Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowa forma SELEKCJI

Speed Selekcja - ogólnopolskie zawody dla specjalistów

Speed Selekcja - ogólnopolskie zawody dla specjalistów

W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu, organizowanej cyklicznie od 20 lat przez mjr. rez. Arkadiusza Kupsa – weterana szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Zdjęcia: Danuta Kups

Zobacz także

Redakcja news Jak zostać policyjnym kontrterrorystą?

Jak zostać policyjnym kontrterrorystą? Jak zostać policyjnym kontrterrorystą?

Marzy Ci się praca w służbach kontrerrorystycznych Policji? Wiesz, że po ubiegłorocznej zmianie przepisów teraz także z cywila można zostać policyjnym kontrterrorystą? Nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie...

Marzy Ci się praca w służbach kontrerrorystycznych Policji? Wiesz, że po ubiegłorocznej zmianie przepisów teraz także z cywila można zostać policyjnym kontrterrorystą? Nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie od przeczytania tego tekstu – dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki musisz zrobić kolejny krok, aby spełnić swoje marzenie. Po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacji i ukończeniu kursu podstawowego, możesz rozpocząć wymarzoną pracę w wybranym pododdziale kontrterrorystycznym, czy to centralnym,...

Krzysztof Miliński Test butów Bates Rush Shield!

Test butów Bates Rush Shield! Test butów Bates Rush Shield!

Buty niewątpliwie stanowią tę część wyposażenia, która w dużej mierze odpowiada za nasz komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz zdolność do długotrwałego działania. Tym razem w „SPECIAL OPS” próbie poddajemy...

Buty niewątpliwie stanowią tę część wyposażenia, która w dużej mierze odpowiada za nasz komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz zdolność do długotrwałego działania. Tym razem w „SPECIAL OPS” próbie poddajemy buty Bates Rush Shield MID w wersji kolorystycznej Black i Coyote.

Tomasz Łukaszewski V Maraton-Selekcja

V Maraton-Selekcja V Maraton-Selekcja

Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne...

Dziewiątego października 2021 r. w Bieszczadach odbyła się V edycja Maratonu-Selekcji, memoriału im. płk. Sławomira Berdychowskiego, twórcy i pierwszego dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA). Tegoroczne wydarzenie zorganizowane zostało przez mjr. rez Wojciecha Zacharków oraz Fundację „Bieg Rzeźnika” i odbyło się pod patronatem redakcji „SPECIAL OPS”.

Błażej Bierczyński [BB]: Zakończyła się Speed Selekcja, która jest kontynuacją słynnej Selekcji, od pierwszych zmagań w której mija już 20 lat. Jak wygląda nowe wyzwanie z perspektywy wcześniejszej imprezy?

Mjr rez. Arkadiusz Kups [AK]: Na stacji kolejowej w Prostyni czekała na nas niewielka, ale zdeterminowana grupa 41 uczestników chcących stawić czoła nowej formie Selekcji. Spodziewałem się takiej obecności, gdyż skala trudności i klimat wokół imprezy powodują, że na start decyduje się niewielka grupa ludzi.

Etap wstępny nie był zaskoczeniem, bo konkurencje i ich kolejność zostały podane dużo wcześniej, co miało dać impuls do przygotowań. Ten wariant będzie obowiązywać co roku. Chcemy zaszczepić standard do treningów i dać wszystkim równe szanse. Poziom uczestników był różny i widać było, że niektórzy słabo przepracowali okres przygotowań. Najlepszy wynik to 339 punktów, najsłabszy 128 – i to mówi wszystko.

Musieliśmy zrezygnować z biegu przez poligonowe bezdroża z powodu katastrofalnej suszy.

Mając konieczność wykorzystania śmigłowca Mi17 do godz. 15, zrobiliśmy podstawowe testy wodne. Szybkie eliminowanie uczestników było konieczne zwłaszcza przed konkurencją desantowania. Chodziło o to, by do tego etapu dopuścić tylko tych dobrze przygotowanych.

W porównaniu do wcześniejszych edycji tempo działań było zdecydowanie szybsze. Działo się wiele i skala wykluczeń była też inna. Wystarczy powiedzieć, że pod wieczór pozostało jedynie 12 uczestników.

BB: Imprezę ukończył tylko jeden uczestnik i to było nowum. Czy taka koncepcja będzie kontynuowana?

AK: Ten wariant miał być nowością, która miała dać zastrzyk świeżej krwi tej imprezie. Po analizie całej Speed Selekcji stwierdzam jednak, że należy powrócić do starej wersji: kończy grupa ludzi, a nie ma jednego zwycięzcy.

Wniosków jest wiele. Zdecydowanie pozostaniemy przy tempie imprezy i krótszym jej czasie. Speed Selekcja może trwać maksymalnie trzy doby i tego będziemy się trzymać. Szybkie tempo i kaskadowe konkurencje pozwalają na szybsze klasyfikowanie ludzi, a nam właśnie o to chodzi. Z perspektywy lat widzę, że Selekcja utrzymywała swój poziom wymagalności, ale nie zawsze poziom uczestników był adekwatny do naszych oczekiwań. Przy grupie 80–100 uczestników musimy skupić się bardziej na realizacji zadań wytrzymałościowych i kondycyjnych, a nie ma mowy o indywidualnym podejściu do uczestnika i jego bardziej wnikliwej ocenie. W przyszłym roku pod koniec czerwca odbędzie się kolejna Speed Selekcja, po analizie i poprawkach. Myślę, że to wpłynie na jeszcze bardziej atrakcyjny klimat zmagań.

BB: Co roku na imprezie pojawiają się obserwatorzy-instruktorzy z wojska. Jak było w tym roku?

AK: Tak, na imprezie od wielu lat pojawiają się i pomagają nam instruktorzy z różnych formacji. Byli obserwatorzy z GROM-u, Formozy, 21. Brygady Piechoty Górskiej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, ze Straży Granicznej i innych służb. Od kilku lat wydatnej pomocy udziela nam Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, z którym utrzymujemy bardzo bliskie kontakty. Zresztą w strukturach tej formacji służy kilku absolwentów Selekcji. Na tegorocznej Speed Selekcji pojawili się także po raz kolejny obserwatorzy z JWK z Lublińca.

BB: Jakie wnioski i rady dla tych, którzy przygotowują się do imprezy w 2019 roku?

AK: Trenować jeszcze mocniej, ciężej, wytrwalej, by być gotowym na nowe wyzwania, by osiągnąć poziom Emila Józkowa, żołnierza z Torunia, który był najlepszy i „najrówniejszy”. On nie oddał opaski ze słowami: „odnowiła mi się kontuzja” czy „znudziło mi się już chodzenie”, bo był zdeterminowany, by być najlepszym w tej edycji Speed Selekcji. Motywacja jest tak samo istotna jak poziom przygotowania i jeżeli jej nie masz, to przyjazd na Speed Selekcję jest nieporozumieniem. Wszyscy biegamy i wydaje się nam, że chodzenie przy tym jest małą trudnością. Nic bardziej błędnego. Chodzenie z zasobnikiem jest dla osoby nieprzygotowanej prawdziwym koszmarem i co roku obserwuję to po 20–30 kilometrach marszu po piaszczystych bezdrożach.

Warto dopracować konkurencje wodne, trzeba pokochać wodę, by po prostu nas unosiła, oraz umieć wykorzystać naturalną pływalność i naszą spirometrię.

Czytaj też: XX Selekcja >>>

BB: Minęło 20 lat od pierwszej Selekcji, która startowała pod nazwą Selekcja Żołnierza Polskiego. Czy zaczynając na początku, mieliście obawy, że ta impreza się uda?

AK: Zaczynaliśmy bardzo skromnie z poziomu pewnej improwizacji. Parę kartonów chleba konserwowego, puszki z wieprzowiną w smalcu i zbiornik na wodę oraz zapał, by zrobić coś, co pomoże młodym ludziom trafiać do jednostek specjalnych czy wojsk powietrznodesantowych. W 1998 roku w Wojsku Polskim nie było żadnego sensownego werbunku do formacji specjalnych, a kandydaci służby zasadniczej trafiali do nich na zasadzie przypadkowego rozdzielnika WKU. Ludzie sprawni, chcący służyć w elitarnych formacjach, trafiali często tam, gdzie ich predyspozycje były marnowane. Owszem w latach 1992–1994 w 56. Kompanii Specjalnej organizowaliśmy pośród kandydatów ze służby zasadniczej rekrutację do służby kontraktowej, ale to były tylko dwudniowe zmagania na poligonie drawskim. Wcześniej, po okresie unitarnym, mieliśmy możliwość wyboru z grupy 70–80 kandydatów skład do plutonów specjalnych na poziomie do 30 ludzi. Resztę przenosiliśmy do struktur tyłowych lub poza jednostkę. To były jedynie epizody wspomagające wybieranie najlepszych z ograniczonych grup.

Organizacja Selekcji Żołnierza Polskiego była eksperymentem, zorganizowanym nie bez obaw, że popełnimy wiele błędów. Całe szczęście, że miałem dość spore doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń dla cywili. W tym czasie od kilku lat prowadziłem letnie obozy Combat & Survival dla młodych ludzi na poligonie drawskim. Spędziłem wiele lat w jednostkach specjalnych przechodząc od szczebla dowódcy grupy specjalnej (w tamtych czasach oficer zaczynał od tego szczebla) do Szefa Szkolenia 56. KS i to dało mi spore doświadczenie, a metody selekcyjne były tematem mojej pracy magisterskiej na studiach w Akademii Obrony Narodowej.

Po zakończeniu pierwszej imprezy zmęczenie było ogromne, ale i satysfakcja spora. Zwycięzców oraz prowadzących zaprosił na ul. Klonową Minister Obrony Narodowej Janusz Onyszkiewicz i wydawało się, że Selekcja wpisze się w plany werbunkowe wojska. Po początkowym zachwycie wszystko jednak wróciło do starego schematu. Pozostały tylko bezpośrednie kontakty z jednostkami i „upychanie” tą drogą ludzi po elitarnych formacjach. Inaczej się nie dało, ale marka ludzi po Selekcji szybko poszła w górę.

BB: Jak to się stało, że Selekcja odeszła od nazwy Selekcja Żołnierza Polskiego?

AK: W roku chyba 2004 doszło do zmian własnościowych i spółka Bellona, oficjalny właściciel „Żołnierza Polskiego” zrezygnowała z wydawania tego czasopisma. Selekcja była wspierana finansowo przez Bellonę, a w wyniku tych zmian zostałem poinformowany, że wydawnictwo nie jest zainteresowane dalszym organizowaniem imprezy. Zostałem z Selekcją sam, chcąc więc ją kontynuować, musiałem zrezygnować z drugiego członu nazwy i poszukać potencjalnych sponsorów, mediów itp. Praktycznie zaczynać od nowa.

Impreza od początku przyjęła warunek, że uczestnik startuje bez żadnych opłat i to utrzymałem do końca – tak jest nadal w Speed Selekcji. Dziś w dobie pełnej komercji to szokuje, ale takie warunki utrzymujemy. Udział telewizji zwiększa szanse na wsparcie sponsorów, choć wprowadza pewne ograniczenia i utrudnienia dla nas. Od początku Selekcja była atrakcyjnym obszarem dla mediów. Telewizja Polska emitując na TVP 2 relację z Selekcji w formie 6–10 odcinków przyciągała w sobotnie poranki prawie 1,5-milionową widownię. Utarł się w związku z tym pogląd, że Selekcja to program telewizyjny, ale to tylko pozory. Kamery starają się zapisać to, co dzieje się na imprezie. Operatorzy ganiają z kamerami próbując archiwizować co się uda, a potem montażysta robi z tego coś „strawnego’’ dla widza. Nie ma żadnych dubli, pozowanych ujęć czy reżyserii... Trochę taki szalony reportaż.

BB: Każda Selekcja ma jakiegoś bohatera czy zdarzenie, które kojarzy się z daną edycją... czy pamiętasz coś szczególnego?

AK: - Co roku przewijają się różni ciekawi ludzie, rozgrywają się dramaty i radości. Pamiętam bezdomnego faceta, który wystartował w butach typu „traktor”, z harcerskim plecakiem i w wełnianym swetrze... Szedł i szedł, zaciskając zęby. Ludzie odpadali, a odchodząc, zostawiali mu śpiwór, pelerynę. Powoli obrastał w lepszy sprzęt. Doszedł do końca, a jak na koniec zdjął ze stóp te nieszczęsne relikty PRL-u, to miał podeszwy nóg jak wieprzowa wątroba w sklepie mięsnym. Na koniec złożyliśmy się na jakieś ciuchy, ponieważ facet miał naprawdę ikrę w sobie. Potem po relacjach telewizyjnych ktoś go dostrzegł w jego mieście, zatrudnił. Po pewnym czasie zrobił kurs i został ochroniarzem. Zmieniło mu się życie na lepsze.

Pamiętam dziewczyny, które przeszły przez Selekcję jak burza. Szybko zauważono je i po egzaminach znalazły zatrudnienie w Straży Granicznej, gdzie szukano właśnie takich kandydatek.

Nietuzinkowych ludzi przewinęło się przez Selekcję multum, bo jest to impreza dla wybrańców. Był młody człowiek, który przeszedł ją w sfatygowanych trampkach i na starcie nikt na niego nie stawiał. Skończył i dostał się do wojska. Pojawił się po 10 latach ponownie, jako oficer z elitarnej jednostki, by potwierdzić dla samego siebie swą wartość. Jaki jest obszar tych „ciekawych”, ludzi wystarczy opowiedzieć historię dziewczyny i chłopaka, którzy wystartowali w jednej z edycji. Oboje ukończyli, stali się parą... Dziś są małżeństwem z dwójką dzieci i oboje pracują w elitarnych formacjach. Najstarszy uczestnik Selekcji miał 62 lata, a finalista 50 lat i załamywał młodych 20-latków swoją kondycją. To przykłady, które pokazują, kto pojawiał się na tej imprezie.

BB: Czy historia imprezy, ludzi i wydarzeń nie powinna zostać jakoś utrwalona? Czy nie czas na książkę o Selekcji?

AK: Jest w planie, choć na początku podchodziłem do propozycji wydania książki o Selekcji z dużym dystansem. Wielu ludzi po Selekcji znalazło swoje miejsce w strukturach formacji specjalnych i pisanie o nich mogłoby tylko pogmatwać niektórym życie. Z drugiej strony, warto przypomnieć i utrwalić wysiłek tych wszystkich, którzy zbudowali legendę tej imprezy. To przecież 20 lat, blisko 6 tysięcy ludzi, którzy przez nią się przewinęli. To pewnego rodzaju fenomen. Jak przygotowywali się do imprezy? Ich treningi i sama walka ze słabościami na poligonie drawskim. Relacje z instruktorami, przebieg zmagań...

Mamy ponad 20 relacji i wspomnień oraz sporo materiału z wielu lat. Po przeczytaniu kilku kartek czuję, że może z tego wyjść mocna rzecz. Książka powinna wyjść jeszcze w tym roku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Mateusz J. Multarzyński Jedziemy do odcięcia! - zobacz zdjęcia nieopublikowane w gazecie!

Jedziemy do odcięcia! - zobacz zdjęcia nieopublikowane w gazecie! Jedziemy do odcięcia! - zobacz zdjęcia nieopublikowane w gazecie!

11 czerwca 2015 r. na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zostały zorganizowane pierwsze Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w konkurencjach wytrzymałościowo-siłowych „Jedziemy do odcięcia!...

11 czerwca 2015 r. na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zostały zorganizowane pierwsze Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w konkurencjach wytrzymałościowo-siłowych „Jedziemy do odcięcia! 2015”. Zawody odbyły się pod patronatem Komendanta Głównego Policji, a ich organizatorami było Biuro Operacji Antyterrorystycznych, Wydział Realizacyjny Komendy Stołecznej Policji oraz Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA).

AS Święto 1. batalionu kawalerii powietrznej (1. dywizjonu szwoleżerów Józefa Piłsudskiego)

Święto 1. batalionu kawalerii powietrznej (1. dywizjonu szwoleżerów Józefa Piłsudskiego)

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 marca 2000 roku powstał 1 batalion kawalerii powietrznej.

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 marca 2000 roku powstał 1 batalion kawalerii powietrznej.

AS Święto 1. Legionowskiego batalionu dowodzenia

Święto 1. Legionowskiego batalionu dowodzenia

1.Batalion Dowodzenia rozpoczęto formować na podstawie Zarządzenia MON z 27 października 1994 r.

1.Batalion Dowodzenia rozpoczęto formować na podstawie Zarządzenia MON z 27 października 1994 r.

AG Święto 1. Legionowskiego batalionu zaopatrzenia im. płk Juliana Sielewicza (1 bzaop)

Święto 1. Legionowskiego batalionu zaopatrzenia im. płk Juliana Sielewicza (1 bzaop)

Batalion powstał w 1970 r. na kanwie rozformowanego 42. Batalionu transportowego i 13.Dywizyjnego Punktu Zaopatrzenia (zgodnie z zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP nr 069/Org. z 22.09.1969 r.).

Batalion powstał w 1970 r. na kanwie rozformowanego 42. Batalionu transportowego i 13.Dywizyjnego Punktu Zaopatrzenia (zgodnie z zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego WP nr 069/Org. z 22.09.1969 r.).

AG Święto 55. Kompanii Chemicznej

Święto 55. Kompanii Chemicznej

55. kompania chemiczna powstała w roku 1967, od roku 1968 kompania wchodziła w skład 9 Flotylli Obrony Wybrzeża (FOW). Od 1 lipca 2007, w wyniku rozformowania 9. FOW, kompanię podporządkowano 3 Flotylli...

55. kompania chemiczna powstała w roku 1967, od roku 1968 kompania wchodziła w skład 9 Flotylli Obrony Wybrzeża (FOW). Od 1 lipca 2007, w wyniku rozformowania 9. FOW, kompanię podporządkowano 3 Flotylli Okrętów z Gdyni.

AG Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

minister obrony narodowej zarządzeniem nr 52 z 20 listopada 1995 roku ustanowił 1 września dniem Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (OPL), natomiast sierpień miesiącem tych wojsk.

minister obrony narodowej zarządzeniem nr 52 z 20 listopada 1995 roku ustanowił 1 września dniem Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (OPL), natomiast sierpień miesiącem tych wojsk.

AG Bitwa pod Krojantami

Bitwa pod Krojantami

uznawana jest za pierwszą polską szarżę kawaleryjską podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Przyczyną bitwy był atak niemieckiej 20 Dywizji Zmotoryzowanej na polskie linie obrony zajmowane przez jednostki...

uznawana jest za pierwszą polską szarżę kawaleryjską podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Przyczyną bitwy był atak niemieckiej 20 Dywizji Zmotoryzowanej na polskie linie obrony zajmowane przez jednostki Armii „Pomorze” gen. Władysława Bortnowskiego. Natarcie, które powstrzymali polscy żołnierze z 18. Pułku Ułanów Pomorskich z Grudziądza, skierowane było na Chojnice.

Redakcja Tactical Polish Sniper – pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie

Tactical Polish Sniper – pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie Tactical Polish Sniper – pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie

Na Poligonie Marynarki Wojennej w Strzepczu odbyły się pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie Tactical Polish Sniper. W tym przypadku słowo „taktyczne” ma szczególne znaczenie, gdyż odróżnia te...

Na Poligonie Marynarki Wojennej w Strzepczu odbyły się pierwsze w Polsce taktyczne zawody snajperskie Tactical Polish Sniper. W tym przypadku słowo „taktyczne” ma szczególne znaczenie, gdyż odróżnia te zawody od zawodów snajperskich Longshot, które po raz pierwszy zorganizował trzy lata temu Zbigniew Swierczek, i które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem strzelców mundurowych i cywilnych, ale rozgrywane są według bardziej statycznej formuły.

Andrzej Krugler Ordery dla komandosów GROM

Ordery dla komandosów GROM Ordery dla komandosów GROM

5 lutego szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wręczył czterem komandosom GROM Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego.

5 lutego szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wręczył czterem komandosom GROM Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego.

Tomasz Łukaszewski Żołnierz poległy na misji patronem DDK w Bydgoszczy

Żołnierz poległy na misji patronem DDK w Bydgoszczy Żołnierz poległy na misji patronem DDK w Bydgoszczy

Delegatura Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, obchodząca w 2020 roku 30-lecie powstania, jako pierwsza jednostka wojskowa w powojennej historii Polski otrzymała wyjątkowy patronat w postaci imienia żołnierza...

Delegatura Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, obchodząca w 2020 roku 30-lecie powstania, jako pierwsza jednostka wojskowa w powojennej historii Polski otrzymała wyjątkowy patronat w postaci imienia żołnierza poległego podczas służby poza granicami państwa. Delegatura będzie nosiła imię śp. por. Daniela Różyńskiego.

Ireneusz Chloupek, Tomasz Łukaszewski MSPO 2019 (cz.1)

MSPO 2019 (cz.1) MSPO 2019 (cz.1)

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas...

Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się 621 wystawców z 31 krajów (w tym „SPECIAL OPS”), wśród których po raz pierwszy swoje produkty pokazały firmy z Australii. Pierwszy raz także w historii MSPO wystawcy zagraniczni stanowili aż 51 procent wszystkich.

Globemaster Long Range Mykita

Long Range Mykita Long Range Mykita

W dniach 10–11 sierpnia 2019 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko rozegrana została VI edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Na wstępie należy dodać, że tegoroczna...

W dniach 10–11 sierpnia 2019 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko rozegrana została VI edycja międzynarodowych zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Na wstępie należy dodać, że tegoroczna edycja pobiła poprzednie pod względem liczby startujących osób. Na zawody zarejestrowało się 112 strzelców, natomiast na odprawie stawiło się 94 zawodników. Przy tej formule zawodów to istny rekord, co bardzo cieszy. Tym bardziej że jest to wzrost frekwencji o 100% w porównaniu z poprzednią edycją....

Paweł Kucharski Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019 Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna. ...

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna.  Na twarzach kilku osób widać skupienie, kiedy pogrążają się w modlitwie. Nikt nie przeczuwa tego, co stanie się za chwilę… Zdjęcia: kpt. rez. pil. Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Ireneusz Chloupek 2 KIA Pod Gorom-Gorom

2 KIA Pod Gorom-Gorom 2 KIA Pod Gorom-Gorom

W nocy z 9 na 10 maja 2019 r., podczas operacji ratowania zakładników z rąk islamskich ekstremistów na terytorium Burkina Faso, zginęło dwóch podoficerów jednostki specjalnej Commando Hubert francuskiej...

W nocy z 9 na 10 maja 2019 r., podczas operacji ratowania zakładników z rąk islamskich ekstremistów na terytorium Burkina Faso, zginęło dwóch podoficerów jednostki specjalnej Commando Hubert francuskiej marynarki wojennej: Cédric de Pierrepont i Alain Bertoncello.

Błażej Bierczyński Obchody święta Wojsk Specjalnych

Obchody święta Wojsk Specjalnych Obchody święta Wojsk Specjalnych

Spośród wojskowych świąt miejsce szczególnie bliskie naszej redakcji czy wręcz – nomen omen – specjalne, zajmuje to datowane na 24 maja. Tego właśnie dnia, w 2007 roku, powołano Wojska Specjalne jako Rodzaj...

Spośród wojskowych świąt miejsce szczególnie bliskie naszej redakcji czy wręcz – nomen omen – specjalne, zajmuje to datowane na 24 maja. Tego właśnie dnia, w 2007 roku, powołano Wojska Specjalne jako Rodzaj Sił Zbrojnych. Odtąd dzień ten stał się świętem polskich specjalsów – wyjątkowych ludzi, spadkobierców tradycji patriotów działających w wojennej konspiracji, walczących o wolność okupowanej Polski, spadochroniarzy Cichociemnych, członków Kedywu, żołnierzy warszawskich powstańczych batalionów.  Tekst:...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizo­wanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę­drzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...

Błażej Bierczyński Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy

Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy

Żadne szkolenie nie jest w stanie przygotować antyterrorysty na to, co zastanie na miejscu realizacji zadania. Nawet najlepiej i najbardziej wszechstronnie przeszkolony „czarny” może zetknąć się z sytuacją,...

Żadne szkolenie nie jest w stanie przygotować antyterrorysty na to, co zastanie na miejscu realizacji zadania. Nawet najlepiej i najbardziej wszechstronnie przeszkolony „czarny” może zetknąć się z sytuacją, której nie przewidziały treningowe scenariusze. Dalszy rozwój tej sytuacji – to, czy powstrzyma zagrożenie, zależy w ogromnym stopniu od reakcji jego i pozostałych funkcjonariuszy. Podobnie jest z nowotworami, które dotykają nawet najsilniejszych ludzi – w tym policjantów,jak np. st. asp. Jacka...

Globus Tactical Fighter 2016

Tactical Fighter 2016 Tactical Fighter 2016

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.

Błażej Bierczyński BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni” BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...

Błażej Bierczyński WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.

Iwona Panas Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.

Błażej Bierczyński Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Za mundurem… zaopatrzenie sznurem Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

SpaceDog LONGSHOT 2016

LONGSHOT 2016 LONGSHOT 2016

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Mateusz J. Multarzyński Warsztaty breacherów

Warsztaty breacherów Warsztaty breacherów

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops