Special-Ops.pl

Shot Show 2010

SHOT Show 2010 Adam Gawron

SHOT Show 2010 Adam Gawron

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Zobacz także

Piotr Górski Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach...

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach bojowych w Ukrainie broń ta odnotowuje po obu stronach konfliktu istotne sukcesy wykuwając swoje trwałe miejsce w historii. Jako broń specjalistyczna, w zasadzie niszowa, z czasem może osiągnąć zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim, a jej właściciele będą mogli dołączyć zarówno do grona szczęściarzy,...

Piotr Górski Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu...

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu pocisku – kuli sprężonym gazem, w tym przypadku za sprawą standardowych kapsuł – naboi CO2. W swojej klasie prezentowana strzelba należy do najmocniejszych jednostek broni dostępnych bez zezwolenia i rejestracji oferując energię wylotową kuli 16 J (w niektórych krajach, za sprawą przepisów, zredukowaną...

Marcin Kaczmarek Marine Mammals in Special Ops

Marine Mammals in Special Ops Marine Mammals in Special Ops

Delfiny butlonose, uchatki kalifornijskie, fokowąsy brodate czy też białuchy arktyczne są przykładem ssaków morskich, które dzięki swoim predyspozycjom oraz nabytym umiejętnościom były i nadal są wykorzystywane...

Delfiny butlonose, uchatki kalifornijskie, fokowąsy brodate czy też białuchy arktyczne są przykładem ssaków morskich, które dzięki swoim predyspozycjom oraz nabytym umiejętnościom były i nadal są wykorzystywane do realizacji zadań specjalnych.

SHOT Show to największy na świecie salon broni i wyposażenia indywidualnego, skupiający głównie producentów amerykańskich. Jako kraj przeznaczający znaczne środki na zbrojenie, z armią praktycznie stale zaangażowaną w konfliktach w różnych częściach świata, USA wydają się wyznaczać kierunki rozwoju najnowszych konstrukcji uzbrojenia. Amerykańskie podejście do gospodarki – wolny rynek umożliwiający pełną konkurencję (wymuszający ciągły progres jakości wyrobów) oraz sposób podejścia do praw obywatela (dostępność cywili do broni tworząca duży rynek cywilny) sprawiają, że niektóre ich produkty stanowią prawdziwą czołówkę światową.

Podczas mojej obecności w Stanach Zjednoczonych miałem okazję uczestniczyć w największej związanej z SHOT Show prezentacji strzelania ostrego. Na strzelnicy w Boulder City zapoznałem się z wieloma nowoczesnymi konstrukcjami broni krótkiej i długiej oraz akcesoriów do niej, prowadząc ogień na dystansach od kilku do ponad 800 metrów. Na szczególną uwagę zasługiwały:

Media Day

Karabinek JP Rifles w kalibrze 5,56 mm. W tym karabinku powtarzalność ognia zapewnia urządzenie wylotowe podwójnego działania produkcji PWS (Primary Weapons Systems) FSC 556. Firma ta w standardzie wyposaża swoje karabinki w hamulce wylotowe, co przy naboju 5,56 NATO ma nie tyle zmniejszyć odczuwalność odrzutu na ramieniu, ale zminimalizować ruch broni po strzale i zniwelować zejście osi lufy z celu. Przy szybkim ogniu pozwala to na idealną kontrolę broni.

Dystanse strzelania na osi snajperskiej, wahające się od 25 do 840 m, pozwalały na sprawdzenie skuteczności karabinów snajperskich przy przejściu od małego do dużego dystansu i odwrotnie. Dawały też możliwość zapoznania się z różnymi konfiguracjami przyrządów celowniczych. Na tym karabinku JP Rifles zamocowano celownik optyczny Trijicon ACOG z kolimatorowym Refleksem oraz przekoszone przyrządy mechaniczne. To ostatnie rozwiązanie sprawdzało się zaskakująco dobrze.

Samopowtarzalny M82A1 w kalibrze .416 Barret – odpowiedniku .408 Cheytac produkcji Barreta – również był zaskakująco celny. Prawdopodobnie większość winy za złą reputację tego karabinu w kalibrze .50 BMG przypisać można złej jakości amunicji – produkowanej z myślą o karabinach maszynowych M2, a nie broni snajperskiej.

Bardzo celne było też Sako TRG42 na nabój .338 Lapua Magnum, które dzięki wyjątkowo skutecznemu hamulcowi wylotowemu Surefire „wracało na cel” jeszcze przed uderzeniem pocisku na 800 m. Pozwalało to strzelcowi na tym dystansie obserwować w celownikuoptycznym skutki trafienia, bez konieczności pomocy ze strony osoby pełniącej funkcję spottera.

Hamulec wylotowy mocowany na Sako TRG42 produkcji Surefire ma skuteczność ok. 70% i stanowi stabilną platformę do mocowania tłumików tej firmy.

Oprócz karabinów snajperskich i parasnajperskich na strzelnicy w Boulder City można było zapoznać się z innym ciekawym rodzajem broni. Colt IAR stanowi owoc interesującego powrotu do koncepcji karabinka maszynowego – powstał on z myślą o udziale w konkursie US Marines, który ostatecznie wygrała konstrukcja Heckler & Koch z wersją rozwojową HK 416. Broń taka stanowi rozwinięcie karabinka podstawowego, dając możliwość prowadzenia intensywnego ognia przy zachowaniu gabarytów i poręczności broni szturmowej. Ze względu na warunki panujące w Afganistanie zauważono bowiem potrzebę dalszego ograniczania masy ręcznych karabinów maszynowych.

Spośród wielu prezentowanych klonów AR-15 bardzo pozytywnie wyróżniał się Ruger SR16. Pomimo uruchamiania automatyki „bardziej kopiącym” tłokiem o krótkim skoku, ma on podobną charakterystykę odrzutu i podrzutu co broń z systemem bezpośredniego odprowadzania gazów prochowych. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu 2-stopniowego tłoka. Podobnie jak przy zastosowaniu hamulca wylotowego, minimalizowanie odrzutu i podrzutu broni ma na celu nie tyle oszczędzanie ramienia strzelca, co osiągnięcie maksymalnej powtarzalności, a przez to skuteczności ognia – tzw. wąskiej szybkiej grupy. Większość wysiłków amerykańskich producentów skupia się obecnie wokół tego zagadnienia.

Jedną z ciekawszych konstrukcji pokazywanych na strzelnicy w Boulder City był KRISS firmy TDI na nabój .45 ACP. Bliższe zapoznanie z nim okazało się jednak rozczarowaniem. Fatalny układ obsługowy oraz sposób pracy zamka zapewniający tylko iluzoryczne tłumienie podrzutu sprawiają, że może on być traktowany tylko jako ciekawostka wyglądająca jak z filmu science fiction.

Zaskakująco interesujące są adaptery (szkielety) do pistoletów produkcji EMI (dawniej CAA). Z zamocowanym Glockiem 17 pozwalały na bezproblemowe prowadzenie skutecznego ognia na odległości 50 m – odrzut był praktycznie niezauważalny. Wkładanie pistoletu w obudowę sprawiającą, że staje się on karabinkiem na amunicję pistoletową wydaje się bezcelowe, gdy… można mieć broń długą. Celowe jest jednak zawszewtedy, gdy pistolet maszynowy lub karabinek jest nieosiągalny, a potrzebna jest większa siła ognia i skuteczność. Urządzenia te już znajdują zastosowanie w rękach pracowników ochrony w krajach dużego zagrożenia – np. na Haiti.

 

Ogłaszany z wielką pompą „nowy” Glock okazał się starym Glockiem z minimalnymi, choć przydatnymi zmianami. Zastosowano 2-stopniowe urządzenie powrotne, przedłużono w tył zatrzask magazynka i umożliwiono jego przekładanie na prawą stronę szkieletu, zmieniono fakturę rękojeści oraz umożliwiono dopasowanie chwytu do dłoni strzelca poprzez zastosowanie wymiennych nakładek. Na pytanie, dlaczego nic istotnie nie zmieniło sięw tej konstrukcji od kilkudziesięciu lat produkcji, jeden z pracowników Glocka stwierdził, że nie ma potrzeby zmieniać czegoś, co jest dobre. Przy okazji rozmowy o militarnym zastosowaniu tego pistoletu ten sam człowiek zaproponował wykonanie szybkiego testu pyłowego – po prostu położył nowy pistolet i zasypał go pustynnym pyłem, stanął na nim i wtarł piasek stopą. Potem podał mi broń, która strzelała bez zarzutu. Następnie powtórzyliśmy te czynności zasypując Glocka jeszcze większą ilością piasku, a on nadal strzelał tak, jak dotychczas. „Niech Pan mi pokaże innego producenta pistoletów prezentującego tu swoje wyroby, który zrobi coś takiego…” – powiedział pracownik Glocka i to by było na tyle, jeśli chodzi o wojskowe zastosowanie tego pistoletu.

Liczba produktów i producentów na samych targach sprawiała, że wręcz niemożliwe było odwiedzenie wszystkich stoisk. Jedna osoba przez cztery dni trwania mogła obejrzeć może połowę wystawy. Najciekawsze z prezentowanych były:

Produkcyjne egzemplarze karabinka ACR produkcji Bushmaster/Remington (Magpul Masada). W sprzedaży znajdują się już wszystkie planowane konfiguracje i wersje kolorystyczne, a cena podstawowego wariantu jest szacowana na ok. 3000 USD – co budzi w tamtejszym środowisku strzeleckim silne kontrowersje (cena obiecywana kilka lat temu była o połowę niższa). Mimo to jest on obecnie najciekawszą i najlepszą pod względem ergonomii i obsługi konstrukcją na amerykańskim rynku. Wersja Masady na nabój karabinowy Magpul Massoud nadal pozostaje projektem firmy Magpul Industries.

Zauważalna była wielość innych karabinów samopowtarzalnych 7,62×51 bazujących na konstrukcji karabinków na amunicję 5,56×45 mm. Ich przydatności na polu walki dowiodły misje w Iraku i Afganistanie, gdzie wykorzystanie broni parasnajperskiej jest konieczne ze względu na dystanse walki, charakterystykę terenu oraz dynamikę działań, znacznie utrudniającą wykorzystywanie karabinów powtarzalnych. Na zdjęciu przyjęty niedawno na wyposażenie brytyjskiego MOD jako L129A1 karabin typu DMR produkcji LMT (Lewis Machine & Tool).

Wersja wyborowa SCAR-a (SCAR SSR) – część systemu broni amerykańskich sił specjalnych. Mimo początkowych oporów, karabiny te są coraz szerzej i z powodzeniem używane w Afganistanie. Co ciekawe, najczęstsze użycie wśród amerykańskich sił specjalnych w Afganistanie znajduje wersja SCAR na nabój 7,62×51 mm z lufą średnią i krótką.

W dziedzinie broni snajperskiej zapanował większy ruch za sprawą US SOCOM (Dowództwa Sił Specjalnych), które poszukuje nowego karabinu w programie Precision Sniper Rifle. Na zdjęciu nowa konstrukcja firmy Accuracy International, karabin AX338 kalibru 8,6 mm × 70 (.338 Lapua Magnum).

Firma Ashbury Precission Ordnance prezentowała bardzo ciekawe karabiny oparte na zespole łoża i kolby Saber-Forsst.

Jedyny CheyTac M200 pokazywany na SHOT Show prezentowany był na stoisku jednego z dystrybutorów.

Pewną ciekawostkę stanowiła również broń produkowana przez Desert Tactical Arms – karabin Hard Target Interdiction – podobny w ogólnym układzie konstrukcyjnym do naszych „Borów”.

W kategorii karabinków kalibru 5,56 mm oprócz ACR jednym z najciekawszych był Robinson Armament XCR – o prawie idealnym układzie obsługowym (przycisk zwalniania zatrzasku zamka jest w tym samym miejscu co w ACR, bezpiecznik-przełącznik rodzaju ognia ma położenie jak w SCAR, a rączka napinająca znajduje się w bardzo wygodnym miejscu). Broń jest w miarę lekka, a jej jedynym mankamentem jest toporna kolba. Automatyka z tłokiem o długim skoku (jak w AK) sprawia, że broń jest niezawodna, ale ma stosunkowo duży podrzut.

Spośród karabinów w układzie AR-15 z mechanizmem tłokowym o krótkimskoku, jednym z cieszących się najlepszą opinią producentów jest LWRC. Broń jest dobrze wykonana i lekka, ale sam układ obsługowy AR w porównaniu do nowszych konstrukcji (XCR czy ACR) nie wydaje się już idealny. Jego mankamentami są jednostronność oraz umieszczenie rękojeści napinającej i przycisku zwalniania zatrzasku zamka.

Bardzo ciekawe rozwinięcie AR-15 produkuje firma Primary Weapons Systems (PWS). Ich karabiny pomimo zastosowania tłoków o długim skoku mają niewielki podrzut i odrzut, a wersje 5,56×45 mm z lufą o długości 7 cali przy strzelaniu na 300 m trafiają w cel metr na metr ze 100% skutecznością. Co jeszcze ciekawsze, ten egzemplarz zasilany jest amunicją 7,62×39 mm przy zachowaniu własności obsługowych AR-15 – dzięki magazynkowi specjalnie skonstruowanemu przez PWS.

Akcesoria – urządzenia wylotowe

Dużą część pozytywnych własności podczas strzelania karabiny PWS zawdzięczają urządzeniom wylotowym produkcji tej firmy. Są to urządzenia podwójnego działania, mające cechy hamulca wylotowego zarazem częściowo tłumiąc płomień. Rozwiązanie to wywodzi się z dynamicznych sportów strzeleckich i nie ma na celu zmniejszenia odczuwalności odrzutu (w przeciwieństwie do hamulców stosowanych w broni na mocne naboje, np. karabinach wyborowych .50 BMG), a raczej sprawienie, by lufa po strzale pozostała na celu, na ile to tylko możliwe. Rozwiązanie to podwyższa skuteczność strzelania na każdym dystansie i z każdej broni. Na zdjęciu FSC 556 produkcji PWS.

Spośród producentów tłumików za jednego z najlepszych uważa się Surefire – firmę znaną z produkcji oświetlenia taktycznego. Ich wyroby uważane są za jedne z najbardziej trwałych i precyzyjnie wykonanych i zostały przyjęte jako standardowe wyposażenie przez US SOCOM oraz brytyjski SAS. Istotną cechą jest też masa – produkty amerykańskie są sporo lżejsze od najbardziej powszechnie stosowanych w Europie produkcji firmy Brugger&Thommet. Również przesunięcie punktu trafień po zamocowaniu tłumika jest uważane za minimalne. Co ciekawe, producent deklaruje, że po zamocowaniu jego tłumika prędkość pocisku wzrasta o kilkanaście metrów na sekundę.

Innym rozwiązaniem hybrydowego urządzenia wylotowego jest KAC Tripple Tap. Jest to urządzenie podobne do FSC 556, z tym że nieco skuteczniej tłumiące płomień i kilkukrotnie droższe – ze względu na materiał, z którego jest wykonane.

Oprócz Surefire, głównymi producentami tłumików w USA są  Gemtech i Advanced Armament Company (AAC). Pierwszy z nich prezentowałkilka bardzo ciekawych produktów – między innymi tłumiki z bardzo prostym i szybkim systemem szybkiego mocowania/zdjęcia (Quick Detach) oraz tytanowe tłumiki mocowane bezpośrednio na gwint na lufie (po zdemontowaniu urządzenia wylotowego). To drugie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala na maksymalne zmniejszenie masy broni z tłumikiem. Nie daje ono możliwości szybkiego zdjęcia, ale nie jest to tak istotne, odkąd odeszło się od zastosowania tłumika głównie do faktycznego spowalniania pocisku. Wtedy urządzenie to znacznie zmniejszało zasięg i siłę ognia broni. Według dzisiejszych standardów stosuje się w ograniczonym zakresie broń wyciszoną całkowicie oraz tłumiki na karabinkach standardowych eliminujące huk strzału, widok płomienia i działanie gazów chmury wylotowej, pozostawiając dźwięk przełamania bariery dźwięku przez pocisk. W tym układzie karabinek kalibru 5,56 mm, z tłumikiem czy bez, ma bardzo podobny zasięg, a jego celność wzrasta, nie ma więc potrzeby szybkiego zdejmowania tłumika w sytuacji defensywnej.

Gemtech jest też producentem jednych z najlepszych tłumików pistoletowych, wyposażonych w system poprawiający celność i niezawodność broni. Tu zamocowany na jednym z najlepszych pistoletów prezentowanych na wystawie – FNP9 w konfiguracji stworzonej do nierozstrzygniętego konkursu na nową broń boczną dla amerykańskich sił specjalnych JCP.

Ciekawe tłumiki produkuje również Osprey Silencers. Są one skonstruowane niesymetrycznie, dzięki czemu można korzystać ze standardowych mechanicznych przyrządów celowniczych, a broń może być przenoszona w kaburze z dołączonym tłumikiem.

Akcesoria – oświetlenie taktyczne

W dziedzinie oświetlenia taktycznego Surefire wydaje się liderem. Bardzo ciekawym „światłem” pistoletowym jest Surefire X300 – z nieco lepiej dobranym, funkcjami włącznika niż jego główny konkurent – TLR1 firmy Streamlight. Przy obecnej tendencji do maksymalnego zmniejszania wagi broni i wyposażenia, często stosuje się tego typu latarki również na karabinkach. Są one mniejsze i lżejsze od rozwiązań dedykowanych do broni długiej, zapewniając wystarczająco silny strumień światła. Natomiast jedną z najlepszych dedykowanych do broni długiej latarek taktycznych jest lekka Surefire Scout Light. Powstała ona dzięki współpracy producenta z jednym ze znanych i cenionych byłych operatorów SFOD-Delta.

Nowością pokazywaną po raz pierwszy na SHOT Show była latarka M720V – z możliwością zmiany trybu pracy z dziennego na nocny (oświetlając w podczerwieni, do współpracy z goglami noktowizyjnymi). Jej kształt i wymiary są inspirowane pistoletowym oświetleniem taktycznym.

Inne akcesoria

Liderem producentów dodatkowych akcesoriów do broni jest Magpul Industries z najlepszymi na rynku kolbami do M4 (AR-15), łożami, chwytami, przyrządami celowniczymi i innymi akcesoriami.

Wyjątkowo poprawiającym obsługę AR elementem jest produkowana nie tylko przez Magpula – ale w jego wykonaniu najbardziej dopracowana dźwignia Battery Assist Device. Pozwala ona zrzucić zamek po wpięciu świeżego magazynka bardziej naturalnym i szybszym ruchem, przez co przyspiesza wymianę.

Innym producentem unikalnych i dopracowanych akcesoriów jest firma LaRue Tactical. Ma ona w ofercie między innymi doskonały montaż do przystawki powiększającej do kolimatora…

…i montaż skośny do Aimpointa MicroT do mocowania go obok celownika optycznego jako szybko dostępnych przyrządów zapasowych.

Akcesoria – celowniki

Na SHOT Show Aimpoint demonstrował uszkodzone celowniki swojej produkcji – przestrzelone, po pożarze domu, po wypadku śmigłowca Little Bird w Iraku. Wszystkie miały ciekawą historię i wszystkie nadal działały. Na zdjęciach Micro T z przystawką powiększającą oraz nowe podwójne osłony soczewek do kolimatora CompM4 (pierwsza jako stała osłona typu flip-up, druga jako osłona typu plaster miodu).

Na stoisku Troy Industries producent jednych z najlepszych zapasowych celowników mechanicznych, pokazywano również nowe magazynki polimerowe oraz chwyt przedni z możliwością mocowania go w pełnej długości albo skróconego o połowę.

Inne bardzo ciekawe przyrządy produkuje firma Buck Defense. Złożenie do przekoszonych przyrządów jest naturalne, ponieważ pozycja głowy się nie zmienia, a broń jest obracana jak do kontroli komory.

Crimson Trace pokazywał nową wersję laserowego wskaźnika celu do Glocka 17 – mniejszą i niezmieniającą grubości chwytu.

Wyposażenie indywidualne

Producentem najbardziej zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie kamizelek zintegrowanych pozostaje Eclipse Gear, własność BAE Systems. Co ciekawe, firma w ogóle nie jest zainteresowana sprzedażą swoich wyrobów w Europie. Producent pokazywał nową kamizelkę taktyczną z możliwością przenoszenia płyt balistycznych – bardzo podobną do jednego z rozwiązań produkującego w Polsce NFM.

Jeśli chodzi zaś o plate carriery, bardzo ciekawe rozwiązanie pokazywała firma KDH – jeden z głównych dostawców US Army. Co prawda jest to kopia innego amerykańskiego producenta – LBT, ale rozwiązanie pozwala na zredukowanie masy przenoszonego ek wipunku spoczywającej na ramionach operatora poprzez trwałe, sztywne połączenie pasa głównego z plecami kamizelki

W tym samym celu firma Archangel stworzyła system łączący ramę stelaża plecaka z plate carrierem. Jest to jednak rozwiązanie gorsze ze względu na wymiary oraz masę.

Podobne, choć inaczej wykonane rozwiązanie pokazywała firma Crye Industries – twórca kamuflażu Multicam oraz posiadacz praw intelektualnych do bluzy mundurowej typu combat shirt. Crye jest również producentem najbardziej zaawansowanych mundurów z integralnymi sztywnymi osłonami kolan i łokci. Rozwiązanie to sprawdza się znakomicie, zastępując tradycyjne ochraniacze.

System nośny, na którym Archangel opiera swoje rozwiązanie, jest standardową ramą producenta jednych z najlepszych plecaków w USA – Mystery Ranch. Produkty tej firmy stanowią standardowe wyposażenie amerykańskich sił specjalnych. Jednym z ciekawszych pomysłów tej firmy jest Mystery Cinch – taśma dołączana do kamizelki z szybkowyczepną klamrą ułatwiającą noszenie plecaka na kamizelce kuloodpornej.

Po przyjęciu przez US Army kamuflażu UCP (universal combat pattern) nie trzeba było długo czekać na krytyczne opinie ze strony żołnierzy. Jego kolor sprawia, że wzór jest uniwersalnie demaskujący. Niedawno armia amerykańska zaakceptowała w końcu użycie Multicamu w Afganistanie jako munduru polowego i jest w trakcie poszukiwania nowego wzoru dla całości sił. Przemysł przedstawił swoją propozycję – ATACS jest nowym dedykowanym kamuflażem, a zarazem projektem łączącym wiele firm z różnych sektorów branży – od producentów broni (Bushmaster), poprzez wyposażenie taktyczne (TAG, Safariland, Blue Force Gear) po buty (Bates). Sam wzór wydał mi się zbyt rozmyty, by był naprawdę skuteczny, ale przedsięwzięcie jest wyjątkowe i pokazuje, że systemowe podejście i współpraca różnych firm z branży może przynosić pozytywne rezultaty.

Zauważalny w USA jest trend do ograniczania masy przenoszonego wyposażenia, wykonując go z cieńszej Cordury. Jednym z prekursorów jest firma Mayflower, prowadzona przez jednego z najbardziej doświadczonych byłych operatorów SFOD-Delta. Wszystkie wymienione firmy produkują z Cordury 500.

Jeśli chodzi o hełmy i ich wyposażenie, najbardziej zaawansowane rozwiązania tworzy Ops Core. Są one wykonane z polietylenu, co sprawia, że są wyjątkowo lekkie, odporne i… drogie. Producent zaproponował dwa nowe rozwiązania – kształt czerepu schodzący niżej (dostosowany do niskoprofilowej ochrony słuchu – np. QuietPro, nie do użycia z dużymi słuchawkami) oraz nowy kask Bump ze zintegrowanym montażem do noktowizora.

Bardzo ciekawe kieszenie na magazynki prezentował ITW Nexus. Jest to rozwiązanie lekkie i kompaktowe, a w nowej wersji ma możliwość mocowania jednej ładownicy na drugiej lub doczepiania innych kieszeni w standardzie MOLLE.

W tej chwili najlepsze na świecie kabury produkuje firma Safariland. Jest to jedyny producent kabur z najszybszym i najbardziej intuicyjnym automatycznym zapięciem, w których można przenosić pistolet z latarką lub bez.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

Snajper szybkostrzelny (cześć 1.) Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...

Andrzej Krugler Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Adam Gawron Strzelający MSBS-5,56

Strzelający MSBS-5,56 Strzelający MSBS-5,56

15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru...

15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Jest to tworzony przez Wojskową Akademię Techniczną wraz z FB Radom projekt nowego karabinka, mogącego w przyszłości wejść do uzbrojenia naszej armii.

Ireneusz Chloupek HK416 w Polsce

HK416 w Polsce HK416 w Polsce

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.

Andrzej Krugler SCAR-y w WZS BOR

SCAR-y w WZS BOR SCAR-y w WZS BOR

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Wybrane dla Ciebie

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops