Genetyczne uwarunkowania rozwoju masy, siły mięśniowej oraz wytrzymałości – część 1

Paweł Piotrowski  /  18-09-2015  /  1
Uginanie ramion ze sztangą łamaną z plecami opartymi o ścianę (ćwiczenie izolowane na mięśnie dwugłowe ramion)  wykonuje Rafał Osiński (siłownia TKKF Syrenka w Warszawie)
Uginanie ramion ze sztangą łamaną z plecami opartymi o ścianę (ćwiczenie izolowane na mięśnie dwugłowe ramion) wykonuje Rafał Osiński (siłownia TKKF Syrenka w Warszawie) Paweł Piotrowski

W kulturystyce, podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych oprócz wytrwałości, systematyczności, ambicji oraz pracowitości szczególnie ważną rolę odgrywa genetyka. Niestety nie każdy trenujący na siłowni ma szansę rozbudować bardzo dużą muskulaturę i siłę.

Do najistotniejszych czynników uwarunkowanych genetyką w kulturystyce należą [8]:

a. Odpowiednie proporcje kostne ciała (wąska talia, szeroki rozstaw barków, rozłożysta klatka piersiowa, proporcjonalne długości kończyn – np. zbyt krótkie nogi bardzo psują sylwetkę), niezbyt gruba budowa kości (na osobie drobnokościstej mięśnie prezentują się znacznie lepiej). Warto dodać, że wg badań im większy obwód nadgarstka tym mięśnie w sposób naturalny mogą urosnąć większe, a możliwości siłowe są również większe (szerzej na ten temat w [3]).

b. Odpowiednie proporcje włókien mięśniowych (pożądany jest jak największy procentowy udział włókien mięśniowych szybkokurczliwych typu II, silnie podatnych na wzrost i związanych z poziomem siły)

c. Wrodzona, genetycznie uwarunkowana osobnicza liczba włókien mięśniowych (gęstość mięśni). Im więcej włókien mięśniowych posiada kulturysta tym możliwości zwiększania masy mięśniowej są większe (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Przykładowo dwie osoby o tym samym obwodzie ramienia mogą mieć zupełnie inną liczbę włókien mięśniowych, a co za tym idzie potencjał rozwoju muskulatury.

d. Odpowiedni kształt mięśni. Trening może poprawić kształt mięśnia ale w jednak w ograniczonym zakresie np. kulisty i pełny biceps mają jedynie nieliczni kulturyści.

e. Długość mięśnia. Mięsień składa się zawsze przynajmniej z jednego brzuśca (głowy). Z jego końców wychodzi po jednym ścięgnie, które następnie przyczepiają się do kości. W przypadku gdy ścięgna są długie to brzusiec (głowa mięśnia) jest krótki, a gdy ścięgna są krótkie to brzusiec jest długi [1]. Długie mięśnie pozwalają na osiągnięcie większej hipertrofii. Duży biceps ma więc typowo ta osoba, która ma krótkie ścięgna. Ilustruje to rysunek 1.

Lekki plecak do wielu zastosowań >>

ZipperFox25

 

Szukasz lekkiego plecaka do wielu zastosowań, który sprawdzi się w każdej sytuacji? ZipperFox 25 to ciekawa propozycja, zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, użyteczności, jak i oferty kolorystycznej oraz ceny. 

f. Typ somatyczny (budowa ciała)– mezomorfik, najkorzystniejszy jest typ somatyczny o budowie atletycznej z naturalną dużą masą mięśniową i niskim poziomem tkanki tłuszczowej (szerzej na ten temat w [4])

g. Właściwy stan skóry (skóra gładka, czysta, brak znamion, przebarwień i nieestetycznych narośli).

h. Estetyczne rysy twarzy (osoba o przystojnej, miłej twarzy jest odbierana przez sędziów na zawodach bardziej pozytywnie, szczególnie dotyczy to kobiet startujących w zawodach)

i. Dobre funkcjonowanie układu trawiennego (mięśnie rosną w wyniki treningu i odpowiedniego odżywiania, słabo pracujący układ trawienny, niewydolne nerki, słabo funkcjonująca wątroba i brak możliwości spożywania dużych ilości pokarmu, a w szczególności trawienia białka nie sprzyjają rozbudowie masy mięśniowej)

j. Korzystny układ hormonalny. Możliwość utrzymywania przez organizm stałego poziomu insuliny [5] wpływa pozytywnie na anabolizm. Wysoki naturalny poziom testosteronu w surowicy krwi oraz silna reakcja organizmu zwiększająca poziom testosteronu bezpośrednio po treningu gwarantuje większy przyrost siły oraz masy mięśniowej. Wysoka produkcja przez organizm hormonu wzrostu GH wydzielanego przez przysadkę mózgową zwiększa siłę, ułatwia regenerację po treningu oraz zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej. Właściwe wydzielanie hormonu liotyroniny – jednego z hormonów tarczycy, który zmniejsza uczucie ospałości pozwala na efektywniejszy trening. Wysoka produkcja erytropoetyny przez nerki i wątrobę, hormonu zwiększającego produkcję czerwonych krwinek (większa ilość tlenu rozprowadzana jest przez organizm w tym również do mięśni). Kortyzol - hormon umożliwiający uwolnienie dodatkowej energii w przypadku skrajnego wysiłku bywa przydatny w przypadku bardzo intensywnych treningów ale niestety powoduje katabolizm białek w organizmie.

k. Zdolność do gromadzenia dużej ilości glikogenu w mięśniach i wątrobie (cecha w dużym zakresie modyfikowalna wraz ze wzrostem wytrenowania aczkolwiek naturalne zdolności gromadzenia glikogenu u poszczególnych osób mogą być bardzo różne). Im więcej glikogenu jest zgromadzone tym efektywniej i dłużej można wykonywać trening. Dobrze wytrenowany sportowiec może mieć nawet 900 gram glikogenu w mięśniach (typowo człowiek ma około 300 gram). Zdolność gromadzenia glikogenu w wątrobie rośnie z około 100 gram do 125gram czyli znaczniej słabiej [6].

l. Szybka regeneracja organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym, niska produkcja mleczanów przez organizm oraz wysoki przepływ krwi z tlenem do mięśni oraz organów wewnętrznych (cechy w pewnym zakresie modyfikowalne wraz ze wzrostem wytrenowania). Warto zauważyć jak grube potrafią być żyły niektórych osób – cecha uwarunkowana genetycznie.  

 

Zasada_działania_dźwigni_na_przykładzie_mięśnia_dwugłowego_ramienia

 Rys. 1 Zasada działania dźwigni na przykładzie mięśnia dwugłowego ramienia (biceps) (źródło: opracowanie własne)


[1] Miebner W.: „Sztanga, hantle i sztangielki”, Almapress 2010

[2] miesięcznik “Muscle” nr.95

[3] Piotrowski P.: „Rozwijamy masę i siłę”, miesięcznik KiF Sport 10/2011, str.60-62

[4] Piotrowski P.: „Testy siły”, miesięcznik KiF Sport, nr.1/2012, str. 38-40

[5] Mizera K.: GENialny sportowiec”, „Akson”, nr 17

[6] Mizera K.: „Sukces w sporcie to nie tylko trening”, Wiedza i Życie nr. 10/2011

[7] Moskal W.: „Kto wygra igrzyska olimpijskie i dlaczego mutanty”, Gazeta Wyborcza, Nauka Ekstra, 10.08.2012, str.18-19.

[8] Piotrowski P.: „Znaczenie genetyki w kulturystyce”, miesięcznik KiF Sport, nr 10/2012

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

1
jagoda / 28-06-2017, 16:01
Czy geny mają wpływ na budowanie masy i siły mięśniowej? Zobaczcie, jak to wszystko się zazębia: http://lepszytrener.pl/blog-trenera/zapisane-w-genach-czy-mam-predyspozycje-do-budowania-masy-miesniowej-i-sily
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl