Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny US DoD, Australia MoD, KAC, Andrzej Krugler

Snajper szybkostrzelny US DoD, Australia MoD, KAC, Andrzej Krugler

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać jeszcze kilka lat…

Zobacz także

Marcin Kaczmarek Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy...

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy powietrzny środek bojowy na stałe zagościł na współczesnym polu walki, stając się synonimem jednej z najgroźniejszych i najskuteczniejszych broni (oręża, które stało się wymogiem dla każdej nowoczesnej armii XXI wieku).

Tomasz Łukaszewski Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował...

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował sprzęt i rozwiązania skierowane dla służb mundurowych, jak wojsko, policja czy straż graniczna.

Adam Przybysławski (Stowarzyszenie Strzeleckie „Walther”) Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące...

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące używania przez strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie karabinu Mosin wz. 1891, najczęściej wzoru 1891/30 w wersji snajperskiej, zachęcają do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji i przypomnienia jej historii oraz omówienia odniesień do czasów współczesnych.

Pierwszy SR-25 Eugene’a Stonera gotowy był w 1992 r., a w następnym roku KAC rozpoczęła produkcję seryjną, przewidując możliwość wytwarzania nawet 150 egzemplarzy miesięcznie. Tymczasem brak rządowych zamówień dla sił zbrojnych ograniczył te plany do o wiele mniejszej produkcji dość drogiego z tej racji karabinu, ukierunkowanej na detalicznych odbiorców cywilnych.

Pewną satysfakcję przyniosło duże zainteresowanie SR-25 z ich strony, a bardzo dobre opinie wystawiane nowemu karabinowi w środowisku strzelców cywilnych wkrótce przyciągnęły także uwagę profesjonalnych snajperów z kręgów, dla których pierwotnie projektowano tę broń. Niewielkie partie najpopularniejszej wersji SR-25 MR (Match Rifle) z długą, 24-calową lufą i zabezpieczonym ochronną nakrętką gwintem do mocowania tłumika dźwięku przed komorą gazową, zakupione w pierwszej połowie lat 90. przez amerykańskie siły specjalne, nie stanowiły oczywiście jeszcze szczególnego sukcesu, ale stanowiły możliwość praktycznego przekonania żołnierzy US Special Operations Command do nowej broni wyborowej i wzbudzenia oddolnego parcia wewnątrz SOCOM do większych zamówień.

Amerykańscy komandosi mieli okazję wypróbować SR-25 m.in. już podczas operacji bojowych w Somalii w 1993 r., a snajperzy 1. SFOD-D posługiwali się takimi karabinami jeszcze w 2001 r. podczas polowań na Osamę bin Ladena w afgańskim masywie Tora Bora. SR-25 trafił także do arsenału polskiego GROMU. Nowa, samopowtarzalna broń snajperska najszybciej trafiła jako przepisowy wzór do Navy SEALs, ale zanim nadszedł czas istotnych zakupów z ich strony, kontakty amerykańskich sił specjalnych z odpowiednikami z innych krajów zaowocowały zainteresowaniem karabinem firmy KAC w Izraelu.

To właśnie armia izraelska (IDF), jedna z najbardziej doświadczonych i nowoczesnych, mogła być pionierem szerokiego wprowadzenia do uzbrojenia SR-25, ale ostatecznie nie udało się to nawet jej formacjom specjalnym, które – podobnie jak amerykańskie – już w pierwszej połowie lat 90. zamówiły nieoficjalnie niewielką liczbę tych karabinów, głównie do użycia w tajnych operacjach, gdy nie było wskazane posługiwanie się bronią pochodzenia krajowego. IDF już w 1996 r. dojrzała do decyzji o zastąpieniu swych wyborowych wersji karabinu M14 nowszą i bardziej wyspecjalizowaną bronią.

 

Po przetestowaniu kilku potencjalnych kandydatur kadra tamtejszej szkoły snajperskiej zarekomendowała na ich następcę właśnie amerykański SR-25. Tymczasem jednak dowództwo wojsk lądowych IDF przeprowadziło bez jakiegokolwiek porozumienia z tym ośrodkiem własne, niezależne testy i zdążyło podpisać kontrakt na dostawy z USA powtarzalnych Remingtonów M24 SWS.

Z perspektywy następnych lat ta decyzja nie wydaje się zbyt trafna, jeśli weźmie się pod uwagę dynamiczny charakter działań, w jakich biorą udział siły izraelskie, oraz fakt, iż większość tamtejszych strzelców wyborowych nie osiąga dobrych efektów przy strzelaniu powyżej 800 m. Samopowtarzalny SR-25 byłby znacznie odpowiedniejszy jako uzupełnienie wyborowych wersji M16A2-E3 DMR, używanych w drużynach piechoty oraz w gwałtownych starciach walki przeciwpartyzanckiej, gdy najczęściej przydatny jest szybki precyzyjny ogień nie na maksymalnych dystansach. Doceniające walory SR-25 jednostki specjalne IDF nadal nabywały tę broń niezależnymi drogami i w końcu w 2001 r. oficjalnie przyjęły ją (z dziennym celownikiem optycznym Leupold × 10 i noktowizyjnym Litton Aquila × 6 NVD) w miejsce używanej dotąd mieszanki powtarzalnych i samopowtarzalnych typów kalibru 7,62 mm, różnych firm: niemieckich Mauser 66SP i 86SR, HK PSG1, izraelskich IMI Galil Sniper/Galatz i Sirkis M36. Wcześniej jednak duże zamówienia na broń snajperską KAC złożyli komandosi.

US Navy

W odróżnieniu od Izraelczyków, którzy zakupili typowe długolufowe SR-25MR, amerykańskie „Foki” poprosiły producenta o przygotowanie dla nich zmodyfikowanej wersji, opartej na krótszym SR-25 Lightweight Match Rifle z lufą krótszą o 4 cale, gdyż ten pierwszy uznali za zbyt długi i ciężki „na lufę”, zwłaszcza po dołączeniu tłumika dźwięku (1320 mm), w warunkach prowadzonych działań specjalnych. Pozornie prosta rzecz, w rzeczywistości wymagała wprowadzenia przez inżynierów KAC dodatkowych modyfikacji, by zapewnić przy krótszej lufie taką samą celność i balistykę lotu pocisku jak w wersji MR – jedynej, której producent gwarantował skupienie 1 cala na 100 jardów przy strzelaniu fabryczną amunicją, tj. poniżej 1 minuty kątowej (MOA), a faktycznie 0,75 MOA, od razu „po rozpakowaniu”. W celu osiągnięcia identycznej precyzji przy krótszej lufie, konieczne było udoskonalenie również części ruchomych, dlatego niezbędnym zmianom poddano elementy zamka, iglicę, wyrzutnik i wyciąg, a także umieszczony za sprężyną powrotną zderzak.

Ogólna budowa broni, nazwanej na tym etapie Special Lightweight Match Rifle, pozostała prawie identyczna jak w pierwowzorze, opisanym w pierwszej części artykułu („SPEC OPS” nr 11/12 (1) 2009). Główna zmiana to zastosowanie nowej, 20-calowej lufy wyczynowejz pięciobruzdowym gwintem prawoskrętnym o skoku 28 cm, dostarczanej przez firmę Obermeyer, oraz zastąpienie osłaniającego lufę rurowego łoża z tworzywa sztucznego systemem uniwersalnych szyn montażowych Picatinny-Weaver typu RAS (Rail Adapter System – KAC P/N:98513), długości 288 mm. Wykonany z aluminium  i zamocowany pierścieniem bezpośrednio do komory zamkowej, nie stykasię w ogóle z lufą, dzięki czemu zachowuje ona samonośny charakter (ang. freefloating barrel), sprzyjający zachowaniu przez nią wysokiej precyzji.

Na perforowanej dla zmniejszenia masy i zapewnienia chłodzenia lufie bazie rozmieszczone są, co 90 stopni, cztery wzdłużne szyny: nad, pod i po bokach lufy. Można na nich łatwo mocować akcesoria z montażami wykonanymi zgodnie ze standardem MIL-STD- 1913, takie jak dwójnóg, przystawkę noktowizyjną do celownika optycznego czy laserowy wskaźnik celu. Niewykorzystane odcinki szyn mogą zostać zakryte osłonami z tworzywa sztucznego. Znajdujący się tuż przed systemem RAS blok komory gazowej na lufie ukształtowano z dołu i z góry w jeszcze dwa dodatkowe, krótkie odcinki szyn. Górny służy do osadzania muszki na składanej w tył podstawie, uzupełnianej również składanym celownikiem BUIS (back up iron sights), mocowanym na początku szyny na grzbiecie komory zamkowej karabinu. Stanowią one zapasowe mechaniczne przyrządy celownicze, podnoszone do użytku na wypadek awarii celownika optycznego, pozwalające prowadzić ogień celowany do 600 m. Korzystanie z nich wymaga jednak zdjęcia z broni tego ostatniego. Do karabinu przewidziano celownik o zmiennym powiększeniu Leupold Vari X3 3,5-10 × 40 M3 Tactical z siatką Mil-Dot i osłonami firmy Butler Creek, osadzany na komorze zamkowej w dwóch osobnych, 30- milimetrowych pierścieniach montażowych. Przed blokiem komory gazowej na lufie znajduje się pierścieniowe zgrubienie ze specjalnymi wyżłobieniami po bokach, które służy do szybkiego montowania tłumika dźwięku i płomieni QD (Quick Detachable), wyciszającego odgłos strzału o około 28 dB. W odróżnieniu od najpopularniejszych wzorów, mocowanych na wylocie lufy, tłumik firmy KAC (NSN 1005-01-474-0197) jest głęboko nasuwany na lufę karabinu, aż do komory gazowej, dzięki czemu mimo swej sporej długości (31,12 cm), zwiększa całkowitą długość broni o zaledwie parę cali.

Tłumik, system szyn i wszystkie pozostałe części broni, łącznie z magazynkami, z wyjątkiem jedynie luf firmy Obermeyer, stosowanych w miejsce wcześniejszych z fabryki Remington we wszystkich odmianach SR-25 oraz lekkich dwójnogów LM-S firmy Harris, wytwarzane są samodzielnie w zakładach KAC.

W maju 2000 r. amerykańska marynarka wojenna zamówiła dla swoich jednostek specjalnych Navy SEAL pierwszych 370 egzemplarzy wyżej opisanej wersji karabinu SR-25, której nadano wojskowe oznaczenie Mk11 Mod 0 Sniper Rifle System (NSN 1005-01-475-7980). „Foki” otrzymały nową broń zaopatrzoną w celowniki Leupold (później także Nightforce NXS) z przystawkami noktowizyjnymi Simrad NVD i ukompletowaną dziesięcioma magazynkami 20-nabojowymi. Każdy karabin przeszedł trzyetapowe testy wojskowe. Pierwszy etap polega na czterokrotnym oddaniu z odległości 100 m pięciu strzałów amunicją M118LR o prędkości początkowej 785 m/s. Rozrzut trafień przynajmniej dwóch serii nie może przekraczać 25 mm, a pozostałych 38 mm, co potwierdza celność na poziomie około 1 MOA. Drugi etap to cztery serie po pięć strzałów z karabinu z dołączonym tłumikiem na tym samym dystansie. Wyniki dwóch muszą mieścić się w kole o średnicy 38 mm, co odpowiada 1,5 MOA, a pozostałych poniżej 51 mm. Ostatni etap to sprawdzian niezawodności działania karabinu, podczas którego oddaje się z niego szybko 200 strzałów i nie może dojść do żadnych zacięć. Po dodatkowych testach SEALs ocenili, że Mk 11 Mod 0 nie ustępuje precyzją używanym dotąd przez nich karabinom powtarzalnym tego samego kalibru, a w wielu sytuacjach może być od nich bardziej przydatny. Dzięki mniejszej długości niż w SR-25MR, jest lepiej wyważony i nie tak ciężki „na lufę”, co pozwala z niego równie wygodnie strzelać także z wolnej ręki stojąc i siedząc, jak z karabinów G-3 i FN FAL.

Z pierwszej partii marynarka odstąpiła 63 sztuki nowych karabinów 75. Pułkowi Ranger, a wkrótce do KAC napłynęły kolejne zamówienia z zagranicy, poczynając od izraelskich i australijskich sił specjalnych. Od końca 2000 r., gdy ruszyły pierwsze dostawy dla US Navy, wyprodukowano do połowy ubiegłego roku już ponad 2600 egzemplarzy Mk11 Mod 0 dla odbiorców wojskowych. Firma z Florydy wprowadziła te same rozwiązania także do SR-25 oferowanych na rynek cywilny, w tym także jako Navy Package z wojskowym oznaczeniem „Rifle 7.62 mm Mk11 Mod 0” za około 7500 USD bez tłumika i celownika optycznego oraz tylko z dwoma magazynkami na 20 nabojów i dwoma dziesięcionabojowymi.

Tymczasem w listopadzie 2004 r. ośrodek badawczy amerykańskich sił zbrojnych ARDEC (Armament Research Development and Engineering Center) ogłosił zamówienie na samopowtarzalny system snajperski SASS (Semi-Automatic Sniper System) kalibru 7,62 mm, do zwalczania celów żywych na dystansie do 1000 m, dla

US Army.

Do rywalizacji stanęli przedstawiciele kilku renomowanych amerykańskich firm, m.in. ArmaLite Inc. z nowym wcieleniem AR-10 SuperSASS, CheyTac, Remington MPD/DPMS Panter Arms oraz Knight’s Armament Co. Finał rozstrzygnięto między karabinami dwóch ostatnich producentów, a zwycięzcą 28 września 2005 r. została ogłoszona kolejna wersja SR-25 firmy KAC. Zespół kierowany przez Joshuę Semicka, który po śmierci Eugene’a Stonera został inżynierem prowadzącym prace nad doskonaleniem SR-25, zaproponował armii karabin SR-XM110, bazujący na Mk11 Mod 0, różniący się od poprzednika przede wszystkim zastosowaniem nowego systemu szyn oraz kolby o regulowanej długości. System RAS został zastąpiony nowym, sztywniejszym URX (Upper Rail eXtending), którego górna szyna ściśle styka się z szyną na grzbiecie komory zamkowej, zgodnie z nazwą przedłużając ją, bez charakterystycznej dla poprzednika przerwy na pierścień mocujący, a cały system tworzy razem z górną częścią komory (upper receiver) praktycznie monolityczną całość. Montowany jest przez rusznikarza, a użytkownik podczas czyszczenia broni demontuje jedynie spodnią część szynowego systemu. Na końcu górnej części URX znajduje się integralna muszka na podstawie składanej do tyłu, przy czym podstawa ta w pozycji złożonej wkomponowuje się dokładnie w szynę, stanowiąc jej końcowy odcinek z trzema ostatnimi karbami. Regulacja długości kolby odbywa się za pomocą jej wysuwanej stopki, której położenie ustala się umieszczoną na boku kolby śrubą.

Lufa nowej wersji SR-25 otrzymała stały tłumik płomieni, a do zmiany tej przystosowano nowy tłumik (NSN 1005-01-542-4487), dwa cale dłuższy i nieco cięższy od używanego w Mk11 Mod 0. Zmieniono również montaż celownika z dwóch osobnych pierścieni na jednoczęściowy. Karabin ma skrzydełka bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia po obu stronach. W późniejszych seriach produkcyjnych dodano również z lewej strony drugi przycisk zwalniania magazynka, tak aby broń mogła być równie łatwo i szybko obsługiwana zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Inżynierowie z KAC dopracowali jeszcze parę szczegółów konstrukcyjnych, m.in. odprowadzanie gazów prochowych z lufy i nylonowego zderzaka, by zapewnić wysoki poziom niezawodności funkcjonowania broni. W ten sposób zaradzono zdarzającym się początkowo problemom przy automatycznym przeładowaniu, a inne, zaobserwowane w Mk11 Mod 0, okazały się wynikiem stosowania niewłaściwego dla broni samopowtarzalnej gatunku prochu w wykorzystywanej amunicji, zmiana którego rozwiązała sprawę.

Zgodnie z warunkami kontraktu, KAC najpierw dostarczyła US Army 30 karabinów do testów w warunkach polowych. Po ich pozytywnym zakończeniu otrzymała pierwsze duże zamówienie na dostawę do końca 2009 r. 4400 następnych egzemplarzy. Już w kwietniu 2007 r. pierwsze z nich trafiły do pododdziałów bojowych zgrupowania „Task Force Fury” 4. Brygady 10. Dywizji Górskiej w Afganistanie. Nowa broń, z której nazwy zniknęła litera X, oznaczająca status eksperymentalny, została oficjalnie wprowadzona do uzbrojenia amerykańskich wojsk lądowych jako M110 Semi-Automatic Sniper System (SASS) – NSN 1005-01-534-2841, z wykończeniem w piaskowym kolorze FDE (ang. flat dark earth), z celownikiem optycznym LeopoldMark 4 3,5-10 × 30 z podświetlaną siatką, dwójnogiem Harris S-BRM, pasem nośnym firmy Tactical Intervention, miękkimi torbami transportowymi firmy Eagle i sztywnymi skrzyniami Hardigg Storm Case.

Choć wstępne założenia dotyczące cech oczekiwanych od nowej broni, sformułowane w Infantry Directorate of Combat Developments Small Arms Division, sugerowały, że chodzi o karabin wsparcia snajperskiego raczej dla strzelca wyborowego niż snajpera (DMR – Designated Marksman Rifle) i do działań w specyficznych warunkach miejskich, zaprzeczając, że ma on zastąpić powtarzalne Remingtony M24 SWS, to M110 szybko uznano za pełnowartościową broń snajpera, bardziej przydatną w warunkach współczesnego pola walki od dotychczas używanych. Wszystko wskazuje na to, że półautomatyczny M110 wyprze w US Army karabiny powtarzalne z pozycji podstawowej broni snajperskiej do bardziej specjalistycznej roli precyzyjnej broni dalekiego zasięgu na silniejszą amunicję .300 WM lub .338 LM, jak wprowadzony w SOCOM model Mk 13. Nowy karabin firmy KAC nie ustępuje celnością M24 na najbardziej typowych dystansachzwalczania siły żywej bronią na nabój 7,62 mm × 51, czyli do około 800 m. Zamiast stałego pięcionabojowego magazynka jak w M24 (choć nowy M24A2 otrzymał już wymienny na 10 nabojów), nowy karabin zasilany jest z szybkowymiennego magazynku na 20 nabojów, co w połączeniu z półautomatyczną zasadą działania zapewnia w razie potrzeby o wiele większą szybkostrzelność na dynamicznym, bogatym w cele polu walki. Co ważne, snajper z M110, który z pewnej odległości niewiele się różni wyglądem od standardowego M16A4, nie rzuca się tak w oczy wyszukującemu ważne cele przeciwnikowi, jak żołnierz uzbrojony w specjalistyczny, odmienny i charakterystyczny karabin powtarzalny. M110 z celownikiem optycznym, dwójnogiem i pełnym magazynkiem 20-nabojowym jest przy tym nieco lżejszy od M24 z takim samym wyposażeniem i tylko 5 nabojami w magazynku plus jednym w lufie. Kolejna przewaga nowego karabinu wynika z jego żywotności: podczas gdy M24 po 5000 strzałów wymaga gruntownego przeglądu i renowacji, to M110 zachowuje wymaganą celność i sprawność działania nawet trzykrotnie dłużej.

Zanim amerykańskie wojska lądowe dojrzały do konkursu na nową samopowtarzalną broń snajperską, takie karabiny firmy KAC trafiły do uzbrojenia

US Marine Corps.

W listopadzie 2005 r. dowództwo II Marine Expeditionary Force zamówiło w specjalnym bezprzetargowym trybie 180 egzemplarzy Mk11 Mod 0 dla pododdziałów działających w Iraku. Marines szybko zorientowali się, że takie karabiny, które widzieli już w rękach Navy SEALs, są bardziej odpowiednie podczas operacji prowadzonych głównie w rejonach zurbanizowanych, od powtarzalnych Remingtonów M40, stanowiących od 1966 r. podstawową broń snajperską w ich macierzystym korpusie. Chociaż w piechocie morskiej od lat hołdowano poglądowi, że tylko powtarzalne karabiny są „prawdziwą"bronią snajperów, to jednak dostrzegano pewną przewagę bardziej szybkostrzelnych typów i regularnie podejmowano kroki w celu uzupełnienia nimi tych pierwszych. Jeszcze w połowie lat 90. przymierzano się do wprowadzenia przynajmniej we Fleet Antiterrorism Security Teams niemieckich HK MSG90, a odstąpiono od tego pomysłujedynie ze względu na brak oczekiwanej możliwości dostosowywania tej broni także do silniejszej amunicji .300 WM. Strzelcy wyborowi działający w składzie pododdziałów oraz wykonujący specjalne zadania ochronne i osłonowe zostali więc wyposażeni w kilka wyborowych wersji DMR starych 7,62-mm karabinów samopowtarzalnych M14, przygotowanych przez USMC Precision Weapons Shop w Quantico. Stosunkowo celne i niezawodne, stanowią bardzo cenne wypełnienie luki między snajperskimi M40 a wyborowymi odmianami standardowych karabinów M16 na słabszy nabój 5,56 mm w drużynach, czyli SAM-R (Squad Advanced Marksman Rifle). Wymagają jednak znacznie bardziej pieczołowitych i częstszych przeglądów, w celu utrzymania bardzo dobrej celności, niż Mk11 Mod 0, a przy strzelaniu z tłumikami dźwięku często nie zapewniają wystarczających rezultatów. Nie bez znaczenia jest również podobieństwo obsługi, a nawet wymienność niektórych części między Mk11 Mod 0 a podstawowymi karabinami M16A4 piechoty morskiej, podczas gdy odmienne konstrukcyjnie wersje M14 wymagają dodatkowego szkolenia użytkowników i rusznikarzy, innych zestawów części zamiennych itd.

Karabiny firmy KAC były już znane piechocie morskiej, gdyż trafiły one na testy do 4th Marine Expeditionary Brigade (Anti-Terrorism) jeszcze w 2004 r. Dopiero jednak dwa lata później znalazły się w uzbrojeniu marines walczących w Faludży i Ramadi. Były to „hybrydowe” wersje, nieoficjalnie nazwane w korpusie Mk11 Mod 1, stanowiące połączenie nieregulowanej kolby i dolnej części komory zamkowej Mk11 Mod 0, z górną częścią typową dla przyszłego M110, to jest z monolitycznym systemem URX i lufą zakończoną tłumikiem płomieni. Marines zaopatrzyli tę broń w powszechnie stosowane przez ich snajperów celowniki optyczne Scout Sniper Day Scope (SSDS) Schmidt & Bender PM II.

Tymczasem kolejne partie karabinów snajperskich firmy KAC, dostarczane w następnych latach piechocie morskiej, kompletowane były już identycznie jak M110 wojsk lądowych, a zamawiane dla jednostek specjalnych podległych US Navy i Dowództwu Operacji Specjalnych US SOCOM otrzymały w nich, dla odróżnienia od wcześniejszych, oznaczenie Mk11 Mod 2. Ponieważ pośrednia wersja w pierwszej partii dla marines powstała jako jednorazowa seria, nigdy niewystępująca nawet w ofercie producenta, zakłady KAC wypuściły jeszcze na cywilny rynek 40 takich egzemplarzy „kolekcjonerskich”, nanosząc w nich po prawej stronie gniazda magazynka napis MK11 MOD 1 – i są to jedyne, które oficjalnie noszą takie oznaczenie. KAC oferuje obecnie komercyjne warianty karabinów SR-25 z wszystkimi nowinkami wprowadzonymi  kolejnych wersjach dla odbiorców wojskowych, w konfiguracjach zależnych od życzenia nabywcy, a także odmianę karabinkową z lufą długości 16 cali (406 mm) i kolbą teleskopową.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.