znalazł się w punkcie, którego raczej nikt nie przewidywał dwanaście miesięcy temu. Obrońcy, pomimo ogromnych strat, zdołali znacznie spowolnić...

Rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę konflikt znalazł się w punkcie, którego raczej nikt nie przewidywał dwanaście miesięcy temu. Obrońcy, pomimo ogromnych strat, zdołali znacznie spowolnić tempo ofensywy, wyprzeć Rosjan z części zajętego przez nich terytorium i zredukować potencjał militarny najeźdźcy do punktu, w którym trudno jest wyobrazić sobie realizację ambitnych planów Putina z początku kampanii. Stało się tak dzięki uporczywej obronie Ukraińców, spójnemu stanowisku Zachodu i...

Jan Sabiniarz Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”?

Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”? Armia Holenderska w składzie Bundeswehry. Początek euroarmii czy „business as usual”?

Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry....

Pierwszego lutego 2023 roku podpisano część porozumień technicznych dotyczących połączenia ostatniej holenderskiej jednostki bojowej – 13. Lekkiej Brygady z Oirschot w skład struktur dowodzenia Bundeswehry. W ten oto sposób kończy się historyczny proces całkowitej integracji „Holenderskich Królewskich Sił Lądowych” z niemiecką Heer (Wojska Lądowe).

Karolina Wojtasik Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka

Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka Grupa trzymająca władzę w Afganistanie. Jalaluddin Haqqani i Spółka

W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym...

W sierpniu 2022 r. minął rok od przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. Media pełne są podsumowań, analiz i dyskusji na temat tego, jak bardzo jest źle. Od roku docierają do nas informacje o panującym w kraju ubóstwie na granicy przetrwania, o pozbawieniu kobiet praw obywatelskich, szwankujących usługach publicznych i drakońskich prawach.

Latami ścigano dowódcę Al-Kaidy, głównego stratega i ideologa grupy, żeby po takim czasie dopaść schorowanego starca. Plotki o śmierci lidera Al-Kaidy pojawiały się już wcześniej, nagrania z kazaniami, które czasem pojawiały się w mediach, też budziły wątpliwości co do ich autentyczności i czasu powstania. Mówca nie nawiązywał do najnowszych wydarzeń i mówił coraz mniej zrozumiale, za to długo i nudno. Prawie jak Fidel. Na stronie medialnego ramienia Al-Kaidy, organizacji As-Sahab, niedawno ukazała się siódma część wykładu Zawahiriego na temat Krzyżowców. 40-minutowe nagranie nie pozostawia wątpliwości co do kondycji nagrywającego. Od ponad miesiąca specjaliści zastanawiają się, kto przejmie schedę po Ajmanie Az-Zawahirim? Dlaczego nie Hamza bin Laden? Dlaczego nie Abu Al-Khayr al-Masri? Dlaczego nie Abu Muhammad Al-Masri? I wreszcie – dlaczego specjaliści mówią jednym głosem: Saif al-Adl (al-Adel)?

Następcy Osamy bin Ladena, twórcy Al-Kaidy

Gdyby Az-Zawahiri zginął 4 lata temu, jego następcą zostałby Hamza bin Laden, który urodził się w 1990 lub 1989 roku i był jednym z kilkunastu dzieci Osamy bin Ladena. Syn jego trzeciej, podobno ulubionej żony, urodził się w Rijadzie, ale sporą część życia spędził tam, gdzie był ojciec. Był z nim w Chartumie na początku lat 90., a gdy Sudan odmówił dalszego udzielania schronienia bin Ladenowi i jego świcie, razem z ojcem znalazł się w Afganistanie. Dorastał wśród mudżahedinów i wysokich rangą dowódców Al-Kaidy. Hamza wychowywany był blisko ojca, od najmłodszych lat karmiony ideą globalnego dżihadu, przysłuchiwał się rozmowom, naradom, audiencjom. Zachowały się filmy z jakiegoś wesela, na których mały Hamza bawi się z kolegami we wraku śmigłowca i potrząsa jakimś posowieckim żelastwem.

Po 11 września 2001 r., gdy jasne było, że Afganistan nie będzie dłużej bazą dżihadsytów, został wysłany do Iranu. Warto podkreślić, że wielu ważnych dowódców Al-Kaidy znalazło tam schronienie, niekiedy z rodzinami, zyskując z czasem niejasny status ni to więźniów, ni gości. Hamza dorastał więc w Iranie, otoczony dawnymi przyjaciółmi ojca, przez nich kształcony i wspierany. Hamza bin Laden w 2005 został ożeniony z Mariam bint Abdullah, córką Abu Muhammada Al-Masriego (który w wielu źródłach występuje jako Abdullah Ahmed Abdullah; stąd jej nasab „bint Abdullah”), czyli ówczesnego numeru trzy w Al-Kaidzie. W tym środowisku często sojusze są spajane małżeństwami dzieci dowódców. 

W 2011 roku został zabity Osama bin Laden, a schedę po nim przejął Ajman Az-Zawahiri. W 2015 roku Hamza i kilku innych ważnych dowódców Al-Kaidy dostało pozwolenie na wyjazd z Iranu, ponieważ Al-Kaida porwała irańskiego dyplomatę i wymieniła go na swoich ludzi. Wtedy właśnie organizacja zaczęła lansować młodego bin Ladena w jedyny sobie znany sposób, czyli za pomocą nagrań wrzucanych do Internetu. W 2015 r. w sieci znalazły się pierwsze nagrania Hamzy bin Ladena, który naśladując sposób mówienia ojca, wezwał zwolenników organizacji z Kabulu, Bagdadu i Strefy Gazy do prowadzenia dżihadu z Waszyngtonem, Londynem, Paryżem i Tel Awiwem.

Nieco później w sieci pojawiło się 21-minutowe przemówienie zatytułowane „Wszyscy jesteśmy Osamą”, gdzie Hamza nawoływał do zemsty za zabójstwo ojca i prześladowania muzułmanów. Za najodpowiedniejszą formę zemsty oczywiście uważał organizowanie ataków terrorystycznych. Nic nowego, chciałaby się powiedzieć. W maju 2017 r. dostaliśmy powtórkę z poprzedniego nagrania, czyli kolejne zachęty do organizowania zamachów, w których zginą Amerykanie i obywatele szeroko pojętego Zachodu. 

Choć Hamza nie walczył, nie dowodził, nie stracił stopy na radzieckiej minie, nie pamiętał, bo nie mógł pamiętać, legendarnych walk mudżahedinów z sowietami, jego sława rosła. W 2017 r. jego potencjał i pozycja przyszłego przywódcy Al-Kaidy były na tyle niepokojące, że znalazł się na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów, a nagroda za informacje o miejscu jego przebywania wyniosła okrągły milion dolarów (tzw. Rewards for Justice). Wielu analityków podkreślało wtedy, że był ulubionym synem Osamy, dokumenty znalezione w Abottabbadzie świadczyły o tym, że był przez ojca przygotowywany do przejęcia władzy w organizacji. Nie miał doświadczenia bojowego, nie prowadził oddziałów mudżahedinów, nie przygotował wielkiego spektakularnego zamachu, ale siła nazwiska, kontaktów, fakt, że wszyscy dowódcy go znali, powodował, że był istotnym graczem, zwłaszcza że Az-Zawahiri już niedomagał.

Przeczytaj także: Polowanie na terrorystę, które wymknęło się spod kontroli >>

Mocnym atutem był też relatywnie młody wiek Hamzy bin Ladena, który dobiegał trzydziestki. Liczono, że młody przywódca odświeży wizerunek organizacji, którą uważano za skostniałą, zwłaszcza w porównaniu z ISIS (tzw. Państwa Islamskiego) - nowoczesną organizacją posługującą się najnowocześniejszymi technologiami i przyciągającą rekrutów. Liczono, że Hamza przyciągnie młodych ludzi rozczarowanych ISIS, które wtedy właśnie zaczęło przegrywać. Nowy lider miał połączyć tradycje i schedę po mudżahedinach z wyzwaniami nowoczesności. W 2017 roku nagrania z głosem Hamzy przestały się pojawiać, a dwa lata później Pentagon ogłosił, że Hamza bin Laden zginął w ataku przeprowadzonym za pomocą drona, na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Nie podano dokładnej daty śmierci, tylko informację, że ataku dokonano w ciągu pierwszych dwóch lat prezydentury Donalda Trumpa. Hamza bin Laden nie zostanie więc nowym liderem Al- Kaidy, bo dołączył do ojca w piekle. 

Gdyby Az-Zawahiri zginął 2 lata temu, jego następcą mógłby zostać Abu Muhammad Al-Masri, czyli Abdullah Ahmed Abdullah. Mała dygresja. Nisba to przymiotnik wskazujący miejsce pochodzenia, przynależność plemienną lub pochodzenie osoby, zapisywana jest po imieniu. Arabska nisba „Al-Masri”, czasem też zapisywana w brzmieniu „Al-Mysri”, wskazuje na Egipcjanina, co w kręgach wyższych dowódców Al-Kaidy nie jest niczym rzadkim. Egipcjaninem był Ajman Az-Zawahiri, Abu al-Khayr Al-Masri, Egipcjaninem jest Said Al-Adl. 

Abdullah Ahmed Abdullah kiedyś był piłkarzem i osiągał sukcesy, jednak pod koniec lat 80. dołączył do mudżahedinów walczących w Afganistanie, a potem do Al-Kaidy. Był strategiem, planował operacje terrorystyczne i należał do kręgu wyższych dowódców organizacji. Jeszcze kilka lat temu amerykański program RFJ (Rewards for Justice) oferował 10 milionów dolarów nagrody za informacje o miejscu jego przebywania. Był poszukiwany za udział w zamachach bombowych na ambasady amerykańskie w 1998 r. w Tanzanii i Kenii, ale jego „kariera” zaczęła się jeszcze na początku lat 90., gdy szkolił w Somalii bojówki terrorystyczne. W 2000 roku Abdullah Ahmed Abdullah został członkiem Majlis-Asz-Szura, w skrócie Szury, czyli Rady Al-Kaidy. Potem znalazł się w Iranie, gdzie schroniło się wielu ważnych dowódców. Jego pozycja stała się tak znacząca, że nosił (po śmierci Osamy bin Ladena) zaszczytne miano numeru dwa w Al-Kaidzie.

Na mocy wspomnianego już tu porozumienia Al-Kaidy z Iranem, w 2015 uzyskał możliwość opuszczenia Iranu, ale najprawdopodobniej albo kraju nie opuścił, albo szybko wrócił, bo tam został zabity w 2020 roku przez Mosad. Samochód, w którym podróżował z córką, został ostrzelany przez sprawców poruszających się na motocyklach. Nieprzypadkowa jest data likwidacji Abu Muhammada Al-Masriego – 7 sierpnia, czyli rocznica zamachów na ambasady w Dar es Salaam i Nairobi, w których zginęło ponad 200 osób. Amerykanie – i ich sojusznicy mają długą pamięć. W zamachu zginęła też córka Muhammada Al-Masriego, Mariam, wdowa po młodym bin Ladenie.  

Saif Al-Adl nowym przywódcą Al-Kaidy?

Hamza bin Laden nie żyje, Abu Muhammad Al-Masri również, Abu Al-Khayr Al-Masri, kolejny ważny dowódca, zginął w 2017 roku. Na liście jest jednak jedno nazwisko, które najczęściej wymienia się spekulując o tym, kto zostanie nowym liderem Al-Kaidy. Saif Al-Adl, poprawna jest również forma zapisu: Al-Adel. Wymowa tego przydomku, w tłumaczeniu z arabskiego -  Miecz Sprawiedliwości, sprawia sporo kłopotów, zwłaszcza Europejczykowi, stąd w mediach możemy się spotkać z różną wymową, co prowadzi do pytań, czy ekspertom na pewno chodzi o tego samego człowieka. Mohammed Salah al-Din Zaidan, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, jest Egipcjaninem, byłym wojskowym, ekspertem w zakresie materiałów wybuchowych i gdyby Al-Kaida miała ministrów, to moglibyśmy nazwać go ministrem obrony tej organizacji. Zajmuje tę funkcje od ponad 20 lat i jest też członkiem Majlis-Asz-Szura. Do mudżahedinów walczących w Afganistanie dołączył około 1988 roku.

Z racji wcześniejszych zawodowych doświadczeń prowadził szkolenia wojskowe i wywiadowcze dla członków Al-Kaidy i Egipskiego Islamskiego Dżihadu w Afganistanie, Pakistanie, Sudanie i Somalii. Miał udział w szkoleniu zamachowcy, który w 1993 r. doprowadził do detonacji w garażu WTC, a także brał udział w przygotowaniu zamachów na amerykańskie ambasady w 1998 r. oraz ataku na niszczyciel USS Cole w 2000 r. Bardzo często wspomina się, że nie do końca pochwalał ataki za WTC i Pentagon, ale nie ze względu na śmierć 3 tysięcy osób, ale fakt, że tym sposobem Al-Kaida straciła bezpieczne schronienie w Afganistanie. W ręce Amerykanów wpadł jego list pisany do Chalida Szajcha Muhammada, najważniejszego z autorów zamachów z 11 września, wzywający do zaprzestania działań zbrojnych, nawet jeśli będzie to rozkaz Abu Abdullaha. Przypominam, że Abu Abdallah to kunia Osamy bin Ladena. 

Gdy w Afganistanie przestało być bezpiecznie, Saif Al-Adl uciekł najpierw do Pakistanu, potem do Iranu, gdzie przebywał razem z rodziną przez kilka lat przez nikogo nie niepokojony. Z powodu kontaktów z saudyjską filią Al-Kaidy został aresztowany przez irańskie władze na ponad rok, a potem przebywał w czymś na kształt aresztu domowego na pewno do 2015 r., kiedy nastąpiła wymieniona już w tym artykule „wymiana więźniów” między Al-Kaidą a Iranem. Wiadomo jednak, że wielokrotnie wyjeżdżał na pakistańsko-afgańskie pogranicze. Po śmierci bin Ladena, to on kontaktował się, najczęściej osobiście, z dowódcami Al-Kaidy, uzyskując deklaracje poparcia dla Zawahiriego. Jego pozycja była już na tyle silna, że już wtedy niektóre media, także polskie, pisały, że jest następcą Osamy. 

Saif Al-Adl przez ostatnie lata przebywał prawdopodobnie w Iranie, a władze Iranu nie mają żadnego interesu w tym, żeby ułatwić Amerykanom życie i im go wydać. Inna sprawa, że w Iranie nie latają amerykańskie drony, a więc jest po prostu bezpieczniej, choć można, jak wiemy, zostać zabitym na teherańskiej ulicy. Pytanie, czy możliwie jest, żeby sunnicka Al- Kaida była kierowana z szyickiego Iranu. Może być tak, że Irańczycy pozwolą wyjechać Saifowi, ale zostawią sobie w charakterze zakładników jego rodzinę i nie jest to komfortowa sytuacja dla organizacji. 

W życiorysie Saifa Al-Adla jest jeszcze jeden ciekawy wątek, a mianowicie przyjaźń z Abu Musabą Az-Zarqawim, czyli twórcą organizacji, która później przekształciła się w tzw. Państwo Islamskie (ISIS). To Saif Al-Adl namówił Osamę bin Ladena na sfinansowanie obozu szkoleniowego koło Heratu, w którym Zarqawi trenował swoich bojowników. Gdy do Afganistanu weszli w 2001 r. Amerykanie, przeniósł się do Iraku, gdzie rozwijał organizację. Co prawda w 2006 r. zginął w wyniku ataku amerykańskiego drona, ale jego idea przetrwała, jak wiemy, i urosła w siłę w postaci tzw. Państwa Islamskiego.

Saif Al-Adl nigdy nie potępił tej organizacji i jest postrzegany jako przyjaciel Abu Musaby Az-Zarqawiego, który w szeregach ISIS ma status podobny do bin Ladena w Al-Kaidzie. Dlatego Saif Al-Adl może być tym ogniwem, które połączy zwolenników tych dwóch organizacji. Warto także wspomnieć, że Saif Al-Adl od 2001 r. znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów (FBI Most Wanted Terrorists), w chwili obecnej nagroda wynosi 10 milionów dolarów i to najwyższa obecnie suma, jaką można dostać za informacje prowadzące do znalezienia terrorysty. Co ciekawe, identyczna stawka widnienie przy Sirajuddinie Haqqanim, do którego jeszcze wrócimy.

Obecnie Saif Al-Adl jest najpoważniejszym kandydatem na stanowisko szefa Al-Kaidy. Nie jest on jednak kandydatem jedynym, bo nie można zapomnieć o istnieniu Abd Al-Rahmana Al-Maghrebiego, który  jest zięciem Zawahiriego (więc wszystko zostałoby w rodzinie), ale jest Marokańczykiem (nisba Al-Maghrebi!) w organizacji historycznie zdominowanej przez Saudyjczyków i Egipcjan. Jakkolwiek, od wielu lat kieruje medialnym ramieniem Al-Kaidy, czyli As-Sahab, a jak wiemy, kto ma media, ten ma władzę. Abd Al-Rahman Al-Maghrebi ma około 50 lat i też widnieje na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów, choć kwota za informacje o nim jest skromniejsza i wynosi 7 milionów USD. 

Al-Kaida to organizacja sieciowa, składająca się z luźno powiązanych oddziałów, czasem zwanych filiami czy gałęziami. Dlatego też rozważając, kim będzie nowy lider organizacji, wymienia się dowódców najprężniej działających jej filii, tym sposobem na liście znaleźli się: Abu Ubaydah Yusuf Al-Anabi (Yazid Mebrak), lider AQIM – Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu,  Ahmed Umar (Ahmed Diriye), lider HSM - Harakat Asz-Szabab Al-Mudżahidin, czy Khalid Saeed Batarfi (Abu Al-Miqdad Al-Kindi) – lider AQAP - Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim. 

Rozważając konsekwencje śmierci Ajmana Az-Zawahiriego, warto jeszcze wspomnieć na koniec, że lider Al-Kaidy ukrywał się w Kabulu, stolicy Afganistanu, w willi należącej do Sirajuddina Haqqaniego, który pełni obecnie funkcję ministra spraw wewnętrzach w rządzie talibów. Sirajuddin Haqqani w maju 2022 udzielił wywiadu Christiane Amanpour, w którym zarzekał się, że Afganistan nie będzie miejscem schronienia dla jakiejkolwiek organizacji zagrażającej bezpieczeństwu. Warto przypomnieć, że w ramach porozumień z Dohy (Ad-Dauhy), talibowie zobowiązali się do zerwania związków z Al-Kaidą i innymi organizacjami terrorystycznymi oraz do zagwarantowania, że terytorium Afganistanu nie posłuży do przygotowania ataków na USA i ich sojuszników.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Cios w jemeński Daesz

Cios w jemeński Daesz Cios w jemeński Daesz

3 czerwca br. saudyjskie siły specjalne, należące do kontyngentu wojskowego tego kraju, wspierającego siły rządowe Jemenu w zwalczaniu rebelii szyickiego ruchu Hut oraz sieci terrorystycznych, schwytały...

3 czerwca br. saudyjskie siły specjalne, należące do kontyngentu wojskowego tego kraju, wspierającego siły rządowe Jemenu w zwalczaniu rebelii szyickiego ruchu Hut oraz sieci terrorystycznych, schwytały przywódcę jemeńskich dżihadystów z tamtejszego skrzydła tzw. Państwa Islamskiego (ISIS, Daesz), Abu Osama al-Muhajera, a także jego finansistę i kilku innych członków ich organizacji.

Redakcja Co dalej z Afganistanem? – rozmowy pokojowe z talibami

Co dalej z Afganistanem? – rozmowy pokojowe z talibami Co dalej z Afganistanem? – rozmowy pokojowe z talibami

Jak podają afgańskie media negocjacje pokojowe pomiędzy Amerykanami a talibami, które trwały 16 dni, już się zakończyły. To najdłuższa tura takich rozmów i efektem negocjacji w katarskim Doha są wypracowane...

Jak podają afgańskie media negocjacje pokojowe pomiędzy Amerykanami a talibami, które trwały 16 dni, już się zakończyły. To najdłuższa tura takich rozmów i efektem negocjacji w katarskim Doha są wypracowane dwa robocze scenariusze porozumienia.

Redakcja Nowy rekord odległości strzału snajperskiego

Nowy rekord odległości strzału snajperskiego Nowy rekord odległości strzału snajperskiego

3450 metrów - oto nowy rekord odległości strzału snajperskiego z potwierdzonym trafieniem. Rekordowy "strzał znikąd" dosięgnął bojownika ISIS, o czym poinformował portal "The Globe and Mail".

3450 metrów - oto nowy rekord odległości strzału snajperskiego z potwierdzonym trafieniem. Rekordowy "strzał znikąd" dosięgnął bojownika ISIS, o czym poinformował portal "The Globe and Mail".

Redakcja Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism"

Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism" Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism"

26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.

26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.

MD Irak. Samobójczy atak na bazę wojskową w Tikricie

Irak. Samobójczy atak na bazę wojskową w Tikricie

W niedzielę została zaatakowana baza wojskowa w mieście Tikrit leżącym na północ od stolicy kraju, Bagdadu. W samobójczym ataku na bazę zginęło 15 osób i raniąc kolejne 22 - informuje policja.

W niedzielę została zaatakowana baza wojskowa w mieście Tikrit leżącym na północ od stolicy kraju, Bagdadu. W samobójczym ataku na bazę zginęło 15 osób i raniąc kolejne 22 - informuje policja.

Karolina Wojtasik Wirus na usługach terrorystów

Wirus na usługach terrorystów Wirus na usługach terrorystów

Organizacja Państwo Islamskie ma zwyczaj przyznawać się do spektakularnych zamachów, nawet jeśli ich udział bądź nawet inspiracja są dyskusyjne. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy wykonawca już nie żyje...

Organizacja Państwo Islamskie ma zwyczaj przyznawać się do spektakularnych zamachów, nawet jeśli ich udział bądź nawet inspiracja są dyskusyjne. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy wykonawca już nie żyje i nie może zaprotestować. W sytuacji gdy absolutnie nie da się przyznać do sprawstwa jakiejś tragedii, salafickie organizacje terrorystyczne nadzwyczaj często tłumaczą wszelkie kataklizmy zgnilizną moralną Zachodu i karą za grzechy. Epidemia koronawirusa wyzwalała w tych organizacjach nowe pokłady...

Ireneusz Chloupek Komandosi Jazydów

Komandosi Jazydów Komandosi Jazydów

Artykuł zawiera opis formacji komandosów mniejszości etniczno-religijnej Jazydów, w tym genezę jej utworzenia.

Artykuł zawiera opis formacji komandosów mniejszości etniczno-religijnej Jazydów, w tym genezę jej utworzenia.

Redakcja Cool Jihad

Cool Jihad Cool Jihad

Jaki jest współczesny terroryzm? Czy mamy do czynienia z zupełnie innym jego rodzajem - innym niż ten, z którego aktami stykaliśmy się w ubiegłym stuleciu? Czy to jednak wciąż ten sam terroryzm, ale wykonawcy...

Jaki jest współczesny terroryzm? Czy mamy do czynienia z zupełnie innym jego rodzajem - innym niż ten, z którego aktami stykaliśmy się w ubiegłym stuleciu? Czy to jednak wciąż ten sam terroryzm, ale wykonawcy aktów dostosowują jedynie narzędzia do nowych czasów? Dyskusje na te tematy zajmują wielu ekspertów z tej dziedzinie. Tym zaś, którzy interesują się tematyką bezpieczeństwa, w tym terroryzmu, propagandy oraz religii muzułmańskiej, sięgnąć powinni po "Cool Jihad" najnowszą pozycję Wydawnictwa...

Błażej Bierczyński Terroryści tacy, jak my(?)

Terroryści tacy, jak my(?) Terroryści tacy, jak my(?)

Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych,...

Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych, którym uda się ujść z życiem. „Terrorysta już przeszedł na drugą stronę ulicy. / Ta odległość go chroni od wszelkiego złego / no i widok jak w kinie” pisze poetka – choć tekst można analizować na różnych poziomach, Szymborska między wierszami (nomen omen) sugeruje, iż (anty)bohater niczym nie różni...

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Karolina Wojtasik Polowanie na terrorystę, które wymknęło się spod kontroli

Polowanie na terrorystę, które wymknęło się spod kontroli Polowanie na terrorystę, które wymknęło się spod kontroli

Z hasłem „polowanie na terrorystę” zwykle kojarzy się przede wszystkim 10-letni pościg za Osamą bin Ladenem. Na temat przedsięwzięcia powstały filmy fabularne, dokumentalne i liczne książki. Zdążyły też...

Z hasłem „polowanie na terrorystę” zwykle kojarzy się przede wszystkim 10-letni pościg za Osamą bin Ladenem. Na temat przedsięwzięcia powstały filmy fabularne, dokumentalne i liczne książki. Zdążyły też zaprotestować organizacje rdzennych Amerykanów, gdy media podały, że na określenie najbardziej poszukiwanego terrorysty używano kryptonimu Geronimo. Ale obok spektakularnych pościgów, które skończyły się sukcesami, historia notuje też takie, których finał okazał się nie tyle porażką, co spektakularną...

Michał Piekarski Amerykańska reelekcja

Amerykańska reelekcja Amerykańska reelekcja

Wybór urzędującego prezydenta USA, Baracka Obamy na drugą kadencję ma swój bezpośredni związek z operacjami specjalnymi i bezpieczeństwem.

Wybór urzędującego prezydenta USA, Baracka Obamy na drugą kadencję ma swój bezpośredni związek z operacjami specjalnymi i bezpieczeństwem.

Jakub Grodzki Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.

Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.

Ireneusz Chloupek Operacja „Neptune Spear”

Operacja „Neptune Spear” Operacja „Neptune Spear”

2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny...

2 maja br. podczas niespodziewanego rajdu amerykańskich sił specjalnych na terytorium Pakistanu został zabity ukrywający się od kilkunastu lat twórca i przywódca odpowiedzialnej za atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Al-Kaidy, 54-letni Osama bin Laden.

Michał Sitarski GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne

GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne

Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza,...

Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza, pozwalający mu na prowadzenie walki w nocy lub w złych warunkach oświetleniowych. Do jego obecności w wojsku zdążyliśmy się przyzwyczaić, a mimo to nie tak dawno jeden z modeli takiego sprzętu wzbudził niemałą sensację – stało się to przy okazji akcji mającej na celu likwidację Osamy bin Ladena.

Redakcja Operacja Geronimo

Operacja Geronimo Operacja Geronimo

Jedyna książka oparta na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji likwidacji Osamy bin Ladena.

Jedyna książka oparta na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji likwidacji Osamy bin Ladena.

Michał Piekarski Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Útvar Osobitného Určenia

Útvar Osobitného Určenia

Útvar Osobitného Určenia (Jednostka Specjalnego Przeznaczenia) jest najbardziej elitarną jednostką specjalną na Słowacji. Ściśle współpracuje z podobnymi jednostkami z Niemiec i krajów ościennych.

Útvar Osobitného Určenia (Jednostka Specjalnego Przeznaczenia) jest najbardziej elitarną jednostką specjalną na Słowacji. Ściśle współpracuje z podobnymi jednostkami z Niemiec i krajów ościennych.

Michał Sitarski Potrójny agent - Joby Warrick

Potrójny agent - Joby Warrick Potrójny agent - Joby Warrick

30 grudnia 2009 roku, w wysuniętej bazie operacyjnej CIA Camp Chapman, zlokalizowanej w pobliżu bazy amerykańskich sił specjalnych Camp Salerno, w pobliżu miasta Chost we wschodnim Afganistanie miał miejsce...

30 grudnia 2009 roku, w wysuniętej bazie operacyjnej CIA Camp Chapman, zlokalizowanej w pobliżu bazy amerykańskich sił specjalnych Camp Salerno, w pobliżu miasta Chost we wschodnim Afganistanie miał miejsce samobójczy zamach.

Marta Szuniewicz-Stępień, Konrad Brodewicz Collateral Damage

Collateral Damage Collateral Damage

Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej...

Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej z samolotu, czy atak drona kierowanego przez pilota siedzącego przed monitorem na innym kontynencie.

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Selektywna eliminacja

Selektywna eliminacja Selektywna eliminacja

Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z...

Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z eliminacją, czyli zabijaniem „tych złych”.

Przemysław Guła Działania drugiego planu

Działania drugiego planu Działania drugiego planu

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się...

Przyglądając się poszczególnym operacjom odbijania zakładników w przekazach medialnych, z reguły informuje się o ich efektach, dość dokładnie analizując także przebieg samego szturmu. Rzadko jednak się zdarza, aby taki przekaz zagłębiał się w szczegóły dotyczące ewakuacji osób. Czy wynika to tylko z ochrony procedur taktycznych? Moim zdaniem głównie z faktu uznawania samej ewakuacji za o wiele mniej ważną – a byłoby dobrze stawiać ją pod tym względem zaraz za szturmem.

Michał Piekarski Wywiad z Marcinem Kosskiem

Wywiad z Marcinem Kosskiem

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Michał Piekarski Polityczny skalpel

Polityczny skalpel Polityczny skalpel

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną...

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później,...

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej

Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops