Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Long Range Mykita 2020 - relacja z zawodów

Reportaż z zawodów Long Range MYKITA 2020; zdj. Globemaster

Reportaż z zawodów Long Range MYKITA 2020; zdj. Globemaster

To była zdecydowanie najcięższa edycja z siedmiu dotychczas rozegranych, a to za sprawą tropikalnych upałów sięgających 40 stopni w cieniu, które dały o sobie znać nie tylko zawodnikom, ale również sędziom obsługującym zawody. Niemniej jednak taka to już tradycja zawodów Long Range MYKITA, pogoda jest zawsze na maksa. Albo leje przez całe zawody deszcz, albo są rekordowe upały. Dodatkowym wyzwaniem dla organizatora był również stan epidemiczny związany z Covid–19, a to narzucało na organizatorów spełnienie szeregu wymogów związanych z bezpieczeństwem zawodników.

Zdjęcia: Globemaster

Zobacz także

Jagna Gill Szkolenie psów tropiących w Gdańsku

Szkolenie psów tropiących w Gdańsku Szkolenie psów tropiących w Gdańsku

W dniach od 24 do 27 kwietnia 2023 roku na terenie Magnum Arena w Gdańsku odbyło się organizowane przez TWD Group oraz Taff Tactical Group seminarium wprowadzające z tropienia po twardych powierzchniach...

W dniach od 24 do 27 kwietnia 2023 roku na terenie Magnum Arena w Gdańsku odbyło się organizowane przez TWD Group oraz Taff Tactical Group seminarium wprowadzające z tropienia po twardych powierzchniach z Julie Case (Ultimate Canine, USA).

Krzysztof Mątecki Flintlock 2023 – Zjednoczeni przeciwko terroryzmowi

Flintlock 2023 – Zjednoczeni przeciwko terroryzmowi Flintlock 2023 – Zjednoczeni przeciwko terroryzmowi

W Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej odbywały się międzynarodowe ćwiczenia pk. Flintlock 2023, zorganizowane przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Afryce. Celem odbywających się co roku wspólnych...

W Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej odbywały się międzynarodowe ćwiczenia pk. Flintlock 2023, zorganizowane przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Afryce. Celem odbywających się co roku wspólnych ćwiczeń jest wzmocnienie zdolności antyterrorystycznych krajów afrykańskich i powstrzymanie rozprzestrzeniania się ekstremistycznej ideologii szerzonej przez organizacje współpracujące z ISIS.

Krzysztof Mątecki Kontrterroryści w akcji!

Kontrterroryści w akcji! Kontrterroryści w akcji!

W ostatnich dniach lutego 2023 roku na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, odbyły się dwudniowe ćwiczenia z zakresu przeprowadzania kompleksowej operacji...

W ostatnich dniach lutego 2023 roku na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, odbyły się dwudniowe ćwiczenia z zakresu przeprowadzania kompleksowej operacji zakładniczej (Hostage Rescue Operation). W szkoleniu wzięli udział policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, operatorzy JW AGAT oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice i Wydziału...

Tegoroczne zawody zostały rozegrane w dniach 8–9 sierpnia 2020 r. na Strzelnicy Piechoty oraz Pasa Ćwiczeń Taktycznych Studnica, wchodzących w skład Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Tutaj należą się podziękowania dla Komendanta Centrum Szkolenia, Pana płk. Marka Gmurskiego, za dotychczasową owocną współpracę przy organizacji zawodów strzeleckich na terenie poligonu drawskiego.

Tak jak w latach ubiegłych, organizatorami zawodów był Klub Strzelecki KRYZA, zrzeszający tylko funkcjonariuszy i żołnierzy resortów siłowych RP, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM oraz Wojskowy Klub Sportowy Poligon Drawski. Zawody w tym roku, wzorem lat ubiegłych, miały charakter międzynarodowy, za sprawą strzelców z Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Czech.

Zawody Long Range MYKITA to zawody w praktycznym strzelectwie dalekodystansowym. Przez słowo praktyczne należy rozumieć wymuszone postawy, często niewygodne, oraz presję czasu. Wszystko to ma na celu symulować realne użycie broni na dalekim dystansie w warunkach, jakich pracują strzelcy wyborowi. Strzela się w takiej postawie, jaka jest możliwa do przyjęcia przez strzelca w danej chwili, gdy trzeba oddać celny strzał. Niekoniecznie będzie to postawa leżąc. Innej postawy można po prostu nie zdążyć przyjąć, bo nie będzie ku temu warunków lub po prostu czasu. Celami są blachy metalowe dostarczone przez firmę 3gun.pl, wykonane ze stali hardox, doskonale wytrzymujące trafienia amunicją .338 LM, która jest największym kalibrem pojawiającym się na zawodach.

Na sierpniowe zawody zarejestrowało się 114 zawodników, natomiast na starcie imprezy stawiło się 108. Co ciekawe, z roku na rok liczba uczestników się zwiększa. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt stanu epidemii i szeregu obostrzeń zeń wynikających, to i tak jest to duży sukces, w dość dziwnym roku 2020.

Zawodnicy rejestrowali się i klasyfikowani byli w czterech klasach sprzętowych:

  • TACTICAL – klasa dla zawodników z bronią typu repetier w kalibrach .223 i .308. To zdecydowanie najliczniej obsadzona strzelcami klasa sprzętowa. Startowało w niej 58 strzelców. Wszyscy z kalibrem broni .308. W przeciwieństwie do drugiej edycji, kiedy to śmiałek .223 wygrał swoją klasę sprzętową. No ale dystanse były wtedy nieznacznie bliższe.
  • TACTICAL SEMI-AUTO – klasa dla strzelców z bronią półautomatyczną w kalibrach .223 i .308. Podobnie jak w przypadku klasy TACTICAL, w tym roku też dominował kaliber .308. Klasa sprzętowa otwierana przy minimum dziesięciu osobach chcących rywalizować w tej klasie. Tak było w tym roku, niestety z przyczyn technicznych dwóch zawodników poprosiło o zmianę klasy sprzętowej przed zawodami. Ostatecznie w tej klasie rywalizowało dziewięciu strzelców.
  • OPEN – w tej klasie sprzętowej „grała” broń typu repetier w kalibrach innych niż .223 i .308. Maksymalnym kalibrem dozwolonym w regulaminie jest .338LM. W tej klasie rywalizowało 33 strzelców. Kalibrem dominującym jest kaliber 6.5 mm w różnych odmianach. Z roku na rok coraz większą popularność zdobywa kaliber 6.5 Creedmore. Balistycznie bardzo dobry nabój. Nic zatem dziwnego, że US Special Operation Command (US SOCOM) zdecydowało zastąpić amunicję 7,62 x 51 mm NATO nowymi nabojami 6,5 mm Credmoor. Ta klasa sprzętowa to również śmietanka najlepszych strzelców dalekodystansowych w naszym kraju.
  • OPEN SEMI-AUTO – klasa dla strzelców z bronią półautomatyczną w kalibrach innych niż .223 i .308. Maksymalnym kalibrem dozwolonym w regulaminie w tej klasie jest .338LM. Klasa sprzętowa otwierana przy minimum dziesięciu osobach chcących rywalizować w tej klasie. Z przyczyn technicznych dwóch zawodników poprosiło o zmianę klasy sprzętowej przed zawodami. W tej klasie rywalizowało ośmiu strzelców. Dominowała broń w kalibrze 6,5 mm, podobnie jak w klasie OPEN.

Czytaj też: Nowa forma SELEKCJI >>>

Jako że zawody odbywają się na terenie wojskowym, przeprowadzono również klasyfikację wśród wszystkich zawodników o Puchar Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

Pierwszego dnia zawodów rejestracja została otwarta o godz. 6:00, natomiast posterunek kontroli sanitarnej był w gotowości od godz. 5:30. Obsługiwany był przez dwóch ratowników medycznych, którzy dokonywali pomiaru temperatury uczestników wjeżdżających na teren imprezy oraz zbierali ankiety wywiadu epidemicznego. Te dwie czynności, kontrola temperatury oraz wypełnienie i podpisanie ankiety wywiadu epidemicznego, to były kwestie obligatoryjne, aby zostać wpuszczonym na teren poligonu, a następnie dopuszczonym do rywalizacji w zawodach z pozostałymi uczestnikami.

Team Long Range MYKITA, przygotowujący zawody, na poligonie przebywał już od czwartku. Prognoza pogody oraz stale rosnąca temperatura w ciągu kilku dni zapowiadały, że może być gorąco, ale to co spotkało uczestników, to był test charakteru i woli walki. W piątek podczas ostatnich poprawek na torach organizator odnotował maksymalną temperaturę 39 stopni Celsjusza. Rekord ten jednak został pobity w sobotę, a temperatura osiągnęła poziom 40 stopni w cieniu. Co tu dużo mówić, gorąco jak diabli. O czym przekonali się wszyscy uczestnicy zawodów.

Na tegorocznej edycji przygotowanych zostało 13 torów strzeleckich. Zawody rozpoczynał tor o nazwie Cold Bore Shot, czyli „zimny strzał”. To jedyny tor, na którym celem jest tarcza papierowa. Na pozostałych torach zawodnicy ostrzeliwują cele metalowe. Tarcza była wystawiona na dystansie 656 m. Co ciekawe, tylko 5% zawodników uzyskało trafienia w kole o średnicy ¼ MOA od centrum celu, 30% zawodników uzyskało trafienie w kole o średnicy 1 MOA od centrum, natomiast 65% zawodników trafiło tarczę w średnicy koła 2 MOA.

Następnie zawodnicy zostali podzieleni na składy i rozchodzili się na pozostałe stejdże. Najciekawszymi i zdecydowanie najtrudniejszymi były tory Long Range Mykita, Multi-Multi – na chybił trafił oraz Biathlon.

Stejdż LRM, tutaj trudność polegała przede wszystkim na dystansach ze stanowiska ogniowego do celów. Na komendę strzelec ze stanowiska na platformie ostrzeliwał cel metalowy bliższy (924 m) do momentu trafienia. Po trafieniu ostrzeliwał cel dalszy (1269 m). Czas na całe zadanie ogniowe 120 s.

Każdy cel składał się z dwóch płyt, koła o średnicy 30 cm i torso o wymiarach 40x40 cm, tworząc tym samym cel sylwetkowy. Pomimo sporej odległości do celów, kręcącego wiatru przy linii drzew, gdzie wyeksponowane były cele, oraz sporego mirażu, jeden z zawodników bliższy cel trafił drugim strzałem, natomiast cel dalszy pierwszym strzałem. Wszystko poniżej limitu czasu.

Jako ciekawostkę można jeszcze przytoczyć dane ze statystyk zawodów, żaden ze strzelców klasy Semi-Auto Tactical nie trafił żadnego celu. Natomiast oba cele trafiło tylko 5% zawodników.

Stejżdż Multi-Multi, to był tor, który sprawił zawodnikom sporo problemów. Na komendę strzelec zajmował stanowisko ogniowe w postawie leżąc i ostrzeliwał cele metalowe do momentu trafienia (nie więcej niż trzy strzały na każdy cel) według wylosowanej kolejności liter kodowych celu. Wyrazy złożone z liter A K O B L. Np. OBLAK, KOLBA itp. Dystanse do celu wynosiły 426 m (średnica gongu 25 cm), 488 m (średnica gongu 30 cm), 506 m (średnica gongu 35 cm), 538 m (średnica gongu 35 cm), 596 m (średnica gongu 35 cm). Czas 150 s.

Tor Biathlon. Zdawałoby się, że tor specjalnie przygotowany dla Finów. Narty i sauna w jednym (w końcu z nieba lał się żar). Na komendę strzelec podbiegał na nartach do stanowiska strzeleckiego i ostrzeliwał cele metalowe do momentu dwukrotnego trafienia każdego celu z postawy stojąc przy wykorzystaniu kijków narciarskich, a następnie z postawy klęcząc, również z wykorzystaniem kijków narciarskich. Nie mógł oddać więcej niż cztery strzały do każdego celu.  Ostrzeliwanie gongów odbywało się w sekwencji bliższy, następnie dalszy. Cele wystawione były na dystansach 315 m (średnica 25 cm) i 410 m (średnica 30 cm). Czas na wykonanie zadania 150 s. Tu też dało się zauważyć, że spora część zawodników była zaskoczona faktem, że musi skorzystać z nieregulowanych kijków narciarskich zamiast w pełni regulowanych tripodów. 57% zawodników startujących punktowało na tym torze, pozostali nie trafiali żadnego celu.

Tory trudne i wymagające. Do tego niespotykane w tym roku upały. Gratulacje należą się wszystkim zawodnikom, którzy przyjechali na zawody i wytrwali w rywalizacji z innymi zawodnikami oraz własnymi słabościami do końca zawodów.

Dla tych, którzy byli spragnieni dodatkowych wyzwań i ekstremalnych doznań, organizator przygotował bonusowy tor, CROSS RUN MYKITA. Była to dodatkowa konkurencja, dla ochotników. Wyłaniany był zwycięzca, poza głównymi czterema klasami sprzętowymi. Zawodnik musiał pokonać dystans 1600 m i wykonać po drodze 5 zadań strzeleckich na przygotowanych torach. Maksymalna liczba naboi w magazynku na każdym torze to trzy sztuki. Czas na wykonanie zadania to 23 minuty. Zwyciężał zawodnik, który przebiegł dystans najszybciej i najcelniej trafiał w cele na poszczególnych torach. O ciężkim charakterze konkurencji może świadczyć liczba uczestników, którzy zapisali się do udziału w niej, mianowicie było to 22 zawodników ze 108. Najlepszy uzyskany czas to 12,45 min, natomiast najwolniejszy – 22,54 min. Co ciekawe, tylko 9% zawodników startujących w Cross Run Mykita uzyskało 5 trafień na 5 możliwych, a najlepszy zawodnik uzyskał 18 punktów na 20 możliwych do zdobycia w tej konkurencji.

Czytaj też: Paramedyk 2019 >>>

Zawody Long Range MYKITA to praktyczne strzelectwo w 100%. Zawody, które mają za zadanie wyłonić najlepszych strzelców spośród każdej z klas sprzętowych. Strzelców, którzy najlepiej potrafią wykorzystać czas przeznaczony na zadanie strzeleckie oraz strzelać z postaw wymuszonych. Przy tym wszystkim trafiają w cele. Profil zawodników jest mocno zróżnicowany. W zawodach biorą udział żołnierze, funkcjonariusze z resortu MSWiA zarówno z kraju, jak i z zagranicy oraz strzelcy cywilni. Zarówno sportowcy, jak i myśliwi.

Na koniec nie można pominąć firm, które wspierają zawody Long Range MYKITA oraz fundują nagrody dla zwycięzców: Helikon-Tex, Delta Optical, RWS Cetus, BUOS, 3gun.pl, Zakład Rusznikarski Janczewski Olsztyn, Buła Knife, Tactical Evo, Team Gray Accuracy.

Kolejna edycja zawodów planowana jest tradycyjnie na początku sierpnia 2021 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Mateusz J. Multarzyński Warsztaty breacherów

Warsztaty breacherów Warsztaty breacherów

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...

Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.

Wojciech Płoskonka Konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – edycja 2016

Konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – edycja 2016 Konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego – edycja 2016

W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...

W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.

Wojciech Płoskonka II edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego

II edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego II edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego

W dniu 23 października 2015 roku w Raciborzu odbyła się druga edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego.

W dniu 23 października 2015 roku w Raciborzu odbyła się druga edycja międzynarodowych konsultacji dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego.

Ireneusz Chloupek Konferencja w WSOWL

Konferencja w WSOWL Konferencja w WSOWL

Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu

Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu

Błażej Bierczyński Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Global Protection Group Kurs EOR - rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku

Kurs EOR - rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku Kurs EOR - rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku

Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance...

Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance)”.

SpaceDog LONGSHOT 2016

LONGSHOT 2016 LONGSHOT 2016

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Ireneusz Chloupek, Wydział Prasowy DKWS SOF Delta Cup 2016

SOF Delta Cup 2016 SOF Delta Cup 2016

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.

Andrzej Krugler Wszyscy razem, aby chronić

Wszyscy razem, aby chronić Wszyscy razem, aby chronić

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.

kpt. Łukasz Gawron Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

kom. Mariusz Grasza , dr Michał Bijak Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Błażej Bierczyński Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje… Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.

Ireneusz Chloupek Ścigając ponad granicami

Ścigając ponad granicami Ścigając ponad granicami

W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby...

W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby Celnej (Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR), jakie odbyło się pod koniec września 2016 r. w Lubaniu.

Mateusz J. Multarzyński Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016”

Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016” Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016”

Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.

Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.

Wojtek „Lichy” Lichota Paramedyk 2016

Paramedyk 2016 Paramedyk 2016

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Iwona Panas Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.

Błażej Bierczyński Legionowo w ogniu

Legionowo w ogniu Legionowo w ogniu

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...

Błażej Bierczyński Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne

Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne

Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...

Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.

Błażej Bierczyński WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.

Błażej Bierczyński Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu” Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...

Globemaster Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...

Błażej Bierczyński BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni” BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...

Globus Tactical Fighter 2016

Tactical Fighter 2016 Tactical Fighter 2016

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.

Globus Long Range MYKITA 2017

Long Range MYKITA 2017 Long Range MYKITA 2017

W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem...

W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem zmagań były dwa współpracujące ze sobą od lat podmioty, Klub Strzelecki KRYZA oraz Fundacja SPRZYMIERZENI Z GROM.

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops