Special-Ops.pl

Arsenał GROM (1)

JW GROM, Bartłomiej Bera, Andrzej Krugler, Marek Strzałkowski

JW GROM, Bartłomiej Bera, Andrzej Krugler, Marek Strzałkowski

"Ci panowie będą mieć najlepszy sprzęt, będą najlepiej wyszkoleni, będą najlepszymi polskimi żołnierzami” – powiedział z absolutnym przekonaniem twórca JW 2305, wskazując na szczęśliwców, którzy dobrnęli do końca jednej z pierwszych selekcji w Bieszczadach.

Zobacz także

Piotr Górski Karabinek GROT

Karabinek GROT Karabinek GROT

Karabinek standardowy (podstawowy) GROT jest przeznaczoną do niszczenia siły żywej indywidualną automatyczną bronią strzelecką żołnierza w całości polskiej konstrukcji, produkowaną w Fabryce Broni „Łucznik”...

Karabinek standardowy (podstawowy) GROT jest przeznaczoną do niszczenia siły żywej indywidualną automatyczną bronią strzelecką żołnierza w całości polskiej konstrukcji, produkowaną w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu, opracowaną przez FB „Łucznik” we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Po dołączeniu granatnika podwieszanego karabinek może zostać wykorzystany do zwalczania pojazdów lekko opancerzonych. Do walki wręcz służy zamocowany nóż-bagnet.

Piotr Górski Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach...

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach bojowych w Ukrainie broń ta odnotowuje po obu stronach konfliktu istotne sukcesy wykuwając swoje trwałe miejsce w historii. Jako broń specjalistyczna, w zasadzie niszowa, z czasem może osiągnąć zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim, a jej właściciele będą mogli dołączyć zarówno do grona szczęściarzy,...

Piotr Górski Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu...

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu pocisku – kuli sprężonym gazem, w tym przypadku za sprawą standardowych kapsuł – naboi CO2. W swojej klasie prezentowana strzelba należy do najmocniejszych jednostek broni dostępnych bez zezwolenia i rejestracji oferując energię wylotową kuli 16 J (w niektórych krajach, za sprawą przepisów, zredukowaną...

Choć początki były skromne, arsenał GROM rzeczywiście szybko zaczął zapełniać się nowoczesną bronią, jakiej używały najlepsze zachodnie jednostki specjalne, wyróżniającą się pozytywnie nie tylko na tle krajowych standardów, ale z czasem nawet w porównaniu do uzbrojenia zagranicznych partnerów.Podczas objazdu jednostek specjalnych WP, który miał na celu rekrutowanie pierwszych kandydatów z armii do JW 2305, ppłk Sławomir Petelicki i jego kilku najwcześniejszych współpracowników wyposażeni byli w budzące podziw u komandosów z Lublińca czy Bolesławca, amerykańskie Smith&Wessony Model 19 (dawniej znane jako Combat Magnum) z długimi, sześciocalowymi lufami, na nabój .357 Magnum.

Ta egzotyczna dla żołnierzy broń była jednak tylko wypożyczona od Wydziału Antyterrorystycznego Komendy Stołecznej Policji właśnie w tym celu, a próba zaopatrzenia zalążka GROM z zapasów MSW okazała się porażką. Były tam nawet ciężkie granatniki przeciwpancerne (lekkie działa bezodrzutowe) SPG-9, ale nie było ani profesjonalnej broni snajperskiej, ani dobrej broni krótkiej (Zdobądź więcej informacji na temat uzbrojenia). Kieszonkowe brazylijskie Taurusy PT-51 kalibru 6,35 mm, ani krajowe P-64 i P-83 na nabój Makarowa 9 mm × 18 nie były tym, czego potrzebowała wojskowa jednostka do walki z terroryzmem.

 

Przeczytaj także: Kompaktowa latarka na broń STREAMLIGHT TLR-7 >>

Broń krótka

Pierwsze nowoczesne pistolety na silniejszą amunicję 9×19 mm Parabellum znaleziono w magazynach Urzędu Ochrony Państwa. Były to czechosłowackie CZ-75 i CZ-85, będące wówczas już standardową bronią boczną antyterrorystów polskiej policji. Chociaż „czezetki” pozostały w niedużej liczbie ulubioną bronią krótką niektórych żołnierzy GROM na wiele lat, to rolę podstawowego pistoletu w tej jednostce jako pierwszy zajął belgijski FN Browning HP (High Power) MK II i III, z partii broni przekazanej w ramach pomocy amerykańskiej przy tworzeniu JW 2305: z kurkiem typu ostroga, obustronną dźwignią bezpiecznika, okładkami chwytu z drewna lub czarnego tworzywa sztucznego. Ten nienajnowszy już, bo produkowany od lat 30. 

XX w. „klasyk” jeszcze w latach 80. pozostawał ulubioną bronią wielu czołowych jednostek specjalnych, od brytyjskiej SAS, przez formacje izraelskie, po amerykański HRT FBI, był także popularny w CIA. Podczas misji na Haiti Amerykanie przekazali polskiemu kontyngentowi dodatkowo trochę swoich 11,43-mm Coltów M1911A1 w czarnych, skórzanych kaburach M1916, a płk Petelicki otrzymał nową włoską 9-mm Berettę M9 (M92FS).

W drugiej połowie lat 90. nowym standardowym pistoletem operatorów GROM stał się dopiero podbijający rynki, niemiecki 9-mm USP renomowanej firmy Heckler&Koch GmbH, ze szkieletem z chwytem i magazynkiem z tworzywa sztucznego. Nadprzeciętnie niezawodny i wytrzymały, łączył sprawdzone, tradycyjne rozwiązania z nowoczesnymi.

Zobacz galerię: ZANIM UDERZYŁ GROM >>

Oprócz wersji podstawowej do arsenału jednostki trafiły także testowe egzemplarze odmian z dłuższymi lufami i regulowanymi celownikami USP Match oraz Expert o sportowej proweniencji, a także „ofensywne” Mk 23 Mod 0 SOCOM .45. W bliższych nam latach standardowe USP, używane już podczas misji we Wschodniej Slawonii, zostały uzupełnione o USP 9 SD – odmianę przystosowaną do dołączania tłumika dźwięku Impuls IIA szwajcarskiej firmy  B&T AG.

HK USP  mogą być wyposażone także w półprzezroczyste magazynki. Typowe akcesoria to oświetlenie taktyczne UTL M2 amerykańskiej firmy Insight Technology Inc., a ostatnio miniaturowy celownik kolimatorowy SMS (Shield Mini Sight) brytyjskiej firmy Shield Firearms & Sights. Do tego dochodzą zestawy umożliwiające strzelanie treningową amunicją barwiącą, dawniej Simmunition FX, a obecnie UTM.

Wzorem JW GROM ten typ pistoletu trafił do uzbrojenia pozostałych jednostek polskich Wojsk Specjalnych (JW Agat, JW Komandosów, JW Nil), za wyjątkiem morskiej JW „Formoza”, która wprowadziła szwajcarsko-niemieckie SIG-Sauery P226. Kilka sztuk takiej broni posiada również GROM, a jej kompaktowa wersja P228 była m.in. osobistą bronią służbową gen. Petelickiego (przekazaną później Muzeum WP).

Od końca lat 90. GROM nabywał także w mniejszej liczbie popularne zwłaszcza w policyjnych jednostkach antyterrorystycznych, austriackie 9-mm pistolety Glock 17 III generacji, z oświetleniem taktycznym GTL 10 lub np. Streamlight TLR2, które cieszą się uznaniem części operatorów ze względu m.in. na prostą, ergonomiczną budowę, pozbawioną wielu elementów niepotrzebnych doświadczonym strzelcom, a zapewniającą gotowość do natychmiastowego użycia bez zbędnych dodatkowych manipulacji, niskie ułożenie lufy nad chwytem oraz „szybki” mechanizm spustowy z krótkim resetem.

W 2006 r. do JW GROM trafiła mała partia belgijskich pistoletów FN FiveSeven na amunicję małokalibrową 5,7 mm SS190, oferującą przebijalność, celność (płaską trajektorię lotu) i zasięg skuteczny znacznie przekraczające osiągi broni na typowe naboje pistoletowe. Zakupiono je wraz z pm FN P90 na taką samą amunicję, ale uznawane są także za odpowiednią broń boczną dla snajperów.

W arsenale broni krótkiej JW 2305 można znaleźć także pojedyncze, oryginalne typy innych pistoletów do zadań specjalnych, takie jak np. potężny izraelski IMI Desert Eagle na silną amunicję rewolwerową oraz wytłumiony amerykański Ruger Mk II Target na sportowy nabój bocznego zapłonu .22 LR.

Pistolety maszynowe

Jak opowiadał gen. Petelicki w wywiadzie-rzece, udzielonym Michałowi Komarowi („GROM siła i honor”, Wydawnictwo Literackie 2010), już na początku tworzenia JW 2305 udał się ze swymi dwoma oficerami do Oberndorfu, by bezpośrednio u producenta zapoznać się z bronią uznanej marki HK. Niemcy urażeni tym, że Polacy przewyższają umiejętnościami ich strzelców fabrycznych, próbowali ich zbyć pod pretekstem, iż przepisy kontroli eksportu COCOM nie pozwalają im sprzedać broni do kraju należącego wówczas jeszcze do Układu Warszawskiego. Ich 9-mm pistolety maszynowe MP5, broń będąca wtedy symbolem komandosów najlepszych jednostek na świecie, mimo to szybko jednak stały się pierwszym, podstawowym typem broni długiej GROM, dostarczone przez partnerów amerykańskich.

Operatorzy JW 2305 otrzymali najpierw standardowe MP5A3 z kolbami wysuwanymi i w mniejszej liczbie MP5A2 z kolbami stałymi, ze zwykłymi łożami lub łożem z zamontowanym w nim oświetleniem taktycznym SureFire M628LM bądź LMF, niektóre z wczesnym wzorem szwajcarskich celowników kolimatorowych Kern RV (Reflexvisier).

Przed końcem lat 90. zakupiono nowe MP5A5 z nowym chwytem i mechanizmem spustowym Navy (z oznaczeniami piktogramowymi), które oprócz strzelania ogniem pojedynczym i ciągłym miały ustawienie do serii trzystrzałowych oraz z łożem M628 z latarką SureFire lub podobnym Laser Devices LDITL-P. Pojedyncze miały celownik optyczny ZF Z-24 Hensoldt Fero, na niektórych montowano celowniki kolimatorowe Comp M szwedzkiej firmy Aimpoint, a łoża zaopatrywano czasem w dodatkowy chwyt przedni.

Oprócz takich podstawowych wersji niemieckich pm operatorzy GROM dostali wyposażone w integralny tłumik dźwięku MP5SD5 z kolbą stałą i SD6 z wysuwaną, z takim samym mechanizmem spustowym. Pod wystającym z łoża odcinkiem tłumika zamocowano w nich latarki taktyczne firmy SureFire z włącznikiem żelowym, a na wsporniku pod celowniki optyczne nad komorą zamkową umieszczano początkowo wczesny typ sporego wskaźnika laserowego.

Od 2003 r. coraz szerzej zaczęły być używane na broni JW GROM, począwszy od MP5, amerykańskie celowniki holograficzne EOTech HWS 552, a następnie nowsze XPS3.

Część egzemplarzy otrzymała kolby składane na bok BT-20155 produkcji szwajcarskiej B&T AG oraz jej łoża TL-99A1 3 rail o trzech szynach montażowych MIL-Std-1913, z których boczne wykorzystywane są do osadzania oświetlenia taktycznego i nowoczesnych wskaźników laserowych Laser Devices DBAL-A2 (Dual Beam Aiming Laser, Advanced2, emitujący wiązkę widoczną gołym okiem lub tylko w podczerwieni, oznaczenie amerykańskie: AN/PEQ-15A), a na dolnym odcinku z reguły umieszczany jest dodatkowy chwyt przedni VFG. MP5 mogą w razie potrzeby zostać wyposażone także w szybko dołączalny tłumik dźwięku BT MP5 QD oraz zostać za pomocą zestawu konwersyjnego o wyróżniającym, błękitnym pokryciu, dostosowane do strzelania barwiącą amunicją treningową.

W arsenale GROM znajduje się również krótki, bezkolbowy MP5K, który może być zamontowany w specjalnej walizeczce do dyskretnego przenoszenia, z możliwością otwarcia ognia z jej wnętrza.

W 2006 r. JW GROM zakupił dodatkowo małą partię belgijskich 5,7-mm pm FN P90 Tactical klasy PDW („SPECIAL OPS” nr 1/2014), głównie z myślą o wykorzystaniu przez operatorów w ochronie VIP-ów. One również mogą być wyposażone w tłumik dźwięku (FNH Attenuator), celownik holograficzny EOTech HWS 552 lub optyczny Trijicon ACOG/RMR Combo (Advanced Combat Optical Gunsight/Ruggedized Miniature Reflex) TA01-ECOS-RMR z minikolimatorem oraz oświetlenie taktyczne.

Karabinki automatyczne

Żołnierze GROM byli pierwszymi użytkownikami zagranicznych karabinków w Polsce, choć w ich arsenale z oczywistych względów najpierw znalazła się podstawowa  broń długa WP, czyli 7,62-mm radzieckie kbk AKM i AKMS, produkowane na licencji w Radomiu, a także ich wersja erkaemowa RPK(S). Nigdy nie były one jednak traktowane w tej jednostce jako jej standard – operatorzy poznawali ją jako typową broń potencjalnych przeciwników i współpracujących jednostek własnych, mogli wykorzystywać popularne „kałasznikowy” w przypadku misji wymagających takiego uzbrojenia ze względów operacyjnych oraz treningowo, zwłaszcza że amunicja ślepa do nich jest łatwo dostępna i tania.

Po misji na Haiti strona amerykańska dostarczyła JW 2305 pierwsze karabinki M4A1 na natowską amunicję pośrednią 5,56 mm, o wiele bardziej ergonomiczne niż „ogólnowojskowe” wzory produkcji krajowej, bardziej odpowiednie do zadań jednostki także dzięki nowoczesnemu osprzętowi. Były to takie same, jak używała słynna amerykańska Delta, SR-16 Carbine z renomowanych zakładów Knight’s Armament Company (KAC) z Florydy, z lufą długości 14,5 cala i kolbą Colt Type 4 o czteropołożeniowo regulowanej długości.

Kbk KAC wyposażone były w celownik Aimpoint Comp M (oznaczenie amerykańskie: M68 Close Combat Optic, ECOS-N) oraz system uniwersalnych szyn montażowych RIS (Rail Interface System) wokół lufy, na których mocowano u góry wskaźnik laserowy AN/PEQ-2A, a od dołu charakterystyczny firmowy chwyt przedni z latarką taktyczną SureFire 6P Classic lub granatnik podwieszany M203A1 PIP z 9-calową lufą kalibru 40 mm.

W ramach przygotowań do misji w Iraku zamierzano zakupić kolejne M4, ale kbk Knighta stały się w tym czasie trudniej dostępne, gdyż po otrzymaniu przez tę firmę zamówień od armii amerykańskiej, znacząco wydłużyły się formalności związane z importem produktów KAC do innych krajów.

Ujmując sprawę w skrócie: licencja eksportowa na broń KAC przechodziła przez amerykańskie Ministerstwo Obrony i oferujący ją w Polsce Cenzin mógł w związku z tym zrealizować zamówienie po około roku. Dlatego też nowe kbk kupiono w firmie Bushmaster Firearms Inc., reprezentowanej w Polsce przez szczecińską IMS Griffin, gdyż w przypadku tego producenta procedury związane ze sprowadzeniem M4 przebiegały za pośrednictwem Ministerstwa Handlu i broń z tej wytwórni była dostępna wielokrotnie szybciej.

Tą drogą nadeszły więc bushmastery M4A3 (XM15-E2S) w wersji SOPMOD, czyli z osprzętem do operacji specjalnych, obejmującym oprócz zestawu szyn montażowych m.in. oświetlenie taktyczne, prosty chwyt przedni VFG, tłumik dźwięku M4 QD firmy KAC (QDSS-NT4), wskaźnik laserowy AN/PEQ-2A, granatnik M203 itp.

Szczegóły pozwalające łatwo odróżnić te kbk od SR16 to nowa kolba o dłuższej stopce i charakterystycznych rzędach prostokątnych zagłębień po bokach oraz w części egzemplarzy składana podstawa muszki, zamiast klasycznej trójkątnej. Oprócz dotychczasowych celowników Aimpoint do obu typów wykorzystywano następnie także holograficzne HWS 552 EOTech, a czasem celowniki optyczne Trijicon ACOG o  powiększeniu czterokrotnym.

Chociaż wśród głównych producentów klasycznych M4 dla odbiorców militarnych firma Bushmaster uznawana jest obecnie za dostawcę egzemplarzy bardzo dobrej jakości, operatorzy GROM oceniali karabinki tej marki jako bardziej zawodne od starszych ze znaczkiem KAC. Trafiały się wśród nich zarówno sztuki niesprawiające specjalnych problemów, jak i podatne na zacięcia bardziej od pozostałych, zwłaszcza przy wykorzystaniu generującej większe zanieczyszczenia, krajowej amunicji Mesko.

Co ciekawe, mimo używania kbk automatycznych M4 także podczas działań CQB, w tym treningów odbijania zakładników w pomieszczeniach oraz morskich akcji abordażowych, GROM nie zakupił wówczas bardziej poręcznych do tych celów wersji krótkolufowych (entry carbine), w rodzaju US Navy Mk18 Mod 0 z lufą długości 262 mm, używanych m.in. przez Navy SEALs, z którymi operatorzy JW 2305 wielokrotnie współdziałali szkoleniowo i bojowo.

Wśród bushmasterów GROM znalazło się natomiast kilka egzemplarzy z cięższą i dłuższą, 16-calową lufą o wzdłużnych żłobieniach (fluted 16” HB), bez mechanicznych przyrządów celowniczych – po zaopatrzeniu w celownik optyczny, np. Leupold Mark 4 MR/T 1,5-5×20 mm M2, czasem dodatkowo z miniaturowym kolimatorem RMR oraz w dwójnóg Harrisa, miały pełnić funkcję broni parawyborowej o krótszym zasięgu (w jednym z egzemplarzy zmieniono też kolbę na GLR-16S izraelskiej firmy FAB Defence). Do takich celów wykorzystywano czasem również kbk z najpopularniejszą długością lufy 14,5 cala oraz celownikiem Leupolda, Elcan 1.5–6x SpecterDR lub ACOG i dwójnogiem.

Od 2007 r. wymienione kbk M4 zaczęto, wzorem m.in. Delty, zastępować ich ulepszoną odmianą produkowaną przez amerykańską filię niemieckich zakładów Heckler&Koch, w Polsce reprezentowanych przez Cenrex – HK416 D („SPECIAL OPS”  nr 1–2/2010).

Przede wszystkim wyeliminowano najsłabszy punkt konstrukcji M4, tj. odprowadzanie gazów z lufy przez cienką rurkę gazową bezpośrednio na suwadło w komorze zamkowej, zastępując to o wiele bardziej niezawodnym układem z tłokiem gazowym o krótkim skoku.

Żołnierz GROM przełomu XX/XXI w. z 7,62-mm rkm PKM z improwizowanym chwytem przednim i miękką torba na taśmę amunicyjną.

Następca PKM - belgijski FN Minimi 7,62 TR na amunicję 7,62 mm NATO, z kolbą składaną (wysuwaną) M5, wyposażony w celownik optyczny Elcan 1.5-6x SpecterDR oraz oświetlenie taktyczne M962 firmy SureFire z filtrem IR.

Krótkolufowy 5,56-mm rkbkm FN Minimi 5,56 TR z celownikiem optycznym Elcan 1.5-6x SpecterDR, z dołączonym z boku magazynkiem EMAG.

7,62-mm M240B w roli broni pokładowej.

Polski 12,7-mm WKM-B jako główna broń gunnera na „humvee”

12,7-mm Manroy .50 M2 HB (HMG QCB) z pierścieniowym celownikiem przeciwlotniczym, zamontowany na łodzi operacyjnej. Poniżej z celownikiem holograficznym HWS EOTech 552, na podstawie trójnożnej M3.

Już sama ta zmiana i nowe, solidniejsze stalowe magazynki HK sprawiły, że HK416 jest zdecydowanie bardziej niezawodny w trudnych warunkach eksploatacji od klasycznych M4, co GROM potwierdził podczas własnych, wymagających testów, w trakcie których karabinki HK pozostawiły daleko w tyle odpowiedniki firm Bushmaster i Colt Canada (dawniej Diemaco) z pierwotnym rozwiązaniem systemu gazowego. W ten sposób jednostka przeszła na model łączący najlepsze, sprawdzone cechy amerykańskiej broni, do których przyzwyczajeni byli operatorzy, z wysoką niezawodnością, jakiej brakowało używanym dotąd, typowym M4. Wyeksploatowane Bushmastery przekazano do JW Nil, w której dosłużyły do kresu swej żywotności i wtedy również tam zostały wymienione na HK416.

Nadzwyczaj intensywny trening ogniowy w JW 2305 wykazał, ku zdumieniu przedstawicieli H&K, również słabości ich kbk, ale dzięki dobremu kontaktowi między użytkownikami a producentem przełożyło się to tylko na odpowiednie ulepszenie winnych temu części. Nową broń operatorów JW 2305, z jaką pojawili się w ochronie polskiego ambasadora w Iraku (2007–2008) z zazdrością oglądali przedstawiciele wielu zagranicznych formacji specjalnych, w tym amerykańscy sealsi, użytkujący „zwykłe” M4. Na wzór GROM kbk HK416 wprowadzono jako podstawowy typ również w JW Komandosów i JW Agat (Formoza nieco wcześniej, gdy taka broń nie była jeszcze dostępna, przyjęła HK G36).

GROM użytkuje najszerzej krótkie wersje subkbk HK416 D10RS z lufą 10-calową i w mniejszym stopniu z lufą 14,5 cala (D145RS).  Masywne standardowe kolby HK operatorzy z reguły zastępują  lekkimi kolbami MOE FDE firmy Magpul, czasem też CTR lub STR, można również zauważyć zamiast nich inne, np. LMT SOPMOD oraz pochodzące z wcześniej używanych kbk Bushmaster i KAC. Pod łożem dodawany jest zazwyczaj dodatkowy chwyt, według preferencji użytkownika: Magpul AFG, AVG2, prostopadły VFG lub Magpul RVG, czasem charakterystyczny chwyt zachowany z pierwszych kbk firmy KAC z latarką taktyczną albo Grip Pod GPS-02 z wysuwanym minidwójnogiem. Stalowe magazynki HK ustępują często miejsca lżejszym polimerowym EMAG (Export MAGazine) firmy Magpul, z przezroczystym, podłużnym oknem inspekcyjnym po lewej stronie do szybkiej oceny ilości amunicji wewnątrz, a ostatnio jeszcze lżejszym magazynkom L5 AWM Advanced Warfighter Magazine firmy Lancer Systems (USA), z półprzezroczystego tworzywa.

W celu zapewnienia równie łatwej obsługi broni prawą i lewą ręką, kbk bywają zaopatrywane w Ambi-catch firmy Norgon Inc do zwalniania
magazynka również przyciskiem po lewej stronie gniazda oraz w Magpul BAD Lever Extended Bolt Catch, czyli dźwignię do zwalniania zamka zatrzymanego w tylnym położeniu placem wskazującym prawej dłoni obejmującej chwyt. Obecnie kbk HK416 żołnierzy GROM mogą być wyposażane w oryginalne mechaniczne przyrządy celownicze HK, składane MBUS firmy Magpul oraz do wyboru: celowniki holograficzne L3 EOTech HWS XPS3 z przystawką powiększającą EOTech G33 lub starsze HWS 552 (może być doposażony w przystawkę powiększającą x3 G23FTS), zamiennie kanadyjskie celowniki optyczne Elcan 1.5–4x lub 1.5–6x SpecterDR (amerykańskie oznaczenie: SU-230/PVS), łączące powiększenie z funkcją kolimatora 1x, albo amerykańskie Trijicon ACOG/RMR Combo TA01-ECOS-RMR 4×32. Dodatkowo przewidziano do nich przystawki noktowizyjne bądź termowizyjne, np. TWS (Thermal Weapon Sight) CNVD-T2 firmy L3-Insight Technology. Do tego dochodzi nowy wskaźnik laserowy DBAL-A2 oraz oświetlenie taktyczne firmy SureFire: proste G3, Millenium M952V, Scout z głowicą KM2 (świeci w trybie widzialnym lub IR), a czasem dodatkowo druga, mniejsza latarka taktyczna, np. SureFire G2 lub Inforce WML.
Karabinki mogą zostać wyciszone dołączanymi tłumikami dźwięku: starszymi KAC M4 QD, szwajcarskimi BT Rotex V, lub najnowszymi amerykańskimi SureFire SOCOM556-MONSTER, czy krótkimi, zaledwie czterocalowymi SOCOM 556-MINI SBR z serii SOCOM556-RC Fast-Attach. Pod lufy części egzemplarzy podwieszane są 40-mm granatniki AG-HK416 (HK M320 GLM bez szyn bocznych i składanego chwytu przedniego, choć w jego miejsce bywa dołączony VFG), a niektóre HK416D145RS występują w konfiguracji parawyborowej, jak opisane wyżej bushmastery. Wszystkie mogą zostać dostosowane na czas treningów do strzelania amunicją barwiącą UTM. W tym roku dotychczas używane HK416 zaczynają być uzupełniane w JW GROM pierwszymi egzemplarzami ich najnowszej, zmodernizowanej wersji A5, w pełni dostosowanej do strzelców prawo- i leworęcznych, z nową, węższą kolbą Buttstock SlimLine, z regulatorem gazowym, który pozwoli wreszcie łatwo dostosowywać ilość gazów odprowadzanych z lufy do komory gazowej odpowiednio do strzelania z tłumikiem i bez niego oraz jeszcze kilkoma ulepszeniami („SPECIAL OPS” nr 3/2013).
W arsenale jednostki znajduje się także po kilka sztuk innych zachodnich karabinków na amunicje 5,56 mm NATO, zakupionych do testów porównawczych. Już ponad 10 lat temu w tym celu nabyto parę niemieckich HK G36 w kilku wersjach, szwajcarski SG 551, austriacki Steyr AUG, a w 2006 r. – wraz z pm FN P90 i pistoletami FiveSeven – belgijskie FN F2000 Tactical w układzie bull-pup, w tym z granatnikiem GL1 (EGLM), doposażone w celownik holograficzny i oświetlenie taktyczne. GROM testował też inne typy, m.in. FN SCAR, ale nigdy nie zostały one przyjęte do uzbrojenia JW 2305, podobnie jak omyłkowo przypisywane jej kbk Bushmaster ACR („SPECIAL OPS” nr 5/2013), które zakupiła Służba Wywiadu Wojskowego.

Karabiny maszynowe

Pierwszym typem zespołowej broni maszynowej, wprowadzonej w JW GROM, były najłatwiej dostępne ukm 7,62 mm PKM/PKMN (niektóre z tłumikiem płomieni ze starszego PK), standardowa broń WP produkowana w Polsce na licencji radzieckiej. Żołnierze GROM jako pierwsi próbowali uczynić ten km nieco bardziej praktycznym, montując dodatkowe improwizowane chwyty przednie i zastępując blaszaną skrzynkę na taśmę amunicyjną miękką torbą, a także pokrywali czarną oksydę barwami maskującymi.

Przy użyciu specjalnego montażu „Pe-Kaśka” mogła zostać wyposażona w celowniki Elcan SpecterDR lub HWS EOTech. Jeszcze do niedawna były wykorzystywane bojowo w Afganistanie, a wcześniej w Iraku, zwłaszcza w roli broni pokładowej na samochodach terenowych „humvee”, a także jako uzbrojenie łodzi operacyjnych, także z tylcami zamiast kolby i chwytu, z rekursowym celownikiem pierścieniowym (przeciwlotniczym), zasilane z dużej blaszanej skrzynki amunicyjnej na 200-nabojową taśmę.

Niezawodne i odporne musiały jednak ze względu m.in. na zasilanie amunicją 7,62 mm × 54R niebędącą standardem NATO, ustąpić miejsca belgijskim FN Minimi 7,62 TR, ale już dużo wcześniej – około 10 lat temu – GROM jako pierwszy w Polsce zaczął używać ich lekkiego poprzednika na amunicję pośrednią 5,56 mm, a w ślad za nim JW Formoza i od 2012 r. JW Agat, a także warszawski Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej.

Wybrano FN Minimi 5,56 Para TR, czyli wersję z krótką „szturmową” lufą SB, kolbą składaną (wysuwaną z obrotem o 90 stopni) M5, łożem z szyn montażowych i szyną MIL-Std-1913 na pokrywie komory zamkowej. W niektórych operatorzy wymienili kolby na stałą z polimeru Zytel (od M249 PIP lub Minimi New S

tandard) albo nową pięciopozycyjną RFI Savit M249/Mk 46 z hydraulicznym zderzakiem. Często stosowany jest dodatkowy chwyt przedni VFG, a niektórzy użytkownicy rezygnują ze standardowego dwójnogu na rzecz chwytu Grip Pod z wysuwanym minidwójnogiem.

Belgijskie rkbkm zaopatrywane są w różne akcesoria celownicze, dawniej holograficzny HWS 552 EOTech i wskaźnik laserowy AN/PEQ-2A, obecnie najczęściej optyczne Elcany 1.5–4x SpecterDR z osłoną antyrefleksyjną obiektywu oraz oświetlenie taktyczne (SureFire M962C, Millenium M952V z filtrem IR) i DBAL-A2 na bocznych szynach łoża.

Od 2011/2012 r. tę broń uzupełnił, w miejsce ukm PKM, jej młodszy brat na silniejszą amunicję karabinową 7,62 mm NATO, wprowadzony wtedy także w JW Komandosów. Od rkbkm widocznie odróżnia go dłuższa i grubsza lufa z odmiennym urządzeniem wylotowym, ale także wyposażony jest w kolbę składaną Para M5 i zaopatrywany w podobne akcesoria. Ze względu na większy zasięg z reguły stosowane są do niego celowniki optyczne Elcan 1.5–6x SpecterDR, ale także ACOG i EOTech 552.

W tym roku dołączyły do nich najnowsze FN Minimi 5.56 Mk3 z licznymi udoskonaleniami, wyróżniającym się na pierwszy rzut oka nowym typem kolby i osłoną lufy jak w wersji „amerykańskiej” M249.

12,7-mm Manroy .50 M2 HB (HMG QCB) z pierścieniowym celownikiem holograficznym

12,7-mm Manroy .50 M2 HB (HMG QCB) z pierścieniowym celownikiem holograficznym

GROM ma na wyposażeniu jeszcze jeden typ broni marki FN – 7,62 mm M240B, czyli popularny ukm konstrukcji belgijskiej FN MAG 58, wytwarzany w zmodernizowanej wersji przez partnerskie zakłady FN Herstal w USA. Nieduża liczba tych km została przekazana przez stronę amerykańską, głównie jako broń montowana na pojazdach. Stosuje się do nich najczęściej celowniki Elcan 1.5–6x SpecterDR.

Pokładowa ciężka broń maszynowa na pojazdach i łodziach GROM to wielkokalibrowe km 12,7 mm Manroy .50 M2 HB (HMG QCB), tj. szeroko rozpowszechniony na świecie amerykański Browning Machine Gun, Cal. .50, M2, HB), w tym przypadku wyprodukownay przez brytyjską firmę Manroy Engineering, z szybkowymienną lufą. Może być osadzany także na podstawie trójnożnej M3, wyposażony w różnego typu celowniki optyczne (z reguły EOTech 552) i pierścieniowy celownik przeciwlotniczy oraz oświetlenie taktyczne (np. reflektor SureFire HellFighter HF1 z filtrem IR).

Część pojazdów HMMWV używanych przez żołnierzy GROM uzbrojona jest w polskie WKM-B tego samego kalibru (modyfikacja radzieckiego NSW Utios do amunicji NATO, produkcji ZM Tarnów).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • ICH ICH, 15.09.2015r., 18:54:40 Panie Marcinie, autor o żadnej z tych broni nie zapomniał - na portalu zamieszczony jest bezpłatnie tylko fragment artykułu, a w pełnej wersji (cz. 1 i 2, dostępne po wykupieniu dostępu oraz w nr 3 i 4/2015) wszystkie przytoczone przez Pana typy są ujęte. Więcej uwagi przy czytaniu zamiast nietrafionych uwag ; )
  • ICH ICH, 19.09.2015r., 01:04:30 Panie Marcinie, jeszcze raz: na portalu zamieszczony jest bezpłatnie tylko fragment artykułu, a nie jego pełna wersja, dostępna po wykupieniu dostępu lub w "papierowym" wydaniu. Nr 3/2015, str. 41: " (...) W arsenale jednostki znajduje się także po kilka sztuk innych zachodnich karabinków na amunicje 5,56 mm NATO, zakupionych do testów porównawczych. Już ponad 10 lat temu w tym celu nabyto parę niemieckich HK G36 w kilku wersjach, szwajcarski SG 551, austriacki Steyr AUG, a w 2006 r. - wraz z pm FN P90 i pistoletami FiveSeven - belgijskie FN F2000 Tactical w układzie bull-pup, w tym z granatnikiem GL1 (EGLM), doposażone w celownik holograficzny i oświetlenie taktyczne. GROM testował też inne typy, m.in. FN SCAR, ale nigdy nie zostały one przyjęte do uzbrojenia JW2305, podobnie jak omyłkowo przypisywane jej kbk Bushmaster ACR (SPECIAL OPS nr 5/2013), które zakupiła Służba Wywiadu Wojskowego." Ze względu na ograniczoną objętość artykułu nie rozwijałem tematu broni,która nie stała się standardem, powszechnie używanym w Jednostce, a jedynie wymieniam krótko, że takie typy znalazły się w arsenale GROM - i nie są szerzej używane. Jedyna broń, którą pominąłem (celowo) to polskie PM-98, które GROM de facto posiada, ale również nie jako standard do działań bojowych oraz egzemplarze broni, których posiadaniem jednostka nie chce się chwalić, dlatego ja nie będę ich ujawniał. Reasumując:nie ma Pan racji, że o czymś zapomniałem więc proszę nie podtrzymywać na siłę swojej nietrafnej oceny chybionymi argumentami. Jeśli chodzi o HK USP - pierwsze egzemplarze dla GROM były absolutnie standardowe, ze zwykłymi, czarnymi magazynkami (z tej partii trafiły także do Generalnej Inspekcji Celnej, a pierwszymi prywatnymi właścicielami takiej broni w kraju był mój kolega z Lublińca i ja). Dopiero później dokupiono magazynki "transparentne". Co do tekstu w MMS - proszę pamiętać, że to był rok 1996, dostęp do informacji o GROM był bardzo ograniczony (tak a propos, byłem pierwszym i przez długi czas jedynym przedstawicielem mediów, dopuszczonym przez dowódcę JW 2305 do bezpośrednich kontaktów z Jendostką - wbrew temu co przypisuje sobie red. nacz. MMS w książce-zbiorze wspomnień o Generale... o istnieniu GROM dowiedział się dopiero ode mnie i po paru moich artykułach "podpiął" się do moich kontaktów prawem przełożonego). USP był wtedy nowością, podobnie jak informacje o nim. GROM posiadał pełną gamę jego pojedynczych odmian do testów, ale generalnie przyjął jedynie standardowy USP 9 mm x 19. Nietrafnie, z pośpiechu podałem wówczas, że jednostka używa P8, przyjmując że to po prostu wojskowe oznaczenie USP, co oczywiście nie jest zgodne z prawdą - GROM otrzymał typowe USP, a nie wersję dla Bundeswehry z odmiennym układem pracy bezpiecznika. Z dzisiejszej perspektywy błąd, wtedy - niezależnie czy był to standardowy USP czy P8 - i tak rewelacyjna informacja, której nikt inny nie miał ; )
  • Redakcja SPECIAL OPS Redakcja SPECIAL OPS, 19.09.2015r., 13:01:53 Dzień dobry, Panie Marcinie, nasz Redaktor Prowadzący ma rację, ponieważ opisał wszystko tak, jak napisał Panu. Ma rację też i Pan, ponieważ rzeczywiście, po naszym wewnętrznym dochodzeniu w celu wyjaśnienia tej sytuacji, doszliśmy, że stosowny fragment nie został wprowadzony do wersji elektronicznej z wersji papierowej. Jest to błąd ludzki. Koleżanka z działu internetowego, odpowiedzialna za stronę i zamieszczenie tekstów na niej, z pewnością odezwie się do Pana w tej sprawie w poniedziałek i wyjaśni sytuację. W tej chwili powinno być już wszystko okej. Mam nadzieję, że deklaracje poczynione przez Pana względem Ireneusza Chloupka są już bezpodstawne? Prawda? ;-) Pozdrawiamy serdecznie i przepraszamy :-) Anna Kuziemska

Powiązane

Ireneusz Chloupek HK416 w Polsce

HK416 w Polsce HK416 w Polsce

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.

Sebastian Miernik Wywalcz jej wolność lub zgiń

Wywalcz jej wolność lub zgiń Wywalcz jej wolność lub zgiń

W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”....

W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”. Pokazuje ona, jak wielką miłością darzyli Ojczyznę Ci, którzy „potrafili zjawić się niespostrzeżeni tam, gdzie się ich najmniej spodziewają i pożądają, cicho, a sprawnie narobić nieprzyjacielowi bigosu i wsiąknąć niedostrzegalnie w ciemność, w noc – skąd przyszli” – noszący dumny przydomek, idealnie...

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

Snajper szybkostrzelny (cześć 1.) Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Adam Gawron Strzelający MSBS-5,56

Strzelający MSBS-5,56 Strzelający MSBS-5,56

15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru...

15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Jest to tworzony przez Wojskową Akademię Techniczną wraz z FB Radom projekt nowego karabinka, mogącego w przyszłości wejść do uzbrojenia naszej armii.

Andrzej Krugler SCAR-y w WZS BOR

SCAR-y w WZS BOR SCAR-y w WZS BOR

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Wybrane dla Ciebie

Okulary balistyczne - dowiedz się jak wybrać »

Okulary balistyczne - dowiedz się jak wybrać » Okulary balistyczne - dowiedz się jak wybrać  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony? Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Skoryguj precyzję w strzelaniu

Skoryguj precyzję w strzelaniu Skoryguj precyzję w strzelaniu

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę?

Jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę? Jak się przygotować do wyjścia na strzelnicę?

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jakie oświetlenie z dala od cywilizacji

Jakie oświetlenie z dala od cywilizacji Jakie oświetlenie z dala od cywilizacji

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Jedna metoda na skuteczną ochronę słuchu »

Jedna metoda na skuteczną ochronę słuchu » Jedna metoda na skuteczną ochronę słuchu »

Najnowsze produkty i technologie

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops