Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

MID RANGE MYKITA – powrót do korzeni

TaiLor | Special Ops 6/2019 | 2020-01-16
Reportaż z VII edycjii zawodów strzeleckich Long Range MYKITA, ale pierwszych w strzelectwie długodystansowym, które przeprowadzono 9.11.2019 r. na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz.
Zdjęcie: LRM

Reportaż z VII edycjii zawodów strzeleckich Long Range MYKITA, ale pierwszych w strzelectwie długodystansowym, które przeprowadzono 9.11.2019 r. na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz.


Zdjęcie: LRM

9 listopada 2019 roku na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz odbyły się pierwsze zawody w strzelectwie długodystansowym MID RANGE MYKITA (MRM). Dla aktywnych strzelców nazwa zawodów może być kojarzona z LONG RANGE MYKITA (LRM), które są sztandarową imprezą organizowaną przez Klub Strzelecki KRYZA z Gdyni oraz fundację Sprzymierzeni z GROM. I tak samo jest z MRM. To kolejna odsłona tego typu zawodów dla strzelców długodystansowych, lecz tym razem przeznaczona dla mocno ograniczonej grupy odbiorców, ponieważ tylko dla użytkowników karabinków kalibru .223 czy też inaczej: na nabój  5.56 mm x 45. Skąd taki pomysł? Zwłaszcza mając na uwadze, że wśród strzelców długodystansowych nie jest to kaliber popularny, a we wcześniejszych edycjach LRM był spotykany sporadycznie i praktycznie bez szans nawiązania sportowej walki z innymi większymi konkurentami? Czy pomysł na takie zawody nie był czasami ze strony organizatorów przysłowiowym „strzałem w swoje kolano”?

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Zawody crossfitowe w 6 BPD

Zawody crossfitowe w 6 BPD Zawody crossfitowe w 6 BPD

Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych....

Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.

Krzysztof Mątecki Szkolenie kontrterrorystów z Opola

Szkolenie kontrterrorystów z Opola Szkolenie kontrterrorystów z Opola

Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów...

Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów SPKP

Krzysztof Mątecki Wspólne ćwiczenia JW AGAT i SPKP Rzeszów

Wspólne ćwiczenia JW AGAT i SPKP Rzeszów Wspólne ćwiczenia JW AGAT i SPKP Rzeszów

Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili...

Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili wspólne szkolenie, którego tematem przewodnim było powstrzymanie zamachowca i uratowanie zakładników.

W rozmowie z organizatorami zawodów wyszło na jaw, że za ideą MRM stały trzy powody:

  • Pierwszy jest związany z etymologią powstania LRM. Mało kto wie, że sama koncepcja zawodów zrodziła się z chęci zorganizowania imprezy sportowej dla ograniczonej grupy osób, które z jednej strony miały licencję myśliwską, a z drugiej były w służbie podległej MSWiA. Miała to być impreza, której cel sportowy był drugorzędny, a na czoło wysuwał się cel integracyjny braci łowieckiej w mundurze.
    Zawody miały mieć charakter paramyśliwski, z naciskiem na konkurencje strzeleckie podobne do łowieckiego polowania na lisa (stąd słowo „mykita” w nazwie zawodów). Organizacja zawodów była już na mocno zaawansowanym poziomie, jednakże służbowe perturbacje spowodowały, że do nich nie doszło. Pomysł został w głowach. Chwilę później zmaterializował się już na rynku cywilnym w postaci LRM.
  • Drugi powód, który przemawiał za organizacją MRM, to właśnie odwołanie się do pierwotnej grupy docelowej zawodów, czyli myśliwych polujących na mykitę. Karabinki o kalibrze .223 są tym rodzajem broni, która dominuje w tym rodzaju polowań.
  • Trzeci powód to ograniczenia dotyczące wykorzystania strzelnic na OSP WS, gdzie dopuszczalnym maksymalnym kalibrem dla broni długiej jest wspomniany .223.

Te trzy wyżej wymienione czynniki spowodowały, że w głowach organizatorów „zakiełkowała” myśl o takiej ryzykownej konwencji zawodów. Na obronę pomysłu wpłynęła także analiza popularności LRM, która bazując na danych z rozegranych sześciu edycji rosła logarytmicznie oraz motto, którym się kierujemy: „śmiali zwyciężają”.

Organizatorzy szacowali, że jeśli zgłosi się 20 strzelców, to będzie wynik bardzo przyzwoity, mając na uwadze kilka niesprzyjających czynników, jak na przykład to, że impreza nie była wpisana do kalendarza zawodów na rok 2019, a sama informacja o niej pojawiła się na niecałe dwa miesiące przed ich rozegraniem. Ponadto została zorganizowana w środku długiego weekendu oraz w czasie polowań hubertowskich.

Zawody zostały skrojone na 50 uczestników -.jeden dzień strzelania.

W pierwszym dniu rejestracji swój udział zgłosiło aż 28 strzelców. Taki wynik zaskoczył organizatorów! Ostatecznie zgłosiło się 43 zawodników. Wynik pewnie byłby jeszcze lepszy, na co wskazywały „pretensje” niektórych potencjalnych zawodników składane na ręce organizatorów, że nie przemyśleli terminu mając na uwadze sezon polowań herbertowskich.

W czasie zawodów MRM rozegrano łącznie siedem konkurencji zasadniczych oraz jedną dodatkową. Rywalizowano w dwóch klasach sprzętowych:

  • karabin powtarzalny REPETIER oraz
  • karabin samopowtarzalny SEMI-AUTO.

Wszystkie cele były umieszczone na dystansach do 700 m, co dla tego typu broni jest realnie dystansem granicznym. Konkurencje wymagały od zawodnika kunsztu strzeleckiego, ze względu na kilka niesprzyjających dla niego czynników. Czas każdej konkurencji był ograniczony do 180 sekund. Postawy strzeleckie były mało komfortowe, a gdy już postawa była stabilna, dochodził do tego czynnik wysiłku fizycznego. Do tego wszystkiego cele ogólnie można zaliczyć do wielkości „małe”. Oczywiście, tak jak w poprzednich edycjach zawodów, były to sprawdzone i wręcz niezawodne cele firmy 3gun.pl MTS RED o średnicach 15, 20 i 25 cm. Na dwóch torach o średnicy 30 cm oraz ustawione na dystansach innych niż pełne setki metrów.

W opinii zawodników wszystkie konkurencje były dobrze przemyślane przez organizatorów, odległości dobrze dobrane do kalibru broni oraz skomplikowania zadania strzeleckiego.Jedną z ciekawszych konkurencji był SPRINT RUN MYKITA. Była to konkurencja dodatkowa, liczona w oddzielnej kwalifikacji. Jej przebieg polegał na pokonaniu jak najszybciej dystansu 200 m z sześcioma zadaniami strzeleckimi do wykonania po drodze. Zawodnik na starcie zapoznawał się z całym przebiegiem toru, tj. liczbą celów i odległością do nich, liczbą strzałów, sposobem ostrzelania i postawą, z której miał wykonać poszczególne zadania strzeleckie. Po komendzie „start” zawodnik nie tylko mierzył się ze samym sobą, ale także z kolejnym zawodnikiem, który startował 90 sekund po nim.

Poniżej oryginalny opis konkurencji:

„Zawodnik na sygnał sędziego 5 HOLEDRILL zajmuje stanowisko (górna krawędź ściany) i ostrzeliwuje swój cel do momentu trafienia (nie więcej niż 3 razy). Następnie przemieszcza się do FARMER i z postawy leżąc ostrzeliwuje cel. Dalej przemieszcza się do OBSTACLE COURSE i z tego punktu w postawie klęcząc zza kredensu ostrzeliwuje cel (STREFA O). Na kolejnym punkcie WULKANIZACJA z postawy STOJĄC zza słupa ostrzeliwuje cel (STREFA W). Kontynuuje przemieszczanie się do punktu MID RANGE MYKITA, gdzie z postawy leżąc ostrzeliwuje cel (STREFA A). Kończy swój przebieg w punkcie końcowym MONOPOD CHALLENGE, z którego z postawy leżąc ostrzeliwuje swój cel (STREFA M)”.

Co ciekawe, sposób oceny konkurencji bazował na sumie dwóch faktorów: czasie przebiegu oraz sumy punktów za skuteczność ostrzelania celów. Przy czym czas przebiegu stanowił 33%, a celność 67% wyniku końcowego. Taki system promował skutecznych strzelecko zawodników, a nie tylko najlepszych kondycyjnie.

W opinii organizatorów tak liczne grono uczestników w pierwszej edycji MRM jest ogromnym sukcesem, mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione niesprzyjające czynniki i niewiadome. Na pytanie: „Co stało za sukcesem MRM?” zawodnicy odpowiadają jednogłośnie: „Dobra atmosfera i z roku na rok coraz lepsza organizacja zawodów, która nie pozostaje niezauważona”. W polskim świecie zawodów strzeleckich zawody LRM, a teraz pewnie już i MRM, są uważane przez zawodników za jedną z najlepiej zorganizowanych i prowadzonych imprez sportowych. Widać, że organizatorzy robią to z wielką pasją.

Pula nagród do zgarnięcia za trzy pierwsze miejsca w każdej z klas sprzętowych była wyjątkowo duża:

  • firma BUOS ufundowała bony zniżkowe o sporych nominałach na zakup karabinka Daniel Defence oraz optyki Sighthorn,
  • firma Delta Optical na swoje markowe produkty,
  • firma Helikon–Tex przygotowała zestawy nagród rzeczowych,
  • a firma Janczewski Olsztyn – akcesoria do montażu lunet celowniczych na broń.

Jeden z sędziów i klubowiczów KS Kryza, knifemaker „Buła”, wykonał własnoręcznie pięknie zdobione noże, które wręczył zwycięzcom każdej z klas sprzętowych.

Do grona sponsorów dołączyła również firma Trec Nutrition, która przygotowała pakiety odżywek i suplementów z najnowszej linii produktów Trec Special Forces.

Należy dodać, że to pierwsza tego typu linia produktów inspirowana Wojskiem Polskim i jednostkami specjalnymi. Ponadto kupując produkty z tej linii wspiera się działania Fundacji „Sprzymierzeni z GROM” – niezależnej, apolitycznej organizacji non profit, wspierającej poszkodowanych w służbie żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb oraz ich rodziny.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Błażej Bierczyński Międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystów we Wrocławiu

Międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystów we Wrocławiu Międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystów we Wrocławiu

Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.

Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.

TaiLor Tactical Warrior Challenge

Tactical Warrior Challenge Tactical Warrior Challenge

Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...

Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.

Błażej Bierczyński Różne służby, wspólne działanie - ćwiczenia antyterrorystów w zajezdni

Różne służby, wspólne działanie - ćwiczenia antyterrorystów w zajezdni Różne służby, wspólne działanie - ćwiczenia antyterrorystów w zajezdni

Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...

Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.

Mateusz J. Multarzyński Warsztaty breacherów

Warsztaty breacherów Warsztaty breacherów

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.

Wojciech Płoskonka Konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – edycja 2016

Konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – edycja 2016 Konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – edycja 2016

W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...

W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.

Wojciech Płoskonka II edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego

II edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego II edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego

W dniu 23 października 2015 roku w Raciborzu odbyła się druga edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego.

W dniu 23 października 2015 roku w Raciborzu odbyła się druga edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego.

Ireneusz Chloupek Konferencja w WSOWL

Konferencja w WSOWL Konferencja w WSOWL

Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu

Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu

Błażej Bierczyński Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Global Protection Group Kurs EOR - rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku

Kurs EOR - rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku Kurs EOR - rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku

Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance...

Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance)”.

SpaceDog LONGSHOT 2016

LONGSHOT 2016 LONGSHOT 2016

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Ireneusz Chloupek, Wydział Prasowy DKWS SOF Delta Cup 2016

SOF Delta Cup 2016 SOF Delta Cup 2016

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.

Andrzej Krugler Wszyscy razem, aby chronić

Wszyscy razem, aby chronić Wszyscy razem, aby chronić

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.

kpt. Łukasz Gawron Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

kom. Mariusz Grasza , dr Michał Bijak Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Błażej Bierczyński Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje… Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.

Ireneusz Chloupek Ścigając ponad granicami

Ścigając ponad granicami Ścigając ponad granicami

W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby...

W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby Celnej (Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR), jakie odbyło się pod koniec września 2016 r. w Lubaniu.

Mateusz J. Multarzyński Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016”

Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016” Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016”

Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.

Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.

Wojtek „Lichy” Lichota Paramedyk 2016

Paramedyk 2016 Paramedyk 2016

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Iwona Panas Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.

Błażej Bierczyński Legionowo w ogniu

Legionowo w ogniu Legionowo w ogniu

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...

Błażej Bierczyński Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne

Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne

Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...

Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.

Błażej Bierczyński WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.

Błażej Bierczyński Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu” Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...

Globemaster Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops