Szkodniki czy wybawcy?

Jagna  Gill  /  SPECIAL OPS 3/2020  /  25-08-2020
W artykule poznacie bohaterskie szczury, tak zwane „Hero Rats”, szkolone do wykrywania min lądowych i niewybuchów (UXO), śmiertelnie niebezpiecznych pozostałości wojny.
W artykule poznacie bohaterskie szczury, tak zwane „Hero Rats”, szkolone do wykrywania min lądowych i niewybuchów (UXO), śmiertelnie niebezpiecznych pozostałości wojny. Zdjęcie: www.apopo.org

Ubrane w maleńkie uprzęże, z nosem przy ziemi i wąsami zaciekle przeczesującymi teren starają się wywęszyć zakopane w ziemi materiały wybuchowe. Co jakiś czas zatrzymują się i zaczynają drapać ziemię. To znak, że porzucona mina została zlokalizowana. Nagroda? Kawałek banana i kontynuacja misji. Poznajcie bohaterskie szczury, tak zwane „Hero Rats”, szkolone do wykrywania min lądowych i niewybuchów (UXO), śmiertelnie niebezpiecznych pozostałości wojny.

Zdjęcia: www.apopo.org

Ci maleńcy bohaterowie nie są jednak zwykłymi szczurami. To wielkoszczury gambijskie, które dorastają nawet do 1 metra długości i mimo że mają fatalny wzrok, to posiadają niezwykle rozwinięty i czuły zmysł węchu. Potrafią wyczuć obecność już 29 gramów TNT, a przeszukanie terenu wielkości pola tenisowego zajmuje im mniej niż 30 minut. Dla porównania, człowiek wyposażony w wykrywacz metalu potrzebowałby około 4 dni do sprawdzenia obszaru tej wielkości.

Dodatkowym atutem tych superszczurów jest fakt, że wskazują one wyłącznie obecność TNT, podczas kiedy wykrywacz metalu alarmuje również o obecności innych przedmiotów, takich jak kawałek złomu, stara moneta czy nawet kopalnia lądowa. Wykorzystanie szczurów zamiast wykrywaczy metalu jest zatem ogromną oszczędnością czasu.

Jak się szkoli szczura do wykrywania min lądowych?

Szczury uczą się poprzez wzmacnianie pozytywne, czyli za każde prawidłowe zachowanie, to jest reakcję na zapach, otrzymują nagrodę – znajdują TNT, dostają kawałek banana. Zwierzęta te są niezwykle inteligentne, można je przygotować do pracy w przeciągu 9 miesięcy, a w jej trakcie okazują się znacznie bardziej efektywne od psów szkolonych do wykrywania min lądowych. Szczur, dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi, nie niesie ryzyka wybuchu miny po tym, jak na nią wejdzie. Dodatkowo, mimo że wielkoszczury gambijskie są bardzo socjalnymi stworzeniami, nie przywiązują się do swojego przewodnika. Szczur z każdym człowiekiem pracuje tak samo, znika zatem problem nawiązywania relacji zwierzęcia z nowym przewodnikiem.

Nie mniej istotne są kwestie finansowe. Szczury są dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w zakresie utrzymania i wyszkolenia niż psy. Trening jednego szczura kosztuje średnio 6 tysięcy euro, podczas gdy szkolenie psów liczy się w dziesiątkach tysięcy euro. Ponadto wielkoszczury mają jeszcze jedną przewagę nad psami – są łatwo dostępne, a fakt, że pochodzą z terenów Afryki Subsaharyjskiej, czyni je doskonale przystosowanymi do panującego tam klimatu oraz odpornymi na większość chorób tropikalnych.

Wykorzystanie wielkoszczurów przez APOPO, globalną organizację non-profit, pozwoliło nie tylko opracować genialną metodę szkolenia do wykrywania min lądowych, gruźlicy i towarów pochodzących z przemytu, lecz spowodowało też zmianę nastawienia do tych zwierząt, które wcześniej uchodziły wyłącznie za szkodniki stanowiące zagrożenie dla człowieka. Trudno bowiem nie być pod wrażeniem, ile ludzkich istnień w przeciągu dwóch dekad uratowały te niepozorne gryzonie.

Historia APOPO

Organizacja APOPO (z angielskiego Anti-Personnel Landmines Removal Product Development) została założona przez Barta Weetjensa w 1995 roku i powstała jako odpowiedź na globalny problem min lądowych pozostawionych na terenach powojennych. Misją APOPO jest nie tylko niesienie pomocy potrzebującym, lecz również promocja rozwoju i zmian społecznych poprzez wdrażanie innowacyjnych technologii wykrywania zapachów. Bart Weetjens, który wcześniej opiekował się szczurami domowymi, po odkryciu ich niezwykłych możliwości węchowych uwierzył, że mogą one stanowić klucz do rozwiązania problemu.

Do 2000 roku APOPO opracowało metody szkoleniowe, w których szczury z powodzeniem wykrywały zakopane materiały wybuchowe. Utworzyło też duże pole treningowe w Tanzanii. Już dwa lata później organizacja zdała sobie sprawę z tego, że węch szczura może mieć szersze implikacje humanitarne, i zaczęła testować możliwości szczurów do wykrywania gruźlicy, choroby zakaźnej o największej śmiertelności na świecie. Chociaż choroba ta jest uleczalna, powolne i niedokładne metody wykrywania powodują, że miliony ludzi niepotrzebnie umierają. Z 10 milionów nowych osób, które zarażają się gruźlicą rocznie, 3 miliony pozostaje niezdiagnozowanych, a 1,8 miliona umiera.

Szczury po raz kolejny udowodniły swoje możliwości. Zwierzęta wykrywające gruźlicę mogą przeskanować 100 próbek w ciągu 20 minut, co zajęłoby technikowi laboratoryjnemu do czterech dni.
Pacjent zarażony gruźlicą, a pozbawiony leczenia, może zarazić nawet 15 osób w ciągu roku. Zważywszy na to, że bez odpowiedniej diagnostyki w klinikach działających na terenach Afryki Subsaharyjskiej około 50% ludzi zarażonych gruźlicą zostaje odesłanych do domu, APOPO potencjalnie zapobiegło rozwojowi kolejnych 150 000 infekcji.

Problem z minami

Po zawieszeniu broni i podpisaniu traktatów pokojowych wydaje się, że wojna się skończyła, jednak dla wielu społeczności na całym świecie zagrożenie trwa nadal, czając się tuż pod powierzchnią ziemi. Według stanu na listopad 2018 roku 60 krajów jest zanieczyszczonych minami lądowymi i wybuchowymi pozostałościami powojennymi. Zgodnie z raportem Landmine Monitor z 2018 rok wcześniej odnotowano 7239 ofiar, z czego 2793 osób zginęło.

Miny zabijają i okaleczają, uniemożliwiają społecznościom zagospodarowanie żyznych ziem i blokują dostęp do szlaków turystycznych oraz źródeł wody. Powodują, że pokolenia rodzin żyją w ciągłym strachu. Przetrwanie Glorii Tikki, kobiety z Mozambiku, i jej rodziny zależne jest od upraw. Po wojnie ich pola zostały skażone minami i stały się zbyt niebezpieczne, by na nie wchodzić. „Czasami musieliśmy tam iść do pracy. Byliśmy zdesperowani” – mówi Gloria. Dzięki APOPO i HeroRats ziemie Glorii zostały oczyszczone z niewybuchów, jej rodzina mogła wrócić do zbiorów, a dzieci bezpiecznie bawić się i dorastać na swoich terenach.

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci APOPO i HeroRats zneutralizowały ponad 107 000 min lądowych i stworzyły ponad 59 milionów kilometrów kwadratowych ziem bezpiecznych, przeznaczonych pod uprawę, pomagając przy tym ponad 950 000 ludziom wrócić na swoje żyzne tereny.

Czytaj też: VAPOR WAKE DOGS®- nowa broń w walce z terroryzmem >>>

Centrum szkoleniowe i badawcze APOPO w zakresie wykrywania min ma siedzibę w Tanzanii, jednak ich praca rozprzestrzeniła się na całym świecie, od Angoli, Zimbabwe, Mozambiku, Etiopii aż po Kolumbię, Tajlandię, Kambodżę, Wietnam i Laos.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[analiza, wykrywanie min lądowych, wykrywanie niewybuchów, wykrywanie niewypałów, miny lądowe, niewybuchy, niewypały, APOPO, HeroRats, szczury]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl