Special-Ops.pl

Trenuj efektywnie i testuj siłę izometrii

Aleksandra Musielak | 2020-06-08
62-letni Amerykanin George Hood, aktualny rekordzista na najdłuższy czas w pozycji deski (plank). Rekord Guinessa (8 godzin, 15 minut i 15 sekund) ustanowił 15.02.2020 r. w Naperville w USA. Fot. www.biurorekordow.pl

62-letni Amerykanin George Hood, aktualny rekordzista na najdłuższy czas w pozycji deski (plank). Rekord Guinessa (8 godzin, 15 minut i 15 sekund) ustanowił 15.02.2020 r. w Naperville w USA. Fot. www.biurorekordow.pl

Siła niejedno ma imię i dlatego chciałabym zwrócić Twoją uwagę na siłę mięśni pochodzącą z ich napięcia izometrycznego. Ten, pozornie „łatwy” sposób treningu, w rzeczywistości jest niezwykle trudny i wymaga ogromnej koncentracji oraz umiejętności utrzymania stałego napięcia mięśni, bez zmiany ich długości (tzn. bez wykonywania ruchu). Przykładem tego rodzaju wysiłku będą ćwiczenia wielostawowe, konkretniej „utrzymanie pozycji ciała danego ćwiczenia w czasie” np. zatrzymanie pozycji ciała w podporze przodem przy różnych ułożeniach.

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski V Maraton-Selekcja

V Maraton-Selekcja V Maraton-Selekcja

Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne...

Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne wydarzenie zorganizowane zostało przez mjr. rez Wojciecha Zacharków oraz Fundację „Bieg Rzeźnika” i odbyło się pod patronatem redakcji „SPECIAL OPS”.

Ewelina Grzesik Formoza Challenge 2021

Formoza Challenge 2021 Formoza Challenge 2021

Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi. Zdjęcia:...

Nigdy nie zostawiamy swoich. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w wydarzeniu Formoza Challenge, doskonale o tym wie – za nami kolejna edycja imprezy, która wystawiając na próbę jednocześnie łączy ludzi. Zdjęcia: Ewelina Grzesik

Tomasz Łukaszewski IX Edycja Grom Challenge „Siła i honor”

IX Edycja Grom Challenge „Siła i honor” IX Edycja Grom Challenge „Siła i honor”

Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności...

Ponad 25 kilometrów trasy pełnej błota, piachu, mnóstwo przeszkód i zadań, to tegoroczne wyzwanie, które musieli pokonać uczestnicy IX edycji GROM Challenge – Siła i Honor. Poza trasą wymagającą sprawności fizycznej, dla ponad 200 uczestników tego elitarnego wydarzenia byli komandosi GROM-u przygotowali także zadania z wysiłkiem intelektualnym.

Siła izometryczna

Najczęściej siłę izometrii testuje się wykonując podpór przodem na przedramionach, czyli ćwiczenie zwane deską lub plankiem. Jednakże, siłę napięcia izometrycznego mięśni rozwiniesz zatrzymując pozycję ciała w każdym możliwym do wykonania ruchu, np. przysiadzie. Przykładem takiego wysiłku jest utrzymanie pozycji „krzesełka” przy ścianie (oczywiście, bez przyboru) lub utrzymanie pozycji przysiadu z ciężarem utrzymywanym nad głową.

Innym przykładem, będą ćwiczenia na drążku tj. zatrzymanie brody nad drążkiem (czyli podciąganie na drążku z zatrzymaniem ciała w górnej pozycji, na ugiętych ramionach z brodą znajdującą się nad drążkiem).

Każdy z nas podejmując swoją aktywność treningową dąży do wypracowania imponującej tężyzny fizycznej i sprawności, dlatego generowanie świadomych napięć izometrycznych mięśni jest niezbędne, aby budować swoją siłę. Zwróć uwagę, że dynamometr, czyli przybór do pomiaru siły, mierzy siłę skurczu izometrycznego mięśni. W praktyce wygląda to tak: musisz zacisnąć dłoń na uchwycie dynamometra i wytworzyć maksymalne napięcie mięśni dłoni i ramienia.

To urządzenie potwierdza tezę, iż w skurczu izometrycznym wyzwalana jest ich największa siła. Oczywiście podczas wykonywania różnych ćwiczeń na sali treningowej, ta wartość siły będzie się od siebie znacząco różniła. Inną wartość siły uzyskasz przebywając w podporze przodem na prostych ramionach a inną wartość siły otrzymasz, przebywając w pozycji podporu przodem na ugiętych ramionach, tzn. przyjmując pozycję niskiej pompki.

Wspólne ćwiczenia na drążku

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Decydując się na trening i świadome kształtowanie siły swoich mięśni, pamiętaj, aby dodatkowo napiąć ciało i utrzymywać to napięcie wykonując swoje ćwiczenia oporowe. Przykładowo, trenując podciąganie na drążku, aby zwiększyć swoją efektywność i poziom siły w tym ćwiczeniu, musisz najpierw zacisnąć mocno dłonie na drążku (chwytem dowolnym), następnie ściągnąć łopatki w tył (retrakcja) i dół (depresja). Stale utrzymuj wygenerowane napięcie izometryczne mięśni stabilizujących łopatkę, a więc mięśni „przyklejających” Twoje łopatki do ciała, wykonaj wolno ruch podciągnięcia, uginając ramiona do momentu, aż broda znajdzie się nad drążkiem (to faza skurczu koncentrycznego zwana „fazą pozytywną ruchu”), a następnie wolno i świadomie opuść ciało prostując ręce (faza skurczu ekscentrycznego zwana „fazą negatywną ruchu”).

Pamiętaj, aby prostować ramiona do momentu kontrolowania ich napięcia mięśniowego. Zbyt duży wyprost spowoduje rozluźnienie mięśni i rozpoczniesz fazę ich rozciągania, poprawiając mobilność obręczy barkowej i wykonując rozluźnienie przestrzeni międzykręgowej (elongacja kręgosłupa). Twoim celem jest przyrost siły, więc nie możesz rozluźniać mięśni tylnej strony pleców podczas ich treningu siłowego.

Teraz wiesz, dlaczego stabilizacja mięśni przed rozpoczęciem ruchu danego ćwiczenia jest tak istotna w kształtowaniu treningu siłowego. Ta forma aktywności fizycznej wykorzystująca technikę napięcia izometrycznego, powinna być twoją „podstawą treningu siłowego” inaczej przyjmowaniem „bezpiecznej pozycji startowej” do wykonania ćwiczeń wielostawowych, jakie zamierzasz wykonać na sesji treningowej.

Oczywiście, aby nie było wątpliwości w ten sposób będziesz rozwijać głównie swoją siłę lub wytrzymałość siłową. Dlatego rozróżnia się „podciąganie siłowe” wykonywane w sposób wolny z napięciem mięśni od „podciągania dynamicznego” wykonywanego szybko i często z wykorzystaniem wymachu, które odbywa się za pomocą oddziaływania sił rozpędu, aniżeli sił pochodzących z napięcia izometrycznego mięśni. Tym sposobem, tzn. trenując szybko poprawisz swoją wydolność tlenową zamiast siły mięśni, którą zamierzasz budować.

Chciałabym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, korzyści wprowadzenia „skurczu izometrycznego” do swojego planu treningowego. Konkretniej mam na myśli stabilizację ułożenia miednicy w jej neutralnej pozycji, czyli utrzymania pozycji bioder równoległe (w pozycji podporu) lub prostopadle do podłoża (w pozycji stania), przy stałym utrzymaniu napięcia izometrycznego mięśni brzucha, pośladków, przedniej części ud, a także mięśni obręczy barkowej. To właśnie stabilizacja w obrębie pracy mięśni dna miednicy i dolnego odcinka pleców (zwana jako „core stability”), odciąża Twój układ kostny od wykonywania nadmiernego wysiłku, który jest niebezpieczny dla ciała.

Czytaj też: Call of Duty: Warzone >>>

Przyjmowanie niewłaściwej pozycji startowej, w której mięśnie nie wytwarzają swojego napięcia izometrycznego, zwiększa prawdopodobieństwo powstania urazu w obrębie dolnego odcinka pleców, powodując stan przeciążenia, objawy bólowe a nawet dyskopatie. Zatem wiedz, że nie warto za wszelką cenę utrzymywać jak najdłużej danej pozycji ćwiczenia np. testując swoją siłę izometrii w desce (planku), jeżeli ciało w tej pozycji nie generuje napięcia izometrycznego wszystkich możliwych do zaangażowania w tym ćwiczeniu mięśni.

Plank jako sposób trenowania siły izometrycznej

Nieprzypadkowo, omawiam plank jako sposób trenowania siły izometrycznej, gdyż deskę chętnie wykonują na treningach zarówno pasjonaci aktywności fizycznej jak i profesjonaliści. Ponadto, wszechstronność wyboru miejsca do realizacji tego ćwiczenia oraz możliwość zwiększenia jego intensywności, jest jego dodatkowym atutem. Dodanie obciążenia, które można położyć na dolnym odcinku pleców (np. obciążenie olimpijskie zwane „talerzem ciężarowym”) dodatkowo potęguje efekt zwiększenia siły. Wykorzystanie większości przyborów treningowych ze strefy funkcjonalnej (tj. taśmy TRX, bosu, piłki etc.)  będzie również zwiększało efektywność tego ćwiczenia i dodatkowo wpłynie na wzrost „uczucia satysfakcji”, wynikającego z prawidłowego utrzymania pozycji deski w stosunkowo długim czasie.

Między innymi, popularność testowania swojej siły izometrycznej mięśni, a właściwie czas utrzymania ciała w tej pozycji (bez wykorzystania dodatkowych przyborów treningowych), jest uaktualniany na liście światowych rekordów w Księdze Guinnessa. Obecnie, reprezentant grupy mężczyzn, 62-letni George Hood, były amerykański żołnierz, ustanowił rekordowy czas wynoszący 8 godzin 15 minut i 15 sekund (dane na rok 2020), natomiast w grupie kobiet rekord ustanowiła Dana Głowacka, kanadyjka polskiego pochodzenia, wynoszący 4 godziny 19 minut i 55 sekund (dane na rok 2019). Te imponujące wyniki, wymagają poświęcenia ogromnej ilości godzin treningów, przygotowujących zawodników do próby bicia obecnych rekordów. Środowisko mundurowe oraz pasjonaci sportu również podejmują taką rywalizację sportową i biją swoje indywidualne rekordy w planku. To właśnie na podstawie Ich wyników, można dokonać porównania swojego poziomu siły izometrycznej.

Plank jako trening siły izometrycznej

Fot. archiwum Aleksandry Musielak

Zastanawiasz się, ile czasu powinieneś poświęcić na rozwój swojej siły izometrii w pozycji deski (podporu przodem na przedramionach). Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż każdy z nas reprezentuje inny poziom siły absolutnej i staż treningowy. Oczywiście im dłużej utrzymujesz poprawną pozycję tym lepszy uzyskasz efekt. Jednak badania wykazują, że już 10 sekundowe poprawne utrzymywanie pozycji, skutecznie zwiększy poziom siły izometrycznej trenowanych mięśni. Tu chciałabym zwrócić Twoją uwagę na prawidłowy sposób utrzymania pozycji ciała w jednej linii (równolegle do podłoża z neutralnym ułożeniem miednicy).

Brak napięć izometrycznych mięśni brzucha, czworogłowych ud, pośladków oraz mięśni stabilizujących (również tych „przyklejających” łopatki do ciała) sprawi, że to układ kostny przejmie na siebie nadmierny wysiłek i zaangażujesz mięśnie toniczne do pracy, które odczujesz w postaci „drżenia mięśni” będąc w pozycji podporu. Trening z takim drżeniem mięśni przy wygiętych plecach w dolnym odcinku jest niebezpieczny i zamiast efektu w postaci siły, może przynieść „efekt” w postaci przeciążenia lub urazu dolnego odcinka pleców.

Wzmożony wysiłek izometryczny wszystkich mięśni w planku, zwiększa jego efektywność i przybliża Cię do osiągnięcia wysokiego poziomu siły, do jakiego każdy z nas stale dąży. Jednak do określenia swojego poziomu siły izometrycznej przydatne będą wartości ogólne. Osoby, które utrzymują pozycję podporu przodem na dłoniach (pompka) czy przedramionach (deska) w czasie 60 -120 sekund, określane są jako osoby reprezentujące poziom „bazowy inaczej początkujący”. To osoby, które posiadają umiejętność wygenerowania napięcia wystarczającego do uzyskania stabilizacji mięśni i przygotowania ciała do wzmożonego wysiłku siłowego.

Osoby, których wynik przekracza czas 10 minut, reprezentują poziom wysoce zaawansowany. Tylko nieliczni, przekraczają powyższy wynik, dlatego dla osób zaawansowanych w treningu, czas 10 minut jest „godny” do porównywania własnego poziomu siły izometrycznej mięśni. Należy jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu utrzymania ciała w danej pozycji, zwiększa  się także siłę własnego charakteru. To sposób testowania siły izometrii przeznaczony głównie dla osób chcących sprawdzać siłę własnego charakteru, posiadających „zacięcie rywalizacji sportowej”. Utrzymanie przez nich omówionej powyżej pozycji ciała w coraz to dłuższym czasie, nie jest nudnym ćwiczeniem, lecz staje się z każdą upływającą sekundą prawdziwym wyzwaniem i walką ze swoimi słabościami.

Specyfika służby środowiska mundurowego, wymusza na funkcjonariuszach, stałą pracę nad rozwojem psychomotorycznym. Ponadto, regularnie testuje się ich poziom siły i kondycji, podczas testów sprawności fizycznej. Najsprawniejsi mają nierzadko sposobność przejścia do specjalistycznych komórek organizacyjnych, gdzie wymagany jest wysoki poziom siły. Już na starcie przekonują się o tym młodzi adepci grup realizacyjnych lub szturmowych. To właśnie oni wiedzą, jak ważny jest rozwój siły mięśni, sprawności i tężyzny fizycznej. Między innymi swój twardy charakter i zacięcie sportowe mogą doskonalić za pomocą „prostych metod” na własnym treningu. Jedną z tych prostych metod jest właśnie test siły skurczu izometrycznego mięśni i zapisanie wyniku na „tablicy rekordów”.

Czytaj też: Trening wytrzymałości siłowej cz. I >>>

Również Ciebie zachęcam do testowania swojej siły podczas treningów! Każdorazowo pamiętaj o generowaniu świadomych napięć izometrycznych, zarówno podczas utrzymywania konkretnej pozycji ciała przez długi czas,  jak i wygenerowaniu napięcia izometrycznego wszystkich mięśni w trakcie przyjmowania pozycji startowej, rozpoczynającej ruch danego ćwiczenia. Taka świadoma praca nad swoim ciałem, szybko uwidoczni wypracowane efekty w postaci siły, wytrzymałości siłowej oraz podkreśli „definicję” mięśni, co wprost przełoży się na wygląd Twojej sylwetki.

Powodzenia na treningach! 

Aleksandra Musielak 

Trener przygotowania motorycznego AdrenalineFIT

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Nigdy nie mów nigdy więcej!

Nigdy nie mów nigdy więcej! Nigdy nie mów nigdy więcej!

XI edycja Biegu Morskiego Komandosa, która odbyła się pod koniec sierpnia 2020 r. w Gdyni, przeszła do historii. Pierwsze, co najczęściej słyszymy na mecie Biegu Morskiego Komandosa, to „nigdy więcej”....

XI edycja Biegu Morskiego Komandosa, która odbyła się pod koniec sierpnia 2020 r. w Gdyni, przeszła do historii. Pierwsze, co najczęściej słyszymy na mecie Biegu Morskiego Komandosa, to „nigdy więcej”. Przyjmujemy tę deklarację z przymrużeniem oka. Wiemy, że jak tylko opadną emocje, miną zakwasy, zagoją się otarcia i rany, to pojawi się pytanie: „kiedy będą zapisy na kolejną edycję Biegu Morskiego Komandosa?”.

Tomasz Łukaszewski KAPER-20

KAPER-20 KAPER-20

Od paru lat Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za organizację ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego, które w tym roku nosiło kryptonim „Kaper-20”. Dwudniowe szkolenie prowadzone...

Od paru lat Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za organizację ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego, które w tym roku nosiło kryptonim „Kaper-20”. Dwudniowe szkolenie prowadzone m.in. w porcie i na redzie Ustki, realizowane było w dniach 8-9 września 2020 r.

Tomasz Łukaszewski Nobel Partner 2020

Nobel Partner 2020 Nobel Partner 2020

W dniach 7-18 września 2020 r. na poligonach Vaziani i Camp Norio w Gruzji odbyły się wspólne ćwiczenia wojskowe pk. „Nobel Partner”, w których udział wzięło około 2800 żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych,...

W dniach 7-18 września 2020 r. na poligonach Vaziani i Camp Norio w Gruzji odbyły się wspólne ćwiczenia wojskowe pk. „Nobel Partner”, w których udział wzięło około 2800 żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jednym z realizowanych scenariuszy była demonstracyjna operacja antyterrorystyczna przeprowadzona wspólnie przez gruzińskie i polskie siły specjalne.

Aleksandra Musielak Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX® Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.

Tomasz Łukaszewski 7. eds ćwiczyła z operatorami WS

7. eds ćwiczyła z operatorami WS 7. eds ćwiczyła z operatorami WS

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także...

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także operatorzy z innych jednostek Wojsk Specjalnych, zaplanowano tak, aby zachować maksymalny realizm prowadzonych zadań zgodnie z zasadą: „szkol się tak, jak będziesz walczył”.

Tomasz Łukaszewski Call of Duty: Warzone

Call of Duty: Warzone Call of Duty: Warzone

Gry Call of Duty nie trzeba nikomu przedstawiać. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów strzelanek, która cieszy, bawi i rozwija kolejne już pokolenie graczy. W zeszłym tygodniu (10 marca 2020) została...

Gry Call of Duty nie trzeba nikomu przedstawiać. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów strzelanek, która cieszy, bawi i rozwija kolejne już pokolenie graczy. W zeszłym tygodniu (10 marca 2020) została udostępniona nowa odsłona tego kultowego tytułu.

Tomasz Łukaszewski XXII Selekcja

XXII Selekcja XXII Selekcja

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj...

To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj – w sierpniu już po raz dwudziesty drugi rozpocznie się SELEKCJA.

Tomasz Łukaszewski Ogień na ogień 2019

Ogień na ogień 2019 Ogień na ogień 2019

Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy podczas III edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Służb Mundurowych „Ogień na ogień”, w konkurencjach...

Jaka jest wytrzymałość siłowa polskich formacji i służb mundurowych? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy podczas III edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Służb Mundurowych „Ogień na ogień”, w konkurencjach wytrzymałościowo-siłowych o puchar Komendanta Stołecznego Policji, które po dwóch latach przerwy odbyły się ponownie 12 września 2019 r., tym razem na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ząbkach.

Tomasz Łukaszewski Trening ze śmigłowcem

Trening ze śmigłowcem Trening ze śmigłowcem

We wrześniu 2019 r. funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji (SPKP) z różnych Komend Wojewódzkich Policji brali udział w szkoleniach taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem...

We wrześniu 2019 r. funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji (SPKP) z różnych Komend Wojewódzkich Policji brali udział w szkoleniach taktyczno-wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca policyjnego Black Hawk, który na wyposażenie Policji wszedł w 2018 r. („SPECIAL OPS” 1/2019).

Globemaster Long Range Mykita

Long Range Mykita Long Range Mykita

W dniach 10–11 sierpnia 2019 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko rozegrana została VI edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Na wstępie należy dodać, że tegoroczna...

W dniach 10–11 sierpnia 2019 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko rozegrana została VI edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Na wstępie należy dodać, że tegoroczna edycja pobiła poprzednie pod względem liczby startujących osób. Na zawody zarejestrowało się 112 strzelców, natomiast na odprawie stawiło się 94 zawodników. Przy tej formule zawodów to istny rekord, co bardzo cieszy. Tym bardziej że jest to wzrost frekwencji o 100% w porównaniu z poprzednią edycją....

Globemaster God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym...

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym imprezę strzelecką. Imprezę dla elity elit, czyli snajperów. Zdjęcia: Archiwum JWF

Ireneusz Chloupek Fuerzas Comando - Chile 2019

Fuerzas Comando - Chile 2019 Fuerzas Comando - Chile 2019

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA...

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA okazała się drużyna z Kolumbii. Gospodarze tegorocznego spotkania, czyli Brigada de Operaciones Especiales „Lautaro” wojsk lądowych Chile, musieli uznać wyższość kolumbijskich kontrterrorystów i zadowolić się drugą pozycją. Zdjęcia: DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez,...

Tomasz Łukaszewski To nie była ostatnia Selekcja

To nie była ostatnia Selekcja To nie była ostatnia Selekcja

O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady...

O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Paweł Kucharski Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019 Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna. ...

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna.  Na twarzach kilku osób widać skupienie, kiedy pogrążają się w modlitwie. Nikt nie przeczuwa tego, co stanie się za chwilę… Zdjęcia: kpt. rez. pil. Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Jagna Gill VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna...

Zagrożenie atakami terrorystów-samobójców detonujących ładunki wybuchowe na imprezach masowych i w obiektach użyteczności publicznej jest nowym wyzwaniem dla służb bezpieczeństwa. Podobnie jak skuteczna i dyskretna identyfikacja osób mających niebezpieczne materiały w miejscu publicznym, wewnątrz dużej grupy ludzi. Do tej pory stanowiło to lukę w systemach zabezpieczeń. Rozwiązanie dostarczyli naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Auburn w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystując zdolności psów...

Zespół Prasowy KWP w Katowicach Strzały w Porębie

Strzały w Porębie Strzały w Porębie

W jednym z opuszczonych budynków w Porębie pod Zawierciem pod koniec stycznia 2019 r. padły strzały. Policjanci z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji doskonalili swoje umiejętności...

W jednym z opuszczonych budynków w Porębie pod Zawierciem pod koniec stycznia 2019 r. padły strzały. Policjanci z katowickiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji doskonalili swoje umiejętności taktyczne wspólnie z żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej i zagrażającej bezpieczeństwu, współpraca służb jest istotnym elementem taktyki specjalnej. To kolejne tego typu szkolenie przeprowadzone wspólnie z Wojskami Specjalnymi.

Ireneusz Chloupek KASOTC AWC – pojedynek wojowników

KASOTC AWC – pojedynek wojowników KASOTC AWC – pojedynek wojowników

Jordański ośrodek szkoleniowy operacji specjalnych im. Króla Abdullaha II KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center – „SPECIAL OPS” nr 5/2018) należy do czołówki tego typu obiektów na...

Jordański ośrodek szkoleniowy operacji specjalnych im. Króla Abdullaha II KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center – „SPECIAL OPS” nr 5/2018) należy do czołówki tego typu obiektów na świecie, a ze względu na związane z jego lokalizacją warunki geograficzne i klimatyczne jest cenionym miejscem przygotowywania jednostek specjalnych z wielu państw m.in. do działań w Afganistanie oraz walki z ekstremistami tzw. Państwa Islamskiego. Światową sławę przyniosły KASOTC także organizowane...

Marcin Socha Strzelamy dla Krzysztofa

Strzelamy dla Krzysztofa Strzelamy dla Krzysztofa

8 września 2018 r. na podkrakowskiej Strzelnicy Pasternik firmy GunsHelp i S.W.A.T.RANGE.PL Marcin Socha, przy wsparciu firm EOD Tech Tomasz Goleniowski i Brain Waves Kamil Marków oraz Grup Rekonstrukcji...

8 września 2018 r. na podkrakowskiej Strzelnicy Pasternik firmy GunsHelp i S.W.A.T.RANGE.PL Marcin Socha, przy wsparciu firm EOD Tech Tomasz Goleniowski i Brain Waves Kamil Marków oraz Grup Rekonstrukcji Historycznej: Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Południe Polscy Spadochroniarze Wojskowi, GRH Południe Czerwone Berety i GRH ISAF, a także niezliczonej liczby wolontariuszy i ludzi dobrej woli przeprowadziły otwarty charytatywny piknik strzelecki na rzecz Krzysztofa Kafary, byłego żołnierza...

Paweł Kucharski, Bogdan Serniak Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji

Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji Szkolenie medyków oddziałów kontrterrorystycznych Policji

Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania. Każdy medyk/ratownik taktyczny, to przede wszystkim operator, ale bezpieczeństwo zespołu bojowego,...

Działają tam, gdzie jest niebezpiecznie z założenia, a priorytetem jest realizacja postawionego zadania. Każdy medyk/ratownik taktyczny, to przede wszystkim operator, ale bezpieczeństwo zespołu bojowego, sprawne i skuteczne udzielanie pomocy w warunkach taktycznych to niezbędna umiejętność naszych kontrterrorystów warunkująca efektywną realizację zadań. Zdjęcia: Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Ireneusz Chloupek MantisX

MantisX MantisX

Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje...

Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje się instruktorom amerykańskich marines – okręgiem podzielonym promieniście na 6-10 pól z opisami błędów, skutkujących zazwyczaj trafianiem w jedno z nich, zamiast w środek tarczy. Dzięki firmie Mantis z Oswego na południowozachodnich obrzeżach Chicago, w stanie llinois, obecnie mamy do dyspozycji...

Ireneusz Chloupek Jegertroppen

Jegertroppen Jegertroppen

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych....

15 kwietnia 2018 r. w Norwegii minął termin składania wniosków o przyjęcie na ostatni roczny kurs, organizowany w ramach pilotażowego projektu szkolenia kobiet do służby w tamtejszych siłach specjalnych. Uruchomiony w połowie 2014 r. jako trzyletni projekt próbny, został dzięki bardzo obiecującym wynikom przedłużony na okres pięciu lat, po których zapaść ma decyzja, czy płeć piękna na stałe uzupełni pion bojowy norweskiego FSK (Forsvarets Spesialkommando). Wbrew sensacyjnym doniesieniom różnych mediów,...

Ireneusz Chloupek Centrum výcviku LEŠŤ

Centrum výcviku LEŠŤ Centrum výcviku LEŠŤ

„Ćwicz tak, jak będziesz walczył” – to mądra dewiza, wskazująca, jak ważny jest w szkoleniu bojowym realizm, weryfikujący techniki, taktykę i procedury działania, umiejętności ich stosowania w trudnych...

„Ćwicz tak, jak będziesz walczył” – to mądra dewiza, wskazująca, jak ważny jest w szkoleniu bojowym realizm, weryfikujący techniki, taktykę i procedury działania, umiejętności ich stosowania w trudnych warunkach, a także wykorzystywany sprzęt. O warunki maksymalnie zbliżone do rzeczywistych jednak stosunkowo trudno, dlatego realizm treningów i ćwiczeń często, ze względu na różne ograniczenia, ustępuje – w większym lub mniejszym stopniu – pewnej umowności lub muszą one zostać rozbite na elementy możliwe...

Matys/Karol Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Wspólne ćwiczenia w Chorwacji Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizo­wanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę­drzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...

Wybrane dla Ciebie

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops